Právě jsem si stáhl, jednoduše spustil a vyzkoušel operační systém Chrome OS od Google. Chcete ho zkusit i vy? Poradím vám, jak na to.
Před pár dny uvolnil Google svůj očekávaný operační systém Chrome OS. Tedy… uvolnil jen zdrojové kódy pro vývojáře. Předpokládá se totiž, že vývoj bude ještě trvat další rok a vychytají se chyby, vymyslí se spousta zlepšováků a pak teprve se výsledek objeví v nových počítačích.
Bylo ale jasné, že to nebude dlouho trvat a šikovní internetovníci připraví neoficiální funkční obrazy systému, které bude možno stáhnout a otestovat. A je to tu za pouhé dva dny. Já jsem jeden takový obraz stáhl a zkusil.
Já jsem Chrome OS tahal z gdgt.com, kde bylo potřeba se zaregistrovat a přihlásit. Stahovat pak budete 320 MB dat. Po stažení samozřejmě ZIP rozbalte a dostanete 780MB obraz virtuálního disku s příponou .vmdk
. Dále si nainstalujte VirtualBox, ve kterém budete Chrome OS prohánět. Asi by bylo možné to celé nainstalovat na reálný disk, ale osobně bych to zatím nedělal.
Ve VirtualBoxu si založte nový systém, vyberte připojení existujícího disku a ukažte programu stažený soubor. Systému přidělte rozumné množství paměti – já jsem zkoušel nejdřív 512 a systém se choval výborně. Zkoušel jsem ještě 384 MB paměti, ale systém za chvíli vytuhl. Pak už zbývá jen virtuální stroj odstartovat.
Start trvá asi 12 sekund, což je velmi příjemná doba. Je jasné, že na reálném hardware by to startovalo o kousek rychleji, přeci jen tohle je virtualizace a určitě není tohle neoficiální sestavení plně vyladěné. Během startu se na vás nedívá žádné logo ani nic takového, prostě je start natolik rychlý že Google uznal, že je splash zbytečný.
Na začátku na vás vyskočí přihlašovací obrazovka, do které můžete rovnou zadat libovolný účet u Google a jste v systému.
Samotné přihlášení pak trvá asi tři sekundy a už jste tam.
Vzhled je jednoduchý a očekávaný. Otevře se před vámi nejnovější verze linuxového Chrome, která je malinko upravená. Navíc jsou k dispozici tři malé panely (zleva): menu aplikací, GMail a Google kalendář. Pokud ke svému účtu nemáte navázané tyto služby, můžete tak učinit dodatečně.
Jinak se jedná o klasický prohlížeč s instalovaným flashem verze 10. Java k dispozici očividně není. Kromě toho je v pravo nahoře vidět správa sítí a správa napájení, systém nabízí také ovládání Wi-Fi, takže síťování by neměl být problém. Vůbec jsem ale třeba nenašel odhlášení nebo vypnutí počítače. Stisk vypínacího tlačítka na počítači samozřejmě vedl k úspěšnému vypnutí.
Všechny aplikace v menu jsou samozřejmě webové (nebo flashové), zatím je tam jen naprostý základ a většina věcí je od Google. Samozřejmě můžeme předpokládat, že jakmile se systém dostane ven, přibude také nových aplikací pro něj. Už teď to ale vypadá poměrně zajímavě.
vmdk sa da bez registracie (320mb) stiahnut aj tu.. http://www.linux-magazin.de///static/chromium.vmdk.gz
S http://getchrome.eu/ jsem se uz jednou nachytal! Je to jen naskinovane SUSE (a to jeste dost spatne ;) s Googlem nema nic spolecneho, pozor na ne!
http://getchrome.eu/ - "Chrome OS is not related to Google. Service provided by SUSE Studio."
To je samozrejmy a uplne logicky krok. Toto sa dlho predpovedalo a ocakavalo.
Vo vyspelych krajinach to bude mat uspech nie u nas (bez urazky).
Problem totiz je v tom ze vsetko je na sieti a predpoklada sa mobilny pristup. V cenovych relaciach akych sa pohybuju nasi mobilny operatori je to odsudene na neuspech.
Ak chcete predpoved tak: V dalsom kroku sa stane s google poskytovatel mobilneho internetu. Dalsi silny mobilny operator v EU.
Dobre tak jeste jednou ofocialni odkazy(fook cenzura..):
a navod:
http://www.chromium.org/chromium-os/building-chromium-os
NN
tak jsem si stahnul soubor *.img hodil ho na usb flash disk a nabootoval z nej.
abych se prihlasil, tak jsem se s notebookem musel pripojit k netu kabelem, protoze pred prihlasenim neni zadna moznost konfigurace wifi. prihlaseni bylo okamzite a ihned se pres celou obrazovku otevrelo zname okno prohlizece chrome. vpravo nahore je sice tlacitko pro jakousi konfiguraci siti, ale zadne nastaveni wifi se mi nezobrazilo, takze jak je to doopravdy s podporou wifi netusim. jinak to funguje dobre a pokud bude behat wifi, tak je to super vec pro bezpecny pristup na net, misto widli... :-)
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 296×
Přečteno 89 773×
Přečteno 73 165×
Přečteno 58 109×
Přečteno 54 435×