Hlavní navigace

Jak na GTK dialogy v OOo

10. 10. 2011 11:40 (aktualizováno) Petr Krčmář

Už delší dobu používám prostředí Xfce. Protože jsem vždycky používal spíš GTK aplikace, nebyl přechod ani designově žádný problém. Jen OpenOffice.org dlouho a tvrdošíjně odolávaly. Až do této chvíle.

Když už jsem přešel z OpenBoxu na komplexní prostředí Xfce, řekl jsem si, že by asi bylo pěkné, kdybych měl i sladěné aplikace. Nejsem žádný extrémista, ale proč nemít všechno natahané v paměti s jednou knihovnou (GTK) namísto dvou (+Qt).

V podstatě stačilo vyměnit dvě aplikace: Psi za Gajim a K3B za Brasero. Žádná tragedie. Navíc připravovaný Firefox 3 se sám začlenil do GTK prostředí, což me docela potěšilo.

Co ale odolávalo pokusům o přiohnutí, byly OpenOffice.org. Od kolegy používajícího Ubuntu jsem se dozvěděl o balíku openoffice.org-gtk, který prý umí přesně to, co potřebuji – tedy nasadit OOo slušivý GTK kabátek. Balíček jsem nainstaloval a nic se nestalo. OOo vypadaly pořád stejně sterilně:

OOo GTK 1

Horší je, že kolegovi v Ubuntu všechno naskočilo hned po instalaci a nemusel nic řešit. Jal jsem se tedy Googlit a zjistil jsem zajímavou věc. OOo si kontrolují, jestli jedou v GNOME (kontrolují běh gnome-panel nebo kýho čerta). Pokud ne, tak se o GTK ani nesnaží. Existuje volba, která ale přeskočí kontrolu a donutí k poslušnosti:

$ export OOO_FORCE_DESKTOP=gnome

Vyzkoušel jsem proměnnou nastavit před spuštěním OOo a zabralo to. Ale jen napůl. Prostředí se změnilo, ale ne souborový dialog. Dost dlouho jsem nad tím seděl, zkoumal a googlil, ale na nic kloudného jsem nepřišel. Až mi jiný kolega poradil nastavení v:

Nástroje → Volby → OpenOffice.org → Obecné → Použít dialogy OpenOffice.org

Problém ale byl, že jsem tam tu volbu prostě neměl. Chvíli jsem experimentoval, až jsem přišel na to, že se tam objeví jen v případě, že je zapnutá podpora GNOME výše zmíněnou proměnnou. Pak už byla volba na svém místě:

OOo GTK 2

A po jejím vypnutí jsem dostal OpenOffice.org i se správnými GTK dialogy:

OOo GTK 3

Shrnutí postupu:

  1. nainstalovat balík openoffice.org-gtk
  2. do ~/.xprofile přidat export OOO_FORCE_DESKTOP=gnome
  3. v konfiguraci (viz výše) vypnout volbu Použít dialogy OpenOffice.org

To je vše. Snad to pomůže někomu dalšímu.

Sdílet