Google špehuje vaši bezdrátovou síť a odposlouchává tajné informace – osobní údaje a čísla kreditních karet! Tak dramaticky varovala tento týden česká média. Skutečnost je ale poněkud prozaičtější.
Vezměme to popořádku. Blesk nepřišel z čistého nebe, předehru mělo toto představení už loni, když Google vyslal do Prahy, Brna a dalších českých měst speciální vozítko. To mělo zmapovat a vyfotografovat ulice tak, aby bylo možné z nasnímaného složit kompletní 3D model navštívených lokalit. Podařilo se a výsledek je dnes k dispozici zdarma všem uživatelům internetu.
Zbytek komentáře naleznete v dnešních Hospodářských novinách nebo na iHned.cz.
Ono to celé je takové dvojznačné. Není pochyb o tom, že Google porušil zákon a udělal něco, co se dělat nesmí. To je jedna rovina a na té se veze hlavní zpravodajství. Druhá strana věci je ta, že ale to samé co Google může udělat kdokoliv jiný se stejným výsledkem - Google totiž nepoužil žádnou ilegální technologii ani žádné supertajné know-how. A to už z nějakého důvodu stojí stranou zájmu médií, přestože třebas od TV Nova by se dalo očekávat, že naloží pár lidí do auta a v mimořádných zprávách pak bude ukazovat jak snadné je ukrást data. Ale asi se bojí té legislativy.
"Problémem totiž není aktivita Googlu, ale vůbec fakt, že řada uživatelů používá nezabezpečené a nešifrované sítě, které dovolují velmi pohodlný odposlech. Stačí pak obyčejný počítač, abyste mohli celou komunikaci sledovat."
A nebylo by lepší se podívat na to z druhé strany a naopak pochválit Google že upozornil na velké množství nezabezpečených sítí ? Paradoxně více se budu bát o svá data před sousedem než pře Googlem . Pro souseda jsem mnohem zajímavější než pro Google které takových jako já může mít miliony.
[9][10]Silná slova. To jste jistě chytřejší než všichni, kdo z nějakého důvodu MAC filtr nepoužívají. :-(
Když se mi někdo bude hrabat v dopisní schránce, bude naslouchat za dveřmi, nebo mi vleze do bytu, je to lump a ví, že to nemá dělat. Neomlouvá ho, že jsem mu nevytvořil nepřekonatelné překážky. Když tak někoho přistihnu, mám důvod mu nevěřit. Totéž platí o datech.
Jak dobře jsem na lumpy připraven a jak znám jejich finty a možnosti je jiná věc. Zmenšuje to rizika pro mě, ale lumpa rozhodně neomlouvá, že jsem na něj připraven nebyl.
Je zde někdo přesvědčený, že nikdy nebyl a nebude podvedený nebo okradený? Případně podvedený A okradený :-).
[11] Tady ale nejde o vloupání. Spíš o opsání informací ze štítku na dveřích. Pokud tam máte něco napsáno, tak se nesmíte divit, že si to někdo opíše.
[12] Odradí to leda tak náhodného kolemjdoucího, který si řekne "aha, tenhle internet nefunguje". Jinak je to samozřejmě naprosto k ničemu. Jedinou stoprocentní ochranou je WPA2.
13) Oprava. Samotný náhodného kolemjdoucího nasere, protože se zvenčí tváří jako otevřený a tak ho zkusím použít k nahlédnutí do mapy nebo jízdního řádu, když zrovna potřebuji. O jeho data nestojím (ta ostatně při komunikaci tímto způsobem zabezpečena nejsou) To ho spíš odradí pokud se jako zabezpečená hlásí, i když třeba vůbec není.
V kombinaci s dalším zabezpečením ,třeba WPA2, význam má. Pokud je tedy pro tebe důležité oddělit důvěryhodné stroje a důvěryhodné uživatele. V mnoha případech prostě ti důvěryhodní vědí kde a jak se přihlásit (Nebo se heslo dne dozvědí) a používají dohromady víc zařízení než je komukoliv z nás příjemné nastavovat.
Jestli jsem dobře rozuměl, tak Google pouze nemapoval jména wifin a údaje, které hlásí každému v dosahu než se na ně připojí, (To by se tomu opisování zvonků podobalo a pro (geolokaci by to IMHO stačilo) ale odposlouchával i komunikaci uživatelů. Nebo se snad pletu?
svojho času sa wifi voľne prístupné verejnosti považovalo za slušnosť k ostatným. so susedom máme nepísanú dohodu, že ak pripojenie nestačí, prihlasujeme sa druhú, nepreťaženú. a o kúsok vedľa zasa sedávajú pri plote deti z decáku.
ps ak príde niekto so zlým úmyslom, bude mať inú technológiu ako wifi.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 291×
Přečteno 89 764×
Přečteno 73 160×
Přečteno 58 108×
Přečteno 54 434×