Pořád dokola se omílají dvě nevýhody Chrome OS, které podle mě ale v praxi nikomu nevadí. Které to jsou?
Dnešní článek Jirky Macicha o Chrome OS přinesl v textu i v diskusi dva neustále skloňované problémy konceptu Chromebooků. V předposledním odstavci se píše:
Výpadek začal krátce po 20. hodině našeho času, jenže třeba v USA bylo o osm hodin méně, takže právě vrcholil pracovní týden. Vzpomeňte si na vysoké prodeje Chromebooků do firemního sektoru zmíněné v úvodu článku. Uživatelé, kteří Chromebook používají v kombinaci s Google Apps v tu dobu neměli přístup ke svému e-mailu či kalendáři. Rovněž přišli o přístup k dokumentům a dalším souborům v cloudu. Nemohli ani komunikovat přes Hangouts.
Tenhle argument proti Chrome OS je velmi častý, ale v praxi nedává smysl. Pokud nepojedou internetové služby, je mi jedno, jestli sedím u „plnotučného“ počítače nebo u Chromebooku. V každém případě se nedostanu ke své poště a webovým stránkám. Dnes všichni při práci s počítačem potřebují internet a bez internetu prakticky nic nefunguje a nedává smysl. Zejména internet.
Když u nás v práci vypadne připojení, začnou se tvořit fronty v kuchyňce a před záchodem, kolegové odcházejí hromadně na oběd/svačinu/cokoliv a provoz se totálně zastaví. A to máme všichni své počítače s pevnými disky, soubory a nainstalovanými programy. Mail server sice běží v serverovně v kanceláři, ale ani ten mail server bez připojení nedává smysl, když nemůžete posílat poštu a přijímat novou.
Druhá často zmiňovaná nevýhoda vlastně souvisí s tou první: na Chromebooku nemůžu mít běžné aplikace. On je to ovšem rozšířený omyl, redakční kolega Kamil Pošvic má Chromebook od Samsungu a má na něm normální Ubuntu. Běží mu paralelně s Chrome OS a může mezi oběma prostředími bez rebootu přepínat. Ovšem i on je bez připojení k internetu ztracený, stejně jako ostatní. Ubuntu je mu v takové situaci „plat prdné“.
Všechno je dneska online, bez přístupu k síti můžete na počítači leda tak hrát karty nebo psát diplomku, ale i k tomu už se dnes prakticky neobejdete bez internetových služeb, slovníků, Wikipedie a dalších zdrojů. Dneska už si ani počítačovou hru nenainstalujete bez sítě, protože Steam je online a krabici s CD nemáte (pokud vůbec máte CD mechaniku).
Chromebook nemám, ale chápu úplně jeho smysl. Chápu taky, že může někomu vadit jeho těsné propojení s Google, ale umím si představit, že by někdo vytvořil linuxovou distribuci nezávislou na jediném provozovateli, která by byla taky z uživatelského hlediska takhle jednoduchá a blbuvzdorná. Jsou uživatelé, kterým bych něco takového s klidem nainstaloval.
Hry kupuji hlavne na Humble bundle, bez DRM nebo na GoG.com tez bez DRM a stahuji k sobe na disk ... takze v pripade vypadku Internetu si alspon neco zahraji.
Ano take ke sve praci potrebuji Internet a bez Internetu muzu udelat jen cast ukolu - ale opet alespon neco udelat mohu.
u Chromebooku vidim problem s tou centralizaci... padne pripojeni na google a jste v loji, vypadnout konektivita vam i obecne u ISP ale stredni a veleke firmy maji vetsinou jeste nejakou zalozni variantu pripojeni.
Mě se ten koncept celkem líbí, pro sebe bych to sice nevyužil, ale pro velkou spoustu lidí, které dnes supportuji by to bylo ideální řešení. Je to takový mezistupeň mezi laptopem a tabletem a myslím, že spousta lidí, kteří si dnes kupují tablet spolu s externí klávesnicí by Chromebook také ocenila.
Mimochodem Petře, můžeš mi poradit, kde změnit profilovou fotku na blogu? Nějak se mi to nedaří najít.
Souhlasím s chybností argumentu, že jen Chrome OS je OS bez internetu nepoužitelný.
V článku ale dle mého názoru autor využíval spíše argumentu výpadku služeb Googlu, než-li internetového připojení. Pokud má člověk data v cloudu, který zrovna nejde, nemůže pracovat.
Když člověk využívá většinu služeb od jednoho poskytovatele, je jeho počítač stejně nepoužitelný jako je jiný počítač nepoužitelný bez internetu.
Při vašem srovnání nerozlišujete mezi kompletním výpadkem připojení k internetu a výpadkem služeb společnosti Google. (To je velmi zvláštní chyba z nepozornosti... ...ale na druhou stranu i člověk placený IInfem se má právo občas splést..)
Každopádně, Vaše argumentace nedává smysl. Tvrzení, které jste se pokoušel vyvrátit tedy stále platí.
Když vypadnou služby společnosti Google, mají uživatelé Chromebooků problém. A velký.
Zato všichni ti, kteří na google cloud nijak nespoléhají mohou v klidu dál pracovat.
[2] "programy jako ucetnictvi, Office nebo AutoCAD funguji dal."
AutoCAD - projektant v AutoCADu si Chromebook stejně nekoupí. Jiná cílová skupina, irelevantní.
Účetnictví - Existuje vůbec nějaké účetnictví čistě postavené na webových technologiích, aby měl Chromebook pro účetní reálný význam? Hodně firem má buď účetní, nebo účetnictví někde jinde a řeší to vzdálenou plochou Windows serveru. V každém případě případě buď má účetní klasickou aplikaci a tedy opět není cílovou skupinou Chromebooku a tedy se jedná opět o irelevantní příklad, nebo ho má někde venku a účetní je stejně nahraná při výpadku internetu jako u běžného PC. O elektronické fakturaci, balících pouze s dodacím listem a fakturou na webu dodavatele se už nemá cenu ani bavit.
Office - není to zrovna ta věc, která funguje i offline? Autor původního článku uvádí, že ano na základě vlastní zkušenosti.
k tomu cloudu: já myslím že to není tak jednoduché jak si někteří představují, cloud je něco jiného než klient-server.
Uvedu příklad iCloudu od Apple (Google řešení neznám, ale myslím že bude podobné): to je v podstatě distribuovaná databáze - dokumenty se kterými pracujete máte vždy v lokální kopii a co se šíří je změnový (transakční) log. Takže když vypadne Internet nebo služby iCloud lokální data máte a můžete na nich dál pracovat jak chcete - pochopitelně že když chcete sáhnout na dokument jehož lokální kopii právě nemáte, je to problém. Ale krátkodobé výpadky jsou zřídka fatální ve smyslu že nemůžete nic. Ve skutečnosti je to aktuální implementaci kancelářských aplikací Apple (a většiny aplikací které pracují s iCloud) tak že máte lokální kopii automaticky vždy (nedá se nastavit aby se vám nereplikovala do zařízení).
Tak podle té srovnávací tabulky microsoftu normálníma aplikacema mysleli microsoft office, age of empires a call of duty, v tom mají pravdu, ať už jsou ty aplikace jakkoliv normální :)
Mimochodem, slovníky a wikipedii si můžete stáhnout.
wikipedii zde: http://www.kiwix.org/wiki/Wikipedia_in_all_languages
česká má 4 giga s obrázkama, anglická 10, je ale bez obrázků. Dneska už to není problém do počítače nacpat.
jako slovník používám goldendict, je to i pro android.
dobrý zdroj slovníků zde:
http://www.babylon.com/free-dictionaries/
Na oficiálních stránkách goldendictu je napsané, že se to má nějak extrahovat pomocí 7zipu, ale není to potřeba.
Jsem lehce OCD, takže jsem se tam pokusil narvat skoro všechny slovníky co tam měli, ovšem ne vždy to soubor načetlo. Respktive, když byl ve složce se slovníky nějaký, který to neskouslo, tak se zaseklo načítání a goldendict bylo nutné zabít.
tyto slovníky pravděpodobně nejsou podporovány:
A_Glossary_of_Internet___PC_Te.BGL
Astronomy_and_Physics_Terms_by.BGL
BEA_Economic_Analysis_Glossary.BGL
Biotechnology.BGL
Glossary_of_archaeological_res.BGL
_STRONOMY_UNBOUND.BGL
[5]: "Když vypadnou služby společnosti Google, mají uživatelé Chromebooků problém. A velký. Zato všichni ti, kteří na google cloud nijak nespoléhají mohou v klidu dál pracovat."
Ale to neplati. To je ten druhy argument. Da sa tam nainstalovat plnohodnotny system, takze ked vypadnu sluzby Googlu, tak nastartujete druhu distribuciu z dualbootu a pracujete s datami na pevnom disku. Tak ako na inom notebooku.
Teda Chromebook nie je zavisly od funkcnosti cloudu.
Vidíš to špatnou optikou zaměstnance Internet Info, která je na Internetu totálně závislá (mimochodem Internet Info je masivně závislé i na Seznamu, Googlu a bůhví čem ještě), procento případů prací na počítačem, kdy výpadek internetu klidně i na celý den není nějaký extra problém je mnohem větší než si uvědomuješ a to už vůbec nemluvím o výpadku jedné velké firmy (Google).
Závislost PC na připojení na Internet a nebo dokonce na funkčnosti služeb jedné velké firmy je věc, která je např. pro státní správu, banky a ale i pro spousty živnostníků a podniků prostě jasná nevýhoda oproti PC s Windows.
[16]: Neviem kde vidis problem. Chromebook je to iste ako iny netbook bez nainstalovaneho operacneho systemu alebo so zakladnym operacnym systemom. Tam si tiez vzdy nainstalujes svoju distribuciu. Plus mas vyhodu, ze tam mas OS, ktory ti vie nabootovat velmi rychlo, ked sa len potrebujes pozriet na net. Nevrazivost voci Google daj bokom, inak nie je dovod aby si sa vobec Chromebookom zaoberal.
Pokud nejde internet, člověk se moc nehne, to je jasné.
Pokud nejde Google, nestáhnu si nové maily do jedné ze svých 3 schránek, ale pořád mám archív offline a pošlu mail přes jiný účet. Totéž platí o kalendáři. Můžu pracovat s fotkami, udělat skype call, tvořit prezentace a psát dokumenty atd.
Myslim, ze v tom co pisete se velmi silne projevuje efekt "bubliny" - Vy, ani lide kolem Vas se bez internetu neobejdou. Zvlast pokud zijete v Praze a stykate se s lidmi, kteri take pracuji v IT. Pak zijete v bubline ve ktere existuje realita "bez internetu svet nefunguje". To je celkem bezny jev, a kazdy z nas do urcite miry zije v nejake bubline, ktera ovlivnuje jeho pohled na svet.
Je velmi zavadejici si predstavovat ze VSECHNY firmy funguji stejnym zpusobem. Naopak, vetsina firem neni zamerena na IT, a pouzivani internetu je v nich z 99.99% pouze zneuzivani pocitacu ze strany zamestnavatelu.
Strojirenska firma na pocitacich potrebuje CAD/CAM, ucetnictvi, evidenci skladu apod. online netreba.
Stavebni firma opet potrebuje CAD, ucetnictvi, evidenci skladu - online opet netreba.
Restaurace - potrebuje sw pro pokladny, ucetnictvi, kuchyni - online netreba.
Atd, atd.
Prestoze pro vsechny tyto firmy je vypadek internetu urcitou neprijemnosti (horsi komunikace s klienty, nefunkcni objednavky pres web, atd.), tak ale jejich provoz temer nenarusi. Za predpokladu, ze maji pocitace schopne pracovat offline.
Predstava, ze bez internetu se neda pracovat je velmi IT-centricka. Vetsina firem v CR (a i na celem svete) nepretrzite dostupny internet ke sve funkci nepotrebuje.
Jen tak mimochodem - pracuji jako programator, a casto, kdyz toho mam opravdu hodne, tak se zamerne odstrihnu od internetu, protoze tak udelam prace nejvice. Ano, nemam k dispozici google, StackOverflow, atd. Nicmene pokud se zrovna neucim nejakou novou technologii, nic z toho nejsou veci, bez kterych bych se par hodin nebo i dni neobesel.
Mozna prumerny zemedelec a vsichni jeho znami a kamaradi ziji v predstave, ze zruseni statem dotovane "zelene nafty" zpusobi pad civilizace. Presto vetsina lidi mimo venkov tento problem bud vubec nevidi, nebo ho povazuje za absolutne marginalni.
Netvrdim ze Chromebook je na nic. Tvrdim, ze precenujete vyznam internetu.
Pane Krčmáři, naproto mylně vycházíte z toho, že lidé u klasických počítačů potřebují k práci internet. Jak tu už bylo psáno, pro většinu práce je připojení k inetu spíš bonus, než nějaká nutnost. Účetní zaúčtuje faktury, restaurace naskladní maso, rozbourá prase i vystaví účtenky, architekt nebo konstruktér použije CAD, fotograf upraví fotky, překladatel přeloží texty, programátor napíše kód. Databáze běží lokálně, stejně jako aplikační servery, a lokálně jsou uložené i veškeré soubory. I bez inetu vám funguje email, kalendář a chat uvnitř firmy. Samotný výpadek služeb společnosti Google pak pro uživatele znamená nejvýš nutnost místo google.com napsat do url baru bing.com.
Naopak kdyby firma jela na Chrome OS, tak je naprosto kritický jak výpadek připojení k inetu, tak výpadek služeb společnosti Google. Pokud jedno z toho nejde, mohou zaměstnanci jít domů. Nemluvě samozřejmě o tom, že dávat jakákoliv firemní data (seznam zákazníků, faktury, smlouvy, HR složky, zdrojáky, výkresy...) do cloudu, a navíc ke společnosti Google, která stojí na businessu okolo osobních údajů, může jen šílenec.
Chrome OS je opravdu může stačit leda lidem, kteří vyjma brouzdání po netu nic jiného nedělají.
Pokud jde o možnost na Chromebook nainstalovat klasické distro, tak k tomu mám dvě poznámky: 1. Podle všeho je k tomu potřeba developer mode, takže to asi není pro každého. 2. Kde je potom výhoda Chrome OS? To už si rovnou můžete pustit ten Chrome nad jakýmkoliv jiným OS. A že jsou Chromebooky levné? Začínají od $199, kdežto klasické notebooky s Windows začínají od $250. Takže možná ušetříte $50, ale připravíte se o možnost dělat na počítači cokoliv mimo brouzdání webu. Fakt se to vyplatí?
[29]
Napsal jste:
"Dnes všichni při práci s počítačem potřebují internet a bez internetu prakticky nic nefunguje a nedává smysl."
na coz jsem reagoval. Ve Vasem textu jsem nikde nenasel to co tvrdite v [29], tedy ze "Chromebook je pro BFU". Ja jsem Vas puvodni text pochopil ve smyslu:
"Argumentace proti nedostatecnym offline schopnostem Chromebooku je nesmyslna, protoze KAZDY pocitac je nepouzitelny, kdyz vypadne internet".
[28] Nelze nez souhlasit, internet velice casto (zejmena v dobe, kdy je venku svetlo:)) je pro programatora zaroven pritezi jako pomocnikem. prichazi emaily, skype a nevim co od pratel, coz skutecneho programatora v dobe plneho nasazeni pouze zpomali. neni nad to byt obcas offline, jeste ze ten kabel jeste vytahnout lze ;)
1) vyrazne casteji mam vypadek ISP nez vypadek Googlu.
2) vypadek Googlu je mene pravdepodobny nez vytopeni ceskeho housingu "se 100% dostupnosti"
3) jako programator(nekdo muze rict lepič) webu jsem bez pripojeni v pasti. obcas nejaky ukol se zvladnout da. Delam opensource a bez dokumentace, moznosti hledat issues, hledat obcas reseni neceho atd proste udelam pomerne malo a jen pomerne rutinni praci. Ovsem jsme firma ktera neni v jednom baraku ale po cele CR takze bez pristupu k internetu neudelam PUSH na git aby se spustil testing a dalsi veci. Neprectu si doplnujici zadani v JIRA atd.
4) panbuh zaplat za ty obcasny vypadky - clovek si udela kafe a kdyz ani potom nejede tak odchod na bazen si zaplavat nebo na obed nebo tak neco.
Chromebook jako nahrada tabletu na cestovani urcite fajn, jen nevim jestli pak uz neni lepsi MacBook Air.
Jo tak takhle to je, když vypadne internet, tvoří se fronty v kuchyňce, namísto toho, aby se psali pořádné články offline, které se po naskočení jen odešlou ...
Dobře i kdyby to bylo všude, jak píšeš, tak se pojďme bavit o ceně. Proč kupovat neplnohodnotný notebook (chromebook), když se za tu cenu a i levněji dá sehnat plnohodnotný notebook?
[41] U nás ve firmě nepracují jen novináři. Jsou tam obchodníci, programátoři, lidi na akce, marketing, a ti všichni potřebují komunikovat. Když vypadne připojení, mají problém. A zkus si napsat článek na Roota na papír bez internetu. To taky není sranda, pořád hledáš odkazy, zdroje, další info, o čem už jsme psali...
C720 mame doma, jasne je to internetove zavisla krabicka ale to dneska vsechno. Pokud v moji domacnosti vypadne inet, nefunguje telefon, nemuzu skypovat, ts3 ani hrat online hry, nepripojim se pres vpn do serverovny, do prace atd. Jasne muzu neco delat off-line ale co pokud mam aktualni verze dokumentu/zdrojaku ulozeny nekde kde potrebuji pro pristup inet ?
Problemy chromebooku z pohledu uzivatele ktery ho skutecne vlastni a neteoretizuje jsou jinde. Konkretne napriklad nevim jak se pripojit k domaci NAS abych si z ni pustil film, nebo by se hodil vpn klient.
Chromebook jsem koupil zene jakozto nahradu jiz dosluhujiciho ntb. Zena typicky cte maily ( mail na seznamu ) chodi na nejake 2-3 weby ( pravidelne ) a cte radove desitky ostatnich nahodne. Sem tam potrebuje nahrat fotku z mobilu/z SD karty oboje umi chromebook bezvadne a bez problemu. Takze za cenu 200GBP zarizeni co je o 1kg lehci nezli jeji puvodni ntb, vydrzi 3x tolik na baterky o cem ze je vlastne rec ? Proste kazde zarizeni ma sve uzivatele a chromebook je presne reseni pro moji zenu.
Teda pane Krčmář, tak jsem si Vás vážil, ale po přečtení tohoto příspěvku to budu muset přehodnotit.
Kromě již zmíněného failu "Dnes všichni při práci s počítačem potřebují internet" mě neméně zarazila věta "Dneska už si ani počítačovou hru nenainstalujete bez sítě, protože Steam je online a krabici s CD nemáte (pokud vůbec máte CD mechaniku)". Ačkoliv mladší než Vy, jsem asi málo moderní. Pokud je tedy dnes v módě nemít mechaniku, vše pořizovat online, stádně se registrovat do služeb typu Steam, Google a vůbec neřešit otázky ochrany soukromí se všemi možnými důsledky.
V módě to možná ještě není, ale jisté společnosti by to rády do módy dostaly a možná jsme právě v tomto příspěvku svědky jednoho takového pokusu.
PS: Druhá, méně paranoidní část mého já sází na další variantu, jenž krásně popsal Belzebub v příspěvku [28]
[45] Já třeba doma už mechaniku nemám. Zrovna nedávno jsme z foto ateliéru dostali fotky na DVD a řešili jsme, jak je z toho média dostaneme. Nakonec se zastavil kamarád, který měl u sebe náhodou starší MacBook a ten měl mechaniku.
Netvrdím, že neexistuje nikdo, kdo není schopen bez internetu fungovat a že už vůbec nikdo nemá doma mechaniku. To jste napsal vy. Já říkám, že masa potřebuje internet (jak potvrdil mimo jiné příspěvek 44) a masa nakupuje hry online.
[45] Ja treba doma jeste mechaniku mam v cca 5 let starem PC, ktere pouzivam ale posledni 2ks techniky ultrabook a chromebook ji proste nemaji a abych pravdu rekl ji nepotrebuji.
A opet pokud doma vypadne inet, muzu sice koukat na fotky/filmy co mam na lokalnim NASu ale do prace se pres VPN nedostanu, do serveroven pres VPN/SSH take ne. Na cloudove uloziste, web, ts3 proste nikam. Necheckoutnu si posledni verzi zdrojaku kterou aktualizovali kolegove atd. Takze jasne pouzivat to lze ale v hodne omezene mire a docela chapu to co chtel pan Krcmar asi vyjadrit.
Mě se koncepce Chrome OS líbí. Stejně za pár let budeme všichni pořád a všude online takže "no problem". Spíš úplně nerozumim tomu, proč by nestačil Android. S drobnými úpravami by šel použít i na nedotykových (klávesových) strojích. Takhle akorát Google zbytečně tříští potenciál. Tak nějak nevím, co navíc oproti Androidu Chrome OS nabízí...
Co se týče internetu, nesouhlasím. Chrome OS, který vyloženě vyžaduje internet, mi přijde jako nešťastné řešení. Já nevím jak ostatní, ale běžně pracuji bez nutnosti mít přístup na internet. Na mě Chrome OS působí stylem, že víc Google má pod kontrolou moje data, než já sám. Neustálý pocit, že je člověk pod dohledem... a jestli to doposud nedělají, jistě brzy začnou, až se vlny ohledně špehování uklidní.
[46], [47] - co se DVD mechaniky tyce - pred cca 4 lety jsem zacal resit, zda do noveho pocitace chci nebo nechci DVD mechaniku - rozhodl jsem se "salamounsky" - koupil jsem si externi DVD mechaniku do USB - funguje dokonce lepe nez interni DVD mechanika (nevim proc, ale vsechny CD/DVD mechaniky se mi obcas "zasekly" a bez restartu pocitace se nerozjely), je velka asi jako obal na 2CD a hlavne - mam pouze jednu pro vsechny pocitace, notebooky a Raspberry Pi apod., ktere mam.
Takze doporucuji koupit jednu externi USB DVD mechaniku - daji se koupit od 600Kc. Prestoze je DVD dnes jiz upadajici technologie, jak pise i pan Krcmar [46] - obcas se k vam DVD dostane.
PS: dokonce mam i externi USB 3.5" disketovou mechaniku - a dokonce jsem ji 2x pred rokem pouzil :)
Hm. No, coby kovaná BFU bych Chromebook plně závislý na internetu spláchla po kouskách do záchodu po prvním týdnu. Jakmile jsem bez internetu, mám konečně chvíli volno a chci si konečně přečíst ty virtuální tuny knih, dopsat desítky rozepsaných povídek, dodělat si v grafickém programu návrhy na různé výtvarné projekty a u toho všeho poslouchat hudbu nebo se koukat na video (aby se ten čas využil jaksepatří). Vadí mi i chybějící internet v mobilu (nebo slabý wifi signál), právě proto, že mě zcela nesmyslně odřízne od věcí, které by fungovaly, kdyby byly offline.
Když tak sleduji tuto diskusi a argumentaci pana Krčmáře, docházím k závěru, že nevýhody neexistují vůbec. To, co se jeví jako nevýhoda, je vlastně jenom to, že dotyčný produkt je provozován někým, pro koho není určen. Pak se ale můžeme zamyslet i nad tím, zda existují výhody.
Já jsem až dosud žil v domnění, že výhody a nevýhody jsou produktem porovnání. Bohužel, s čím pan Krčmář porovnává, není z textu jeho příspěvku jasné. Zcela jistě existují situace, kdy se ty dvě neexistující nevýhody projeví v plné síle.
Na druhou stranu, pokud někdo není schopen fungovat bez přístupu k internetu (samozřejmě pokud práce s internetem není výhradní náplní práce) - není něco špatně? U nás, když vypadne internet, lokální síť obvykle funguje, takže i úkony, které se dělají elektronicky prostřednictvím www jsou proveditelné.
Když tady čtu tuto diskuzi, uvědomuji jak jsme stále za světem pozadu.
Před pěti lety tady většina psala, jak jsou tablety na nic, teď jsou na řadě Chromebooky (ale obecně kategorie počítačů s odlehčeným OS bez údržby). Opakuji, počítače téměř bez údržby. Ano, všichni ti, kteří tady píšete jak je to na nic a živíte se údržbou PC, byste měli zpozornět. Protože jestli si myslíte, že Chromebook je primárně určen domů na hraní, tak se velmi mýlíte. Chromebook je tady od toho, aby vám sebral práci. A váš zaměstnavatel se vás s radostí zbaví, i když jste dnes asi přesvědčení o své nepostradatelnosti.
@53: Ano Ivoszz v tvém prohlášení je trochu pravdy. Nicméně naštěstí se nestane ChromeBook nikdy převažujícím prvkem pro fungování v pracovní sféře, a nebo přesněji řečeno nestane se tak za života naší generace IT :-)
Proč takové tvrzení říkám ?? Je to z hlediska velké konzervativnosti uživatelů a osob které rozhodují o směru IT v pracovní sféře. V podstatě zde dost toto podporuje i ty korupční aféry, neboť protože by existovala taková možnost úbytku finančních toků, nikdy to nikdo nepustí do reality.
Z tohoto důvodu se neuchytne ve velkém ani opensource OS a SW, a z těch bych měl jako IT na volné noze opravdu obavu. Neboť u dobře nakonfigurovaném desktopu s linuxem (a to i s tím Ubuntu), lze aplikovat myšlenku, nainstaluj-předej-a zapomeň. Neboť dokud jede HW, v podstatě se u BFU nemusí jakkoliv zasahovat do běžícího systému. Vše jede automaticky. Tam pak již není IT pracovník potřeba.
A prosím nekamenujte mne, bavím se o koncových uživatelích, ne o sítích o stovkách a víc pracovních stanic.
Ale i zde naštěstí je velké množství BFU, které budou vždy preferovat ty skvělé Windows, kde funguje úplně všechno, včetně her, kde jsou chráněni skvělými antivirovými programy, mají skvělé, rychlé a výkonné HW zařízení, a krásné kostičky dnes...
A proto znám firmy, které používají HW 5-8 let starý, a neuvažují, přes apelace od IT, nad upgrade (vyjma opravdu zbořeného HW). A jakékoliv změny OS jsou mimo jejich požadavek.
A těchto firem je většina. Takže v této generaci IT opravdu systémy typu ChromeBook neuspějí v takové míře aby se IT pracovními museli obávat o svou krmi.
Jen podotknu, že se tady mlčky předpokládá internet ano/ne = 10-100 Mbps vs. 0,000. Ale co pokud potřebuji internet mimo dosah kvalitní WiFi? OS Chrome může, podle mne, vytlačit klasické OS asi jako ťapinka u E55 domácí sex. U zákazníka nebo na dovolené se dostat k wifině, kterou smím použít, někdy znamená rozloučit se, sbalit rozdělané věci a ujet pár kilometrů, jednání se zákazníkem je pro ten den ukončeno, možná definitivně, zakázku mezitím domluví s někým, kdo je schopen pracovat off-line. S minibookem Atom dvoujádro za 4.444,- Kč a výdrží 5-6 hodin (výrobce tvrdí 8) a Puppy linuxem mám VELMI rychlé pracovní prostředí, kam se hrabe Core I5 s Windows 8 za 17.000 (startuje rychleji, ale pak už bych neměnil). Mám na něm pro jistotu i Debian a W7 Start od výrobce, kdyby mi někdy něco moc chybělo. A stačí zapnout limitovaný datový tarif za stovku měsíčně na mobilu a režim AP, můj nb se připojí a maily a web jsou pomalé, ale funkční. Mohu pracovat, přečíst si noviny nebo vtipy, aktualizovat na webu informace zákazníkovi, který TEĎ volal a čeká na okamžité řešení nebo odpověď na reklamaci (od rychlosti se odvíjí třeba (ne)zaplacení už hotové zakázky, pokud (ne)dokážu správně zareagovat do pěti minut od nahlášení problému - tedy rychle projít své soubory s poznámkami, podklady, maily, fotokopiemi plánů a poznámek) a moje konektivita ho ani za mák nezajímá... A to často s rychlostí klasické telefonní linky nebo i pomalejší, s výpadky při jízdě autem, jde zaparkovat u silnice, pokud jsem zrovna řidič... Pouze nemohu stáhnout film, poslat dvacet fotek v plném rozlišení... Tedy pro klasický OS net mám, dokonce, pokud jsem náročný, mohu obousměrně aktualizovat přes SSH+rsync/rsync-backup velké soubory/adresáře/databáze na vzdáleném serveru, které mám trvale uloženy lokálně, ale jsou centrálně sdíleny. S OS Chrome jsem pracovně mrtvola, od svých souborů odříznutý, plnohodnotná práce vyžaduje rychlé otevírání a ukládání mnoha megových souborů, to s mobilem jde jen na ideálně pokrytých místech, v autě/vlaku/bůhvíkde málokdy. Alespoň dokud nebude pokrytí vysokorychlostním bezdrátovým internetem ještě lepší, než je dnes pokrytí signálem pro mobil. A to pomíjím tu otázku skladování důvěrných dat třeba v Brazílii, spravovaných lidmi, o kterých ani nevím, že žijí, natož abych jim BEZVÝHRADNĚ důvěřoval. Tedy pro domácí bezúdržbové použití na vlastní wifi babičce na čtení programu TV klidně ano, stejně si to ke kamarádce neponese, pro ostatní jenom jako n-tý stroj do domácnosti, náhrada pevného PC, a ta super váha? Klidně ať váží 10 kilo - právě do terénu se to pro většinu lidí naprosto nehodí, dávám si schůzky s lidmi v kavárnách a běžně tam "mají wifi" a vídám lidi, jak chodí po kavárně a hledají lepší signál, aby stáhli mail. A to s off-line systémem, lépe tam fungují i pomalá mobilní data. Chrome by určitě ocenili -:)
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 110 304×
Přečteno 89 109×
Přečteno 72 413×
Přečteno 57 815×
Přečteno 54 175×