Hlavní navigace

Názor ke článku Chrome OS a jeho dvě nevýhody, které v praxi neexistují od Lael Ophir - Pane Krčmáři, naproto mylně vycházíte z toho, že...

 • 30. 1. 2014 19:04

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  Pane Krčmáři, naproto mylně vycházíte z toho, že lidé u klasických počítačů potřebují k práci internet. Jak tu už bylo psáno, pro většinu práce je připojení k inetu spíš bonus, než nějaká nutnost. Účetní zaúčtuje faktury, restaurace naskladní maso, rozbourá prase i vystaví účtenky, architekt nebo konstruktér použije CAD, fotograf upraví fotky, překladatel přeloží texty, programátor napíše kód. Databáze běží lokálně, stejně jako aplikační servery, a lokálně jsou uložené i veškeré soubory. I bez inetu vám funguje email, kalendář a chat uvnitř firmy. Samotný výpadek služeb společnosti Google pak pro uživatele znamená nejvýš nutnost místo google.com napsat do url baru bing.com.

  Naopak kdyby firma jela na Chrome OS, tak je naprosto kritický jak výpadek připojení k inetu, tak výpadek služeb společnosti Google. Pokud jedno z toho nejde, mohou zaměstnanci jít domů. Nemluvě samozřejmě o tom, že dávat jakákoliv firemní data (seznam zákazníků, faktury, smlouvy, HR složky, zdrojáky, výkresy...) do cloudu, a navíc ke společnosti Google, která stojí na businessu okolo osobních údajů, může jen šílenec.

  Chrome OS je opravdu může stačit leda lidem, kteří vyjma brouzdání po netu nic jiného nedělají.

  Pokud jde o možnost na Chromebook nainstalovat klasické distro, tak k tomu mám dvě poznámky: 1. Podle všeho je k tomu potřeba developer mode, takže to asi není pro každého. 2. Kde je potom výhoda Chrome OS? To už si rovnou můžete pustit ten Chrome nad jakýmkoliv jiným OS. A že jsou Chromebooky levné? Začínají od $199, kdežto klasické notebooky s Windows začínají od $250. Takže možná ušetříte $50, ale připravíte se o možnost dělat na počítači cokoliv mimo brouzdání webu. Fakt se to vyplatí?