Experimentuji s rozšířením Ubiquity prohlížeče Firefox (více v Ubiquity – největší revoluce prohlížečů od dob Greasemonkey) a chyběl mi příkaz pro Jdem.cz. Abych si vyzkoušel psaní vlastních příkazů (a abych udělal Malému Martinovi radost) vytvořil jsem si vlastní.
Napřed jsem začal číst tutoriál na vytváření nových příkazů. Je prima, Ubiquity má totiž integrovaný testovací nástroj, proto můžete příkazy z tutoriálu kopírovat a rovnou zkoušet (není při tom třeba restart prohlížeče).
Asi v polovině mě čtení přestalo bavit. A protože Ubiquity obsahuje příkaz pro podobnou službu v bleděmodrém (tinyurl.com), stačilo nahlédnout do builtincmds.js souboru rozšíření (najdete ho v profilu prohlížeče), příkaz zkopírovat a lehce upravit (ještěže tu máme to open source) a příkaz jdem je na světě.
Při psaní do Twitteru nenahraditelné!
Příkaz jdem.
Zase tak nenahraditelné to není, Twitter si dlouhé odkazy zkracuje sám pomocí Tinyurl 8-). Ale děkuji za kód, v Ubiquity je standardně jen tinyurl.
Jinak mi to i tak přijde trochu komplikované — já taky radši používám jdem.cz, ale dělám to tak, že jdu na stránku, kliknu na tlačítko a mám ve schránce zkrácenou adresu — je to rychlejší než kopírování původní adresy, selektování adresy v textarea, vyvolání Ubiquity a následné zkrácení :-).
Před chvílí jsem začal Ubiquity testovat a ačkoliv je nápad velmi zajímavý, tak se mi žádný z vestavěných příkazů nezdá nijak zvlášť zajímavý nebo efektivní. Co jsem si zatím všiml, tak většina příkazů nějak spolupracuje s nějakým hledáním a mně přijde pohodlnější mít nastavený vyhledávač přímo v adresním řádku pomocí klíčového slova než takového taškařice… Jediná přidaná hodnota je asi v tom, že třeba výsledek hledání uvidím už v okně Ubiquity, že nemusím chodit až na Google apod.
Asi to zatím využívat nebudu, pokud někdo nepřijde s něčím opravdu extra :-(.
Nejlíp se to projeví, když ten skript dokáže něco, co původní aplikace neumí (nebo umí špatně). To by se mohlo ukázat, až se objeví třeba příkazy pro Idos.cz. Pokud někdo takové vytváříte, tak sem s nimi.
[3] Je to možné, já to nepoužívám. Jen vím, že to nějak funguje.
[4] Jak to myslíš s tou integrací?
Mě napadla ještě jedna věc, kterou by to mohlo umět (a nevím, jestli to už třeba neumí). Kdyby vnějšek Firefoxu viděl do Ubiquity a já tak mohl například vytvářet vlastní tlačítka nebo klávesové zkratky za pomocí příkazů Ubi. Například bych si vytvořil tlačítko a dal mu nějakou akci "ubiquity:jdem %url%" nebo něco podobného. To by se mi líbilo a to bych už opravdu využil :-).
[5] integrace - do webové stránky (aplikace) si integruji funkčnost, kterou tato původně neobsahuje. Prohlížeč je tady jen prostředníkem, ve skutečnosti jsem snadno integroval twitter.com a jdem.cz, aniž by to museli vývojáři obou aplikací naprogramovat. Konec čekání na reakce vývojářů. Ubiquity je "otvírák", který udělá otevřenou platformu i z uzavřené webové aplikace.
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 24 507×
Přečteno 24 033×
Přečteno 20 755×
Přečteno 19 839×
Přečteno 19 810×