Při procházení specifikace HTML 5 jsem přemýšlel, proč WHATWG zkracuje doctype na <!DOCTYPE html>
. Překvapilo mě, že z doctype zmizela informace o verzi a la „tohleto je HTML 4.01“ z <!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01//EN">
.
Jak budou prohlížeče rozeznávat, kterou verzi HTML zobrazují? (Je otázkou, zda to dělají, ve zdrojácích Gecka se při zpracování dokumentu používá informace o aktuálním renderovacím módu [quirk, strict a něco mezi], ale používání informace o verzi HTML jsem neviděl.)
Odpověď jsem našel u Davida Barona, vývojáře Gecka, v jeho nedávném článku Problems with versioning, part 1: open environments, který rozhodně doporučuji k přečtení.
David zdůrazňuje, že prostředí webu máme chápat jako trvalé. HTML dokument napsaný a umístěný na web dnes má být použitelný i za 50 let. Snaha o zanášení informace o konkrétní verzi dokumentu, která by mohla někdy v budoucnu svádět k ukončení podpory starých verzí, je špatná.
Ač odstranění verze vypadá jako drsný krok, s Davidem souhlasím a děkuji mu za objasnění. V době, kdy nejsme často schopni otevřít kancelářské dokumenty 10 let staré, věřím, že tento způsob uvažování je na místě.
Autoři HTML 5 jsou o odstranění informace o verzi z HTML dokumentů přesvědčeni. Jelikož řada z nich včetně Davida Barona je zároveň členy pracovní skupiny W3C pro HTML, bude na této půdě odstranění informace o verzi minimálně vážně diskutováno, těžko zatím odhadovat, zda přijato.
>Tak v tom pripade je celkem nepodstatna i jakakoliv standartizace HTML jako celku
Naopak, pouze to klade na standardy HTML jasny pozadavek a tim je kompatibilita. Tvurce standardu nemuze v budoucnu udelat nad nekterou vetsi casti jazyka kriz s tim, ze od tehle verze to uz nebudeme vubec podporovat. David o tom pekne pise. Neni nutne, aby se po 50 letech vse zobrazilo na pixel presne, ale aby dany dokument v zaklade fungoval.
Doufam ze to neprojde. Naopak si umim predstavit nejake html_X za pet let a tenky prohlizec, ktery bude umet jenom ten a nic jineho. Stranky, kterym nebude rozumet, si necha pretransformovat v nejake webove sluzbe.
Pokud by oprosla podobna prasarna, tak uz semolochu typu GECKO nikdy nezbavime. A budou boptnat a boptnat :-(
Mně to nepřijde jako nesmysl. Dokud má být HTML há-té-em-elkem, ať je kompatibilní a jakž-takž stejné. Až se jednou řekne, že HTML už je nepoužitelné a dále nerozšiřitelné, tak se jeho vývoj může zastavit a dále ať se pokračuje from scratch na něčem novém, lepším, modulárnějším a já nevím jak ještě dokonalejším ...
A pokud potřebuji už dnes něco speciálního, tak prosím -- jenom to pak nemůžu označovat jako čisté HTML. Od čeho tu máme XML (neboli libovolně upravitelné XHTML)?
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 24 507×
Přečteno 24 033×
Přečteno 20 754×
Přečteno 19 839×
Přečteno 19 810×