Před několika dny se na pultech našich knihkupectí objevila kniha Johna Resiga JavaScript a AJAX. Moderní programování webových aplikací.
John (tvůrce populární knihovny jQuery) se během posledních dvou let stal téměř JavaScriptovou legendou. Pokud vývoj JavaScriptu vážně sledujete, pravděpodobně jeho jméno neslyšíte poprvé. U Mozilla Corp. John zastává úlohu JavaScript Evangelist a stačí letmý pohled na jeho blog, aby bylo jasné, že JavaScriptu rozumí jako málokdo.
Anglické vydání jeho knihy sklidilo loňského roku dobrý ohlas, jsem proto velmi zvědavý, zda se překlad pod patronátem Computer Pressu povedl.
Kniha ode dneška leží u mě na stole a při letmém prolistování je vidět, že se John zdaleka nedržel jen své jQuery, ale věnuje se i dalším knihovnám jako jsou Base nebo Prototype, prostě všem novinkám, které se v posledních letech objevily. Nemalá část knihy se věnuje právě AJAXu, ale najdeme zde i moderní práci s DOM, událostmi a další. Funkčnost použitých řešení jak ve svaté trojici prohlížečů S. O. F. tak v Internet Exploreru je samozřejmostí.
Co myslíte, zařadí se tato kniha mezi to nejlepší, co máme o JavaScriptu v češtině? Jakmile knihu dočtu, můžete se těšit na podrobnou recenzi.
Vydaná recenze: John Resig: JavaScript a Ajax.
Taky jsem zvědav, kvalitní knížka na tohle téma by se mi moc hodila. Jenže jak tak koukám do ukázek...
OK, řekněme, že přežiju překládání ukázkových zdrojáků do češtiny (viděl jsem už i přeloženou ukázku na porovnávání řetězců!), ale tuhle větu teda těžko:
<blockquote>Vrcholem úspěchu při vývoji knihovny v JavaScriptu je schopnost jednoduše vypustit ukazatel <script> na ni, a přesto neovlivnit její funkci.</blockquote>
Tuším sice, co tím chce básník říci, ale překladatel odborné literatury by si měl svůj básnický průjem léčit přece jen trochu jinak :-)
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 24 507×
Přečteno 24 033×
Přečteno 20 755×
Přečteno 19 839×
Přečteno 19 810×