Měl jsem diskuzi s jedním ze známých na téma pálená CD. Byl plný takových těch omluvných frází. A také se objevil nový GIMP a v některých diskuzích se také objevila řada omluvných frází. Stejně tak v diskuzích pod článkem o přicházející verzi OOo3. V podstatě je však vidět, že lidé moc změny nechtějí a jen si vymýšlejí důvody proč ne a jak omluvit to, co dělají teď.
Konkrétněji. Kolega s pálenými CD omlouval své jednání vcelku otřepanou a používanou frází, že „šest set za CD teda fakt nedám. Až budou levnější, ta si je budu rád kupovat.“ Další argumenty ho nezajímají. Podobně jsem se cítil, když jsem četl diskuzi, která byla uvozena článkem o tom, že vyšla nová verze „Photoshopu“ zdarma. Hned první příspěvek v diskuzi říkal něco o tom, že až to bude mít stejné klávesové zkratky a stejně postavené nabídky, pak se to bude dát používat. A proto je záhodno používat PS bez zakoupené licence.
Stejně tak nelegální uživatelé MS Office používají stejné floskule při zdůvodnění proč nepoužívat např. OpenOffice.org či uživatelé nezaplacených Windows se podobně ohánějí tím, proč nepoužívat např. Linux.
Základní problém je, že spoustě lidí vyhovuje software komerční, ale nechtějí za něj platit, protože se k němu zadarmo dá dostat. Když poukážete na fakt nelegálnosti takového počínání (tj. používání softwaru bez oprávnění) a rovnou navrhnete řešení (v podobě OSS), vždy se dozvíte, proč to nejde používat. Obvykle je to „pitomé“ ovládání, „celková ubohost“ či „hnusný vzhled“ a v podstatě to znamená jediné – uživatelé se nechtějí moc učit novoty.
Ale obezlička v podobě tvrzení „Až to bude umět to a to, tak to teda budu používat“ nebo „Protože je to drahé, tak jsem to ukradl, stejně nezchudnou.“ tady s námi bude ještě asi hodně dlouho. Na druhou stranu OSS asi taky není pro každého, ale nemyslím si, že platí rovnice, že kdo používá OSS, dělá kompromisy v podobě chudších funkcí, hnusnějšího vzhledu atd. Existuje mnoho příkladů, kdy to tak je, existuje však i mnoho případů, kdy to tak není.
bohuzial s tebou musim suhlasit...
nedavno sa mi stalo, ze kamarat ktory je maximalny talent na warcraft chcel linux. tak som mu ho dal. warcraft ide, pohodicka... ukazal som glest, a on okamzite ze co je to za ubohost. menu, ktore je podla mna celkom vydarene, je podla neho maximalne hnusne. samotna hra... okomentoval ju tak, ze nech sa na to (sorry za husty vyraz) vyseru lebo na warcraft to nema a nikdy mat nebude!
takze asi tak...
tiez casto pocuvam, zeten linux vyzera hnusnejsie ako windows 1990 alebo aj windows 1500... no co, viac ludi, viac chuti...
Občas se mi zdá, že to tak i producenti chtějí.
Proč jinak v zemi, která má mnohem nižší kupní sílu než třeba USA stojí CD s hudbou dvakrát až třikrát tolik (ta samá, samozřejmě)? Podobně je to se software (minimálně Windows jsou tu AFAIK dražší a lokalizace zas tak drahá není). V Číně stojí Windows víc než počítač :/
Dokud producenti neudělají vstřícný krok (snížení ceny), tak se u nás situace asi příliš nezmění.
Ani nižší ceny to nezmění. Znám to z mnoha případů. Zloděj zůstane zlodějem a v každém člověku kus toho sobeckého prevíta je. Proč platit za ukradené, když už je to doma. Ale je pravda, že hodně věcí je pořádně předražených.
Nicméně, když na to nemám, tak to nemohu mít. Prostě si nemůžu koupit HiFi, tak nelezu do obchodu a nekradu ho. Nemůžu si koupit DVD/CD, tak si ho neukradnu ani v obchodě a ani nestáhnu z internetu. Ale u mnohých vidím tu neschopnost něco si odepřít, něco nemít, když to prostě chtějí. Ale běda označit je za zloděje, do krve se budou hádat.
Nechuť používat OSS u lidí, které mám v dosahu, pramení více z neochoty řešit nové problémy. Takže pořád poslouchám: "Nejde mi tohle a nejde mi tamto. A tohle jsem měl takhle a tohle tady." A hned že: "Vracím se k Windows." :-(.
Je to v lidech a o lidech. Špatný strom může mít a má špatné ovoce.
5: dalsia vec je ta, ze napriklad pri kradnuti hudby ide o nejake jednotky a nuly. nieco, co clovek nevidi. takze to ani "nekradne".
hudba je skupina (a to fakt vela skupina) udajov ktore sa hodia na CD. to CD stalo malilinku cast...
kua dnes som spoznal cloveka, ktory bez problemov ukradne nieco z internetu a pusti si to vo virtualnej mechanike. napalovat na CD nebude, lebo je to drahe. a naco ma platit za drahe CD?
Mno... Muj nazor na tuto problematiku zdaleka neni tak jednoznacny. Souhlasim v oblastech sw. V oblasti hudby uz je tomu jinak. Kdyz se podivam na svoji policku z CD, jsou tam sama originalni. Spousta jich je objednana z ameriky a dovezena prateli apod. Hodne z nich je koupeno primo od interpretu a jen par jich je z ceskych obchodu. Proc? Je to jasne, jsem studak a opravdu nemam 500 na to, abych si ta cd porizoval. Spoustu lidi v mem okoli vcetne me skutecne moralne nesouhlasi s kradezemi, ale jednoduse nemaji an to, aby si originalni cd porizovali. Kazdy z nas velice rad podpori interprety, kteri se mu libi, ale je to pro nas nedostupne. Sami autori to dobre vedi a kdyby cenu neurcovali nahravaci spolecnosti, byly by jine. Argument "je to pro me moc drahe" zdaleka neni nesmysl. Nemit pratele, kteri pravidelne jezdi za more, jsem si jisty, ze bych taky kradl.
9: aky je tvoj nazor na to, ze napriklad AutoCAD je drahy?
mne sa stava ze na to frfle clovek ktory sa s nim zivy. niekto ho ma legalne a niekto nie, o to tu teraz moc nejde.
no ak sa amater ktory si v tom raz za rok kresli kocku vyjadri, ze je to drahe a tak si to radsej ukradne... skoda ze nie su velmi dobre zname lacnejsie alebo bezplatne varianty
Muj pristup k temhle vecem je asi takovyto:
Proc bych si mel kupovat (nebo krast) neco, co plne nevyuziju a ztracet cas se shanenim/kradenim/crackovanim/etc.? Vsude se vali software, ktery je zadarmo a jeho autori a fanousci se mi ho dokonce snazi zadarmo vnutit. K ziskani sw co bych teoreticky mohl chtit mi staci napsat 'yaourt -S neco' a za par minut to 'neco' mam nainstalovany bez nutnosti se s tim dal otravovat. Kdyz mam cas, tak posilam bugreporty :)
Co se tyce hudby, internet je plnej radii, ktery staci 'naladit' a poslouchat - zadarmo. Kupovat ma cenu jenom kvuli kvalite a to jenom veci co jsou ke stazeni... fyzicky media jsou totalne out - hodi se akorat na zalohy a darky (aby se to dalo dat pod stromek). Dobrejch filmu je tak malo, ze se tim ani nezabyvam ... pocitacovy hry to stejny. Kdyz chci cist knizky, tak staci zajit do knihovny (200KC / ROK).
Já souhlasím s tím, že člověk by měl mít vše legální a i já tak činím. Kupodivu i v oblasti hudby. A zejména v sw bych si přál, aby si lidí uvědomili, že je to nemorální.
Nicméně tak jednoznačně bych to také nestavěl - protože ani druhá strana se nechová morálně:
1) Hudba - Existuje tu OSA - a já jí ročně dám tisíce korun (počítal jsem to, jde to přes 5 tisíc Kč ročně) - za prázdná média, za tiskárny, za kopírování papírů, za flashky, za SD karty a další - a tehdy OSA krade peníze mě, aniž by mi poskytla jakoukoli službu. Jediný rozdíl mezi tím, když někdo krade hudbu, a když OSA krade peníze za nic je ten, že zloděj jménem OSA to má požehnáno zákonem. To ovšem nic nemění na tom, že počínání osy je nemorální. A zde bych hledal příčinu pokřivené morálky na obou stranách. Ono je nesmírně těžké ze sebe dělat kreténa, nechat se očesávat o tisíce ročně (což jsou statisíce za život člověka), nic za to nedostávat, a zároveň si "zadarmo nevzít" hudbu z jiné strany. To ovšem apelace v článcích jako je tento pomíjí, protože ryba smrdí od hlavy.
dodatek k 1) Dnes, když legálně koupíte hudbu, často jí dostanete s DRM. A nebo Vám zničí třeba počítač. Viz třeba Sony a její média, která po vložení do Windows k přehrání nainstalovala rootkit, který odhalil až Russinovich - jeden z největších machrů na Windows poté, co se mu pár věcí nezdálo. Selský rozum mi říká, že pokud firma prodává hudbu/filmy - neměla by jako bonus třeba blokovat vypalování CD/DVD i po vyndání média, či vůbec sahat do něčeho, do čeho jí nic není.
2) SW - jsem zvyklý si sw kupovat, ale už nemám nervy a začínám jít po freeware. Prostě podmínky firem prodávajících sw je něco, co by opět chtělo značně narovnat, a to velmi ostrým řezech umravňujícím sw firmy. Pominu-li to, že sw firma za nic neručí, ani za minimální funkčnost jejího výtvoru, mám pocit, že dnešní sw díla jsou programovaná tak, že 90% vývojářského času se programují ochrany a ve zbytku nějaká ta funkčnost, kvůli kterým si to uživatel kupuje. Jakýkoli dnešní komerční program (je to opravdu hit posledních několika let, dříve to tak ostré nebylo) je nesmírně otravný, a bez cracknutí se nedá moc slušně používat. A to úplně pomíjím, jak vypleštěný koukám na log firewallu, co všechno nepustil, a co všechno za komunikaci se milý komerční program zkusil navázat.
Mnoho dnešních komerčních programů si bez internetu dokonce ani nepustíte, a vůbec Vás všelijak omezují. A to nemluvím o tom, že pokud si nějaký komerční program řekněme u firmy Adobe, Microsoft, Autodesk, či jiný koupíte, tyto firmy vás začnou považovat za potenciální zloděje a přesně tak se k vám chovají. Začnou Vám zasílat BSA balíčky, vyhrožovat, atd..
A znovu říkám - jaká má uživatel komerčního sw práva? Nemá právo ani na to aby mu program fungoval. Nemá právo na to, aby si udělal kopii instalčního média. Nemá právo na náhradní médium, pokud si své poškrábe, musí si to koupit znovu, ač je mu tvrzeno, že si koupil licenci. Sw firma neručí za jakoukoli škodu, který tento program způsobil. Jako uživatel komerčního sw musím neustále doblba dokazovat, že jsem program koupil legálně, a držet třeba deset let doklady, což me už omezuje. Musím snést ochrany, které jsou otravné, atd. atd.. Něco z tohoto je účelné - ale je toho mnoho co musí legální uživatel snést a proto říkám, že kopanec do sw firem a trochu narovnání ve směru větších práv k uživateli by neškodilo.
Jsem sice zastánce a sám to dělám, že člověk by měl mít věci legálně, ale podobné jednostranné články jako je tento, které černobílým způsobem přednesou problematiku nemám rád.
Tie hudobné CDčka sú také predražené až hrôza, keby sa každý jeden kus CD nahrával osobitne, tak by som tú cenu aj chápal, ale to, čo sa predáva, sú len KÓPIE!!! Nahrajú to raz a potom z toho narobia milión KÓPIÍ. Takže pýtať za hudobné CD viac ako 60 korún (2€) považujem za hnusnú zlodejinu. Ale všetko je to o tom, či sú ľudia ochotní kúpiť to. A ja teda nie som, za tie prachy, čo za to pýtajú, určite nie. A vlastne - ja ani nič nepočúvam, nejako som si nezvykol, radšej mám ticho :)))
Porovnávat SW a hudbu je u nás nesmysl. Poplatek za média je kompenzací za ustanovení autorského zákona, který povoluje kopii pro osobní použití autorského díla. Proto stažení hudby z internetu/kopie CD je zcela legální, narozdíl od poskytnutí média (ale třeba v případě média z půjčovny je to OK), nesmí se však při tom obcházet ochrana proti kopírování (tedy hlavně v případě DVD). Samozřejmě neautorizované používání SW proti jeho licenci je nelegální.
ad ceny hudebních CD - ano, je to předražené, ale opačný extrém, tj. 60 Kč je také nereálné. Distribuce, booklety, sklady... to všechno něco stojí. Za těch 50 či 60 Kč se dá prodávat jedině masovka, která bude ještě očesaná třeba na krabičkách, bookletech apod. - viz dnešní příbalová DVD u novin.
ad sw - já osobně se nebráním programům, které vyžadují pro svou aktivaci internet, pokud mi ovšem současně nabídnou jednak dostatečnou funkčnost, jednak nějaké bonusy navíc. Vím, na jakém jsem serveru, takže nebudu zbytečně dráždit některé křiklouny, kteří by na mne navázali bezobsažnou flame-war, takže bez konkrétních firem jen dodám, že bych uvítal, aby se tento způsob prodeje rozšířil, ovšem kdyby se současně změnilo pár věcí. Moje představa by byla, že bych si zaplatil licenci na určité období a během té doby bych dostával nejen záplaty a opravy chyb, což považuju za naprostou samozřejmost), ale aby se vylepšovala dále funkčnost. Zkrátka bych byl ochoten platit za model, který je běžný ve vývoji Linuxu.
A teď se přeci jen nevyhnu konkrétním firmám - používám profesionálně produkty Adobe, konkrétně InDesign, Photoshop, Illustrator, Acrobat. Cena produktu je pro mne akceptovatelná - za výše uvedený balík platím aktuálně zhruba 15 kKč za každý upgrade, tj. jednou za rok a půl až dva roky. Vzhledem k tomu, že mne to živí, tak to skutečně není špatná cena. Co mi však vadí je, že v rámci jedné verze se "uzamknou" všechny vlastnosti programu a pokud chci lepší funkčnost, nezbývá mi než buď dodělávat skripty nebo kupovat programy třetích stran nebo prostě čekat. Přitom vím, že většinu nových funkcí mají programátoři hotovu už během pár měsíců (a mám to skutečně ověřeno, protože v době CS jsem měl možnost nahlédnout přímo pod pokličku vývojové verze a viděl jsem např. grep ve vyhledávání, což se objevilo až ve verzi CS3). Byl bych klidně ochoten platit 10k ročně s tím, že na jedné straně sice budu omezen pouze ročním provozem a pokud za rok nezaplatím, tak se program nespustí, ale na straně druhé získám bonus v podobě průběžného doplňování nových funkcí.
A tím se oklikou dostávám k tématu původního článku. Pokud by byl vývoj sw průběžný a kontinuální bez velkých skoků, přijímali by lidé změny mnohem pozitivněji a bezproblémověji než je tomu dnes. Navíc tím, že by se učili neustále, byl by pro ně snažší i případný přechod jinam. Lze to vidět na mnoha a mnoha příkladech, ale vyberu si jen jeden - KDE. Jak dlouho se přes různá média, blogy a diskuse přelévá téma KDE4? Pěkných pár měsíců to je. Ten skok byl hrozně velký. Netroufnu si hodnotit jeho potřebnost, faktem ovšem je, že kdyby se změny dály postupně v několika menších krocích v rozmezí třeba čtvrt roku, bylo by komentářů a odmítání řádově méně. A totéž platí pro cokoli jiného.
Co se SW týče, souhlasím s autorem, a sám používám prakticky jen legální SW (s výjimkou jedné dvou starších her, které vyšly v něčem typu Levné knihy, a nestihl jsem si je koupit před vyprodáním, takže jsem si je zkopíroval). Nesouhlasím ovšem z touto argumentací, pokud se týká CD či DVD.
Pokud bych si CD nebo DVD řádně kupoval, tak:
- zaplatím naprosto nehorázné částky (rozhlas či TV zdarma/za poplatky/ za reklamu,film z půjčovny 20-50Kč, kdežto koupě CD/DVD kolem 600Kč (krom Levných knih, příloh k časopisům apod.)), ze kterých samotný autor stejně dostane minimum
- moje peníze potečou několika málo profláklým umělcům, kteří jich už mají dost, a ti, kteří se ještě nestihli proslavit a kteří by je potřebovali nejvíc, stejně nic nedostanou (ani je nemám moc šanci koupit)
- budu finančně podporovat zločinecké organizace typu OSA či RIAA, jejich soudní spory s uživateli, a jejich technologie na omezování zákaznických práv
- nejspíš koupím médium, které je kvůli pokusům o 'ochranu proti kopírování' defektní a bude problém jej přehrát
- budou se mi doma hromadit média, o která nestojím - chci mít pár OGGů/MP3/AVI na disku, ne překážející stoh CDček - zbytečná zátěž životního prostředí
- nebudu schopen sehnat spoustu toho, co mě zajímá, protože nabídka obchodů v ČR je dost omezená a spousta zajímavého tu prostě nevyjde
- a navíc stahovat muziku doma je mnohem pohodlnější než běhat po obchodech
Dost zajímavých DVD jsem koupil v Levných knihách, několik málo (podstatně dražších, které mě opravdu zajímaly) jsem si nechal poslat z amerického Amazonu (v ČR nesehnatelné). Dost filmů mám grabnutých z půjčovny (což je legální). Hodně videa a hudby jsou kopie od kamarádů (také legální) - asi nejefektivnější způsob. Ale to nejcennější je hudba od neznámých autorů, které osobně znám, a to ani nikde koupit nejde.
ad 12. - to s tím SW je pěkně napsáno. Sám jsem z podobných důvodů (mimo jiné) před léty na komerční SW zanevřel, a začal používat skoro výhradně open-source. Navíc v Linuxu většinou stačí naklikat, jaké programy chci používat, kdežto ve Windows u komerčních programů je třeba každý zvlášť ručně nainstalovat, registrovat, aktivovat atd. (a tohle zopakovat při každé reinstalaci systému). Používám něco kolem dvaceti programů, a nový počítač instaluju nebo nastavuju několikrát do roka, takže jet na komerčním SW by pro mě bylo docela otravné.
10: Muj nazor na AutoCAD je zcela jasny... Nevim presne, jak je to na jinych skolach, ale CVUTaci ze stavarny dostavaji nekomercni licence.. Jako pracovni nastroj plne souhlasim s cenou a poplatky, pokud to nekdo pouziva na kresleni kocek ( :) ), mel by jiste moznost kocku namalovat v necem jinem, nebo by dokonce mohl pouzit tuzku.. Mimochodem kazdy zkuseny rysovac nejspise potvrdi, ze kresleni rukou neni o nic pomalejsi, jen je problem s opravou chyb. Nebo aspon mi to vzdycky vsichni tvrdili, ja jsem elektrotechnik a jeste v soucasne chvili nedostudovany, tak si za tim nemuzu moc stat.
19: s nazorem, ze penize pujdou jen proflaklym umelcum zcela nesouhlasim. Prave zacinajici interpreti jsou jedinou rozumnou skupinou z umeleckeho sveta, kde media muzes koupit primo od nich a primo jim zaplatit. Akorat se musi dojit na koncert, ci se jinak trosicku snazit...
11: Neveril bych, ze se toho doziju tak brzo, ale zrejme jsem uz stary... Jsem jediny, kdo ma rad CD s hudbou, kdo si je rad pousti atd. Samozrejme, kazdy muze mit veliky hdd atd ale ztrati se tolik kouzla. booklety atd nic? A hlavne radost z porizeni. Konec spamu, slibuji...
[20]
1. a to všetci tvrdia, že Linux netreba reinštalovať každú chvíľu, že ten sa nainštaluje a ide roky. každopádne, XP-čka by ste mali už veľa rokov a nemuseli by ste nič inštalovať. :-)
2. Ale teraz vážne, ručná inštalácia programov nie je o nič prácnejšia, ako ich naklikanie napr. v Synapticu - pri inštalácii odkliknete možno niekoľko dialógových okien, v Synapticu rolujete dlhý zoznam balíčkov,občas s pomerne nezrozumiteľnými názvami, alebo zadávate názov (pokiaľ ho viete presne), občas doklikávate doporučené balíčky a občas študujete, že čo to musí byť z vášho systému odobrané aby ste mohli inštalovať. Myslím, že to vyjde za jedno.
3. registrovať (ak máte na mysli online registráciu) nemusíte nič a väčšinou stačí raz kliknúť na nejaké to "never", a z´daleka nie každý softvér vôbec nejakú registráciu má. Výnimkou sú programy, ktoré sú práve vďaka registrácii zadarmo alebo kde za to získate podporu. Ale podobné "registračné" dotazníky sa objavujú aj po inštalácii väčšiny distier.
3. Pokiaľ ide o aktiváciu programov, tá je vzácna a týka sa len OS a veľkých balíkov (aj to sa často netýka krabicových verzií), pričom väčšinou je to len jedno kliknutie. Z ekvivalentov tých 20 programov, ktoré asi používate vy, by aktiváciu chceli snáď dva.
Mám obavu, že vše stejně směřuje k tomu, že za pár let bude platit měsíční paušál hudebním vydavatelstvím každý, kdo prokazatelně není hluchý. Nejspíš to zdůvodní tím, že tak přece může poslouchat hudbu třeba na návštěvě u kamaráda, který ji ukradl.
Hudební vydavatelství si tak přijdou na své a zbaví se toho pro ně obtěžujícího vydávání CD a rozmazlování zpěváků.
Že to k tomu směřuje mne přesvědčila jedna diskuze asi před rokem v rozhlase.
Jakýsi zástupce jednoho velkého vydavatele tam asi čtvrt hodiny plakal, jak jim za uplynulý rok klesly zisky asi o třetinu, hlavně díky pirátskému kopírování.
Jenže proti němu seděl člověk, který měl patrně přehled a zeptal se ho, jestli to nebylo způsobeno spíš tím, že podle výroční zprávy ten rok jejich společnost taky vydala o polovinů méňe titulů :o)
Jinak přesně to vystihl přispěvek č.12 a není moc co dodat.
Jsme jako ovce a spousta lidí vůbec netuší kolik peněz a při koupi jakého zboží platí autorským svazům, které mnohdy při koupi, kopírky, tiskárny, plotru, digifoťáku atp. mají větší zisk než sám obchodník.
Zacarovany kruh, ze ktereho nebude lehka cesta ven. Nicmene srovnavat hudbu a software nelze uplne, protoze software zejmena specializovany uziva uzka skupina lidi, kdezto hudba a filmy jsou masovou zalezitosti. Se softwarem se to mirne zlepsuje, na mnoho cinosti existuje hodne free (ve smyslu zadarmo) programu, ktere jsou pouzitelne. To ze nekteri uzivatele nejsou schopni se preorientovat je jejich problem. Nastesti novi uzivatele dorustaji a dorustaji a ti uz ten problem mit nemusi, vyzkousi a vyberou si sami. S hudbou to je ovsem cim dal horsi a sam jsem zvedav kam to dospeje. Pokud budou vsichni krast, tak se v hudebnim prumyslu bude otacet velmi malo penez, z ceho se pak zaplati naklady na vydani pisnicky ci desky? A kde jsou pak zisky samotnych hudebniku? Sam preferuji originalni cd, abych alespon necim prispel mym oblibencum, aby nemeli duvod se na to uplne vykaslat. Jenomze je nas cim dal min a hudba se uz pomalu stava pouze nulama a jednickama v mp3 prehravaci. Skoda.
Riesenie je jednoduche. Mikroplatby. Lenze to by bolo potrebne aby boli realne funkcne. (muselo by sa to stat beznym a rozsirenim, takto platit s minimalnym poplatkom za uskutocnenie platby)
Kto chce, zaplati SMS-kou trebars 2 koruny za pesnicku a stiahne si ju priamo z webu autora.
Pesnicky zaplati len tie, ktore sa mu pacia (nie cely album), z webu si stiahne pesnicky hned ako ich tam autor da, nemusi cakat na uvedenie na trh, kampan, distribuciu, atd...
Vzdy budu ludia ktori si hudbu stiahnu a nezalatia, takze situacia so "stahovanim" bude maximalne rovnaka ako teraz, s tym rozdielom, ze tych par korun nezarobia stahovaci a napalovaci CD, ale autor.
Teraz su ludia ochotni zaplatit ked su velki fanusikovia interpreta, alebo za koncert (zazitok), alebo za to co ma masovu reklamu (vela penazi sa preinvestuje na propagaciu a ludi okolo, autorovi ide miziva ciastka). Ostatni max. stiahnu, vypocuju, vymazu.
Ja uz sem smireny s tim, ze CDcko obsahuje nekolik tracku a vsechny se mi proste nelibi. Ale vzhledem k tomu, ze v dnesni dobe vychazi milion (s prominutim) sra*ek na 10 dobrych skladeb, a faktu, ze CD ktera me zajimaji neni mozne sehnat u nas, ale jen v zahranici, nezbyva mi jina cesta nez rict "Jeste stesti ze mame moznost stahovat", postahovat co se da, a to co se mi libi objednat na originalce ze zahranici (precijen CD je CD, i za cenu ze se mi z nej bude libit treba pulka). A zbytek smazat protoze se stejne neda poslouchat.
Predstava ze bych nakupoval CD naslepo, bez moznosti si je poslechnout, mi prijde dost tragicka, protoze 90% objednanych CDcek bych musel vyhazet po prvnim poslechnuti...
Bohužel zákazníci ani prodejci nejsou ochotni používat mikroplatební prostředky (ponechme stranou, jestli nejaký bezpečný, spolehlivý a jednoduchý vůbec existuje, ale berme PayPal jako referenci). Další věc je dostupnost, zkuste sehnat u nás legálně Futuramu... a nebo lépe, zkuste sehnat starší CD, řekněme Král vysílá své vojsko od Zuby nehty. Ani náhodou. z e-shopu Vám napíšou, že jim vydavatel nadále nepovoluje prodávat mp3 verzi a lisované namají. Rapidshare má...... Já se snažím to co jde kupovat. A nejlépe na koncertech skupin co mám rád. A Červeného trpaslíka jsem si koupil, přesto že ho mám nahraného z TV.
22 - ano, CD na koncertě si koupím rád (mám jich takhle pár desítek), muzikanti si to stejně často vypalují sami, a nejde to přes vydavatelské mafie (a krom toho je to památka na koncert).
24.1 Linux musím nainstalovat vždy, když měním počítač. Což je několik počítačů doma i v práci, které se občas mění, takže nová instalace je několikrát do roka, a nikoliv proto, že bych přeinstalovával Linux Linuxem.
24.2 Ruční instalace samozřejmě je pracnější než automatická - místo zaškrtnutí potřebných programů se každý musí najít na webu, stáhnout, a manuálně nainstalovat (a vynásobte si to počtem instalací a počtem programů, které do Windows musíte doinstalovat, aby zvládaly věci, které chcete jako pokročilý uživatel nebo programátor dělat). U komerčních programů (oba systémy) to je ještě horší - musí se najít instalační médium (někdy i další médium s updaty), opisovat sériová čísla atd. V tomhle mi Windows vychází jednoznačně jako zastaralý systém (na rozdíl třeba od 3D grafiky, kterou má lepší). V některých linuxových distribucích prostě zkopírujete domácí adresář a info o systému, a instalátor vám za čtvrt hodiny komplet nainstaluje a nastaví nový počítač se vším potřebným (krom těch komerčních programů, pokud je používáte, protože ty v distribucích většinou chybí).
24.3 S registrací a aktivací máte celkem pravdu, ale třeba některé věci od Microsoftu ji vyžadují, pokud se dobře pamatuju.
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 40 295×
Přečteno 36 622×
Přečteno 31 911×
Přečteno 24 581×
Přečteno 23 936×