Hlavní navigace

Názor ke článku Začnu to používat až... od Miloslav Ponkrác - Já souhlasím s tím, že člověk by měl...

 • 2. 10. 2008 20:09

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

  Já souhlasím s tím, že člověk by měl mít vše legální a i já tak činím. Kupodivu i v oblasti hudby. A zejména v sw bych si přál, aby si lidí uvědomili, že je to nemorální.

  Nicméně tak jednoznačně bych to také nestavěl - protože ani druhá strana se nechová morálně:

  1) Hudba - Existuje tu OSA - a já jí ročně dám tisíce korun (počítal jsem to, jde to přes 5 tisíc Kč ročně) - za prázdná média, za tiskárny, za kopírování papírů, za flashky, za SD karty a další - a tehdy OSA krade peníze mě, aniž by mi poskytla jakoukoli službu. Jediný rozdíl mezi tím, když někdo krade hudbu, a když OSA krade peníze za nic je ten, že zloděj jménem OSA to má požehnáno zákonem. To ovšem nic nemění na tom, že počínání osy je nemorální. A zde bych hledal příčinu pokřivené morálky na obou stranách. Ono je nesmírně těžké ze sebe dělat kreténa, nechat se očesávat o tisíce ročně (což jsou statisíce za život člověka), nic za to nedostávat, a zároveň si "zadarmo nevzít" hudbu z jiné strany. To ovšem apelace v článcích jako je tento pomíjí, protože ryba smrdí od hlavy.

  dodatek k 1) Dnes, když legálně koupíte hudbu, často jí dostanete s DRM. A nebo Vám zničí třeba počítač. Viz třeba Sony a její média, která po vložení do Windows k přehrání nainstalovala rootkit, který odhalil až Russinovich - jeden z největších machrů na Windows poté, co se mu pár věcí nezdálo. Selský rozum mi říká, že pokud firma prodává hudbu/filmy - neměla by jako bonus třeba blokovat vypalování CD/DVD i po vyndání média, či vůbec sahat do něčeho, do čeho jí nic není.

  2) SW - jsem zvyklý si sw kupovat, ale už nemám nervy a začínám jít po freeware. Prostě podmínky firem prodávajících sw je něco, co by opět chtělo značně narovnat, a to velmi ostrým řezech umravňujícím sw firmy. Pominu-li to, že sw firma za nic neručí, ani za minimální funkčnost jejího výtvoru, mám pocit, že dnešní sw díla jsou programovaná tak, že 90% vývojářského času se programují ochrany a ve zbytku nějaká ta funkčnost, kvůli kterým si to uživatel kupuje. Jakýkoli dnešní komerční program (je to opravdu hit posledních několika let, dříve to tak ostré nebylo) je nesmírně otravný, a bez cracknutí se nedá moc slušně používat. A to úplně pomíjím, jak vypleštěný koukám na log firewallu, co všechno nepustil, a co všechno za komunikaci se milý komerční program zkusil navázat.

  Mnoho dnešních komerčních programů si bez internetu dokonce ani nepustíte, a vůbec Vás všelijak omezují. A to nemluvím o tom, že pokud si nějaký komerční program řekněme u firmy Adobe, Microsoft, Autodesk, či jiný koupíte, tyto firmy vás začnou považovat za potenciální zloděje a přesně tak se k vám chovají. Začnou Vám zasílat BSA balíčky, vyhrožovat, atd..

  A znovu říkám - jaká má uživatel komerčního sw práva? Nemá právo ani na to aby mu program fungoval. Nemá právo na to, aby si udělal kopii instalčního média. Nemá právo na náhradní médium, pokud si své poškrábe, musí si to koupit znovu, ač je mu tvrzeno, že si koupil licenci. Sw firma neručí za jakoukoli škodu, který tento program způsobil. Jako uživatel komerčního sw musím neustále doblba dokazovat, že jsem program koupil legálně, a držet třeba deset let doklady, což me už omezuje. Musím snést ochrany, které jsou otravné, atd. atd.. Něco z tohoto je účelné - ale je toho mnoho co musí legální uživatel snést a proto říkám, že kopanec do sw firem a trochu narovnání ve směru větších práv k uživateli by neškodilo.

  Jsem sice zastánce a sám to dělám, že člověk by měl mít věci legálně, ale podobné jednostranné články jako je tento, které černobílým způsobem přednesou problematiku nemám rád.