Rozhodl jsem se, že otestuji nový Firefox 4 ve třetí betaverzi. Příjemně se používá, je tu však plno drobností, které jsou oproti jiným verzím jinak. Dá se s tím žít, ale aspoň ze začátku vám to řádně zamotá hlavu. Když se pokusíte vývojářům sdělit, že byste to chtěli jinak (lépe řečeno tak, jak to doposud bylo), dostane se vám pouze ujištění, že takhle je to přece lepší. Je to ten správný způsob?
Příklad první – Stahování souborů
Nainstaloval jsem Firefox ve Windows XP a začal surfovat jako dřív. Pak jsem přišel na nějakou stránku a stáhnul nějaký soubor. Vůbec není podstatné, o jaký soubor šlo. Mým zvykem je, že mám jednu speciální složku, kam ukládám vše stažené. Odtud pak instaluji/čtu/prohlížím. Prostě si otevřu správce souborů, setřídím soubory dle data a konec. Právě stažený soubor ve složce není. Juknu do nastavení, mám nastavenou správnou složku. Pokračuji dál a totéž se mi stane s dalším a dalším souborem a je mi to nějaké divné.
Začal jsem zkoumat – stažený soubor totiž má jiné datum vytvoření a jiné datum poslední úpravy. V praxi se to projeví tak, že v drtivé většině případů se lidé dívají na datum poslední úpravy a „jejich“ právě stažený soubor nemá nastavené datum na dnešní den. Zůstává mu datum, které pochází ze serveru. Zzačal jsem se pídit a narazil na vlákno, které řeší celou záležitost.
Pro lenochy shrnu :
– tohle není chyba, je to záměr
– stahování má totiž fungovat jako kopírování souborů v OS, kdy se datum také nemění
– opravovat zpět se nebude, je to chyba táhnoucí se od dob Netscape 4 (viz status WONTFIX)
Neberu vývojářům právo na změnu. Vadí mi to, že jsem si za ta léta na tu „zkriplenou“ podobu zvykl a přijde mi docela fajn. Podíváte se do složky a hned víte. Problém je v tom, že ani magický about:config nepomůže anóbrž tato volba prostě není dostupná. Odpověď od vývojářů říká, že si máte stáhnout rozšíření, které to udělá a vráti FF staré chování, případně si ve vašem OS si ve správci souborů přepněte zobrazování data z Date modified na Date created.
Zrovna tohle je vlastnost, kterou jsem nikdy neřešil a přijal ji za vlastní, teď mi chybí a chci ji změnit, respektive neměnit a zachovat současný stav stabilní verze 3. Nemůžu, protože vývojář řekl, že to není správné a basta.
Příklad druhý – Kontextové menu a otevírání nových tabů
Poměrně záhy poté, co jsem si nainstaloval Chrome/Chromium jsem zjistil jednu zásadní rozdílnou věc – kontextová nabídka, kterou běžně používám, je jinak postavená. To je logické. Jenže vás docela dost naštve, když jste si zvykli, že na počítači, kde nemáte tři tlačítka na myši, otevřete odkaz ze stránky v novém tabu kliknutím pravým tlačítkem myši a výběrem z nabídky. Pracuji často s notebooky, které třetí tlačítko nemají. Postup jsem zautomatizoval. Vyberu a nečtu, jdu na druhou položku…
Jenže Chrome/Chomium má v nabídce na prvním řádku poožku „Otevřít v novém panelu“ a na druhém místě „Otevřít v novém okně“. Mozilla Firefox 3 to má naopak. Dosti často se mi tedy stávalo, že jsem si stránku neotevřel v novém tabu (panelu) ale v novém okně. A tak (slovy klasika) „stokrat sem si v duchu nadal starych zviřat, co se pasli v polu a něbyli to lvi .“
A v nové verzi 4 je ta nabídka ve Firefoxu změněna. Už je stejná jako v Chromiu. To je fajn, bude to zase všude stejné, obzvláště když přepínáte z prohlížeče do prohlížeče (doma chromím, v práci firefoxuju). Ale jak k tomu přijdou uživatelé stávající verze? Změnilo se to a bude jim to dělat problémy. Řešitelné to je pomocí doplňku Menu editor. Prostě si nabídku přeskládáte tak, jak je libo. Ale ze strany vývojářů zase nic.
Příklad třetí – Otevírání nových tabů
S otevíráním tabů ještě jedna zkušenost. V Chrome/Chromium jsem si všimnul, že když otevřu nějaký tab a z něj odkaz do tabu, automaticky mi to nový tab otevře hned za tím „mateřským“. Ve Firefoxu 3 se to chovalo jinak – nový tab byl otevřen na konci. Zvyk je železná košile a otevírání „hned vedle“ má své výhody i nevýhody. Tohle je však možno nastavit pomocí about:config, konkrétně přepnout položku browser.tabs.insertRelatedAfterCurrent na false. Byl jsem z toho chvíli nešťastný (z výchozího chování), ale pak jsem si to přepnul. Po několika dnech jsem to zase přepnul zpět. Není to takový problém, jde to změnit. Ale asi bych čekal nějakou položku v nabídce.
Všechny zde zmiňované věci mi jako dlouholetému uživateli produktu přijdou opravdu zásadní. Mám svůj styl práce, který třeba nemusí každému vyhovovat. Obvykle totiž mám hodně otevřených stránek v tabech, nejčastěji několik desítek. Proto jsem na tyto změny přišel poměrně brzo. A stahuje také každý. Jinak si celkově myslím, že poznat rozdíl mezi FF 3 a FF 4 pro koncového uživatele zase nebude tak snadné. Bude trochu jiné rozhraní, ale to bude vše. Stále ji vidět propastný rozdíl v náběhu FF a Chrome/Chromium.
Uznávám však, že dané změny nejsou zásadní jako např. překopané UI v MSO 2007. Jenže pro běžné uživatele zvyklé na FF to může být trochu stresující. Něco se zdlouhavě učili, zvykli si na to a teď jim to někdo překopal. Sám už jsem připraven na dotazy těchto uživatelů, kterým budu vysvětlovat, co s tím. Také jste připraveni?
Dobrý den,
Případ 1.
souhlasím s vývojáři, nevím proč by firefox (pouhý prostředek) měl měnit parametry souboru (např. datum poslední úpravy) - TO BYLA PROSTĚ DOSUD CHYBA!
Případ 2.
NEmám rád taby (v tabech NEMOHU PŘEPÍNAT POMOCÍ ALT-TAB!), mám raději okna - takže pro mě výhoda, nicméně uživatel by měl mít možnost si sám vybrat
celkově ale s myšlenkou článku souhlasím, vývojáři jdou proti zdi - hezký je třeba příklad s vyjímkami k certifikátům, kdy si vývojáři řekli, že BUDOU VYCHOVÁVAT uživatel - no nepovedlo se, zbylo jen spousta OTRAVNÉHO klikání
No jo, občas se stane. Pamatuji si, jak mě neuvěřitelně vytočilo, když kdysi ve Firefoxu z lišty, která se objevuje při aktivaci funkce "psaním vyhledávat text", odstranily tlačítka pro pohyb v textu (další, předchozí atd.). Pokud chce člověk přeskakovat, zvýrazňovat apod., musí použít klávesovou zkratku ctrl+f. Tohle odstranění tlačítek je naprosto nelogické, znesnadňuje práci a je vůbec úplně stupidní. Předtím to šlo ještě vrátit pomocí přidání pár řádek do nějakého konfiguračního souboru, jenže pak přestalo fungovat i to. Dodnes to nejede, dodnes na to nadávám. Dokážu se smířit s podivnými nebo nelogickými změnami a úpravami, ale tahle je prostě zjevně naprosto a zásadně špatná a kontraproduktivní...
(4) Problém s CTRL+TAB je v tom (a to mě napadlo u při čtení nadpisu článku), že FF má na rozdíl od jiných aplikací pořadí přepínání při CTRL+TAB velmi primitivní logiku – prostě vždy přepne o tab vpravo. V běžných systémech CTRL+TAB a další CTRL+TAB vrátí na původní stránku.
Jenže podle programátorů je to takhle správné a nejlepší řešení. Pokud to chcete jinak (tak, jak je to všude jinde), tak je třeba plugin.
[4] A minimalne v Mandrive to slo nastavit (puvodne to bylo tusim pro prepinani ploch). Divila bych se, kdyby to neslo ve vsech distrech. Jen to holt nejde pomoci Alt-Tab.
No, jak to pozoruju, tak FF4 zkopiroval duvody, proc jsem Chrome po reinstalaci systemu uz znovu nenainstalovala. Mozna to znovu prehodnotim.
Takovéhle změny nejsou moc inteligentní z hlediska marketingu. Zjednodušeně řečeno tím dokopou řadu svých uživatelů k tomu, aby zkusili i jiný prohlížeč. Chápu, že zmíněné veci skutečně chyby jsou (měnění atributu souboru, defaultně mít otevření v novém okně), ale nemyslím si, že je ta nejvhodnější doba je měnit. Nové uživatele tímhle těžko nalákají a stávající uživatele tím leda tak naštvou. Navíc když už se lidé mají učit jiné ovládání, tak proč nezkusit rovnou jiný prohlížeč?
Nehnevaj sa Svatopluku, ale vobec si sa nemusel obtazovat takyto clanok pisat, je to tvoje rozhorcenie nad vecami ktore sa menia a menit sa budu, ty si myslis ze je to zle (lebo ty si zvyknuty na nieco ine), devs si myslia opak. Model vyvoja FF je snad najotvorenejsi a najinkluzivnejsi aky poznam. O tom mtime bugu nehovoriac, to snad pozna kazdy kdo softver vyvija, chybicka se vloudila, klient si zvykol, tak sa to musi maintainovat. Ale v otvorenom softvere? To fakt nedava zmysel.
A ze ti tie veci pridu zasadne? No neviem, mne pride zasadne ze sa UI menu k lepsiemu, ze rychlost JS, CSS3 a HTML5 otvara vyvojarom webovych aplikacii nove moznosti, to su veci zasadne. Nie mtime na stiahnutom subore, alebo kontextove menu ktore bezny (!) uzivatel pouziva 2x do tyzdna. Clanok mi pride ako neuvazene plakanie a nostalgia nad tvojimi vlastnymi zvykmi.
Tak to mě ty změny docela vyhovují.
Menu firefoxu jsem měnil snad od začátku co jsem ho používal (než jsem přešel na vimperator a vimium). No a to ovírání tabů za mateřským je velice logické a taky jsem to měnil rozšířením a pak prskal když jsem sedl někomu za klávesnici ono to bylo standartně nastavené.
Data souborů neřeším stahuji do různých adresářů dle obsahu a hledám dle jména.
Takže u mě mají vývojáři za jedna. A Vy ostatní to budete muset řešit addony a já už ne :-)
Osobně si myslím, že FF developeři se prostě mermomocí snaží přijít s "revolučními" novinkami, aby dohnali dost vysoko postavenou laťku Operou a Chromiem. Nechápou, že uživatelé nejsou nespokojení s UI, ale s nároky na systém a celkovou pomalostí. Grafiku, doplňky a chování si člověk vždy dodělal sám pluginy a dodatečným donastavením. Většině lidí ale vyhovovala základní konfigurace.
FF používám odnepaměti, je to první program který zapínám a zároveň poslední který ukončuji. Už týden testuji trojkovou betu a - popisovaných problémů jsem si vůbec nevšiml.
Mimochodem, přepnout se z odkazu na nový tab lze (odjakživa) podržením CTRL+levé myšítko (shift pro nové okno) ;)
Podle mě to takové problémy zase nejsou (až na ten první).
1. Tohle by podle mě mělo být konfigurovatelné (v nejmenovaném blbém operačním systému, který nemá ctime a mtime). Podle mě je ale ve Windows také logičtější nastavovat mtime na čas stažení.
2. Kdo otevírá odkazy v novém okně a tabu pomocí kontextového menu, dobře mu tak. Ve Firefoxu od pradávna existuje Shift-LeftClick, Ctrl+LeftClick a MiddleClick. Pokročilý uživatel prostě v takových případech kontextové menu obyčejně nepoužívá. Typický BFU se to naučí za pár dní a pak mu ta změna už nepřijde. Pokud vývojáři mají dobrý důvod se domnívat, že takové uspořádání je lepší, stojím plně za nimi. Nejsou totiž jenom stávající uživatelé, ale i ti noví.
3. Tady by mě zajímalo, jestli to zachovává původní funkčnost při použití stávajícího profilu. Podle mě by mělo, jinak to není nejlepší, ikdyž si opravdu nedovedu představit, proč bych měl chtít otevírat nový tab až na konci (tedy opět platí, pokud je to nové chování lepší, změňme to). Souhlasím s tím, že práce s taby by ve Firefoxu měla být lépe konfigurovatelná, to bezpochyby. Stejně jako třeba vypínání animace obrázků by mělo být možné v dialogu a ne jenom v about:config (a vypínání pitomých animovaných favicon by mělo jít zvlášť). A neříkej, Svatopluku, že neznáš rozšíření Tab Mix Plus, kde lze chování tabů konfigurovat detailně.
Už nám stárneš :-)
Teď vážně: Chápu tvoje rozhořčení pokud jde o zažité pracovní zvyky (všichni to známe a párkrát jsem si kvůli tomu nějaký program sám patchoval), ale změny mi připadají přínosné:
1.) stažením souboru nedochází ke změně souboru a tudíž mi připadá logické, že je to tak jak to je. stačí soubor otevřít přímo z prohlížeče nebo si pamatovat první 1-2 znaky a ve složce je použít k vyhledání chtěného souboru.
2.) považuji za logické, že je otvírání v novém tabu úplně nahoře (jakožto pravděpodobně nejčastější úkon userů bez třetího tlačítka). tady je nutno podotknout, že většina distribucí má defaultně povolenou emulaci třetího tlačítka pomocí stisku obou tlačítek zároveň (pokud se na takovou akrobacii cítíš, tak to funguje). Osobně jsem s tím taky kdysi bojoval protože jsem dokonce používal dva browsery (když se mi přejedl firefox a já rychle něco potřeboval, tak jsem otevřel epiphany) a každý z nich to měl jinak. Časem jsem si zvykl a vůbec jsem nevnímal, že v každém browseru je ten myšojdní "matchvat" trochu jiný.
3.) otevírání nových tabů hned vedle mateřského byl pro mne velký nezvyk, ale když sem si na to zvyknul, tak jsem začal považovat mozilláky za naprosté amatéry, že to nevymysleli první.
[2] BTW v chrome lze taby přepínat ctrl+tab a ctrl+pg(up|down)
Závěrem lze říct, že k uživatelské spokojenosti vedou jen dvě cesty... cesta přijmutí změny a cesta kustomizace.
[14] Díky! Díky! Díky! Ze začátku jsem se snažil hledat, jak to vrátit, ale když se nedařilo, časem jsem rezignoval. Asi jsem hledal špatně...
Jestli ti vadí, že ta lišta mizí moc rychle, uprav hodnotu "accessibility.typeaheadfind.timeout" v "about:config", nebo můžeš úplně zrušit mizení lišty změnou nastavení položky "accessibility.typeaheadfind.enabletimeout".
[17] No jo, chápu. Upřímně, já klávesové zkratky (kromě několika základních) obecně moc nepoužívám. Často nemám ruce na klávesnici, často jsou zkratky poměrně prstolomné a navíc každý program má ty zkratky nastavený různě a kdo si to má sakra všechno pamatovat a používat to...
Každopádně vám moc děkuji za rady.
Firefox má docela dobré klávesové zkratky, např. "ctrl+pgup/pgdown" na přepínání tabů, "/" na vyhledávání v textu, "'" na vyhledávání pouze v odkazech apod. Přehled je třeba tady: http://support.mozilla.com/en-US/kb/Keyboard+shortcuts
[16] V tom máte určitě pravdu.
Jinak ve Windows (XP) není možnost seřadit soubory podle data vytvoření, jen podle poslední úpravy. Ale zachování data poslední úpravy není špatná myšlenka. Pokud člověk používá jen FF, tak by nemusel nastat problém, protože jeho správce stahování si pamatuje stažené položky.
Přehození položek v kontextovém menu je celkem podpásovka na stávající uživatele. Naštěstí bez středního tlačítka se dají odkazy v panelech otevírat shift+klik, nebo ctrl+klik (na pozadí). Snad tyto zkratky v nové verzi taky nezmění.
Otevírání panelů za rodičovským byla věc, bez které se neobejdu. Ale opět, pokud je to změna oproti předchozím zvyklostem, je možnost snadného přenastavení do starého režimu minimálně slušnost.
Sváťo, obecně řečeno se tak trochu obávám, že pomyslný vývojář a ty máte trochu rozdílné vidění světa. Zatímco ty vše vidíš pouze ze svého pohledu (který u řady lidí splývá do konstatování "tak mi to vyhovuje, tak to zákonitě musí vyhovovat všem"), vývojář má před sebou dav uživatelů, který, jak jinak, není ve svém názoru konzistentní. Více méně pak balancuje a snaží se nalézt nejlepší možný kompromis.
(29) Z článku to nevyznělo jasně - já se změnám nebráním a neobhajuji svůj pohled na věc, adoptuji je. Můj povzdech je nad tím, že některé věci je možno vyřešit tak, že budu mít na výběr (viz přepnutí "mateřských" tabů), proč například je v nové verzi možné přepnout na "starou" nabídku? Dá se to řešit různě, vysvětlováním atd. Jenže někdy se to jeví jako docela arogantní...
[30] To, o čem hovoříš, osobně nazývám "syndrom volby". Ať se provede libovolná drobná viditelná změna, vždy se vyrojí alespoň jedna osoba, která by pro to chtěla volbu (možnost konfigurace). Často je to volba typu "přepni mi zpět na to, co tam bylo před změnou". A volba musí být (z jejich pohledu) co nejviditelnější, protože si to chtějí snadno přepnout zpět. A teď si to vynásob počtem viditelných změn, co se v libovolném produktu realizuje. Případná realizace by dopadla strašně.
Proti tomu jde často snaha, kdy se snažíš dělat jednoduchý produkt a každá volba ti ho pochopitelně komplikuje. Ať už z hlediska kódu, tak z pohledu uživatele, kterému se produkt zdá najednou děsně složitý ("moloch").
No a teď si vyber. Celkem logicky tě může napadnout, že kompromis je někde uprostřed, kdy uděláš viditelné volby jen pro to nejdůležitější. Samozřejmě se to odvíjí od toho, jaká je cílová skupina tvého produktu.
Vývojáře obecně za arogantní nepovažuji [*]. Jestli považuji někoho za arogantního, tak je to určitá skupina uživatelů, která si bug-trackery plete s diskusním kroužkem. Vývojáře "populárních bugů" vyloženě lituju (u FF 4.0 Dao, Sharp a celý UX team). Sám jsem taky vývojář, tak si dovedu představit, že občas někomu "ujedou nervy", ale nediv se, přicházíš do kontaktu s masou, kteří vidí sebe jako střed vesmíru. A každému znovu vysvětlovat to, co je napsáno u bugu o tři komentáře výše, skutečně nemá význam.
[*] Jsi schopen rozpoznat vývojáře od ostatních diskutujících? Hint: podle e-mailu to často poznat nejde. Podle mě hlavní nedostatek Bugzilly.
[31] Pokud má být bugtracker k nějakému produktu veřejně přístupný, je přirozené, že se záznam k nějakému problému "zvrhne v diskusní klub". Podle mě je pak problém Bugzilly v tom, že nedokáže (pokud se nepletu) zobrazovat reakce jinak než lineárně (pak se v tom ani prase nevyzná a lidi se ptají opakovaně na tu samou věc). To je ale obecnější problém, nejde jenom o Bugzillu. Informační toky je těžké usměrňovat, když chybí vhodné nástroje.
[4] nechci rozdmýchávat jalovou diskuzi, ale:
co je ve WIN aplikacích mě naprosto nezajímá,
dále CTRL+TAB mi může políbit...
.
protože
1)chci mít okna samostatně a hezky na liště vidět co kde mám,
2) navíc je CHCI MÍT NA RŮZNÝCH PLOCHÁCH!,
3) navíc mám např. několik hodin na některé ploše třeba otevřený tutoriál k programování a nechci ho zavírat....
4) v liště perfektně maká kolečko myši
5) atd... atd...
takže já jsem NAPROSTO SPOKOJENÝ!
přeji hezký den
Tak jsou to titernosti, navic ty zmeny maji nejake logicke oduvodneni, proc to tak je mozna lepsi. Ale tema je dobre. Znam radu opensource projektu, kde se vyvojari rozhodli udelat vec A, uzivatele by radeji vec B, pozadavek hnije v bugzille nekolik let, vypsano je X argumentu, proc by se dana vlastnost mela implementovat, thread se pravidlne ozivuje, jak prichazeji a hledaji novi lide a stejne tam mate porad Won't Fix. Tomu ja rikam "proti zdi".
errrmmm, ad 1. problem: Jak jsem zacal cist, premyslel jsem, kam se ti ty soubory porad schovavaji, pak sem to pochopil... Svato, nerad to rikam, ale si trochu bordelar :). Delam to stejne jako ty, jedna slozka na vse stazene ze site, ale pak prichazi zasadni zmena. Soubory po stazeni obvykle hned presouvam tam, kde jsou potreba, tzn. pdfka do nejakych dokumentu, skripty do skriptu, videa do videii atd. pak tam ty zbyvajici soubory najdes ;). Priznam se, ze je beru podle jmena, ale vetsinou jich tam mam tolik, ze to co potrebuju najdu v jedne obrazovce manageru...
ad 2.: napad s podrzenim ctrl/shift je podle me rychlejsi nez kontextove menu, ale proti gustu....
ad 3.: verim, ze otevirani tabu za rodicem/na konci muze byt problem..., osobne se mi ve ff oteviraji taby za rodicem, ale nejspis to je tim ze pouzivam "tree style tab"... Btw ve svete vetsinou sirokouhlych monitoru povazuji za prehlednejsi mit taby vpravo (pripadne vlevo). Jsou citelnejsi, neprekazeji tolik ve strance (tedy na vysku, ze) a jde precist i vetsina z nazvu stranky.
to [15] xhombre:
jsem zastancem vimperatoru a osobne ho mam moc rad, ale nevim co je vimium, prozrad ;) (poslednim rokem se ze me stal vimista :D)
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 47 158×
Přečteno 41 382×
Přečteno 35 909×
Přečteno 25 964×
Přečteno 25 765×