A jako vždy je to neskutečný proces, kdy se snažím brát v úvahu mnoho parametrů a funkcí. Hlavně nic nezanedbat, protože doufám, že se mnou zůstane nadlouho a kdybych na něj měl nadávat pokaždé, když jej použiju, to by mne zabilo. prodral jsem se nakonec ke dvěma modelům.
Osobně nejsem nějaký vášnivý obdivovatel designu, radši si vyberu pracanta. Nejlépe to pochopíte na tom, když řeknu, jaký přehrávač jsem používal až do dnešního dne. v roce 2003 jsem si pořídil přehrávač XCLEF HD-500. Ve své době to byl docela zjev. jakási celkem neznámá firma přišla s přehrávačem, který obsahoval standardní 2,5" HDD, měl slušnou výdrž a kapacitu – 40 GB. Kdybyste chtěli o tomto stroji vědět více, zkuste mou recenzi, která mi vyšla v časopise Linuxexpres.
[caption id=„attachment313“ align=„alignright“ width=„175“ caption=„XCLEF HD-500“][/caption]
V zásadě se nic moc nezměnilo – chci mít svou poměrně rozsáhlou sbírku hudby pohromadě nebo aspoň v co nejméně částech. Prostě přehrávač by měl mít kapacitu několika desítek GB. Původní XCLEF HD-500 dosloužil (a nutno říci, že po šesti letech má asi nárok) a oživovací pokusy selhaly. Nehledě k tomu, že dálkové ovládání odešlo již dříve a konektor s výstupem na sluchátka taky občas nefungoval dobře tj. hrál jen jedna strana v sluchátkách. Ale funkčně mi naprosto vyhovoval, někomu by možná vadila až přílišná velikost a náchylnost k poškození, která souvisí s paměťovým médiem – pevným diskem. Takže jsem se rozhodl, že se poohlédnu po něčem jiném. Logicky jsem se začal zaobírat opět značkou XCLEF. Přímým pokračovatelem je model HD-600.
[caption id=„attachment318“ align=„alignleft“ width=„105“ caption=„XCLEF HD-600“][/caption]
Ten přichází se spoustou vylepšení (lépe řečeno modernizací). Začíná se prodávat s diskem o velikosti 120 GB, nejobvyklejší je asi varianta se 160 GB. Navíc umí nejenom přehrávat hudbu, zvládne i video a fotky, ale není to jeho hlavní funkce. Mně se na tom líbí hlavně ten úložný prostor, za ta léta jsem si na něj zvykl. Co mi začíná vadit je váha a velikost celého zařízení. Jinak asi nejsem nějaký náročný uživatel, takže funkčně je vybaven přesně tak, jak požaduji. Zároveň mi vadí, že XCLEF HD-600 je v podstatě už výběhový model, byl nahrazen modelem HD-1000, který je však finančně někde jinde a funkčně zaměřen úplně jinak, než bych potřeboval. Ale v zásadě je to jen diskový přehrávač a tím to končí. Ideální zařízení to pro mne určitě je, zvláště výhodný je i režim USB host umožňující stahování dat z externího zdroje (třeba v podobě připojeného fotoaparátu). Podrobnější recenze je na serveru cdrhard.
[caption id=„attachment320“ align=„alignright“ width=„115“ caption=„Sandisk Sansa View“][/caption]
Takže co tam máme dál? Po několika hodinách jsem skončil u Sandisku. Konkrétně u modelu Sansa View. Ten v sobě snoubí výhody Flash pamětí, kterými je osazen, zajímavou kapacitou 32 GB a hlavně možností používat paměťové karty (MicroSDHC). Takže se dá dokoupit třeba dalších 16 GB. A hlavně se dá vyměnit za jinou. Celé zařízení je takové malé, šikovné a docela překvapivé. Narazil jsem na něj celkem náhodou a pak narazil na kopu různých reakcí v diskuzních fórech, ale neexistuje nějakí komplexnější česká recenze. Z těch zahraničních si můžete třeba přečíst tu na tracyandmatt.co.uk. Funkčně je dost podobný XCLEFu, kapacitu má sice menší, ale zase je menší jako celek a přijde mi i odolnější. Ale na druhou stranu jsem s XCLEFem vydržel 6 let a při mém způsobu používání se slabiny harddiskového přehrávače neprojevily. Předchozí XCLEF měl výdrž na jedno nabití kolem 20 hodin, Sandisk má papírově psáno 35 hodin. Co jsem si tak přečetl, tak Sandisk je postaven na ID3 značkách, takže to předpokládá jistou disciplínu ve sbírce. Jinak je zařízení vybaveno Mass Storage, takže nepředpokládám komplikace ani v Linuxu.
Tolik tedy stručné shrnutí, napadá vás někoho dalšího, kdo máte s uvedenými zařízeními nějaké zkušenosti, proč se k danému přehrávači nepřiklánět nebo naopak ano?
jen upozornuju ze na fotkach ta sansa vypada lip nez ve skutecnosti. Mam starou 4G verzi (vypada podobne) uz asi 2 roky a bez problemu. Jde na ni i nacpat alternativni fw rockbox takze potize/neschopnosti orig fw neresim (nevim jak na tuhle novou verzi).
Jinak, jak rikate - male, hezke funkcni.
Ked som videl nadpis, chcel som poradit svojim oblubenym Emgetonom M6 cult (slim), ale nesplna asi poziadavky na mnozstvo pamate (ja som s nim bol spokojny tak, ze som si ho kupil znova, ked sa prvemu nepekne pozkrabalo sklo (prilis drsne zaobchadzanie) a prestala stacit pamat v nom. Prehravanie ogg a flac je "must have" pre prehravac pre mna.
Ja bych sel urcite do Cowon iAudio 7 (http://www.mp3store.cz/pametove-mp3-prehravace-16gb/cowoniaudio-7-16gb-black-silver).. Nevim jak to je s cenou a bohuzel ma jen 16GB + zadny slot na pametove karty, ale hraje uzasne, vydrz realne tak 50 hodin, podporuje jak trideni podle id3 tagu, tak i prochazeni slozkami. Jako bonus je tu prehravani OGG.
Nejlepsi je na nem asi zvuk, je fakt bezkonkurencni.
[6] A na co? Já nechci volat, já chci poslouchat hudbu. Chci si ji připojit k věži, chci si poslouchat v letadle a chci mít možnost si vzít všechna svá CD s sebou. Tady je mobil trochu mimo mísu.
A mobilem i fotíte? Já ne, na to mám fotoaparát. Jsem stará konzerva - na focení mám foťák, na hudbu MP3 přehrávač, na poznámky mám PDA a na navigování navigaci. Když to budu mít v jednom zařízení, nebude umět nic pořádně a při poruše jedné funkce automaticky přijdu o všechny ostatní.
[6] Taky jsem měl iluzi, že lze požít mobil na přehrávání hudby. Jakmile jsem ale k NOKII 5500 připojil svoje Sennheisery, uslyšel jsem něco co se nedá jako hudba popsat :o) Navíc poslucháním hudby si výdrž baterie zkrátíte tak na 7h. Je to takový rozdíl asi jako mezi zrcadlovkou a zabudovaným 2MPix fotákem v telefonu [8].
[5] Osobně jsem též majitelem Cowonu iAudio 7, zvukové obvody bezkonkurenční. Výdrž fakt super. Ještě předtím se dělal pro mě ideální M-CODY 700M, ale už se nedělá (mi ho šlohli na Stodolní :o)) Co se týká toho Cowonu tak trochu tišeji nahrává z mikrofonu a nahrávky pak jakoby trochu šumí víc než u toho M-CODY, ale kvalita je pořád lepší než jinde, hlavně díky okamžité kompresi do WMA (nebo možná mp3? nechce se mi hledat). Osobně bych se vykašlal na video, to člověk použije tak 3x za život, ostatně na to máme ten mobil [6], kde to můžu někomu poslat přes bluetooth :o)
[9]
Ad mobil - zkuste to vysvětlit letuškám v letadle, měl jsem s tím už několik problémů, za to s klasickým přehrávačem nebyl problém nikdy. Navíc ten zvuk je fakt na nic. Na úrodnou půdu padne i to nabíjení a výdrž.
Co se týká připojení k věži - mám x let starou věž Technics a tu k UPnP jen tak jednoduše nepřemluvíte. Propojení konektor - konektor je prostě klasika.
[1] aky build rockboxu na tom sansa view pouzivate? Myslim pre ktory prehravac. Pretoze podla rockbox.org sa zda ze podpora view je v uplnych zaciatkoch. Obzeram sa po nejakom prehravaci na ktory by sa dal dat rockbox a ktory sa da este aj zohnat (rockbox je pre mna dolezite kriterium koli moznosti ozvucit menu...)
[11] V letadle jsem nikdy problem nemel, pokud nestaci slovni ujisteni, doporucuji namackat cislo, dat volat a ukazat chybovou hlasku.
Telefon mi vydrzi hrat odhadem tak 8 az 10 hodin, coz je sice horsi nez u klasickho prehravace (mozna kdybych ho prepnul do offlinu, tak vydrzi dele, ale nezkousel jsem), coz neni problem, pokud mate moznost pres noc dobijet.
Jinak prave to UPnP mi prijde jako nejvetsi +, co mobil ma. Muzu tak poustet nejen hudbu/fotky/... z mobilu na pocitaci/televizi/... a naopak, ale i prikazat jednomu zarizeni, at prehraje neco z jineho zarizeni - genialni.
zdar
koukni se sem, tady mas na tu sansu este docela slusnej firmware. http://www.rockbox.org/twiki/bin/view/Main/SansaView
[7]
No jo. Já jsem zase v tomhle směru hroznej minimalista. Jinými slovy, když už kupuji nějaké zařízení, tak se dívám na to k čemu všemu jej budu moci využít (a samozřejmě - mám-li pro dané funkce využití). Mám sice poměrně nový digitál, ale jsem rád, že mám slušný foťák i v mobilu, protože digitál sebou netahám všude - mobil ano.
Stejně tak hudba - mám ji jen na poslouchání na cestách a navíc tam hážu jen výběry toho co se mi fakt líbí - a i ty se časem ztenčí :-). Takže nepotřebuji sebou tahat žádné zřízení extra special navíc a vystačím si s pár giga v telfonu, nabo na kartě. A na takové poslouchání jsou parametry dnešních mobilů docela dostačující.
No a jako multimedíalní zařízení, mám PC. Takže zase nepotřebuji HI-FI věž a ani domácí kino.
(Jen by to fakt chtělo si ještě pořídit vštší monitor - to ale bude muset počkat). Takže v tomto směru pouze požaduji, aby mobil byl schopen komunikovat s počítačem (Linuxem)....
[7 > 17]
PS. Z tohoto pohledu se moc těším na nový Free Runer. Technicky by měl být lepší jak dvojka a možnost napojit jej ke komplu, narvat tam Debian (doufám, že to na trojce půjde taky) a dodělat si k němu jednoduše vlastní soft, a tím jeho funkce libovolně rozšířit... To je prostě pro mě neodolatelný lákadlo...
osobne nechapu lidi co doma maji domaci kno nebo nejake multimedialni stanice a jsou schopni porovnavat kvalitu produkce hudby s kvalitni hi-fi...tomu nerozumim...navic si myslim ze jeden pristroj by mel delat precizne jednu vec a to staci...jinak jako mp3 pouze obycjeny iriver E50(pouze chudy student) ale protoze dojizdim do skoly dlouha vydrz je proste + a video pro me zame tam byt nemusi
je dost usmevny. pomalu to tady vypada na nejakou smecku manageru kteri travi zivot v letadle a nepreziji ze si nemuzou 10minut pred pristanim a odletem pustit jejich oblibenou hudbu :) fakt usmevne. jinak co se tyce prehravani hudby na mobilu, vsechny zde uvedene argumenty jsou irelevantni. kvalitni telefony (prikladem muze byt treba samsung omnia) vybavene kvalitnim softem (ne mikrosofti prehravace) rozhodne mp3 prehravac bezproblemove nahradi. co se tyce kapacit ulozneho prostoru, vzdy zalezi na konkretnim modelu telefonu. omnia (cca 10kKc) o ktere se bavime ma 8/16GB interni + 1kus uSDHC slotu to ktereho muzete nacpat dalsich 32GB. daji se k tomu pripojit jakekoliv sluchatka pres kabel ktery se k tomu dodava.... co se tyce dobijeni, tak je to prece jedno, mobila stejne musite kazdy xty den dobit tak jako tak, tak proc mit vic zarizeni?
kazdy ma jiny uhel pohledu na vec. ja osobne preferuju mit jedno zarizeni na vsechno. netahate s sebou 120 kusu kabelu, 200kusu nahradnich baterek a odpovidajici pocet tech zarizeni ktere k zivotu potrebujete. samozrejme kdyz se to 'univerzalni' zarizeni pokazi, pokazi se vsechno naraz. jenomze je lepsi kdyz se pokazi jedna vec, nez kdyz se postupne kazi vsechny a vy je pak jedno po druhem opet nahrazujete necim jinym. co se tyce vybavenosti univerzalnich zarizeni - je potreba si vybrat takove ktere vyhovuje vybavenosti Vam. Z blogu jsem pochopil ze v podstate zadne naroky nemate. Tak proc samostatny prehravac???
Já jsem nakonec skončil u WALKMANa, klasika je klasika... :-P
Konkrétně model NWZ-S738F, který má redukci šumu (když jsme u toho letadla :)).
Sice má jen 8GB, ale asi mám té hudby dost málo, tak mi to nevadí.
Předtím jsem chvíli měl jakýsi model Emgetonu a to dotykové ovládání bylo tak příšerné, že teď leží ve skříni a práší se na něj.
No, Sansa sa zdá super. Ale mám pár dotazov.
Tu v ČR som nebol schopný nájsť obchod, kde ju predávajú. Všade majú 0 kusov na sklade.
Druhá vec je podpora v Linuxe. Niečo som našiel:
http://www.micahcarrick.com/05-21-2008/sansa-view-ubuntu.html a
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=652004
ale na úplne bezproblémovú podporu to nevypadá.
Máte niekto iné skúsenosti alebo informácie?
Dík.
[28] Já ze svých velmi dobrých zdrojů vím, že s dodávkami se to má tak, že celkem není problém je sehnat, jen to není v řádu několika dnů. Také mne to zarazilo a proto jsem se na to ptal. Jinak stále ještě existuje možnost to objednat přímo přes stránky výrobce nebo na jiných zahraničních webech.
Objednáno přes DigiProfi (http://digiprofi.cz) a to 32 GB varianta. Snad bude běžet spolehlivě a přítelkyni naučím jak synchronizovat data.
Já mám představu úplně jinou. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit jen tento: http://www.digiplus.cz/mp3-prehravac-fun-beat-8-gb-em270-microsd-70-hod/ Výdrž neuvěřitelná akvalitou přesahuje všechny ostatní zde.
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 47 156×
Přečteno 41 382×
Přečteno 35 909×
Přečteno 25 964×
Přečteno 25 765×