Hlavní navigace

Umění sebeovládání

28. 5. 2009 21:31 Svatopluk Vít

Narazil jsem na zajímavý doplněk do Firefoxu, který může zefektivnit vaše pracovní nasazení. Stáváte se závislí na jedné internetové stránce a potřebujete drába, který vám řekne, že teď ne, že až jindy? Pak je čas zkusit Self Control.

Osobně jsem nepropadl Facebooku či Twitteru tj. nejsem závislý na těchto stránkách tak, že bych kvůli nim nestíhal dělat svou práci (tedy já je např. vůbec nepoužívám). Pokud však řešíte malý osobní problém s těmito „časožrouty“, existuje celkem jednoduché a docela účinné řešení.

Pokud používáte Mozilla Firefox, můžete si do něj nainstalovat doplněk SelfControl (otrocky přeloženo Sebeovládání). Tento doplněk pak zajistí, že na vámi definované stránky se ve stanovených inervalech nedostanete. Typicky si tak na svém pracovním počítači nastavíte, že např. Twitter je v době od 9:00 do 17:00 zakázán. A třeba si můžete udělat obědovou pauzu. Pokud se pokusíte v zakázané době připojit na blokovanou stránku, dostanete taktní upozornění, že teď opravdu ne.

Blokované stránky přidáte v nabídce Předvolby – SelfControl a upravit časy blokování zde můžete také. V liště na pravé straně najdete ikonu, kterou aktivujete či dekativujete funkci doplňku, takže můžete vše ignorovat. Nicméně pokud vytrváte a poctivě si vše nastavíte, může se vaše pracovní výkonnost dost zvednout. Jde to samozřejmě oblafnout, ale jako základní verze policajta to určitě stačí. Není čas vyzkoušet svou disciplínu?

Sdílet