Bytostně se mne teď dotýká svět produktů firmy Apple, jelikož jsem uživatelem jejich mobilního telefonu. Svádím s ním malé bitvy, ale pokouším se přizpůsobit se. Asi jste zaznamenali, že včera bla představena jablečná novinka iPhone 5. Pročítal jsem parametry a zarazily mne celkem dvě podstatné změny. Skoro mi přijde, že se někdo ve firmě rozhodl „naštvat“ uživatele.
Specifikace nového modelu nechci komentovat, nepřísluší mi to. Je tu však několik ale, ze kterých podle mne až skoro tryská snaha trhnout další peníze.
1) Konektor Lightning
Verze 5 přichází s novým, rychlejším a oboustranným konektorem, který nahrazuje dosud používaný třicetipinový konektor. Je to revoluce, jenže co to znamená pro koncového uživatele? Třeba změnu nabíječky (jasně, jednu dostane k telefonu). Pokud máte nabíječku do auta s pevným kabelem, musíte jí vyměnit (čti koupit znovu). Pokud jste šťasnějšími majiteli „dvoudílné“ nabíječky (tj. nabíječky s oddělitelným USB kabelem), stačí vyměnit kabel (použít ten dodávaný nebo případně koupit ještě jeden za 499 Kč.)
A co ty všechny externí reproduktory a jiná zařízení? Můžete si pořídit nové pro iPhone 5 nebo redukci za bratru 999 Kč. Dle mého tedy skalní fanoušek iPhonu zakoupí verzi 5 a přidá ještě docela dost peněz za nákup dodatečných doplňků které sice má, ale nejdou připojit…
Vím, je to praxe, která tady byla tak ještě 3 roky zpět, v kontextu dnešní doby mi to přijde přežité – proprietární doplňky jsou out. A standardizace např. nabíječek je dost dobrá.
2) Nový formát SIM karty
Zapomeňte na to, že byste vytáhli SIM kartu ze svého telefonu a půjčili ji kamarádovi s iPhonem 5. Zapomeňte také na to, že byste vytáhli svou Micro SIM kartu z iPhone 4 a půjčili ji kamarádovi s iPhonem 5. Nový iPhone5 totiž přichází s formátem Nano-SIM. Jak to vypadá můžete vidět zde. Už u micro SIM jsem si říkal, co tím Apple sleduje a teď se divím ještě více.
Začal jsem hledat informace a nejdříve našel článek Ewana Spence na forbes.com. Nazval jej „Apple Nano-SIM vítězství řeší problém, který neexistuje“ (volně přleoženo) a článek končí docela vypovídající otázkou : „Může mi někdo vysvětlit, k čemu potřebujeme Nano-SIM?“
Má to být jen tah, aby se Apple odlišil od konkurence? Aby byly SIM karty menší a zbylo více prostoru pro miniaturizaci? Nebo naopak přibylo místo na další komponenty (třeba baterii)? Asi ne tak úplně. Se zajímavou teorií přichází server jaxov.com. V tomto článku se snaží autor shrnout všechna známá fakta kolem Nano-SIM a zamýšlí se nad tím, proč to vlastně Apple dělá. Nastiňuje teorii, že za vším hledej peníze. V dnešní době se celkem 3 velcí výrobci (RIM, Nokia a Apple) snaží o redesign SIM karet. Problémem řešení Nokie a RIM je jejich nekonvenčnost, zatímco Apple v podstatě vychází ze standardní SIM karty a design jen „ořezává“ (to je můj laický popis).
Apple se na jaře letošního roku pokoušel prosadit Nano-SIM jako průmyslový standard u Evropského institutu pro telekomunikační standardy (ETSI) a to se mu povedlo v červnu letošního roku (podrobná specifikace je zde). Hlavní obavou konkurentů bylo to, že Apple na tento design drží patenty…
Apple ale prohlásil, že používání tohoto standardu by mělo být bezplatné a založené na principu reciprocity. Dle výše zmiňovaného článku na jaxov.com se však Nokia nechala slyšet, že je to jen pokus o to devalvovat intelektuální vlastnictví jiných.
Nicméně pro nás, jako pro koncové uživatele to znamená, že pro iPhone 5 nám operátor bude muset vydat novou SIM kartu. A otázka zůstává – proč?
[2] Právě, že jen doporučila. Není to nařízení.
Viz http://ec.europa.eu/enterprise/sectors/rtte/chargers/story/index_en.htm, kde je tisková zpráva a je tam odkaz na pdf soubor s odkazem na ty, kteří to podepsali. Apple v seznamu je...
Dotaz do pléna - je nějaká Apple zařízení s microUSB konektorem?
Aha, tak údajně nový konektor bude v EU dodáván s redukcí z MicroUSB: http://www.slashgear.com/apple-reveals-lightning-to-microusb-adapter-to-pacify-europe-13247411/
Toto je presne ten duvod, proc nekupuju skoro
zadnou elektroniku ani software -- co je dneska
hitovka uz zitra zase neni dost dobre (nejde precist,
nefunguje, neni kompatibilni...). Asi budu muset pockat
dalsich 20 let nez se to trochu ustali...
Ale z druhe strany, neprijde mi nano-sim az tak nelogicky krok,
porad je to jaksi vychazi z predchoziho standardu....
S tou SIMkou to myslím nebude tak zlé. Bude stačit nožem okrájet ten plast kolem toho čipu.
Takhle aspoň šla z mini SIMky udělat mikro simka. Předpokládám, že nano simka půjde udělat stejně.
Akorát nemůžete mít hodně starou SIMku, kde byly ještě čipy větší a trochu jinačí.
a jeste chybejici 800MHz podpora v iP5 - http://www.itbiz.cz/zpravicky/iphone-5-je-bez-frekvenci-800-a-2600-mhz , apple sux
Změna konektoru mi přijde OK. Proste přizpůsobili konektor po pěti letech požadavkům doby. Chápu, že se to nebude líbit někomu s "příslušenstvím" v podobě audiosystému za deset litrů a podobně, ale co už. ISA nám z běžných PCček taky zmizla. Proč ten nový konektor není USB je věc druhá, ale to už docela jasně vysvětluje i tahanice okolo SIM?
Proč nanoSIM? Protože Apple a jednou Apple, pořád Apple. Proč si novou ovečku alespoň trošku nepojistit třeba tou SIMkou? Ve fóru padly úvahy, jak to ořezat nožem. A co jak už iPhone nebudu chtít? Oplácat simku ve slotu sirkami? Opuštění jablečného ekosystému zas bude o něco dražší a složitější.
Na druhou stranu nanoSIM je pořád jen drobná změna. Apple má patentově ošetřeno i úplné odbourání SIM. Na to zatím asi nemá koule ani on. http://iphonemania.mobilmania.cz/Apple+patentoval+iPhone+bez+SIM+Operatora+vybereme+v+menu
1) Změna konektoru z proprietálního na jiný proprietální je nic než podvod na zákazníky, naštěstí iOvce jsou pokorné a nereptají. U konkurence dokáží přes standardní mikroUSB konektor s pěti piny procpat nabíjení, 3x USB 2.0 device a ještě sluchátka s mikrofonem, kabel stojí nejvýše 50 Kč.
2) Normální SIM je dostatečně malá, zbytek jsou nechutné výmysly Apple, kdyby to bylo ještě menší, lidem by to padalo z rukou a ztráceli to. Konkurence umí vyměnitelnou baterku, konektor na microSD a konektor na normální SIM a to levou zadní.
[14] Odbourání SIM není politicky možné a Apple lže. To proto, že operátor z bezpečnostních důvodů nemůže je tak dát k dispozici obsah SIM, protože uvnitř SIM jsou šifrovací hesla pro GSM komunikaci, tedy není možné to distribuovat jako firmware a nahrát si ho do telefonu, to by byla bezpečnostní díra jako hrom.
Apple zmenil konektor proto, ze kvuli ocekavane spotrebe a hlavne pri soucasnem zapnutem telefonu a nabijeni bude spotreba telefonu velmi vysoka. Je tedy nutne pouzit snuru s vice vodici a prejit ze stejnosmerneho dobijeni na stridave s privodem vice fazi.
[14] U GSM a UMTS upravdu neni mozne mit terminaly bez sim. Nesplnovali by tak specifikaci. I ten 3G kindle ma uvnitr sim.
Ale mobily bez sim uz jsme tu meli(NMT450) a mame(CDMA2000). A to nehovorim o AMR;) A mobily bez sim fungovali i v USA takze nechapu JAK si to muze Apple patentovat.
Ruzne jine site v zahranici(zejmena Asie) kde jenom houknete seriove cislo operatorovi a telefon se vam prihlasi do site funguji. Pokud pominu moznost politicke manipulace se zakaznikem, tak je samozrejmne nizsi zabezpeceni.
[17] iOvce přistižená při pokusu obelhávat sama sebe.
Nový konektor má místo 30 pinů jenom 8 pinů, tedy to je snížení počtu o 22 pinů, tedy žádné piny na nabíjení navíc. Nabíjecí proud je maximálně 1 A, to se lehce zvládne přes jeden pin a stejnosměrný proud 1 A přenese více energie než střídavý proud o amplitudě 1 A, konkrétně o 29 % méně. Vícefázové nabíjení střídavým proudem sis v hlavě pomotal s nabíjením elektromobilů, tam to má smysl, protože běžná zásuvka nedá víc jak 4 kW a nabíječka elektromobilu potřebuje 20 kW, tedy kandidát na třífázovou zásuvku. 5 W při nabíjení iPhone s tím fakt nemá žádnou souvislost.
Mobily bez SIM v GSM a UMTS samozřejmě technicky mít lze, samozřejmě se splněním všech specifikací, ale není to možné z politickobezpečnostních důvodů, konkrétně operátor nikdy nedá obsah SIM z ruky.
Proč? To je přeci jednoduché.
Ad. 1: Příslušenství - za vším hledej peníze. Apple prostě věří, že jeho skalní zákazníci budou chtít mít nový model bez ohledu na další výdaje. A až se to rozjede, bude nemuyslitelné, aby někdo na určité sociální úrovni byl viděn se starým iPhonem. Tudíž jde o generování dalšího obratu/zisku.
Ad. 2: Nano SIM - tam bych hledal hlavní důvod v "zamknutí" zákazníků u Apple. S novým iPhonem 5 jim operátor velmi rád a ochotně vydá novou SIM, protože přeci má velmi dobrý business model s Applem. Ale kdyby zákazník náhodou chtěl přejít zpět na "starou" už je to další argument k tomu, aby to nedělal, protože bude muset u operátora řešit výměnu...
Applu jsem nikdy na lep neskočil, i když jednou už bylo na mále. Poslední dobou mám pocit jakoby se nám s Applu stávala sekta: jakmile tě lapí na blýskající se sklíčka a ty se do toho zamotáš, už tě začnou sát :). Ajci, každej ať si dělá co chce, někdo ty peníze má a nepřijde mu to, tak proč ne. Navíc kdo peníze má, tak potřebuje jednou za čas pustit žilou, aby se mu ulevilo, takže je to vlastně správně. Já mezi tyhle lidi nepatřím, tak se Applu raději vyhnu veeelkým obloukem.
[19] Ironie neni prostredek na myti oken Sheldone!
Ale mas pravdu melo mi dojit za yPhone zmensil pocet pinu. Jen proto, aby mohl pouzit tlustsi vodice na vedeni vice proudu. V dalsi verzi se ocekava ze konektor uplne zmizi a bude se dobijet indukcnim varicem.
Tiskovy mluvci nam prozradil i informaci ze v budoucnu mozna bude treba opet opatrit nove modely iPhonu konektorem na vedeni plazmy a soucasne neuralni interface.
[29] Indukční nabíjení (i vaření) naopak už dnes funguje a je o dost účinnější a elektromagnetický smog mi doma generuje akorát WiFi (indukční nabíječky mají velmi malý dosah). Vzhledem k tomu, že většina mobilů má i Bluetooth a WiFi, tak se docela divím, že všichni ještě pořád lpí na microUSB, ale asi za to může cena.
[30] Indukční nabíjení bude vždy ztrátové oproti kabelu a EM smog dělá v domácnosti několik desítek zařízení, včetně pouhého kabelu zapojeného do elektřiny a protože tělu neprospívá je pošetilé si ho zvyšovat kvůli nahraditelné indukční nabíječce. MicroUSB je vhodné do současného ekosystému, USB port je dneska všude a jedním kabelem se nabíjí i komunikuje 30 MB/sec, WiFi těžce nestíhá.
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 46 575×
Přečteno 41 148×
Přečteno 35 676×
Přečteno 25 852×
Přečteno 25 655×