Hlavní navigace

Trochu zákeřný úkrok stranou

13. 9. 2012 9:32 Svatopluk Vít

Bytostně se mne teď dotýká svět produktů firmy Apple, jelikož jsem uživatelem jejich mobilního telefonu. Svádím s ním malé bitvy, ale pokouším se přizpůsobit se. Asi jste zaznamenali, že včera bla představena jablečná novinka iPhone 5. Pročítal jsem parametry a zarazily mne celkem dvě podstatné změny. Skoro mi přijde, že se někdo ve firmě rozhodl „naštvat“ uživatele.

Specifikace nového modelu nechci komentovat, nepřísluší mi to. Je tu však několik ale, ze kterých podle mne až skoro tryská snaha trhnout další peníze.

1) Konektor Lightning

Verze 5 přichází s novým, rychlejším a oboustranným konektorem, který nahrazuje dosud používaný třicetipinový konektor. Je to revoluce, jenže co to znamená pro koncového uživatele? Třeba změnu nabíječky (jasně, jednu dostane k telefonu). Pokud máte nabíječku do auta s pevným kabelem, musíte jí vyměnit (čti koupit znovu). Pokud jste šťasnějšími majiteli „dvoudílné“ nabíječky (tj. nabíječky s oddělitelným USB kabelem), stačí vyměnit kabel (použít ten dodávaný nebo případně koupit ještě jeden za 499 Kč.)

A co ty všechny externí reproduktory a jiná zařízení? Můžete si pořídit nové pro iPhone 5 nebo redukci za bratru 999 Kč. Dle mého tedy skalní fanoušek iPhonu zakoupí verzi 5 a přidá ještě docela dost peněz za nákup dodatečných doplňků které sice má, ale nejdou připojit…

Vím, je to praxe, která tady byla tak ještě 3 roky zpět, v kontextu dnešní doby mi to přijde přežité – proprietární doplňky jsou out. A standardizace např. nabíječek je dost dobrá.

2) Nový formát SIM karty

Zapomeňte na to, že byste vytáhli SIM kartu ze svého telefonu a půjčili ji kamarádovi s iPhonem 5. Zapomeňte také na to, že byste vytáhli svou Micro SIM kartu z iPhone 4 a půjčili ji kamarádovi s iPhonem 5. Nový iPhone5 totiž přichází s formátem Nano-SIM. Jak to vypadá můžete vidět zde. Už u micro SIM jsem si říkal, co tím Apple sleduje a teď se divím ještě více.

Začal jsem hledat informace a nejdříve našel článek Ewana Spence na forbes.com. Nazval jej „Apple Nano-SIM vítězství řeší problém, který neexistuje“ (volně přleoženo)  a článek končí docela vypovídající otázkou : „Může mi někdo vysvětlit, k čemu potřebujeme Nano-SIM?“

Má to být jen tah, aby se Apple odlišil od konkurence? Aby byly SIM karty menší a zbylo více prostoru pro miniaturizaci? Nebo naopak přibylo místo na další komponenty (třeba baterii)? Asi ne tak úplně. Se zajímavou teorií přichází server jaxov.com. V tomto článku se snaží autor shrnout všechna známá fakta kolem Nano-SIM a zamýšlí se nad tím, proč to vlastně Apple dělá. Nastiňuje teorii, že za vším hledej peníze. V dnešní době se celkem 3 velcí výrobci (RIM, Nokia a Apple) snaží o redesign SIM karet. Problémem řešení Nokie a RIM  je jejich nekonvenčnost, zatímco Apple v podstatě vychází ze standardní SIM karty a design jen „ořezává“ (to je můj laický popis).

Apple  se na jaře letošního roku pokoušel prosadit Nano-SIM jako průmyslový standard u Evropského institutu pro telekomunikační standardy (ETSI) a to se mu povedlo v červnu letošního roku (podrobná specifikace je zde). Hlavní obavou konkurentů bylo to, že Apple na tento design drží patenty…

Apple ale prohlásil, že používání tohoto standardu by mělo být bezplatné a založené na principu reciprocity. Dle výše zmiňovaného článku na jaxov.com se však Nokia nechala slyšet, že je to jen pokus o to devalvovat intelektuální vlastnictví jiných.

Nicméně pro nás, jako pro koncové uživatele to znamená, že pro iPhone 5 nám operátor bude muset vydat novou SIM kartu. A otázka zůstává – proč?

Sdílet