Před nějakou dobou jsem napsal recenzi zařízení zvaného TouchBook. K dispozici bylo poměrně dost informací. Výrobce tvrdil, že v brzké době přijde s dalšími podrobnostmi. Monitoringem jeho stránek jsem se konečně dočkal. Chcete-li netradiční netbook, asi se vám TouchBook bude líbit.
Z parametrů zařízení hned na první pohled zarazí dva podstatné rozdíly – procesor Texas Instruments OMAP3530 a chybějící záznamový disk, který je nahrazen klasickou SD kartou. Technicky v TouchBooku najdete ještě :
Celkově toto zařízení přichází se spoustou zajímavých koncepcí. Nejzásadnější je dotyková obrazovka a zařízení s odnímatelnou klávesnicí. Když je klávesnice připojena (tělo netbooku se do ní zasune), vše funguje a vypadá jako klasický netbook, když klávesnici odejmete, máte k dispozici tablet. Dobře to můžete vidět v galerii fotografií na domovské stránce.
Softwarová výbava je vcelku očekávatelná (stav v červenci 2009):
Docela dobře působí i fakt, že díky použitému procesoru (tzv. ARM) není možné na TouchBooku provozovat OS od Microsoftu (tedy ne ty standardní jako je Windows XP/Vista/7). Asi by tam šlo Windows Mobile, ale to by se do toho musel vložit Microsoft. Výrobce také tvrdí, že půjde spouštět Google Android.
Cílová skupina je jasná – kdo uvažuje o netbooku, mohl by být cílovou skupinou. Z toho co vím, mně dělá asi nejvíc starostí ta SD karta místo disku a diskutabilní výkon procesoru. Nakolik je pomalejší/rychlejší než dnešní Intel Atomy? Srovnávací testy neexistují. Na druhou stranu předpokládám, že OS bude výrobcem vyladěn. Zároveň to také zase neumožní tolik volnosti jako v případě klasických netbooků, na které je možno nainstalovat velké množství současných distribucí.
Hlavním tahákem, proč o tomto zařízení uvažovat je hlavně jeho cena. Ve variantě bez klávesnice je to 299 USD (což je k 29.6. nějakých cca 5500 Kč, dle kurz ČNB), v plné palbě za něj dáte 399 USD (tj. cca 7 400 Kč za plnohodnotný netbook s dotykovou obrazovkou a 8GB SD kartou se systémem). Já například jsem vášnivý čtenář, takže už jen jako čtečka na knihy by to bylo fajn.
Z asi měsíc starých informací jsem sestavil tuto recenzi na LinuxExpresu. Otravoval jsem i výrobce napřímo a položil mu i několik dotazů (v recenzi je najdete). Teď se mozaika trochu doplnila a ani v tomto případě se můj zájem nesnížil. Problém, který v tuto chvíli mám je ten, že předobjednávky lze zatím realizovat jen pro dodání na území USA. S mezinárodními dodávkami se počítá, ale až později.
Asi se vyplatí dění kolem tohoto zajímavého stroje sledovat (zejména softwarová výbava prý ještě není úplně dotažená, jedná se o beta verzi) a za nějakou dobu se pokusit jej pořídit. Já osobně bych takový strojek chtěl mít doma, protože přesně odpovídá tomu, co bych tak asi chtěl doma mít na svou publikační činnost, s občasným čtením knih a serfování po internetu.
Problemom netbookov je skutocne vykon CPU. Mam Eee901 (podla mnohych doposial to najlepsie bez HDD co ide zohnat). Pouzivam to iba ako PDF a Internet (Firefox) reader. Cpu je aj v tychto aplikaciach dychavicne.
Vo FF sa to prejavuje tak, ze browser nie je mozne po zapnuti min. 1min pouzivat, pretoze sa renderuje tych 10-20 zaloziek z minulej session.
V oboch pripadoch potom neprijemne laguje scroll zlozitejsich dokumentov. Okrem toho ma sklamalo, ze ATOM nezvlada HD YouTube.
[4] Problém v disku není (v kapacitě), SD kartu jde samozřejmě vyměnit. To v čem vidím problém já, je spíše vhodnost/nevhodnost SD karty jako média pro zápis dat OS vzhledem k počtu zapisovacích cyklů. Na druhou stranu všemožná PDA zvládají řadu úloh velmi obstojně i s obdobným procesorem, sám vlastním FS PocketLOOX C550 a tam čtu knihy naprosto bez problémů.
re [3]: xpdf kresli bleskovo rýchlo, opera je lepšia než FF, youtube-pl zvláda HD bez problémov :-) (eee 701). Ja mám F/S 1510p, čo má CPU len o niečo lepšie ako Eee 901 a som s rýchlosťou spokojný. Je to vec aplikácií.
Skôr by ma zaujímalo, či to má VGA output, čo je priam zásadná otázka. (aj keď, tak dlho čakali s výrobou, že som si medzitým objednal Sony Vaio P. Je aspoň ľahšie a má pseudoVGA výstup)
já nevím, osobně provozuji několik PC na CF kartách a jedno dokonce i na SD kartě a zatím s tím nebyl jeidný problém (jde o redukce sata -> CF, cata -> SD, ta sd je asi o něco pomalejší). Je důležité asi pořídít nějakou lepší kartičku, ale nikde jsem se nedočetl nic o tom, jak která karta zapisuje a jeslti umí samy vyhodnocovat kam je vhodné zapisovat a kam již ne.
Par drobnejch poznamek:
1) Srovnani vykonosti CPU teoreticky existuje, TouchBook (OMAP3530) ma lehce pres 1200 Dhrystone MIPS. Na netu jsou tabulky pro porovnani vykonu - ikdyz samozrejme ani nejlepsi benchmark nemuze zarucit stoprocentne pravdive porovnani, alespon pro orientaci urcite poslouzi dobre. Dulezite ale je, ze OMAP se od Atomu vyrazne lisi - jednotka pro VLIW instrukce, pro akceleraci multimedii.. - to muze nahravat pro OMAP. Pokud chcete vedet vic, prectete si dokumentaci k desce Beagleboard - TouchBook je vlastne jen krabicka s LCD postavena kolem beagleboard desky.
2) Kdyz se vyskytla moznost predobjednavek pouze do USA, zacal sem hledat nejakyho znamyho co tam bydli abych si ho mohl objednat :) Taky sem jim napsal, jestli neuvazujou o zasilani do Evropy. Nakonec to skutecne zaridili a pred tydnem pribyla moznost objednani do Anglie, Francie, Polska ... ale ne do Cech! :) Stacilo vsak napsat par mailu Grégoire Gentil (majiteli Always Innovating) a hura, po par dnech pribyla i CR do seznamu.
TouchBook jsem si samozrejme objednal a jen co prijde, nejspis o nem tady na Rootu clanek (jestli to neudela nekdo predemnou).
Always Innovating je opravdu hodne open-source naklonena firma a sam Grégoire Gentil byl hodne vstricny, a tak doufam, ze kolem TouchBooku rychle vznikne poradna komunita.
hmm, moc open-source nakloneni mi nepripadaji, z jejich stranek se neda nijak doklikat na jakoukoliv komunitu,(mailing list, forum, ...) ani zdrojaky soucasneho systemu ve vyvoji ..
sice vim o co jde (beagleboard rev C2 mam doma a Pandoru mam objednanou) ale jejich stranky ve mne budi velke rozpaky
Mě se to taky moc líbí, jen mi tam celkem vážně chybí výstup na monitor, momentálně používám eee 901 v podstatě jako jediný počítač, vzhledem k tomu že se pohybuju mezi spoustou serverů, tak mě nějaká úložiště na nb opravdu netrápí,, momentálně mám v home na eee asi 1G dat.
Co se týče dalšího hw tak mi připadá že má žalostně málo ram, né že by se s 128 nebo 256 nedalo vyžít, ALE. Jak člověku chybí cache tak je to znát. Tohle se nedá nahnat ani třeba použítím fluxboxu, sám ho používám tak vim co řikám. Jakýkoli moderní prohlížeč sežere strašně moc (stačí otevřít pár webů). Pochybuju že tam někdo bude provozovat elinks:) No a vzhledem k tomu že v podstatě u takovýho zařízení neni kam swapovat, tak bych tam opravdu dodal pořádnější kus paměti, nepřipadá mi že by to zrovna dneska měl být takový problém. Klidně by tam mohlo být 1G (teda pokud to neni nějaký omezení cpu/mb)
Co se týče cpu tak bych řekl že to bude v pohodě, Atom má tech 1600MHz tak akorát na papíře. Zde opravdu záleží jen na sladění sw. No na gentoo to asi vhodná mašinka nebude :) Zato takovej debian to by mohlo být fajn.
Taky bych uvítal radši nějakou formu ssd (teda né tu co dávaj jako slave do eee, ta se od SD moc neliší) než SD, přecejenom je to jinačí kafe, jinak 8G to je pohoda na takovýhle zařízení.
Co se týče akcelerometru, tak na to sem zvědavej, mám takovej pocit že využití bude podobný jako super pařba na mobilu Siemens SX1 kde se využívala kamera jako pozadí ke střílečce komárů, takže aby člověk trefil komára musel správně nasměrovat mobil :) Nechme se překvapit.
Takže moje hodnocení podle toho co sem všude počet je:
+ výdrž
+ konstrukce/koncept
+ cpu
- žalostně málo paměti
- absence jakéhokoli video výstupu (cokoli by se dalo překonvertovat na VGA nebo DVI)
- mikro sd místo nějakého rychlejšího ssd
Pro mě je to v podstatě zapovězená věc dokud to nebude mít možnost externího monitoru.
[13]: Otevreni skutecne jsou - jsou to prakticky OpenSource puritani. Na komunitu jsem se ptal - zatim je udrzovana na beagleboardu a Angstromu. Operacni system je Angstrom, takze zdrojaky mas tam. Zmeny co delaji vyreleasuji jakmile poslou prvni kusy - zatim je to prilis v "alpha" verzi. V ten samy den otevrou veskery tooly pouzity pri vyvoji + technickou dokumentaci ke vsemu - jak k "obalu tak vnitrnostem".
[14]: Koukni se na dokumentaci beagloboardu. Nestaci ti DVI vystup + s-video vystup? Podle informaci co mam je v tom standardni BeagleBoard deska, rev C2, ktera ma v sobe 3 vystupy (LCD, DVI, S-Video), prvni je zapojenej do touchscreenu ale dalsi by mely byt dostupny - pokud neni vyvedenej konektor, nemel by byt problem ho dodelat.
Co se tyce pameti, tak 256+256 je primo nacvakly na CPU, pokud zacnou vyrabet vetsi pameti, slo by urcite vymenit.
Nemyslim si ale, ze "512MB pameti" je malo - neni to hodne, ale pri pouziti Fennecu a dalsich "lite" aplikaci to snad nebude vetsi problem.
[15] Proč by to paměť zabíjela? Je tam 512 MB. Musíte to brát tak, že se jedná o přerostlé PDA a na tomto poli je 512 MB docela luxus.
Denně používám Thinkpad T41 z roku 2003 s 512 MB RAM a procesorem Pentium M. Provozuju na něm Mandrivu 2009.1 a problémy s dýchavičností opravdu nemám.
Pokud tedy na tomto o 6 let novějším stroji poběží optimalizovaná distribuce, neočekávám problémy. Ale jistě se nebudeme bavit o stroji na přehrávání videí, já chci snadno přenosný psací stroj s možností přípojení na internet.
[16] Ahá, tak já blbě četl, viděl jsem jen 256MB ram, ono tam je ještě 256M nand, tak to neni špatný. Já jsem právě ještě v nějaký starý specifikaci viděl dokonce jen 128M.
Hmm to s tim DVI headerem zní zajímavě, pokud by tam byl tak to pak neni problém.
Tak to sem tim pádem víc zvědavej na nějakou pořádnou recenzi.
Mě se líbí toto:
http://www.engadget.com/2009/05/22/umid-mbook-m1-now-shipping-worldwide-for-659/
Zatím se prodávají jen verze s 512 MB RAM, 1 GB jsem ještě nepotkal. Může to mít 16 nebo 32 GB SSD, Win XP nebo Linux.
Stránky výrobce jsou tady, ale moc si na nich nepočteme:
256 nand je skoro k nicemu a ram to nenahradi. Bohuzel se vetsi pameti tohoto typu (mobile ddr, lpddr) nedelaji. i 256MB je zhava novinka a beagleboard to ma az v revizi c (jaro tohoto roku) a openpandora jenom proto ze jsou ve skluzu. Jsem zvedam kdy bude 512 ale asi to nebude hned.
porad tomu couha z bot ze je to platforma cilena hlavne na mobily a jina embedded/jednoucelova zarizeni takze pozadavek na velikost pameti je tam trosku jinde nez u bezneho PC
Ta NAND je tam jenom proto aby bylo bez karty z ceho bootovat ale ani velikost ani rychlost neni oproti SD karte nic moc a pokud na tom clovek chce bezet normalni system tak i na beagleboardu i treba na nokiackych tabletech je lepsi ji nechat lezet ladem a bootovat z karty
To vypadá jenom na další konzum. Koupit si mininotebook "na práci" a taky na sledování internetu je neergonomická blbost. Na doma je desktop.
Netbook je jenom na mobilní práci, pokud neustále cestujete a musíte mít u sebe svoje data.
Kdyby si Linuxáři nekupovali každý netbookový fetiš, co je na trhu, zbylo by jim i na "drahý" komerční software.
[28] "... blbost ... Na doma je desktop" - neberu nekomu tento nazor, kazdemu vyhovuje neco jineho, ale takhle kategoricky neco prohlasovat je IMO docela drzost nebo spis hloupost a nedostatek fantazie
Mame doma pro domacnost jeden notebook (tablet TC1100) a naprosto nam vyhovuje. Zadne 'krabicove' PC doma nemame a nikdy mit nebudeme. Sedet nekde u stolu u PC bez moznosti se presunout do jineho pokoje, kresla, kamkoliv, je proste neprijatelne. Ano, mame stul kde je velke LCD a velka klavesnice pokud to clovek potrebuje, ale vetsinou to proste nestoji za to.
Pekne, taky bych rad neco na cteni, ale zatim cekam, az se objevi zarizeni s LCD od Pixel Qi, ktery bude mit cb mod na cteni a je videt i na primem slunecnim svetle s vypnutym podsvicenim.
http://eforum.reviewjournal.com/lv/showthread.php?p=553713
[27] Je to potvrzeny. Magnet ale nebude napevno nainstalovany - kvuli hrozbe zmagnetovani kreditnich karet a pod. Nasadis ho az kdyz bude treba.
[26] Potrebuju neco do vlaku/metra/dalsich mist, kde mi uz moje PDAcko nestaci a kde chci vyuzit cas programovanim nebo ho zabit sledovanim filmu ci hranim her.
ahoj,
dne 18/8/09 jsem AI TB (399,-) + AC adapter (19,-) pres www objednala.Platila jsem primo kartou, ale z uctu penize zel jeste neodesly. Kdyz plativam pres PayPay vzdy do 4dni se platba uhradi.Nevim proc to u nich nefunguje.
Jinak ohledne dobijecky(sitoveho el.adapteru) mi odepsali toto..."The Tablet and keyboard box will includes a 5V power supply for use with the Touch Book.
If you have any other questions, please feel free to let me know."
Objednala jsem to do virtualni schranky nedaleko nich, protoze budu odesilat spolu i jine zbozi a chtela bych take vratit USA CA TAX. Ale umoznuji objednat i primo do CR, kde pak USA TAX neuctuji.
Uz jste nekdo u nich objednaval, jake mate s nima zkusenosti?
Diky.
[24] no a tady je videt ze kazdy ma jine potreby .. ja taky nechapu lidi, co by to chteli s klavesnici na praci - na to jsou iAtom netbooky. Co mi ale nekolik roku na trhu schazi (diky MS a vyrobcum noteboooku, kteri upravili XP a bezne notebooky a vzniklo "TabletPC", cimz to cele na nekolik roku zabili) ... tak to je OPRAVDOVY tablet na cteni webu a dokumentace, prohlizeni fotek, zkouknuti videjka .. bez disku, bez klavesnice, touchscreen .. s kterym si sednu v houpacim kresle, v posteli, na zahrade nebo na WC stejne jako s knihou. Konecne je to k dispozici za rozumnou cenu.
Youth is not a time of life, it is state of mind. Jordan 11.
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 47 445×
Přečteno 41 468×
Přečteno 35 975×
Přečteno 26 004×
Přečteno 25 814×