Hlavní navigace

Svobodné velikonoce a Lazar

23. 4. 2008 13:00 (aktualizováno) Svatopluk Vít

Ačkoliv titulek zavání náboženstvím, není tomu tak. Jen to jen má doslovná slovní hříčka (které používám docela rád). V tomto článku bych se chtěl zmínit o celkem zajímavé dvojce Free Pascal a Lazarus. Jedná se o RAD nástroj vycházející z dobrých tradic Borlandího Delphi.

Na úvod jen snad drobnost, na velikonoce jsem se dostal doslovným překladem z francouzštiny. A jméno Lazarus je skutečně odvozeno od biblického Lazara, čímž tvůrci asi chtěli naznačit, že chtějí vzkřísit dne už ne tak používaný programovací jazyk.
Vraťme se někdy do roku 1992, kdy jsem se poprvé setkal s programovacím jazykem Pascal, konkrétně s jeho implementací Turbo Pascal 5.0. Později jsme ve škole přešli na Turbo Pascal 5.5 a pak už jsem jen lehce stihnul verzi 6.0.

Když jsem po vojně nastoupil do svého prvního zaměstnání, vyskytla se občas potřeba něco naprogramovat. Bavíme se však o roce 1995, v té době patřil internet a zvláště pak svobodný software jako námět diskuzí některých zasvěcenějších. Logicky jsem samozřejmě sáhl po tom, co jsem znal. Windows už byly všude kolem, proto jsem zvolil Delphi, neboť jsem znal jeho vnitřnosti – tedy Pascal.

Vše potřebné jsem pomocí tohoto produktu udělal a neměl jsem s tím nějaký problém. Ještě dnes mám v knihovně tlusté knihy, pojednávající o tomto programovacím nástroji. Nebyl čas je vyhodit a teď už to ani neudělám.

Po nějaké době jsem z původního zaměstnání odešel a na Delphi zapomněl. Věděl jsem, že se nějak vyvíjí, ale už jsem to podrobněji nesledoval. Jenže jsem se pak dostal k tomu, že jsem si chtěl jen tak zaprogramovat a začal jsem hledat něco, co umí používat Pascal. Ihned jsem skončil u projektu Free Pascal Compiler a v seznamu RAD nástrojů narazil na Lazarus. (Původně tam těch nástrojů bylo docela dost, dnes se seznam silně zredukoval).

Verze, se kterými jsem se pokoušel si zahrávat, nebyly vůbec stabilní, trpěly nedostatky a nedodělky, padaly apod. Takže jsem celou záležitost zavrhl a nevěnoval se jí. Vrátil jsem se k ní před asi rokem a půl a nestačil se divit. Mezitím se na vývoji Lazarusu hodně zapracovalo a nejnovější verze už jsou opravdu velmi stabilní a dobře použitelné. Jde tedy o RAD řešení, které používá jako kompilátor FPC, se kterým je docela dobře provázáno.

Ten, kdo někdy pracoval s Delphi (a předpokládám i s Kylixem), by neměl být ztracen. Podobnost není čistě náhodná. Hodně věcí je stejných, spousta komponent pracuje tam i tam, kód pro verzi Delphi 3.0 by měl pracovat dobře (je uváděno, že snad i s verzí 5.0).

Velkou výhodou Lazarusu je jeho multiplatformnost, tj. pokud se vyhnete na platformě závislým knihovnám, můžete psát vskutku multiplatformní aplikace. Lazarus jde dokonce tak daleko, že nabízí tzv. crossplatform verzi, kdy můžete ve Windows kompilovat Linuxové verze svých projektů a samozřejmě i opačně.

Poslední stabilní verze má číslo 0.9.22, já s úspěchem používám i poslední vývojovou verzi. Lazarus spustíte v Linuxu (32 i 64 verze v deb a rpm nebo zdrojáky), ve Windows (32 i 64 bitové verze) a i v MacOS X (PowerPC i i386).

Píšu o něm hlavně proto, protože jsem teď na služební cestě mimo republiku a po večerech mám čas na to, zkoušet si vytvářet vlastní aplikace. Jen tak, abych nevyšel ze cviku. V hlavě mi leží pár projektů, které jsem chtěl někdy dodělat.

Součástí balíku je i docela dost příkladů, na domovské stránce je několik příruček a Wiki, navíc existuje i sbírka programů pro Lazarus (viz Lazarus CCR). Když si tohle všechno prostudujete zjistíte, že Pascal nejenom není mrtvý, ale opravdu se docela dobře používá. Třeba seznam aplikací v Lazarusu je obsáhlý.

Převážnou část zkušeností mám hlavně s Windows verzí, ale předpokládám, že to bude v Linuxu podobné. Lazarus jsem zvolil hlavně proto, protože jsem chtěl využít znalosti a zkušenosti, které už mám. Navíc je tvorba aplikací opravdu docela jednoduchá, existuje velké množství komponent, které pak už jen při svém vývoji využíváte. Vše běžně používané je integrováno v základním balíku a doinstalování nových věcí je otázka minut.

Jinými slovy se mi Lazarus osvědčil jako dobrá a svobodná alternativa k RAD prostředí od Borlandu. Pro mé potřeby plně vyhovuje, nedokážu posoudit, jak se na to bude dívat případný profesionální programátor. Některé své menší projekty jsem zvládl docela jednoduše a Lazarus byl příčinou toho, že jsem je úspěšně dokončil a že mne to bavilo.

Určitě má Lazarus spoustu chyb, musím však říct, že z pohledu programátora amatéra jsou to jen drobné detaily. Vývoj jde teď docela dobře. Patříte-li do staré školy, začínající na TP, zkuste dát RAD Lazarus šanci, třeba vás zaujme.

Sdílet