Hlavní navigace

Super prohlížeč

7. 10. 2010 13:05 Svatopluk Vít

Dostal se mi do ruky časopis Computer 18/10 a na obálce se píše o článku, který je uvnitř. Má to být souhrnný článek, který začátečníkům osvětlí něco ze světa prohlížečů internetu. Neměl jsem nic na práci a tak jsem se do článku začetl. Dozvěděl jsem se zajímavou informaci.

Článek se jmenuje Surfujte s vervou, napsal jej Pavel Nygrýn a začíná na straně 8. Nejdříve najdete stránku textu, kde jsou v krátkosti zmíněny všechny prohlížeče, o kterých se  bude v článku mluvit. Pak následují vždy strany s podrobnějším popisem každého konkrétního prohlížeče. Začal jsem číst od strany 9, kde se nachází „Klasika od MS“. Nic zlého netuše pokračuji textem (doslovná citace) :

„Ať je to,  jak chce, Internet Explorer bude stále s Windows neodmyslitelně spjat, navzdory existenci ballot screenu. Je to dáno jednou z jeho hlavních výhod, kterou je kompatibilita s většinou webových stránek – právě v IE totiž zpravidla bez problémů zobrazíte stránky, které jiné prohlížeče "rozbijí“. Ať už jde o chybu zobrazovacího jádra, nebo liknavost webových vývojářů, v IE máte šanci na stoprocentní výsledek. I když se ostatní browsery chlubí stoupající úspěšností v ACID testu, tak řada programátorů (nebo spíš kodérů) stále optimalizuje kód právě pro IE."

Nechci se přít o detaily (ACID test neřeším, to je jen marketingový tah a s tím názorem souhlasím), ale přímo do očí mne trefil fakt, který má čtenáři vsugerovat myšlenku, že IE je tak dobrý, že pro něj kodéři speciálně optimalizují stránky. Nějak se mi z textu vytratilo, že optimalizace jsou prováděny právě z opačného důvodu.  Zjednodušeně – musíte přidat podmínku do kódu :

IF IE than něco, else něco jiného.

Mýlím se nebo se 100× opakovaná lež stala pravdou?

Sdílet