Hlavní navigace

Rádce pro výběr vhodného redakčního systému

12. 1. 2009 14:24 Svatopluk Vít

Ten, kdo se rozhodl, že si na své stránky pustí redakční systém, často stojí před problémem, který zvolit. Je jich spousta a každý uživatel (logicky) vychvaluje ten svůj. Docela nedávno jsem objevil docela dobrého pomocníka rádce, který s výběrem pomůže.

Váš pomocník se nachází na stránce CMS Matrix. Ve sv databázi v tuto chvíli schraňuje informace o 1 022 redakčních systémech, což je jistě slušná řádka. V databázi najdete celkem 145 různých parametrů rozdělených do 10 kategorií (Systémové požadavky, Bezpečnost, Podpora, Snadnost použití, Výkon, Správa, Interoperabilita, Flexibilita, Zabudované funkce, Komerce). Pokud si ze seznamu vyberete, můžete srovnat až 10 redakčních systémů naráz mezi sebou.

Představte si scénář jedna – ten jednodušší. Od kamarádů jste se dozvěděli, že používají dva systémy Drupal a Joomlu. Chcete se podívat na vzájemné porovnání dle zadaných (a stejných) parametrů. Přesuňte se na stránku CMS Matrix a v seznamu redakčních systémů vlevo zatrhněte zatržítko u Drupalu a Joomly. Pak klikněte na tlačítko Compare. Výsledkem je přehledná tabulka srovnávající všech 145 parametrů mezi sebou. Ihned si tak můžete udělat obrázek, co a jak.Pokud nevíte, co který parametr znamená,  je ke stažení tabulka, která podrobně popisuje každý parametr. Pokud se vám nechce tabulku studovat a chcete vědět, co parametr znamená, stačí na jeho jméno najet myší a objeví se místní nápověda s popisem.

Scénář číslo dvě je složitější. Na stránku přicházíte jako naprostý zelenáč, nevíte nic o redakčních systémech a chcete najít tne pravý, který přesně splňuje vaše požadavky. V tom případě použijte vyhledávací stránku, která vám zobrazí dostupné parametry. Máte však představu o tom, že daný systém by měl být šířen pod GNU GPL a měl by běžet v PHP. Vypadne vám seznam (lépe řečeno zatrhnou se názvy) redakčních systémů, které splňují požadavky. Je to velmi přehledné a široce pojaté.

Pokud jste vývojář, můžete po registraci přidat svůj systém či navrhnout parametr, dle kterého budete srovnávat. K dispozici jsou pak jednoduché statistiky o tom, který CMS je nejprohlíženější, nejlépe hodnocený svými uživateli nebo třeba nejsrovnávanější.

Protože jsou parametry opravdu obsáhlé, můžete si takto snadno vybrat ten systém, který by vám mohl vyhovovat.

Sdílet