Možná jste zaznamenali informace o tom, že se EU chystá odpojovat piráty. Tedy v zásadě by to mělo fungovat tak, že pokud vám bude prokázáno pirátství, bude vám automaticky upřena možnost mít internetové připojení. Zamýšleli jste však nad dalšími úskalími?
Stále více a více státních úřadů přesouvá své služby na internet. Například Finanční úřad. Můžete jim poslat různá daňová přiznání elektronicky. Stejně to funguje se sociálkou a zdravotními pojišťovnami a vůbec při komunikaci přes portál státní správy.
V posledních dnech se však objevily i zprávy o tom, že bude možné zasílat soudní a jiné obsílky elektronicky a po určité době bude tato „písemnost“ považována za doručenou a tudíž o ní víte. Je to bič na ty, kteří nevyzvedávají obsílky a spoléhají na to, že proběhne lhůta, do které musí být s vámi zahájeno projednávání dané věci.
A teď si představte tuto situaci :
- váš synek nebo přímo vy bude stahovat hudbu nebo filmy z pochybných zdrojů (nechci nic slyšet o tom, že je stahování u nás legální)
- internetové připojení bude soudně zrušeno a zakázáno. V praxi pak nepůjde nové připojení zřídit
Jakým způsobem budete komunikovat s úřady? A jak vám budou chodit e-obsílky? Já vím, že svým způsobem je to trochu přitaženo za vlasy, ale pro některé lidi může být daný soudní příkaz likvidační, protože budou odsouzeni k tomu chodit do internetové kavárny nebo k sousedům (pokud nebude přístup z práce atd.)
Je to stejné jako s bodovým systémem. Pomocí svého soukromého auta se můžete „vyuatovat“ a může to mít vliv na vaši práci – pokud pracujete jako profesionální řidič či k výkonu své práce auto potřebujete.
Je jen otázka, jak moc elektronicky s vámi bude chtít sát ve specifických případech komunikovat.
[1] Uzivatel si pral ostat v anonymite :D
Já jsem si přečetl, že to neprošlo celkem těsně, z čehož vyplývá, že snahy do budoucna zde budou a že se klidně může stát, že to projde, až se daná norma nějak upraví.
Navíc jsem zapomněl v článku zmínit, že by tak někteří jedinci nemohli ani volit (viz návrh na možnost voleb skrz internet).
[3] jméno
Ne, já s bodovým systémem naprosto souhlasím. chtěl jsem jen naznačit, že jedna, na první pohled neškodná věc, může způsobit v řetězci další věci, se kterými na začátku nepočítám.
Čili to, že někdo přijde o práci řidiče proto, že v sobotu a neděli jezdí jako prase, je jeho problém a musí si být vědom, že to tak může dopadnout.
Stejně tak, když je někdo příslušník určité skupiny (politik, policista), na kterou je vidět, tak si musí být vědom toho, že se i v soukromí budou jeho činy posuzovat jinak.
Když blbě parkuju a je můj přestupek smeten pod koberec a zároveň jsem šéfem městské policie, je to podivné. Když jsem policista a jdu večer z hospody a rozbíjím výlohy, měl bych být potrestán přísněji, protože jsem policista (24 hodin denně).
Jen do seznamu rizikových činností prostě přibyde to, že pokud stahuji podivný obsah, může se stát, že nebudu moci volit nebo podat daňové přiznání elektronicky, což si třeba někteří lidé teď neuvědomují.
svatas - jsou to debilove spolecne s OSA apod. - kdyby zrusili OSA apod. kreteny, snizili ceny filmu/hudby na unosnou miru (tedy orezali 95% ceny coz jsou jen provize pro producenty aby mohli zrat k obedu za $10k a jine kreteny kteri na vysledne dilo nemaji skoro vubec vliv) pak by lidi zacli hudbu kupovat a oni by vydelali ty stejne penize jako dnes kdy stoji CDcko 600.
Kdyby CDcko stalo 50-100 tak si houpi i 10x vice lidi a zisk v tom preci je ne? Vyrobni cena samotneho disku je smesna (3 koruny?). Zbytek jsou prava, poplatky a srance.
A presne proto nekupuju, ale stahuju.
Oni proste jenom premysli jak si nasolit miliardy do kapsy za kraviny. A postupne zavadi dalsi trotloviny jako autorsky poplatek - u vetsich HDD i 50,- - vzdyt si to spocitejte kolik se denne proda HDD. To musi byt income jak prase. Tak kde to jsme. Odhadem kdyby si kazdy petisty clovek koupil denne disk - je to denne prodanych 12M disku (a to neni nerealne - vemte si kolik jich koupi datova centra). V prumeru poplatek 20 na disk. To udela pri dnesnim kuryu dolaru $15M dolaru denne -> $5.5mld rocne. A co se s tema penezama deje?
Problém je spíš v tom, že internetové připojení je psáno na domácnost(resp. jednoho člena domácnosti) a toto odpojení od internetu by se mělo vztahovat na jednotlivce. Pak se ale objevuje otázka, kdo nese odpovědnost za data stahovaná přes toto připojení. Vlastník nebo stahující? Pokud někomu ISP odmítne zřídit připojení, pořád mu nikdo nebrání zajít do internetové kavárny a vesele se věnovat svým oblíbeným činnostem dál. Nepředpokládám, že by v internetové kavárně měli povinnost vyhledávat na základě občanského průkazu registr odpojených uživatelů.
Navíc je vždycky možné zřídit internetové připojení na jméno jiného uživatele domácnosti.
Také je třeba vzít v úvahu to, jakým způsobem se bude dokazovat, který z uživatelů domácnosti páchal danou zakázanou činnost.
Pořád také existují veřejně přístupné sítě, do kterých se může připojit každý. Tyto sítě se nacházejí v restauračních zařízeních a v okolí bytů "samoadministrátorů" - chudáci :-D, ti z toho zákona budou mít asi nejvíc problémů.
Omlouvám se za dlouhý příspěvek.
Tohle mi přijde jako další zoufalý pokus nějaké organizace pokusit se vzít vládu nad internetem do svých rukou, vzít lidem svobodu a umožnit dělat jen to co odklepnou, že je správné. Naštěstí to většinou končí neúspěchem. Docela by mě zajímalo jak je to se zenužitelností? Co když něčí počítač dostane vira (nebo něco podobného) který začne dělat nekalou činnost na netu. Bloklo by ho to taky? :-)
Doporučuji kouknout na toto:
http://www.lafkon.net/tc/
Za neopravnene pripojeni k cizi "wifi siti" se odnima svoboda na 2 az na 3 roky, ty idiote ! To uz se radeji budu podilet na nove Prazske defenestraci.
§ 249 - Neopravnene uzivani cizi veci
(1) Kdo se zmocní cizí věci nikoli malé hodnoty nebo motorového vozidla v úmyslu jich přechodně užívat, nebo kdo na cizím majetku způsobí škodu nikoli malou tím, že neoprávněně takových věcí, které mu byly svěřeny, přechodně užívá, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem nebo zákazem činnosti.
(2) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 značnou škodu nebo jiný zvlášť závažný následek.
Pokud vím, tak tak e-obsílky a jiná podobná havěť doručovaná elektronicky by snad měla být volitelná. Čili, pokud by mi někdo zrušil připojení, mělo by stačit oznámit tuto skutečnost organizaci, která by měla doručování e-obsílek na starosti a doručování e-obsílek zrušit.
Nebo snad chce někdo nutit lidi kupovat si počítač nebo se přihlašovat k tak osobním údajům, jako jsou e-obsílky, v nějakém veřejně přístupném místě, kde hrozí zcizení přihlašovacích údajů?
[11], [14]
Pripojeni k nezabezpecene siti nemuze byt trenstne. Trestne by melo byt pokud to hacknes. Tj. pokud prekonas nejakou prekazku.
Jinak by do toho pripadalo i pripojeni v KFC, McD, letiste a podobne - tam jsou nezabezpecene site, ke kteryn taky nepodepisujes nejake smlouvy.
Pokud tedy nejaky blb udela otevrene APcko s nazvem "defaut" tak size z nazvu plyne ze je to "blba" ale neznamena to ze to neni nejaka reklamni akce :-)
A tusim ze nekde je prave trestne/prestupek provozovat nezabezpecenou sit. (Anglie?)
ja bych to bral pozitivne - treba to bude smerovat k tomu ze lid zacnou propojovat svoje pocitace jinak nez pres sit kterou zname jako "internet" a za pripojeni do teto site musime platit nekoho komu se rika "poskytovatel", coz je jen dalsi prizivnik. nestacilo by proste kdyby si kazdej koupil hotspot a pripojil se na vlastni naklady zadara do jedne velke wifi site? zadne poplatky "poskytovateli", jen cena za elektriku a hotspot.
[16] zakoupením rohlíku taky uzavřeš obchodní smlouvu aniž bys něco podepsal. Stejně tak nastoupením do tramvaje - opět bez podpisu. Takže nepodepisování smlouvy v KFC není moc dobrý argument.
Jinak ovšem souhlasím s tím, že užití nezabezpečené Wifi k surfování po internetu nemůže být trestným činem (pokud to užije k trestné činnosti, pak by šlo o něco jinýho, ale stejně by se soudil závažnější trestní čin, tedy ta samotná trestná činnost)
[11]
A) Je podle vás škoda nikoliv malá stáhnout 200MB na nezabezpečené wifi síti, která vám sama přidělí IP adresu? To není škoda, kvůli které byste šel na 3 roky sedět, maximálně jde o přestupek a zaplatíte probrouzdanou konektivitu a pár tisíc...
B) Připojení se na Wifi síť se neztotožňuje se "zmocněním se věci nemalé hodnoty"
C) Co vás opravňuje k oslovování lidí slovem "idiot"?
a co urci ten zavadny obsah?.. co kdyz si budu chtit sehnat treba indicky film? pujdu do videopujcovny a pujcim si ho? NE! protoze ve videopujcovnach sou jen holywoodske sr*ky, takze se obratim na torrenty - a voala, sem pirat, zrusit mi dozivotne internet... no to je pekna pakarna :D samozrejme tim nechci ospravedlnovat pirateni, ale toto by davalo smysl jen v pripade naproste moznosti sehnat cokoliv a hlavne za rozumnou cenu - jiz to tu nekdo psal - dat za CDcko 600 je nehorazna obloz... za 7 pisnicek, z kterych sou treba jen 2 dobre dat 600???
To mi intenzívně připomíná univerzitní pravidla. Děláš něco špatného? Zákaz loginu. Že se teď nepodíváš do rozvrhu a nezapíšeš na písemku? Tvůj problém.
Také jsem si při čtení nějak vzpomněl na Právo číst od Stallmana.. My si myslíme, jak "je" obelháme, že připojení bude na někoho jiného, či že se připojíme odjinud. A co až budou operační systémy "distribuované", nikoli nainstalované u nás? A uzavřené. Pak máme ke svému životu jeden svůj login ke všemu. Obelháme "je" potom?
Stallman zdůraznil, že se musíme "probudit" brzo. Vše zatím směřuje k vyplnění jeho katastrofických vizí.
Takze .. puvodne jsem chtel napsat neco delsiho , ale po postupnem zjistovani info se mi udelalo mirne receno "blivno" ... tak spis jen dotaz ... !!!
Ja nemam zadny warez ... usuji GNU/Linux (terminal non X vt100 80x25). Vsechny app mam take jen GNU/GPL a snad jen hudbu , ale ta je neomercni (Djove ji samy davaji na net ... napr. poslouch*** [cenzura at nedelame reklamu] ... ALE se mnou sdili sit clovek , co taha P2P a upuje v podstate 24/7 ...
... takze kvuli nemu mi budou odeprena nektera zakladni lidska prava ???
[15] Smokie
"Pravo na pripojenie k internetu je rovnako nedotknutelne ako akekolvek ine pravo."
Zkuste si to vztáhnout na připojení k elektrorozvodné síti. Nedodržíte-li pravidla (třeba neplatíte faktury, kradete elektřinu apod.), odpojí Vás. Stále si myslíte, že je právo na připojení k nějaké síti (třeba k tomu Internetu) nedotknutelné? Není problém v tom, že někoho odpojí, ale metody pro definici "závadnosti" obsahu mohou natolik narušovat soukromí/osobní svobodu, že imho právě proto se to muselo odpískat.
4 Bob : cennim si kazdeho nazori , ale nechtel jsem to vytahovat ... nejde tu o klasickou NAT ... ale o prepojovani kabelu v jedne domacnosti = stejna IP dvou clenu ... a ackoli ja osobne jsem CRC OK ... asi vite kam smeruji. :( Nejsem "rattom" ... a toto se opravdu nedela !!!
[26] phiber optik
sem to nemyslel úplně vážně. Mě napadlo, že to bude něco se společnou domácností (ale úplně první mě napadl tor, kdy člověk fakt netuší kdo přes něj někde tuneluje), doma se můžete pokusit o osvětu, asi těžko by někdo z nás šel bonzovat bráchu orgánům, že sdílí filmy.... a pokud má řidičák na počítač, tak i v případě problémů můžeme říct, že ten počítač řídila osoba blízká ;-)
ad BBS (tlačím slzu v oku) - ono by to šlo i pomocí VPN, bylo by to rychlejší, bylo by víc zdrojů v síti a provider by se jen díval, jak se mu sítí honí změť jedniček a nul.
[14] [16] "Kdo se zmocní cizí věci nikoli malé hodnoty nebo motorového vozidla v úmyslu jich přechodně užívat, nebo..."
[19] A) Pokud to bude 200MB Warezu ci praktictejsich 20GB Warezu, muze byt zpusobena skoda, nikoliv mala.
B) O tom muze rozhodnout pouze soud, obvykle bude jednat o sitove infrastrukture a nikoliv jen o AP
C) Lide jako 14 a 16 a Vy.
[21] univerzitní pravidla - jistě, přijde stížnost od MPAA, že nabízíš ke stažení jejich chráněné dílo (typicky bittorrent). Stížnost dostane Cesnet, ten ji předá univerzitě, ta blokne účet - tím znemožní pokračování daného stavu. A pachatel je nucen problém urychleně řešit. Na VUT se to poprvé řeší napomenutím, teprve při opakování nastanou větší potíže - ale zatím o takovém případu nevím :-)
Horší situace: poškozený je tuzemský subjekt, pak žádné napomenutí, bloknutí účtu, žádost o zjednání nápravy, ale rovnou žádost Policie o sdělení identity pachatele a ten je předvolán k podání vysvětlení.
Tak co je lepší - dočasné bloknutí přístupu k internetu, nebo rovnou Policie?
[23] Bob:
"Zkuste si to vztáhnout na připojení k elektrorozvodné síti."
Jenomže v tomto případě je majitelem rozvodné sítě ČEZ (případně jiné národní monopoly) a prodává vám svůj produkt - elektřinu. Za to si nechává platit.
U přístupu k Internetu platíte ISP za pronájem části rozvodné sítě, nikoliv za obsah, který přes ní stahujete. Pokud nezaplatíte ISP za linku, odpojí vás. Ale pokud mu platíte, tak není důvod aby vás odpojoval. To se snaží změnit různé rádoby demokratické vlády s jejich pány (OSA, BSE,...).
Zakažte neplnoletému kupovat v trafice noviny jen proto, že si tam koupil i cigarety! Připadá vám to logické? Mně ne.
Tyhle persekuce nás dovedou k totalitnímu policejnímu státu. Sdružování států do celků, které si pak budou těmito persekucemi vynucovat pořádek pak vzniknou nejspíše Oceánie, Eurasie nebo Eastasie.
Válka je mír
Svoboda je otroctví
Nevědomost je síla
ludia, vy mate problemy.. poskytovatelov (zvlast tych sukromnych) je v dnesnej dobe hafo uz pomaly aj na dedinach.
nepripojite ma vy z telekomu? tak nie, ja sa vam prosit nebudem a
zaplatim susedovi, ktoremu pokryjem 50% nakladov na linku
a surfujem dalej ;)
v mestach su tieto zakazy uz absolutne zbytocne, tolko
hotspotov co chyti bezny clovek z balkonu vam snad uz
aj teraz zabezpeci kludny spanok aj v pripade, ze by ten bazmek presiel.
Cely je to postaveny na hlavu, jediny co vystopujou je IP adresa u ISP ( dejme tomu me pripojky ) jenze v tom byte bydli 3-4lide kteri vsichni mohou aktivne pouzivat internet. Otec muze byt ten kdo linku plati, synacek muze byt pirat otec o tom ani nevi. Plati snad stale presumpce neviny ? Jak chtej dokazat kdo piratil ? Nebo jeste jinak, muzete mit pripojku, WiFi po byte a pres tu wifi se vam tam muze pripiratit kloucek od vedle a vy o tom ani nevite. Ja bych v takovem pripade zazaloval stat.
[18] binda:
Nastoupením do tramvaje smlouvu nepodepisuješ, jenom tímto úkonem souhlasíš s podmínkami dopravního podniku. Smlouvu uzavíráš označením jízdenky, ta je potvrzením smlouvy (nebo koupí časové jízdenky na tvé jméno)
Stejně smlouvu u koupě rohlíku uzavíráš v době kdy si jej kupuješ, tedy rámcově když ho platíš.
U wifi ap se dá předpokládat, že přistupuješ na podmínky užívání dané provozovatelem tím, že se připojíš... bohužel je často problém najít ty podmínky... takže využití volně otevřené sítě bych určitě nedával do souvislosti s trestním právem ;)
S HDD je to zajímavé... již nějakou dobu mě zneklidňuje, že za cd na které vypaluji zálohy svých prací platím nějaké organizaci poplatky za autorská práva... Mám to tedy chápat tak, že tímto poplatkem mi dává stát najevo, že za hudbu platím již koupí prázdného CD,HDD - takže se o nákup originálu již starat nemusím a legálně na tyto média vypalovat hudbu?
U kopírek v knihovně chápu, že součástí ceny kopie je autorský poplatek. Ale opět, jestli je tento poplatek součástí i běžné kopírky tak kde mám požadovat navrácení mého autorského poplatku z kopií mých dokumentů co tvořím a kopíruji?
[28]
A) To už záleží na dotyčném, ale já si na cizí wifi max kouknu na maily nebo udělám apt-get upgrade
B) Připojení se na Wifi síť je opravdu něco jiného než zmocnění se síťové infrastruktury, neboť nemusíte mít nutně přístup vše spravovat a měnit
C) Děkuji vám za utvrzení mě v mém názoru...
[20]
Indicke filmy jde proste sehnat na internetovych obchodech, to neni zadny problem. Kupuju si obcas filmy z hongkongske produkce, bolywood nejaky take mam, kdo ujizdi na anime ten taky nechodi brecet do bontonlandu... Nikdo nema povinnost vam neco privezt pod nos. Takze si to proste priznejte, vase "duvody" jsou jen chaba zasterka. Nepotrebujete torrent, nepotrebujete P2P. Jen se nechcete obejit bez neceho, co nekdo prodava a vy nejste ochoten prijmout jeho podminky, a kdyz to muzete mit zadarmo, tak si to chcete vzit bez ohledu na cokoli.
Kdyz mi u neceho nesedi cena, tak to prodejci proste reknu a odkracim. A obejdu se bez toho. A to i u hudby, filmu a softwaru. Kdyz nejsem ochoten platit za photoshop, tak za nej neplatim a holt se obejdu s necim jinym, to ze je vyborny a to ostatni se mi nelibi neni duvod, abych ho stahnul a cracknul. Odmitam tim delat z meho pohledu predrazenemu photoshopu reklamu. Stejne tak nehodlam delat reklamu a jakkoli podporovat hudebni ci filmove produkce, jejichz cena v pomeru ke kvalite je premrstena. Ani si je nekoupim, ani je nechci poslouchat. Nemam jedine upiratene CD nebo DVD. Proc? K cemu mi bude dvouterabajtovy archiv vseho mozneho, ackoli se na 90% z toho nikdy nepodivam dvakrat (a kdovi, jestli vubec jednou).
Vite, dokud sosate, tak "je" porad potrebujete a oni budou chtit porad vic. Prestante a ignorujte je, a oni sami prilezou a budou zoufale zebrat, abyste koupili aspon za 50. Jenze lide to proste nejak nechapou a sosaji a sosaji a sami v sobe a ostatnich vytvari dojem, ze se bez toho uzasneho obsahu neda zit a je pro nej treba udelat cokoli. Da se bez toho zit. Nepodporujte to.
Jak by napriklad pocital hudebni prumysl "usly zisk", kdyby se jim na jejich hudbu za jejich podminek lidi proste uplne vykaslali? Kdyz manazer od BMG rekne akcionarum "vite, mame trzby ted jen 2 mega$ z prodeju 100 tisic CD po $20, ale postahovalo si to podle nasich odhadu dva miliony lidi, takze skutecne trzby by byly o 40 mega$ vyssi", tak zacne rev a pujde se lobovat do parlamentu za prisnejsi zakony. Jenze kdyz rekne "vite, uz zase jsme neprodali ani sto tisic CD, vetsina lidi si to se zajmem poslechne, je to popularni v chartech, ale kdokoli koukne na cenu ten to s nevericnym vyrazem to zase vrati", tak vyrazej toho manazera, pokud okamzite cenu neupravi a nikoho ani nenapadne lobovat za cokoli. Jednoduche.
Podobné opatření je samozřejmě velmi nebezpečné a zavání ještě větší kontrolou našeho života, než je teď (Velký bratr nikdy nespí...). A rozhodně je nesmysl, aby se něco takového dostalo do života. Nicméně pravidla, která jsou daná, platí a dodržovat se musí. Když si rodič nezabezpečí počítač proti tomu, aby dítko nenabízelo nelegální data, je to jeho problém. Stahujete věci, které u nás nejsou k sehnání nebo jsou drahé? To se dá pochopit, ale to je takový problém si to objednat po internetu odněkud, kde to mají? Je to drahé a komplikované, chápu, ale jde to. Taky si půjdete koupit chleba, zdá se vám drahý, tak ho ukradnete (jasně, stejný argument, jako používá OSA u známehé klipu v kinech, ale je to realita, nebo ne?). Ještě k [21]. Pokud student závažně poruší pravidla, nechť je mu zakázán účet. Je to jeho problém, je dospělý a umí si pravidla, daná univerzitou a zákony, přečíst. Když s nimi nesouhlasí, nechť univerzitní síť nepoužívá. A v naprosté většině případů je první porušení pravidel řešeno napomenutím. Takže udělat chybu je možné. Její opakování je opět náhoda? Téměř jistě ne. Pokud vás některé zákony štvou, běžte a změňte je, kandidujte do Sněmovny, staňte se lobistou. Nebo protestujte ještě předtím, než se schválí. I když právní stát je u nás zatím v plenkách, nejsme Bělorusko nebo Kuba, takže možností je dost. Neoprávněný zásah občanských svobod je samozřejmě neomluvitelný, ale dodržování pravidel, na kterých se shodla většina lidí (třeba díky svým voleným zástupcům), mi přijde normální.
[32]: Problém je, že mohou vyžadovat přístup na web pouze a výhradně s využitím certifikátu jen např. od České pošty a to samé vynutit na provozovatelích webu. Pak když vám zruší certifikát si ani neškrtnete. Jdeme do pr...., asi si budu muset přečíst co píše Stallman, jak tady někdo uvádí, protože dle citace mám stejný pocit a navíc už mám občas pocit, že je pozdě.
možno by sa mali média zrušiť úplne, a chodilo by sa iba na koncerty a do divadla, a ak nič iné, bolo by to aspoň romantické ;) a možno aj ekologickejšie, pokiaľ by sa to vždy dialo civilizovane a na vyznačenom mieste s dobrou organizáciou. predsa len by sa ušetrilo čosi na elektrike a na plastových diskoch.
No nevím, ale jak znám českého člověka, tak ten si poradí vždy. Stačí, když si například natáhnu VPN na server v nějaké banánové republice a nevím, jak by provider zjistil, co přes ten tunel tahám.
Někdo možná namítne, že "by to šlo dešifrovat", ale už vidím, jak někdo staví farmu super-hyper-ultra moderních strojů, která by se pokoušela prolomit data, která jsem posílal třeba přes VPN s klíčem 1024 bitů či více.
To zase spíše vypadá jako zoufalý výkřik do tmy těch, kteří si žerou obědy za $10k a pořád mají málo...
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 47 175×
Přečteno 41 383×
Přečteno 35 909×
Přečteno 25 965×
Přečteno 25 767×