Hlavní navigace

Vox populi

23. 4. 2008 13:09 (aktualizováno) Svatopluk Vít

Pracuji ve firmě, která prosazuje metodu tzv. „Open Space“ tj. řadoví zaměstnanci nemají samostatné uzavřené kanceláře, spíše je to jedna veliká kancelář s řadou stolů. Když někdo telefonuje, víte o tom. Když se chcete bavit s dalšími třemi kolegy, nemusíte vstávat od stolu a slyšíte se. Jsou to běžní uživatelé z finanční účtárny a oddělení mající na starosti firemní flotilu aut. Minulý týden jsme řešili „kinorip“.

Shrnu to v krátkosti. Do českých kin vtrhl film „Simpsonovi ve filmu“ a zájem o něj vzrostl poté, co se rozvířila kauza devatenáctiletého chyceného mladíka, který:

  • pořídil kopii filmu v kině a to v nevalné kvalitě, včetně sedačky a hlavy diváka před ním
  • video umístil na internetu a umožnil jeho stahování

V očích mých kolegů je to nepřekonatelný machr, protože udělat něco takového je strašlivě složité, tajemné a hlavně ilegální. Následné referování českých médií o tom, že to bylo ke stažení o několik hodin dříve než oficiální americká premiéra, dává celé záležitosti punc originality. Co na tom, že to byla česká kopie, která je kromě Česka (no dobře, tak se chytne i na Slovensku) nepoužitelná jinde. Další zajímavá zprávy říkala, že si film stáhlo více než sto tisíc lidí a tak distribuční společnost přišla o deset milionů na tržbách za vstupné. Tomu „machrovi“ hrozí půl roku až pět let. Jednoznačný závěr kolegů – je to skandální, co si dnes lidé dovolí a chce to tvrdé tresty.

Ale vše je relativní. Z diskuzí s kolegy vím, že mají doma počítače. Někteří mají děti. Když něco nefunguje přijdou na radu. Pak zjistíte, že počítač skládal kamarád, který tam všechno nainstaloval (rozuměj Windows a Office) a hry si děti nosí ze školy od kamarádů. A s tím problém nemají. Když se zmíníte o tom, že není problém počítač přeinstalovat, že stačí jen média, dostane se vm odpovědi ve smyslu : „Já je nemám, má je ten kamarád. A ty by si to bez toho nedokázal zařídit? Třeba v práci ta média nemáš?“

Pro případné šťouraly, jen málo z těch, kteří mne oslovili, jakkoliv reagovalo na nabídku přechodu na Linux. Prostě zvyk je železná košile.

Sdílet