Pohádka o svobodných formátech

8. 7. 2008 9:26 Svatopluk Vít

Na překladatelském fóru mého oblíbeného redakčního systému se objevila krátká zprávička o tom, že byla připravena nějaká dokumentace. Co to bylo zač není až tak podstatné. Důležitá je jiná skutečnost – soubor byl dostupný ve formátu ODT (OpenDocument Format). A začaly se dít věci.

První příspěvek byl napsán 29.6. v 19:48 autorem A. Již o 5 minut později se objevuje příspěvek jednoho bulharského kolegy (B), který říká :

B: „Je možno tento dokument získat v nějakém běžnějším formátu?“

Podotýkám, že se jedná o redakční systém šířený pod svobodnou licencí a většina uživatelů jej používá v kombinaci s jinými OS programy a tato problematika není lidem točících se kolem Joomly cizí. V půl deváté se objevil příspěvek původního autora :

A: „Běžnější? Je to otevřený formát. Pokud jej nemůžete otevřít, stáhněte si www.openoffice.org a přestaňte podporovat MS.“

Teď už jen sled výměny názorů a argumentů :

B: „O tomhle diskuzi nevedeme. Nemůžu (a ani nechci) instalovat OOo z různých důvodů.“

A: „Můžeš ty důvody říci? Nevidím ani jeden, proč ne.  Já s tím určitě žádný problém nemám. Na <odkaz> najdeš PDF verzi. Nicméně OOo také umí ukládat v .doc formátu, jenže vygenerovaný soubor je příliš veliký na to, abych jej mohl přidat jako přílohu sem do tohoto fóra. Nebude tu proto k dispozici.“

B: „Důvody – státní úřady u nás akceptují pouze dokumenty .doc vytvořené v MS Office. Má práce je založena na komunikaci s úřady. Takže to není moje volba a na mně to nezáleží. Také můj zaměstnavatel používá MS produkty a já se nemohu odlišovat. Mám tady dva notebooky a musím na nich mít MS Office. Další velká aplikace dělající to stejné je pak zbytečná.“

A: „Nedělají to stejné, protože OOo umí pracovat s otevřenými standardy, zatímco MS Office ne.  Řešení – Nainstaluj si OOo na přechodnou dobu, otevři .odt, ulož jej jako .doc či jakýkoliv jiný formát, který potřebuješ a pak OOo odinstaluj, pokud nemůžeš postrádat 322 MB ze svého disku a třeba se ti bude někdy později ještě hodit.“

B: „Jak jsem řekl, fakt mne to nezajímá. OOo si nenainstaluju. Použij radši standard PDF.“

A: „Jak chceš, ale pak si nestěžuj, protože řešení zde je.“ 

Jen poznámka, vzhledem k tomu, že se jedná o dokument, který se překládá, je lepší, když je editovatelný, což v PDF nedostanete. Nakonec to ještě B komentoval :

„Pardon, ale instalovat obří aplikaci na to, abych mohl přečíst jeden dokument, není řešení. Ano máš ve všem pravdu, ale nevím v čem je problém dostat PDF verzi. Nestěžuji si, jen bych chtěl kompatibilní formát.“

A tady se dostáváme do dvou rovin chyb. První chybou bylo to, že autor nezná OOo dokonale. Převod .odt na PDF je otázkou jednoho kliku v OOo. Křik o tom, že .odt není standardní formát je také hlasitý, ale v jádru věci v něm člověk nemůže spatřovat pověstné jádro pudla. Už dávno přece EU přijala .odt jako standard a doporučila členským zemím jej používat. Navíc je Bulharsko členem EU, takže by snad úřednící měli být schopni .odt používat. Obávám se však, že při letmém testu českých úřadů bych patrně dopadl podobně. Někdo by se chytil, drtivá většina by asi chtěla kompatibilnější formát .doc.

Možná nastal čas pro to, připravit prostě OOo prohlížeč. Vím, že se o něm často mluví, ale zatím neexistuje. Pro mnoho lidí by to bylo zadostiučinění a důkaz toho, že se OOo tým o lidi stará. Tak to alespoň vnímají běžní uživatelé. "Nechci OOo, ale máte na to prohlížeč? Tak jo. " Prohlížeč o velikosti 100 MB je taký dobrý…

Pak mne také mrzí přístup původního autora, který sice napsal dokument ve standardním formátu, ale asi měl být připraven i na tuto reakci (Nejde mi to otevřít!). A navíc měl zmínit, že existuje doplněk pro MS Office, který podporu .odt přidá. Odkaz na tuto „vychytávku“ se v diskuzi objevil, ale asi až po týdnu a od úplně jiného člověka.

Myslíte si proto, že to bude mít ODF při svém tažení světem jednoduché? A to jsme teprve u lidí, kteří světem svobodného software žijí a mají o něm povědomí. Co až přijde řada na ty úplné začátečníky, případně státní úředníky?

Sdílet