Pokročilí dešifrují nadpis velmi snadno. Jedná se o dva operační systémy, které můžete nainstalovat na počítač. Jeden je od komerční firmy a za peníze, druhý je od méně komerční firmy/komunity a dá se získat zdarma. Skóre říká, na kolika počítačích jsem v posledním měsíci zanechal jaký operační systém. Částečně to bylo vyprovokováno „nefunkčností“ Microsoft Windows XP v nadcházejícím období a také nutností řešit stav, kdy bylo nutno nainstalovat operační systém, ale nebylo k dispozici dostatečné množství finančních prostředků, obzvláště k ceně hardware, na který se daný OS musí nainstalovat. Ale vezměme to popořádku.
Nominováni byli
Počítač první – Dell notebook model Latitude D630, procesor Centrino, 2GB RAM, 120 GB HDD
Toto je stroj, který byl vyroben před cca 4 roky. Výkonově nemá celkem problém, standardně byl dodáván s Vistami. Je rychlý, a s dostatečnou kapacitou. Na dnešní poměry však je již zastaralý.
Počítač druhý – Dell notebook model Latitude D430, procesor Centrino, 2 GB RAM, 40 GB HDD
Tento kousek je skoro stejně starý jako předchozí, nemá však CD/DVD mechaniku a má menší obrazovku. S rychlostí je na tom podobně jako předchozí model.
Počítač třetí – IBM Thinkpad T41, procesor Intel Pentium M 1,4 GHz, 512 MB RAM, 40 GB HDD
Počítač byl vyroben v roce 2003. Je mu tak více než 10 let. Byl zralý na vyhození, ovšem dnes se používá dál. Jak je to možné? Lubuntu…
Počítač čtvrtý – Mivvy UM-400, procesor VIA ULVC7-M1 GHz, 768 MB RAM, 30 GB HDD
Známý též jako UMPC. Je to předchůdce tabletů, dnes již poněkud zvláštní konstrukce. Má dotykovou obrazovku a vysouvací klávesnici. Na dnešní dobu má velmi podprůměrně parametry a dodané Visty se na něm opravdu plíží než běží. Stroj z roku 2007.
Vstupní podmínky
U všech počítačů jsem se díky tomu, že výkonem příliš neoplývají, rozhodl, že na nich vyzkouším Linux s nějakou lehčí nadstavbou (Enlightment, LXDE apod.), protože KDE /GNOME by asi zvládly jen ty první dva. Vůbec jsem se nepokoušel o hrátky s mou oblíbenou Mageiou, kterou používám na svém stroji. Prostě jsem chtěl něco malého, svižného, ale zase ne moc ořezaného. Základem byla nějaká „populární – uživatelská“ distribuce Linuxu s odlehčenou nadstavbou, pokud možno komunikující česky. Z různých filtrů na mne vypadlo Lubuntu. Samotné Ubuntu nemám moc rád, protože mi na něm vadí jeho „vemlouvavost“ typu „My jsme ti jediní, co přinášejí běžným uživatelům Linux“ a pro mne nestandardní prostředí Unity.
Mimo mísu : pokud sledujete seriál Případy 1.oddělení, určitě jste si všimli, že na počítačích v tomto seriálu běží patrně Ubuntu s Unity. Extrémní to bylo v předminulém díle, kdy i na počítačích „TV1“ všude běželo prostředí Unity a žádná Windows. A mihnuvší se počítač Dell taky neměl Windowsy. Chválím produkci ČT :)
Uživatelská zpětná vazba
Žákyně první třídy, která na počítači „prohlíží“ jen interaktivní výukový kurs angličtiny či využívá stránku www.hraveuceni.cz nezaznamenala žádný rozdíl. Předtím měla netbook s Windows 7 starter edition a ten se neskutečně vlekl. Nahrazen za jiný stroj s Ubuntu a žádná katastrofa. nechci proto nic extra hodnotit, protože není co. Počítač splňuje co má a jsou na něj kladeny nároky opravdu minimální. Jde o to, aby byl počítač co nejvíce bezúdržbový a to Lubuntu, potažmo Linux, poskytuje v plné míře.
Zajímavější je však uživatel číslo dva a jeho stroj. Jedná se o důchodce – fanouška, který posledních 15 let trávil důsledně ve Windows a neměl potřebu se dívat nikam jinam. Přirozená zvědavost ho někdy přivedla k Live distribucím na DVD/USB, ale větší zkušenost nemá. Dostal jsem od něj dotaz, jak oživit desetiletý IBM Thinkpad. Volba padla na Lubuntu a byla to dobrá trefa. Momentálně na něm funguje Lubuntu 12.04 LTS, upgrade na pozdější verze havaruje na fakt, že procesor nedisponuje PAE, respektive není k dispozici příslušný flag. Existuje řešení, jen nebyl čas ho aplikovat. To byl asi jediný problém, na který jsem narazil. Na druhou stranu LTS je LTS, proč tedy ne?
Osobně jsem byl velmi překvapen tím, jak je všechno krásně plynulé. Prostředí „nelaguje“, dají se spustit i nějaké jednoduché hry a při běžné kancelářské činnosti není počítač dýchavičný vůbec. S počítačem se chodí na internet, píše v kancelářském balíku, přehrávají MP3 a občas se přehrává DVD či prohlížejí fotografie vnoučat. Na 10 let starém počítači s OS starým 2 roky…
Jeden důležitý faktor nemůžu pominout – přijmutí Lubuntu jako dostatečné náhrady za Windows. V podstatě to spočívá v tom, že :
To je drobné shrnutí zkušeností uživatele – důchodce, který je ve Windows docela hodně kovaný a cokoliv jiného se primárně může zdát jako zdržování a nezvyk apod. včera jsem například ještě dostal dva doplňující dotazy :
Závěr
Věděl jsem, že je Lubuntu nenáročné, ale nenašel jsem dost času ho vyzkoušet, natož instalovat.
Moje skóre je 0:5, detaily:
- Thinkpad T60 - Lubuntu
- Thinkpad T60 - Xubuntu
- Thinkpad T400 - Ubuntu
- Dell XPS1330 - Ubuntu
- desktop "skladačka" (cca. 4 roky stary) - Lubuntu
Jedna reakcia užívateľky (=švagriná), T60 s Lubuntu:
"Jééé, idú mi prehrávať videá na Youtube..." :)))
Moje skóre je 0:2,5
Asus EEE 1001 - Xubuntu 12.04
staré PC s Athlon 2400+, 2GB, GeForce 6600GT, 160GB HDD - Lubuntu 12.04
Acer 5520G tuning (4GB RAM, Radeon 3650, SSD) - WIN 8.1 + Linux Mint 17
Xubuntu jede o něco rychleji než původní XP,
Lubuntu je výrazně rychlejší než původní XP
Mint je stejně rychlý jako osmičky (asi za to může SSD).
No tak ja jsem na tom podobne na vetsine pocitacu co jsem behem posledniho roku instaloval (cca. 7) jsem instaloval linux. Vetsinou ArchLinux nebo Manjaro. A az na jeden pripad to vzdy vedlo k uspechu. Ten jeden pripad je notebook starsi jak 10 let se sis grafikou. Problem je ze ta grafika v linuxu je velmi mizerne podporovana takze se to neda skoro pouzivat jinak to slapalo ok.
Ja zkousel hodit Linux na ThinkPad x40. Je v tom nejake Centrino a nevim kolik pameti, ale ten stroj vic jak 1,5 GB neskousne. Kvuli nepodpore stroju bez PAE jsem sahl po Manjaro Linuxu s LXDE. Chodi to docela dobre, asi bych Manjaro doporucil, i kdyz se v nem zatim orientuji spise povrchne.
Perlicka je, ze se jedna o stroj, ve kterem odesel disk a jednalo se o vyzkouseni, jestli ma cenu se tim zabyvat. Tak jsem tam strcil miniaturni USB adapter s mikro SD kartou, na ktere je system a SD kartu, na ktere je /home - ten stroj bootuje jen z USB, z SD bohuzel neumi. S ohledem na to, z ceho ten system bezi, to neni tak zle. Spousteni aplikaci trochu trva, ale pokud se nemusi prilis pracovat s diskem, tak to jde. Jak to nabehne, uz si clovek celkem niceho nevsimne.
BTW, nedavno jsem zkousel hodit W 7 Home Premium nebo jak se tomu nadava, na Dell Optiplex G270 (tusim) s P 4 okolo 2 GHz a 1,5 GB pameti. Docela me prekvapilo, ze to vypada sviznejsi, nez puvodni XP. I kdyz je to cerstva instalace, takze otazka je, jake to bude za rok. Vsechen HW jsem rozjel, nejvetsi problem byl s webkamerou, kde jsem musel flashnout firmware z novejsi kamery. Philipsaci jsou dobytkove, kteri predstiraji, ze ovladac na W7 neni, i kdyz v ovladaci od novejsi kamery staci prepsat jeden retezec s identifikatorem kamery a funguje i se starsimi modely, ktere se lisi v podstate jen futralem. Jediny rozdil je v tom, ze drive byl obraz ponekud zamlzeny s modrou mlhou, dnes je mnohem ostrejsi s tonem do zluta.
#5
tak stim modemem by nemel pravdepodobne byt problem, snad ve vetsine pripadu se jedna o velmi primitivni usb-serial zarizeni, ktere by melo byt v jadre podporovane. Pokud by nahodou neslo hned od zacatku tak i tak by to nemel byt problem, pripadne bych ti pomohl to rozjet.
#8
no nevim, ja si hral s necim podobnym od T-Mobile (Huawei E3131), a tam to USB bylo kompozitni zarizeni - CD Rom + SD Card + Ethernet Device :-)
Kde na tom CD byly ovladace pro windows ....
To SD je interni slot na micro SD, a modem pak muze slouzit zaroven jako flash disk ....
K tomu Mivvy UM-400 a použitému Ubuntu 13.10: Kedy opravili balíček pre ovládač X Windows? Mám doma podobnú dosku, i keď je to mikrodesktop. Niekedy na jeseň zdvihli verziu X Servra a zabudli dať rebuild všetkých ovládačov, takže som nemohol používať dodaný ovládač openchrome. Vyriešil som to niekedy v zime prechodom na vtedy ešte early stage Ubuntu 14.04, v časoch keď ešte neboli k dispozícii inštalačné médiá.
myslím že Lubuntu 12.04 neni LTS, má však podporu 18 mesiacov
Zdroj: http://lubuntu.net/blog/lubuntu-1204-now-available
prvé Lubuntu s LTS podporou by malo byť až 14.04
Asus A6M - nakonec plná spokojenost. Nainstaloval jsem Lubuntu 13.10. Velký problém byl s Wi-Fi modulem, který mi rozchodil švagr. Bylo nutné v terminálu odebrat nativní driver a nahradit ho driverem Broadcom BCM 43XX. Fakt nevím, jak to udělal, zkombinoval asi tři různé postupy, ale funguje to. Grafika a zvuk už byla skoro hračka, ale taky bylo nutné odebrat nativní ovladač, jinak se notebook nevypínal. Dokonce fungují i systémové klávesy. S Lubuntu 13.10 trvá start systému pár sekund, u WIN XP jsem si vždycky stihl udělat i snídani :-) než byl plně funkční. Takže jak ten týpek s Mrkvosoftu psal, že nedoporučuje přechod u starších strojů na Linux a přesvědčoval k nákupu nových s WIN 8, tak jak by řekl Nelson "Chá - Chá". Windows už nikdy víc.
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 47 154×
Přečteno 41 380×
Přečteno 35 905×
Přečteno 25 962×
Přečteno 25 764×