Posledních několik týdnů se u nás každoročně potýkáme s úkolem sestavení plánu rozpočtu na příští rok s následným výhledem ještě na další 3 roky. Každý rok se kolem toho strhává velká nervozita a objevují se uživatelské zkraty. A to je voda na mlýn změn.
Scénář první : Nezálohuji každý den, je to blbost kvůli změně jednoho souboru
Jeden z manažerů se dostal do situace, kdy ho zálohování souborů obtěžovalo, protože to trvalo dlouho a bylo to v podstatě zbytečné. Zálohoval občas a nebo vůbec. Problém je totiž v tom, že standardní uživatelé vědí, že nemají nic ukládat na své lokální disky a vše dávat jen do sdílených složek na firemním serveru.
Uživatelé notebooků však vše ukládají do jedné složky na lokální disk a pak synchronizují do sdílené složky. Když se pohybují v terénu často, je s tím trochu problém, protože synchronizovat několik byť jen MB dat po mobilním připojení přes internet a VPN je prostě nemyslitelné. A když se v kanceláři pohybujete jen jednou za x dní, je to trochu problém. I přesto, že stále zdůrazňuji, jak je záloha potřebná, najdou se jedinci, kteří nedbají.
Jenže pak zaparkujete auto v centru města a když z něj vystupujete, vaše taška s doklady, penězi, PC, telefonem a ostatním prostě zmizí. Poté co se vzpamatujete ze šoku, ohlásíte vše na Polici ČR a přijdete do firmy, kde se pokusíte diskutovat o náhradě všeho a uvedení do normálního stavu zjistíte, že data, která jsou k dispozici jsou více než rok stará. A vaše intenzivní práce za poslední dva měsíce je prostě nenávratně ztracená. Něco se vám povede zrestaurovat z pracovních verzí zasílaných mailem k různým konzultacím, ale i tak se stavu před krádeží nedoberete.
A pak už není problém zálohovat. Dokonce zálohujte i několikrát denně a pak spíše před každým odchodem z kanceláře. Ono vám těch 10 minut zpoždění za to nestojí…
Scénář druhý – Mám spoustu souborů, které krotím Průzkumníkem
A jsme opět u plánu a u práce s mnoha soubory. S Průzkumníkem ve Windows pracujete metodou Drag & Drop a používáte CTRL+C a CTRL+V. Váš firemní IT guru vám sice říkal něco o tom, že pro určité uživatele (zrovna jako vy) už není Průzkumník vhodný (no schválně struktura asi 450 složek, různě založených a s různými verzemi souborů) a že tu jsou jiné možnosti v podobě tzv. Správců souborů. Zaslechnete něco o FreeCommanderu či Unreal Commanderu.
A pak se to stane. Uložíte si váš cenný soubor a pak chcete přejmenovat složku. V průzkumníkovi na ní kliknete myší, přejmenujete a nějak se vám povede, že si celou stromovou strukturu přenesete někam jinam. Na obrazovce se bez jakéhokoliv dotazu objeví okno a už vidíte, jak soubory někam fičí. Tak se vylekáte, že kliknete na tlačítko Cancel.
A nastává peklo – kam jsem to vlastně přemístil? jak najít tu strukturu? A jak to přemístit zpět? Po 10 minutách strachu, kdy opravdu nejste schopni to najít si zavoláte IT podporu a ta přijde. Spustí si tam nějaký takový program, jak tam jsou ty dvě okna, něco tam pomačká a už to našel. Za další minutu je vše tam, jak bylo před tím. Nakonec už se jen slyšíte, jak říkáte, že ten program vypadá dobře a že jen co ten blázinec skončí, necháte si to vysvětlit, protože jste se přece na to téma už bavili a po dnešní praktické demonstraci víte, že to funguje.
Takže se osvědčila stará dobrá léčba šokem. Ještě mám v zásobě historky o uživatelích, kteří nepotřebují na domácím PC antivir nebo tu o uživateli, který si zabezpečil USB klíčenku, naplnil ji po okraj daty a až pak si vzpomněl, že si nezapamatoval použité heslo, protože když to po něm něco chtělo, tak tam něco napsal…
Uživatelé se dělí do dvou skupin. Na ty, kteří zálohují, a na ty, kteří o svá data ještě nikdy nepřišli.
Osobně na zálohy moc něvěřím, ale když si mám brát notebook z práce domů, raději si své data předtím zkopíruji na server. Kdo ví, kde notebookem o co zavadím nebo kde ho nechám.
Hmm, taky bych jich par takovych nasel. Napriklad o zacinajicim linuxakovy, ktery povazoval standardni varovani pred beznou cinnosti v rootovskem uctu za snuzku blabolu - uz nepovazuje :-D O widlarovy, ktery si precet clanek v "odbornem" casopisu o tom jak je uzitecne - ba primo zivotne dulezite - omezit vsechny uzivatelske ucty a zlikvidovat vsechny administrativni ucty. No, i ten je z toho vylecen. Co se tyce zalohovani, radeji snad ani nemluvit. Kdyby mela byt na tema zalohy vs. uzivatele napsana nejaka kniha, ais by nestacil veskery papir... :-)
Nj. Nekdy je proste nutne aby si clovek poradne namlatil... je vsak az s podivem jak casto, dobrovolne a vsemi silami si o to koledujeme ...
taktiez... pouzivam sice WIN a nie GNU/Linux ale za rok co som nemal ziadny AV ani AntiSpyware ci iny "safety" program som po teste skrz viacero AV nezavisle nenasiel na svojom PC ziadny bordel... treba len pouzivat mozog, citat co sa instaluje a PC bezi bez reinstalu v klude cely rok... a na to je to urcene, mat a pracovat a nie kazdy mesiac reinstalovat...
[9] Trik na Drag&Drop asi bude. Třeba já našel toto :
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20061121084137AA3NdCx
a taky toto
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20080227045337AABoj1s
[5]
"a PC bezi bez reinstalu v klude cely rok"
A to je hodně? :-D Nechci kecat, ale já bych se asi zbláznil, kdybych musel těch pár počítačů, co spravuji, každý rok reinstalovat. I když - co to vlastně v Linuxu znamená reinstalovat? dpkg --get-selections, dpkg --set-selections? Tak to bych si reinstalací asi moc nepomohl :-D
[8]
Počítá se, když jsem dal do Cronu skriptík, který za BFU zálohuje automaticky?
"Ta prace se soubory je peklo. Neni nejaky trik, jak zakazat drag&drop bez potvrzeni?"
KDE 3.5 se mě ptá (při "drop" vyskočí menu copy/move/link/cancel) a IMHO to tak bylo defaultně (nenastavoval jsem si to).
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 46 144×
Přečteno 40 977×
Přečteno 35 441×
Přečteno 25 772×
Přečteno 25 571×