Můj vlastní otec, invalidní důchodce, 56 let. Telefonní hovor, dnes odpoledne tj. 28.12.2007. Počítačový nadšenec a dlouholetý uživatel MS operačních systémů a znalý normálních, běžných postupů. Volá a veselým hlasem oznamuje…
"Tak jsem včera neměl co dělat. Narazil jsem na nějaký odkaz. Stáhnul jsem si Linux. Bylo to ve formě na rozbalení na CD (rozuměj ISO soubor). Tak jsem to stáhnul, mělo to asi 700 mega. Vypálil jsem to na CD.
A teď si představ. Strčíš to do mechaniky a zapneš počítač. Počítač naběhne, nabútuje a plně česky se zeptá na pár údajů ohledně připojení na internet a spustí se to. Je v tom vše, třeba OpenOffice.org, Firefox a normálně se s tím dá pracovat. Ani jsem nevěděl, že to tak pěkně chodí."
No není to paráda? Další, který je navrtanej. Jen mi nebyl úplně schopen říci, který Linux to vlastně stáhnul, ale není to podstatné. Podstatné je, že neměl sebemenší problém s ním pracovat. No možná nezkoušel nic ukládat, protože by disk C: asi hledal marně…
[3] Vidíte to. Já jsem strávil u unixových systému 6 let (3 roky na linuxu a poté 3 roky freebsd) a dnes se živím programováním v c# a na .net nedám dopustit. I když je fakt, že ze začátku se člověk bez konzole cítí jak bez ruky... Všechny systémy (i šílenosti typu DOS) mají své výhody a nevýhody.
[9] Opravdu? Windows urřitě nejsou dokonalé, ale uživatelsky odpudivé? To si nemyslím. Narážky na nízké IQ uživatelů Windows si taky prosím nechte od cesty - s velkou pravděpodobností je spousta lidí, které znám a kteří naprosto bezproblémově pracují s Windows, na minimálně stejné intelektuální úrovni jako Vy.
[11] Já netvrdím nic o IQ uživatelů, ale o tom, co si o IQ budoucích uživatelů myslí tvůrci toho systému. A můj pocit je takový, že Windows mě neustále posílají za jakýmsi neexistujícím administrátorem, dělají ze mne blbce, všechny problémy mi doporučují řešit nainstalováním jakýchsi Service Packů a všemi možnými prostředky mi zabraňují v efektivním využívání mého počítače. Zkrátka Windows jsou systém projektovaný pro uživatele s IQ debila - na jednu stranu to samozřejmě umožňuje využívat počítač obrovskému množství i méně chápavých lidí, ovšem na druhou stranu to omezuje ty více chápavé. Počítač ze své podstaty není stroj, který je určen pro obsluhu debily, nevidím tedy důvod, proč se jim v tolika ohledech podřizovat.
Proto tvrdím, že z mého pohledu jsou Windows uživatelsky odpudivý systém - já nestojím o systém, který obslouží i debil za cenu toho, že počítač nemůže plnohodnotně využívat průměrně inteligentní jedinec.
Pokud Windows pouzivate tak 1x mesicne, nekde na navsteve :) Nebo vas nekdo pozada (jako znameho pocitacove odbornika :) kvuli instalaci neceho, tak si uvedomite, ze windows nejsou synonymem pro uzivatelskou pritulnost.
Ted jsem byl nucen pracovat s WinXP a co jsem si odnesl:
1. Na danem pocitaci nefungoval satelitni prijem se Skystar2 pod Windows, s Linuxem na tom samem bez problemu. Pomohlo az reinstalovat cele Windows. (Coz byl mimochodem i doporuceny zpusob napravy ve forech uzivatelu na zaklade jejich zkusenosti.)
2. Rozbehani zarizeni (zvukovka, sitovka,...). Jedna se o siroce podporovana zarizeni, tedy zadne super-novinky a nebo hw ke kteremu se vyrobce za 3 mesice nehlasi, protoze uz ho vlastni jina cinska firma.
Pod Linuxem tyhle veci funguji okamzite, proste se nadetekuji, natahnou spravne moduly a jedem. Ve WinXP bylo nutne naintalovat kazde zarizeni zvlast, nektere z CDcek s ovladaci. Spatne se detekuje to, kdyz nevite treba co za typ sitovky v PC je, pod Linuxem date lspci a vite, ale ve Spravcich zarizeni to maximalne ukaze otaznik a pro vetsinu zahadna ID a VENDOR cisla. Nekdy pomuze jen se kouknout do vnitr PC na typ desky a pak muze nasledovat honba za nalezenim ovladacu...
3. Ruzne mene vyrazne zmeny. Napriklad zruseni API Video for Windows, nahrazeni WDM, pokud chcete pouzivat starsi ovladace bylo nutne rucne nainstalovat wrapper vfwwdm32.dll (tedy nakopirovat do win/system32), ale misto ldconfig bylo nutne upravit registry... Nakonec po reinstalaci WinXP, kvuli te Skystar2 tohle prestalo fungovat, ale nova verze Win spolu se servicepaky uz vfwwdm32.dll obsahuje. Kazdopadne puvodni software nefungoval, bylo nutne upgradovat. A obcas to ty widle dokazalo natvrdo schodit tak, ze ani BSOD nestacilo vybehnout.
4. Triprdele zbytecneho software. Tohle jsem si uvedomil az ted, ze pod Linuxem pomerne strohy vyber softwaru, ale je to spise vyhoda, ve chvili kdy neco potrebujete, tak mate na vyber 4 variany, nainstalujete si z repozitory a vyzkousite. Ve Windows hledate nejaky SW pro danou
aplikaci, musite relativne pracne hledat po webu, stahovat nejruznejsi freeware nebo shareware nekdy s pochybnou funkcnosti, ktery je schopen pri klasicke instalaci (Next, Next, Next, restart) poskodit registry a nebo natvrdo neco prepsat.
5. Zmena prav. Po reinstalaci Win na jiny disk, byl na pripojenem starem disku problem s pravy pro cteni a zapis. Reseni na 10 vterin s chown a chmod se promenilo v dost krusne chvilky s klikaci zmenou prav. Ale tohle je nejspis moje blbost, protoze to nepouzivam a tak reseni chmod/chown mi prijde elegantni, ale nejaky klikator naprosto nepouzitelny.
6. Zmena skinu ve WinXP, proc to po me chce restart systemu?
7. Reseni problemu. Windowsi klasika, kdy mate zavolat administratora a nebo si zkontrolovat preklapy, pripadne "Chybove hlaseni c. 2340", obcas se takto zazit spousta krusnych chvil.
Co rict, zaverem. Jak Win, tak i Lin, potrebuje urcite znalosti a zkusenosti se systemem. Spousta lidi se nauci jedno a najednou maji problem se preucit neco jineho a pochopit filozofii opacneho sveta. Vetsinou je to problem Windowsaku, ale pokud pracujete pouze v *nixovych systemech, tak proste Widlim odvyknete a najednou kdyz nemate ifconfig, ale musite prochazet menu a klikat, tak si pripadate hodne neprirozene a tak nejak neproduktivne.
Takze hadky o tom, co je lepsi nebo ne jsou naprosto zbytecne. Lepsi je vzdy to, co umite dobre a spravne pouzivat a ono to dobre a spravne funguje :)
Moje matka, rovněž 56 let, ne-důchodce, leč dosud měla zkušenosti pouze s MS-DOSem a T602. Office nikdy neměla, s Internetem nikdy nepracovala. Navíc je to angličtinářka bez předešlého technického vzdělání.
Protože bydlí daleko ode mne, rozhodl jsem se nepořizovat nový počítač s Windows, ale s openSuse 10.3. Nemusím se starat o stav antiviru, heslo roota mám jen já (vzdálený SSH přístup se hodí), možnosti něco omylem pokazit jsou zásadně omezené.
Po 4 dnech seznamování má 2 e-mailové adresy a surfí jedna radost. Thunderbird, Firefox, Mplayer a jede se ...
14: Presne . Stejna situace u mych prarodicu . Babicka videla naposledy interni firemni program na DOSu . Kdyz sem ji nainstaloval suse tak rikala ze to je jednoduchy a za chvili se naucila vsecko co chtela , od icq v kopete po planovac v kalendari :) kdybych ji mel tohle shanet na windowsech tak sem asi nadozivoti zotrocenej
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 47 219×
Přečteno 41 393×
Přečteno 35 919×
Přečteno 25 971×
Přečteno 25 771×