Nic tak neodráží realitu běžného uživatele počítače jako dva příběhy, které teď popíšu. Mají společného jmenovatele – počítač, který musí fungovat. A v zásadě je jedno jakými prostředky toho dosáhnete. Důležitý je výsledek. jen tak mimochodem se v nich jedná o svobodném software.
Příběh první – Holky potřebujou do školy…
Zastavila mne kolegyně na chodbě a spustila :
„Máme doma počítač a holky pořebujou do školy občas něco dodat. Často si to vytisknou a přinesou, někdy však přenášejí přímo na flašce nějaké soubory. Probírají teď texťák. Ve škole jim někdo poradil a ony si do počítače nainstalovaly program a v tom všechno dělaly. Pak měly výsledek donést do školy v elektronické podobě a učitelka je s tím vyhodila. Víš, my máme v tom počítači takovou tu náhradu Office zdarma. No ale díky té škole musíme mít ten originální Office. Dá se někde na Microsoftu stáhnout nějaké verze zdarma? Nebo aspoň za nějakou malou cenu?“
Dalším vyptáváním se jsem zjistil, že používají OpenOffice.org v nějaké verzi a děvčata vše vytvořila a uložila. Po stažení z internetu a instalaci jim vše fungovalo. Když to uložily na flash disk, bylo to samozřejmě v nativním OOo formátu, což samozřejmě MSO ve výchozí školní instalaci nezváldne otevřít. Takže je to problém (tedy na straně pedagožky hlavně). Sedl jsem k internetu a ukázal kolegyni obchody nabízející studentskou verzi MSO. Ale těch 1 500 bylo evidentně moc. K její cti musím dodat, že o černotě se nijak nehovořilo a už to vypadlo, že těch 1 500 dá. Jenže pak jsme se dali do další řeči, ze které vyplynulo, že nejde o žádný složitý dokument, že se jedná jen o nějaký běžný text. Začal jsem sondovat dále a skončil u toho, že mladé slečny vůbec nemají potuchy o tom, že OOo umí uložit dokument i do DOC formátu, který „paní učitelka určitě skousne“.
Navíc jsem prozradil i postup, jak (k mé nelibosti, ale proč ne) změnit výchozí formát texťáku a tabulkáče na MS formáty a myslím si, že dílo dokonáno jest. Ještě jsem se zeptal, jestli třeba nějak nevytvářejí makra a byl jsem ujištěn, že nikoliv. Pak jsem ještě doporučil stránky www.openoffice.cz a naše rozmluva skončila. Kolegyně patrně ušetřila a děti zůstanou u svého oblíbeného produktu.
Příběh druhý – I agendu společenstva vlastníků bytů je třeba vést elektronicky
Jeden z mých známých zastává funkci v představenstvu společenstva vlastníků bytů. Společenstvo se rozhodlo, že bude svou agendu vést na počítači. Někdo někde vyhrabal nějaký docela starý počítač (procesor 1 GHz, 384 MB Ram, 20 GB disk) a daroval jej společenstvu právě na tuto agendu. Logickým řešením by bylo, že se "někde " seženou Windows XP a už to jede. (toto řešení je logické a schůdné pro velkou část uživatelů, prostě to neřeší). Jenže je tu jeden háček. Zmíněný háček zastává nějakou řídící funkci ve státní správě a je na něj vidět. Navíc se o něm ví, že je ve společenstvu docela aktivní a že ho někteří lidé nemají zase úplně v lásce. Záminka ve formě nelegálně používaného SW je příliš jednoduchá, proto ji eliminujeme. Standardní vzorce chování proto nefungují. A co teď. Win XP už teď normálně neseženete a W7 na tomhle železe? No nic. Začnete to řešit a vynoří se před vámi svět, zhuštěný do slova Linux.
První telefonát s tímto známým spočíval v tom, že si nechal popsat, co vlastně s tím Linuxem může dělat a zjistil, že vlastně všechno. Že jej nic nevyděsí a že o Linuxu našel samé povzbudivé věci. Konzultoval se mnou, co a jak provést. Byl celkem nadšený z toho, že může vyzkoušet několik distribucí a pro jednu se rozhodnout. Do užšího finále spadlo Kubuntu, Ubuntu, Mandriva a Slax. Vyzkoušel vše a zůstalo mu Kubuntu a Ubuntu (další nemohl použít z důvodu nějaké nekompatibility s HW – nešly nainstalovat). Nahodil Kubuntu a po nějakých krocích mu odmítlo fungovat i Kubuntu.
Zůstal u Ubuntu. Jedinou připomínku měl k tomu, že ne vše je česky. Jinak zkoušel připojovat nějakou Canon tiskárnu, flashky a používat texťák a tabulkáč. V domě je navíc rozvod kabelového internetu, takže nakonec ještě dotáhl připojení a vše mu běží. Dle jeho slov prostě nedoufal v to, že to bude tak jednoduché. Ppozor – vše je umocněno tím, že instalaci prováděl bez jakékoliv mé asistence. Je to jen uživatel Win XP, který je několik let používá a stal se z něj pokročilejší uživatel, protože umí nainstalovat ovladače a připojit všemožný hardware. S Linuxem tedy neměl a nemá žádný problém. Na agendu společenstva nic jiného nepotřebuje a co se týká používaného software, používá to, co měl ve Windows XP.
Shrnutí
Za velkou částí nezájmu o svobodný software může především nedostatečná informovanost. Komerční řešení najdete všude a každý ví, že fungují (nebo alespoň musí, když ne, otlučete je dodavateli o hlavu) a v mnoha případech je jednodušší opatřit si tento software „pod rukou“ a je to méně bolestivé. Podvědomě máme strach z nových věcí a ani SW není výjimkou. Spousta lidí začne svobodný software používat, ale při náznaku problémů tápe. Buď se nemají kde zeptat nebo to slouží jako argument k tomu, proč si radši ukrást „normální“ program.
Osobně jsem se setkal s mnoha lidmi, kteří po nějakém trpělivém vysvětlení sami zjistili, že to vlastně žádná věda není. Že už není opravdu nutné používat komerční software načerno jenom proto, protože Pepa od vedle to má a používá a když budou problémy, pomůže. I svobodný software může být jednoduše použitelný a přehledný. Musím říct, že za poslední dobu se už skoro nesetkávám s dotazy na to, jak získat nějaký program načerno. Spíše se lidé přesunují ke svobodnému software a začínají mít „odbornější“ a „pokročilejší“ dotazy na funkčnost. Obecné povědomí šlo nahoru a stále více lidí se přesvědčilo o tom, že i „náhražka“ Office nebo Windows může být použitelná.
Jestli máte ve svém okolí někoho tápajícího, neodbývejte jej. Zkuste být trpěliví a vysvětlete mu co a jak. Když se lidí vyptávám, řeknou mi, že je nebaví číst nějaké návody na internetu, případně pokládat dotazy na fóru. Buď fungují metodou pokus-omyl nebo si zakoupí (v dnes už hojném počtu vydávané) knihy, které se zabývají právě tím jejich programem. Jisté projekty už opustily výzkumné laboratoře a překročily práh pracoven/obýváků/ložnic, tedy míst, kam si lidé své počítače stavějí dnes. A stále větší počet uživatelů začíná řešit (mé stokrát zmíněné a oblíbené) úkoly tj. posílat maily, psát dopisy nebo prohlížet internet místo práce v Outlooku, ve Wordu nebo práci v Internet Exploreru. Už jste tento trend také zachytili? Hodně vychází z toho, že dost jich doma používá jinou sadu programů než v práci (svobodný SW vs Microsoft set dodávaný zaměstnavatelem). Uvědomují si totiž, že i software je třeba kupovat a že když jej kupovat nechcete, existuje i legální varianta jak to udělat…
K prvnimu pribehu - Znam opacny problem, uzivatelka dostala s notebookem demoverzi MS office 2007, vytvorila par dokumentu v DOCX a kdyz vyprsela zkusebni doba, nemela je cim precist. Ani na starsim pocitaci, kde byla stara verze MS Office.
Na KOMPLETNI instalaci OpenOffice mam vlastni postup, ktery uplatnuju:
1. Nainstalovat OpenOffice
2. Smazat odkladaci soubory na plose
3. Doinstalovat slovnik pro korekturu cestiny
4. Nastavit defaultni ukladani do formatu Office 97/2000/XP (kvuli kompatibilite):
Nastroje\ Volby\ Nacitani/ukladani\ Obecne\ Typ dokumentu
5. Vypnout Javu a nastavit Grafickou vyrovnavaci pamet na 64 MB a 8 MB:
Nastroje\ Volby\ Java
Nastroje\ Volby\ Pamet
6. Vypnout prednacitani programu po spusteni pocitace
"..nemela je cim precist. Ani na starsim pocitaci, kde byla stara verze MS Office."
do starsej verzie office sa da zdarma doinstalovat vola sa:
Microsoft Office Compatibility Pack for Word, Excel, and PowerPoint File Formats
navyse existuju ms office viewery ktore su tiez zdarma a umoznuju pozriet si subory vytvorene v ms office, Tu su nejake:
Office Online File Converters and Viewers - http://office.microsoft.com/en-us/downloads/ha010449811033.aspx
zdravim,
vie niekto ako nainstalovat OpenOffiece.org s globalnym nastavenim pre vsetkych pouzivatelov v pc (windows):
1. nainstalujem OO.o pre pouzivatela Jozef, nastavim vsetko tak ako popisuje napr. [1]Nox
2. prihlasim sa ako pouzivatel Ferko a tam musim nastavovat to iste (hlavne ukladanie do formatu Office 97/2000/XP)
kedze mam v sprave viacej pc, a neviem dopredu kto pride k akemu pocitacu, (je bezne ze clovek pouziva casto iny pc), je nemyslitelne sa na zakazdom PC prihlasit ako vsetci potencionalni pouzivatelia a nastavovat im OO.o
tak isto pouzivatela sa menia (prichadzaju novi, odchadzaju)
3. No samo to dokument nezobrazilo a zadne tlacitko na to jsem nevidel. Ale mozna je to kdesi hluboko skryto, takze to BFU stejne nenajde.
4. BFU si to stejne nedoinstaluje, takze to je o nicem. Je treba se obcas na to podivat pohledem cloveka, ktery umi zapnout program, pracovat a vypnout a nezna do detailu omezeni a licencni praktiky. Ja vim ze pro tebe nebo me to bude banalita, ale pro pouhe uzivatele je to problem. Bohuzel rada lidi si stale mysli, ze kdyz koupi pocitac s OS, bude automaticky pripraven k pouziti. Jenze dostane bazmek s Vistama v dome W7, demem Office a trial norton antivirus na 60 dni. Misto aby dostali moderni OS, OpenOffice a Avast nebo AVG home.
[6] Nevím no, expert na to nejsem, mně když vypršela trialka a otevřel jsem nějaký worďácký dokument, tak mi to normálně otevřelo trialku Wordu a zobrazilo mi to. Akorát jsem vždycky musel odkliknout, že vypršela licence trialky a že to nechci koupit :-). (To možná šlo někde odškrtnout na trvalo, ale otevíral jsem v tom něco jednou za uherský rok, takže jsem to víc neřešil.)
Keďže používam hlavne win, napíšem teraz ja ako ten "bežný" user :) Na desktope som 8 rokov linux nepoužíval, mám doma ale starší stroj bez systému, ktorý som nepoužíval, tak som si povedal, že manželke bude stačiť na browsovanie aj linux :)
Nainštaloval som ubuntu z CD, bez problémov. Pripojený som bol cez ethernet.
Prvá úloha bola spustiť nejaký film. Samo si to našlo a nainštalovalo kodeky, hovorím si paráda. Zaujímavo sa ten default player ale správa pri spúšťaní niektorých filmov, ktoré obsahujú anglickú, aj českú audio stopu. Prepnutie na českú nefunguje, v menu sa zmení, ale pokračuje anglická. Prišiel som na to, že keď niekoľko krát vo filme seekujem a medzi seekmi prepínam audio stopy, tak sa napr. po 10 pokusoch stopa prepne.
Druhý problém je, že občas sa po zasunutí USB kľúča nič nedeje, nenamountuje sa. Vtedy niekedy pomôže pár pokusov s opätovným zasúvaním, občas do iných portov, občas pomôže len reštart systému. Dá sa to namountovať ručne? Kľúč je OK, vo win sa mi to s ním ešte nestalo.
Najhorší problém je, že som kúpil Belkin wireless G adapter na WIFI, PCI karta. Linux ju našiel, aj mi KDE ukazuje dostupné sieťe s reálnymi silami signálu, ale keď sa niekde pripojím, signál zratu ukazuje skoro na nule a ide to hrozne pomaly, nestabilne a po pár sekundách, alebo minútach to úplne spadne. Ale pripojenie sa málokedy podarí, tak jeden z 20 pokusov. (skúšal som aj WEP-psk sieť, aj bez zabezpečenia). Skúšal som dať wifi router aj hneď pri anténu karty, ale je to presne to isté.
Keďže som tú kartu skúšal vo win a šla bez problémov, skúsil som aj ndiswrapper s originál drivermi pre win XP, aj 2000 aj 98 a správalo sa to stále rovnako. :(
2 dni som googlil, ale nenašiel som riešenie. Skúsil som aj zo stroja vyhodiť všetky PCI karty okrem tej wifi.
Takže nakoniec si manželka len občas pozrie film, sieť sa rozbehať nepodarilo :/
ja mam vetsinou tu zkusenost, ze se o svob. sw moc rozpovidam a ta kupa informaci je po 10min odradi s tim, ze to je komplikovane, ze toho je moc a ze to vlastne ani nepotrebuji vedet. nakonec vzdy skonci s tim, ze potrebuji jen klikat a mit ty internety a explorery.
zaver: klikaci nechteji psat a znat nic jineho nez klik, tak pouzivaji krabicova reseni a ja se jim snazim vyhybat ;-)
Ano, právě taková ta, možná nekomplexnost celého systému+jeho využití, ve snaze osvětlit to laickému uživateli, je základním problémem. Protože, co si budeme povídat, není to na pět minut. A dotyčný si pak řekne, a na to kašlu, Widle jsou jednoduché. Je to spíše o dobré vůli toho uživatele. Buď se chce něčemu novému naučit, nebo zůstane u zavedených těžkopádných standartů. Zase nadruhou stranu, zjistil jsem, že nejméně problému s linuxem mají starší lidé, kteří potřebují defacto terminál na net a jednoduché úpravy dokumentů, právě v OpenOffice. A největší paradox, tzv. majoritní MS Office, mají naprosto na párku>
Re: 11:
Ano, začít pracovat linuxem je tím jednodušší ne čím člověk víc rozumí počítačům (může to být i naopakm ale) čím míň je zvyklý používat něco jiného (v tomto případě Windows). Takže člověk, který nikdy nedělal na počítači bude mít jednodušší se s linuxem naučit a nebude si stěžovat, že Windows je to tak a tak narozdíl od člověka, který už relativně dobře umí pracovat s Windows :-)
We do indeed have a no shoes policy.Jordan Jumpman. Guests are advised in advance to bring their slippers if they choose.I grew up in Canada where lines of shoes and slippers by the door was the norm.
Jordan Jumpman
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 47 445×
Přečteno 41 468×
Přečteno 35 975×
Přečteno 26 004×
Přečteno 25 814×