Hlavní navigace

Dia aneb diagramy dietně

28. 4. 2008 13:42 (aktualizováno) Svatopluk Vít

Každý správný správce sítě musí svou síť dobře znát. Občas také musí prezentovat její podobu. Stál jsem před nelehkým úkolem. Jaký program zvolit pro vytvoření „šématu“? Po chvilce hledání jsem našel program Dia. Mým požadavkům celkem vyhovuje, ale…

Program Dia znám již delší dobu, napsal jsem na něj i recenzi pro Linuxexpres. Podobá se hodně GIMPu, neb oba používají GTK+. Řada lidí říká, že Dia je v podstatě „nepodarek“ a zmetek a že k ničemu není. Já ji s úspěchem používám na několik svých věcí, patří mezi ně i tvorba schémat sítě.
Je totiž docela těžké vzdorovat Microsoftu. Řeknu to jinak – v práci samozřejmě používám Microsoftí produkty. A právě Microsoft prostě nabízí produkt Visio, který najdete na internetu všude. Pokud nechcete Visio, nebo dokonce máte Linux, je situace podstatně horší.
Existuje pár projektů (třeba Kivio, XFig), Dia mi přijde nejzdařilejší. Odhlédnu samozřejmě od takových věcí jako je Inkscape nebo OpenOffice.org Draw, kde diagramy vytvoříte, není to ovšem tak komfortní.
Zajímala by mne však jedna věc. Velmi podstatnou věcí jsou totiž kvalitní obrázky (nebo chcete-li shapes anglicky), které na schéma použijete. Dia některé má, ale jsou takové, takové … amatérské.
Schválně se podívejte sem, jsou zde šablony pro Visio. Pokud chcete vidět něco konkrétního, zkuste tento odkaz. Všimněte si docela úhledných obrázků počítačů, serverů atd.
Touto cestou vyhlašuji pátrání po nějakých podobných obrázcích nezatížených licencí, které by bylo možno použít jako základ pro Dia. Stačí odkaz, předělání provedu. Určitě by to mělo smysl pro více lidí. Nebo mi někde nějaký šikovný zdroj uniká (kopu nezatíženého obsahu najdet převážně zde)?
Prohledal jsem docela dost věcí, nejvíce jsem byl asi spokojen s Open Clipart Library nebo WP Clipart. Bohužel ani tyto masové sbírky neobsahují nic, co by se dalo hromadně použít, spíše musíte vybirat jednotlivé obrázky, nic není v jednotném stylu.
Jak řešíte diagramy pro své potřeby, pokud chcete, aby vypadaly trochu lépe, než neohrabaně?

Sdílet