Každý správný správce sítě musí svou síť dobře znát. Občas také musí prezentovat její podobu. Stál jsem před nelehkým úkolem. Jaký program zvolit pro vytvoření „šématu“? Po chvilce hledání jsem našel program Dia. Mým požadavkům celkem vyhovuje, ale…
Program Dia znám již delší dobu, napsal jsem na něj i recenzi pro Linuxexpres. Podobá se hodně GIMPu, neb oba používají GTK+. Řada lidí říká, že Dia je v podstatě „nepodarek“ a zmetek a že k ničemu není. Já ji s úspěchem používám na několik svých věcí, patří mezi ně i tvorba schémat sítě.
Je totiž docela těžké vzdorovat Microsoftu. Řeknu to jinak – v práci samozřejmě používám Microsoftí produkty. A právě Microsoft prostě nabízí produkt Visio, který najdete na internetu všude. Pokud nechcete Visio, nebo dokonce máte Linux, je situace podstatně horší.
Existuje pár projektů (třeba Kivio, XFig), Dia mi přijde nejzdařilejší. Odhlédnu samozřejmě od takových věcí jako je Inkscape nebo OpenOffice.org Draw, kde diagramy vytvoříte, není to ovšem tak komfortní.
Zajímala by mne však jedna věc. Velmi podstatnou věcí jsou totiž kvalitní obrázky (nebo chcete-li shapes anglicky), které na schéma použijete. Dia některé má, ale jsou takové, takové … amatérské.
Schválně se podívejte sem, jsou zde šablony pro Visio. Pokud chcete vidět něco konkrétního, zkuste tento odkaz. Všimněte si docela úhledných obrázků počítačů, serverů atd.
Touto cestou vyhlašuji pátrání po nějakých podobných obrázcích nezatížených licencí, které by bylo možno použít jako základ pro Dia. Stačí odkaz, předělání provedu. Určitě by to mělo smysl pro více lidí. Nebo mi někde nějaký šikovný zdroj uniká (kopu nezatíženého obsahu najdet převážně zde)?
Prohledal jsem docela dost věcí, nejvíce jsem byl asi spokojen s Open Clipart Library nebo WP Clipart. Bohužel ani tyto masové sbírky neobsahují nic, co by se dalo hromadně použít, spíše musíte vybirat jednotlivé obrázky, nic není v jednotném stylu.
Jak řešíte diagramy pro své potřeby, pokud chcete, aby vypadaly trochu lépe, než neohrabaně?
Já jsem se Dia snažil používat asi před 2 lety a tenkrát mi jako největší problém přišlo, že soubory vytvořené na Linuxu měly problém při otevření na Dia pro Windows a naopak. Data v souboru sice byla, ale celý se nesmyslně rozházel a při mém častém přecházení mezi platformami to nešlo tolerovat. Neví někdo, zda se to za tu dobu zlepšilo?
BTW. Sváťo, oprav si první odkaz v článku.
Kolekcia (L)GPL/Creative Commons ikon/grafiky: http://www.iconfinder.net/index.php?q=computer&x=0&y=0
IMHO trocha moc nablyskane, ale zase krajsie nez WP clipart.
Ja pouzivam Dia hlavne na bezobrazkove diagramy (kde by obrazky boli skor na skodu), napr. http://imageshock.eu/img/944079,ProofSystemHierarchy.png . Naklikanie je bleskurychle, akurat mam trocha problem si zvyknut ze Delete vzdy zmaze vybrany objekt, aj ked mu editujem text.
nevite o nejakem rozumnem editoru diagramu, ktery by podporoval export do metapostu?
jako bakalarku jsem sice napsal editor diagramu... ale je s nim potiz jako u kazdeho softwaru... jeho autor je tak vytizeny jinyma blbostma, ze se mu to nechce do programovavat, kdyz nemusi ;-]
+1 pro dia.
zatim jsem nepotreboval neco co by bylo nablyskane - pc, switch, servery stacily z toho co tam je.
na uml se toho nablyskanosti zkazit moc neda a ano, taky mi vadi to delete.
v drivejsich verzich byly problemy - ale ted pozoruju mirne zlepseni.
dia pouzivam obcas cca jiz 3roky.
a ano, visio znam - ale zdalo se mi, ze je moc eno-nuno. dia je jednoduche a prehledne.
Myslim, ze si to vystihl. Presne stejny problem jsem mel s dia i ja.
Mne osobne se nejvic libili ikonky z techto zdroju:
http://tango.freedesktop.org/Tango_Icon_Gallery
http://jimmac.musichall.cz/i.php
Spravil som patch na 'delete problem' na dia 0.96.1:
http://azrael.harpy.ru/dia/dia-0.96.1-patch-delete.diff
HOWTO:
0) stiahnut ten patch (dia-0.96.1-patch-delete.diff)
1) stiahnut http://ftp.gnome.org/pub/gnome/sources/dia/0.96/dia-0.96.1.tar.bz2 (vsetko do rovnakeho adresara)
2) tar xjf dia-0.96.1.tar.bz2
3) patch -p0 < dia-0.96.1-patch-delete.diff
4) ./configure --with-python --with-cairo && make && make install
(pripadne ine flagy ku configure jako --prefix ...)
Ten patch zameni defaultny Delete na Ctrl+Delete a Delete pri editovani textu funguje normalne (pripadne si ten jeden riadok v patchi vymente za nejaky iny shortcut).
Zrejme menu a cast editovania robili dvaja rozdielni ludia, pretoze normalne sa odchytavaju keyboard events v text_key_event (lib/text.c:795), ale ked to najprv odchyti gtk via menu shortcuts, tak sa text_key_event vobec nespusti. Akonahle je na zmazanie objektu iny shortcut, delete na text funguje jak by to clovek ocakaval.
Dia ma aj ~/.dia/menurc, ale je tam bug, ze najprv sa nastavia shortcuty podla toho menu (menus_init () at menus.c:465) a potom sa prenastavia na default (menus_initialize_updatable_items at menus.c:768).
Hodilo by sa do preferences menu na nastavenie shortcutov... (asi by to slo spravit aby delete fungoval podla toho, ci ma text focus alebo nie, ale v rychlosti som to tam nenasiel, jak zo struct DDisplay v edit_delete_callback zistit ci ma nejaky text focus).
ad [9] a [5] - klavesa Delete
panove, sorry, ale zblaznili jste se, nebo teda abyssal. Slyseli jste neco o konfiguracnich souborech? Samozrejme, ze Delete pro mazani objektu se mi taky nelibilo, tak jsem si ho zmenil. Delete mi maze klasicky v popiskach text, CTRL-D maze objekt a CTRL-SHIFT-D dela duplikaci.
Soubor .dia/menurc
(gtk_accel_path "<Actions>/display-actions/EditDelete" "<Control>d")
(gtk_accel_path "<Actions>/display-actions/EditDuplicate" "<Shift><Control>d")
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 39 016×
Přečteno 36 090×
Přečteno 31 690×
Přečteno 24 306×
Přečteno 23 589×