Hlavní navigace

Amatérismus umí naštvat

16. 10. 2008 20:25 Svatopluk Vít

Tento zápisek popisuje mé osobní pocity, které mám v souvislosti s příchodem nové verze kancelářského balíku OpenOffice.org verze 3. Musím říci, že bych byl rád, kdyby se takové věci neděly, ale ony se dějí. A ke škodě OOo a OSS vůbec.

Asi jste zaznamenali, že relativně delší dobu se na českém internetu objevovaly články o tom, že alternativní kancelářský balík OpenOffice.org chystá již třetí verzi. Daly se najít desítky článků v odborných i populárních časopisech, všichni OOo popularizujeme mezi svými známými. To stejné se samořejmě děje po celém světě. Plody svého úsilí jsme mohli začít sklízet. Ale vžijme se do kůže „zasaženého“, který se rozhodne dát OOo šanci. Uvědomili jste si někdy, jaké úsilí musí tento člověk vynaložit, aby mohl začít OOo používat? Nepřijde vám, že se k němu komunita chová poněkud nepřátelsky? Zkuste si udělat svůj úsudek. Pro začátek se vžijte do kůže člověka, který se rozhodl dát OOo šanci.

1.) Stažení

Určitě jste zaznamenali to, že po ohlášení nové verze se server sesypal, nějakou dobu se nedalo stahovat vůbec, několik dní visela na webu jen provizorní stránka, která odkazovala na stažení jednotlivých verzí. Dnes už bylo vše v pořádku.

Kolik lidí se obrátilo k projektu zády? Když to nejde stáhnout, proč bych to používal? Radši si ukradnu…

Může se to stát komukoliv, ale tohle bylo opravdu faux-pas.

2.) Česká verze a korektor překlepů

Když si jako začátečník stáhnete českou verzi a nainstalujete si jí, rychle zjistíte, že jedna ze šikovných funkcí – korektor překlepů, není v balíku obsažen. Ano vím, licenční problém. Ale to vím já, to víte vy, ale zelenáče to nezajímá. Je OOo zdarma? Je korektor překlepů zdarma? Tak co, kde je problém?

3.) PDF Import

Funkce, která je horem dolem probírána jako ta, která je úžasná a kvůli ní stojí za to OOo začít používat. Ale je tu jeden háček, který se podobá slavným malým písmenům pod čarou na konci smlouvy. Ano, tato funkce je v OOo obsažena. Jen ve formě rozšíření, které si můžete stáhnout zvlášť. V balíku opět není (a opět kvůli licenčnímu problému). Ee? To je jako co? Proč? Mám se tím zabývat?

4.) Instalační soubor Windows verze

Linuxových uživatelů se to sice moc netýká, ale docela dost uživatelů používá OOo ve Windows. V uživatelské konferenci se objevila taková malá poznámka o tom, že když spustíte instalaci, vytvoří se vám na ploše složka, ve které se nachází rozbalená instalace. Ta je z ní pak spuštěná. Možná by to tak nevadilo, jenže po úspěšné instalaci se tato složka nesmaže a uživatel vůbec není spraven o tom, co s ní. Obvyklejší totiž je, že se vše radši rozbalí do dočasné složky a po instalaci se smaže. Z celého průběhu diskuze mne zarazil zajímavý argument – tato chyba je nahlášena už 3 roky a stále jí vývojáři nepovažovali za natolik důležitou, aby se s ní něco dělalo. Z trošku jiného soudku, byť skoro vedle stojícího. Je jím import SVG souborů. Tolik let jej uživatelé urgují a chtějí a stále v OOo není. Dle mne, je to jedna z nejžádanějších funkcí, kterou uživatelé chtějí, ale stále je to málo.Asi bude něco na tom, že programátoři žijí na jiné planetě, jiné než řadoví uživatelé.

Já osobně OOo s úspěchem používám již několik let, ale kdybych byl začátečník, budu ve střehu. Když budu kritik, jsou tohle přesně ty věci, které mi dobře poslouží k tomu, jak naházet na OOo špínu. Navíc se tyto problémy u OSS projektů objevují v různých podobách prakticky všude. Takže mi řekněte, v čem je tedy výhoda? A hlavně, podejte to zelenáči. Popsané „problémy“ neokecáte.

Sdílet