Každý, kdo má sedavé zaměstnání, může potvrdit, že dříve nebo později jej začnou bolet záda, začne přibývat na váze nebo se jeho končetiny odmítají hýbat a ranní dobíhání autobusu nebo tramvaje je stále obtížnější. V pátek si tedy dovoluji zvolit trochu lehčí téma, které jen zdánlivě s IT nesouvisí.
Ano, přibývající kila, která s sebou nesou nákup nových košil (u krku je nedopnete a do práce je nosit musíte) a obleků. Pokud se tomu chcete vyhnout, musíte vymyslet něco, jak se začít hýbat. Přiznám se, že jsem tvor nedůvěřivý a tak mne návštěva posilovny moc neláká.
Už před nějakou dobou jsem zvolil běh a jízdu na kole. Běh jsem provozoval asi půl roku, ale pak mne začaly bolet klouby a tak jsem toho nechal. Kolo je zase nepraktické na denní „tužení“ se, neboť to v našem paneláku obnáší jej skladovat doma na balkóně a každý transport ve výtahu, který je nyní upraven dle evropských norem – tedy byly přidány bezpečnostní dveře, které jeho prostor ještě zmenšily, je roven husarskému kousku – demontáži předního kola, abyste se do výtahu vůbec vešli.
Začal jsem hledat něco vhodnějšího. Rozhodla náhoda. Na našem sídlišti vzniklo, za přispění dotačních fondů, nové dětské hřiště, pískoviště s provazovou sítí a také asfaltová plocha pro jízdu na kolečkových bruslích. Když vidíte malé děti, které se prohánějí kolem dokola, máte chuť se přidat.
Jenže se mi to zdálo docela dost riskantní. Zvolil jsem docela zajímavý kompromis. Stal jsem se fanouškem tzv. nordic skatingu.
O co jde? Pořídil jsem si speciální kolečkové brusle. Konkrétně model Powerslide Cross Trainer. Možná jste už něco zaslechli o tzv. nordic walkingu. Jde o turistickou chůzi v terénu, kdy se pro lepší dynamiku pohybu odpichujete s hůlkami podobnými těm, které se používají na běžkách. Nordic skating je vlastně nordic walking, ale na kolečkových bruslích. Dle nějakých pánů odborníků je právě nordic skating docela dobrým sportem, protože vlastně pracuje celé tělo.
Dovolím si malou odbočku ke svým sportovním dovednostem. Jsem ten, kterého můžete označit výrazem „dřevo“. Své sportovní úspěchy dokumentuji dvěma zásadními zlomy v mém životě. Prvním z nich je známka z tělesné výchovy v osmé třídě základní školy (jsem ta generace, která má jen osm tříd) v polovině roku na pro mne docela důležitém pololetním vysvědčení, které bylo rozhodující pro přijímání na střední školu. Když jsem jej dostal do ruky, skvěl se tam stupeň dobrý. To je si myslím docela unikát. Když on byl soudruh učitel přesvědčen o tom, že to flákám. Ale já to opravdu neuměl.
Událost číslo dvě se stala ve třetím ročníku na gymnáziu, kdy jsem si při přeskoku přes kozu (přesněji přes dvě kozy, jedna byla podélně, druhá příčně) zlomil ruku. Od té doby jsem říkal, že jsem dával ruku mezi kozy a zlomil jsem si ji.
Z následujícího popisu vám asi dojde, proč jsem byl velmi nedůvěřivý. Jen tak na něco nevlezu. Jestli jste se na obrázek bruslí dívali, dodám pár podrobností. Kolečka jsou nafukovací a mají průměr 6 palců tj. asi 15 centimetrů. Brusle jsou totiž určeny do terénu. Proto jsem si je tak oblíbil. Nějaký kamínek je nerozhází a nemusíte se nutně pohybovat po asfaltovaných stezkách prvotřídní kvality, jako na klasických inlinech. Má to navíc jednu obrovskou výhodu – do pohybu se uvádějí odpichem hůlek, které zároveň poslouží jako opora v případě, že ztratíte rovnováhu. Mám je zhruba od jara, moc jsem na nich nenajezdil (z pohledu tradičních inlajnistů), ale spadl jsem z nich pouze jednou. Největší nevýhodou je brždění. Prakticky to nejde. Na kolečko se sice montuje taková kovová brzda, ale aktivuje se hůlkou. Když už se vám to rozjede, nenajdete ji. Na brždění jako na klasických inlajnech zapoměňte, nějaký efektní oblouček s nimi neuděláte. Spíše se jízda na nich podobá jízdě na běžkách a proto se tyto brusle často označují jako letní lyže.
Mně to ovšem vyhovuje. Údajně jsou o něco pomalejší než inline brusle a není moc pohodlné na nich jezdit bez hůlek. Na druhou stranu si při jízdě procvičíte celé tělo, a tak i třeba jen půlhodiny jízdy denně dělá větší zázraky než hodina jízdy na inlajnech. Samozřejmostí je také dobrá přilba (koupil jsem si snowboardovou) a kvalitní chrániče na kolena, lokty a zápěstí. Chcete-li udělat pro své IT tělo, zkuste nordic skating. Opravdu nejsem žádný šikula, ale (zatím pomalá) jízda na nich má opravdu něco do sebe. Máte-li ve svém okolí nějaký plácek a následně i nějakou stezku, pořiďte si je.
Dají se sehnat i modely, které už mají brzdy ovládané lankem v ruce. Cena je oproti klasickým inlajnům pro normální rekreační jezdce asi vyšší (mě vyšla kompletní výbava na cca 8 000 Kč). Výsledek však stojí za to.
Co děláte proto, abyste byli fit?
Dovolim si reagovat. Beh nie je dobry na klby lebo pri behu ste isty cas vo vzduchu a na nohy priamo dopadate. Toto sa nedeje pri chodzi preto je lepsia rychla chodza ako beh. Takze ja vrele odporucam rychlejsiu chodzu. Kolena to menej namaha. Ale pozor nie to co je v profi rychlochodze jak tam krutia bokmi, to uz je moc.
Uvazoval jste Twibright Exciter? Ten byl designovan primo presne na problem, ktery mate. Navic neni potreba zadna casova investice a ma to i trendy nalepku open source. http://ronja.twibright.com/exciter/
Nordic chuze/skating ma jiste neco do sebe. Osobne ovsem potrebuju jistou pravidelnost - kazde rano naklusat do bazenu, odplavat si tam svoje a jit do prace. Plavani ma taky radu dalsich vyhod - treba se nemate sanci zranit, kompletni procviceni celeho tela a specialne zad etc. A nejdulezitejsi: pavani vas bude bavit roky. Omrzi vas plavat prsa - zacnete kraul. To vydrzi cca pul roku, pak ceka motylek. To muzete trenovat rok, pak zjistite ze vam upadla technika znaku. Proste zabava na leta a leta. Ostatni sporty to maji trochu tezsi - omrzi a sup s bruslema do kumbalu. (..a za 5 let do popelnice)
posilovnu jsem zkousel nejaky cas v minulem roce, jako plus bych dodal, ze se clovek potkava se spoustou lidi a jako ITmaniak vetsine ideologicky nikdy neporozumite, ale posilovnu jako "spalovac" kil bych zrovna neoznacil. Osobne chodim nejradsi ven se psem (velky pes) vas protahne docela solidne. Potom aktivneji florbal (tam vzdycky umiram). Premyslim o inlinech, ale kdyz vidim ty tucty decek a pak ty stare zenske co tady unas na tom jezdi, nevim kam bych se mel radit, navic poradne brusle to je tak 5000 a to pocasi neni taky idealni. S behem jsem zapasil taktez minuly rok pravidelne asi mesic, pak me to preslo, kolena se ozyvaly a hlavne kila dolu zazracne nesly. Rada je prosta, prestat se precpavat, na druhou stranu, mit mensi bandero je znak spokojenosti a navic me jen tak neco/nekdo nenasere :D
Je to pravda, kila naskakuji a udiveny pohled pritelkyne, mne donutil taky se sebou neco zacit delat,. a tak jako jediny prihodny sport, ktery sem v mladsim veku provozoval, mi prisel skateboarding. Tak doufam ze to semnou opet neco provede a nebudu jen zbytecne odreny,. nastesti sem doma nasel svuj stary dobry komplet (deska vision, grip byl chvilku pred koncem me beznadejne kariery vymenen, treky thunder a dobre napravy ).. ted nam zbourali skatepark,. ale to je za chvilku v klidku""
no třeba na ruce a zápěstí (klávesnice) je úplně nejlepší http://www.powerball.cz/ Používám jej delší dobu a perfect a ještě je to navíc i super hi-tech hračka :)
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 34 103×
Přečteno 33 221×
Přečteno 30 601×
Přečteno 23 360×
Přečteno 22 410×