V poslední době jsem zjistil, že spousta mých kolegů a známých má profil na LinkedIn. Pod tlakem některých z nich jsem se také zaregistroval a zjistil jsem, že se jedná o velmi zajímavou službu.
Už poměrně dlouho mi chodí pozvánky do LinkedIn, ale znáte to, takových věcí chodí do mailu sto a jedna měsíčně, takže jsem to moc neřešil.
Když jsme ale s Vláďou Mackem jeli společně na Linux Meeting v Ústí nad Labem, bavili jsme se v autě o LinkedIn a mě to v tu chvíli přišlo jako poměrně zajímavá služba. Po dalším nátlaku Martina Hassmana (blog) jsem se tedy nechal ukecat a především pozvat.
Jedná se o sociální síť zaměřenou především na získávání zaměstnání. Ale nejen to, přes LinkedIn můžete hledat své kamarády, spolužáky, kolegy a známé a tvořit s nimi vlastní síť. Vyplníte si svůj profil a můžete se vesele sdružovat, komunikovat a doporučovat si další lidi.
Kromě toho pak různé společnosti mohou „hrabat v databázi“ a podle zadaných kriterií hledat nové zaměstnance. Mimochodem LinkedIn existuje už pět let a má přes 17 milionů zaregistrovaných uživatelů.
Klikněte si pro můj profil
Hned po registraci mi byli nabídnuti další lidé z Internet Infa a já jsem zjistil, že docela velká skupina mých aktuálních kolegů LinkedIn využívá. Když někoho pozvete do své sítě (a on přijme), můžete se podívat zase na jeho kontakty. Takhle postupně zjišťujete, kdo další z vašich známých LinkedIn používá. Během několika hodin jsem bez problémů překročil 30 kontaktů a několik desítek pozvánek mi zatím visí ve vzduchu.
Mimochodem ovládání je velmi příjemné a takhle by podle mě měl vypadat podobný web, vše je přehledné a velmi intuitivní. Mimochodem jazykem LinkedIn je angličtina, takže pokud jí nevládnete, nemá smysl se do používání příliš pouštět.
Výhody LinkedIn, které jsem pro sebe objevil: možnost mít informace na jednom místě, hezký veřejný profil, propojení s lidmi na které už nemáte kontakt, vyhledávání lidí ze stejných zájmových skupin, zjišťování kdo koho zná.
Poslední jmenovaná vlastnost je velmi užitečná. Pokud chcete někoho kontaktovat, můžete se podívat, jestli nemáte společného známého. Kontakt pak můžete uskutečnit skrze něj.
Každopádně je to moje první sociální síť tohohle typu a už je mi jasné, proč mají takový úspěch. Je to totiž mor. Pořád sledujete kdo koho přidává, žádáte o nové kontakty, vylepšujete profil.
Na závěr jedna samozřejmá poznámka: Pokud se známe a nemám vás mezi kontakty, určitě se mi přes LinkedIn ozvěte. Můj veřejný profil.
Nějak tyhle sociální nesmysly nemám rád. Nesnáším, když mě nahánějí head hunters z HR agentur, protože mám dost dobrý job, a měnit fakt nechci. Kolegy znám osobně, a nevidím důvod si s nimi ještě vyměňovat profily. Nechci vám ale brát nadšení. Někteří lidé si dokonce umístí doma webcam, a ukazují světu, co se u nich děje. Tahle web 2.0 generace holt nezná pojem "soukromí" :(
[3] Já bych do toho taky nešel. Hlavně se mi to zdá jako blbost. Jednou mě tam někdo pozval, tak jsem se registroval, ale po tom, co jsem zjistil, co to je zač, jsem smazal i těch pár údajů, které jsem (pravdivě) zadal...
Nepotřebuju být v nějakých samoúčelných seznamech, kde by byly údaje o mně.
Zatím je fajn, že se na LinkedIn nekoná obvyklá vlna zájmu a následného hromadného odhlašování. To se stalo kdysi na Orkut.com od Google. Byli tam všichni (kdo nebyl na Orkut, jako kdyby nebyl), ale najednou se začali odhlašovat. Weblogy potom byly plné prohlášení typu "Končím s Orkutem" apod.
BTW, pro pobavení (nejsem autorem):
http://www.pooh.cz/a.asp?a=2008914&db=
Ti co argumentuji "soukromim" tuto sluzbu asi nikdy nevideli. Jedna se o ciste profesni udaje. Pokud nechcete, aby se vedelo co delate a umite a kdo vam to muze potvrdit, vas problem. Ja diky linkedu ziskal kontrakt za 120+k, coz byl 100% narust platu.
Alespon se neohanejte ochranou soukromi, kdyz nevite co ten pojem znamena.
Kolegove obchodaci o tom hovorili uz pred drahnou dobou, navic dokonce pri podobne ceste autem zminovali "jeste neco lepsiho, nez linked".
Rekl jsem si tedy, ze to zkusim a pripojim se do systemu, narazil jsem ovsem na problem:
Pri registraci (a to i presto, ze polozka je oznacena "optional") me to nuti vybrat skolu, jinak formularova data neprojdou validaci.
Osobne pracuji na postu CIO i presto, ze nemam vysokoskolske vzdelani - vyse uvedene chovani systemu pak beru jako zavadejici, elitarskou diskriminaci :D
[20] "Zistil som ze mate moznost..." A kde je tedy problém... jaký zásah do soukromí? Vždyť tam ty vaše přihlašovací údaje píšete úplně dobrovolně. Nikdo vás nenutí nikam něco psát a už vůbec ne používat služby jako Linked-In aj. Být vámi si zalepím okna, ať vám tam náhodou někdo nekouká a předpokládám že u vás doma po vstupu do místnosti zamykáte.... protože kdyby někdo nedejbože vstoupil do stejné místnosti jako vy před, nejlépe psaným, upozorněním tak by vám mohl zasáhnout do vašeho soukromí a to byste si určitě nepřál, že?
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 294×
Přečteno 89 772×
Přečteno 73 165×
Přečteno 58 109×
Přečteno 54 435×