Hodně lidí má zmatek v pojmech procento a procentní bod. Občas se nám stává, že nám někdo nadává za trapný novotvar. Žádá si to vysvětlení.
Pod mým předchozím blogpostem o češtině někdo zmiňuje problém procentního bodu. Stejně jsem o tom chtěl psát, takže místo odpovědi do diskuse rovnou sepíšu další vysvětlující zápisek, aby bylo příště co odkazovat.
Když ve zprávičce použijeme pojem procentní bod, občas na nás nějaký čtenář vyjede s tím, že nesnáší tyhle novotvary a co je to zase za výmysl Pražáků a že procento bylo vždycky procento. Kromě toho, že nikdo ze současných zprávičkářů není z Prahy, nejde skutečně o žádný moderní blábol, kterým novináři nahrazují klasická procenta. Rozdíl tu je a podstatný.
Procentní bod používáme, když chceme absolutním číslem popsat rozdíl relativních hodnot. Konkrétní příklad to vysvětlí. Dejme tomu, že podíl Firefoxu za rok vyrostl z 50 % na 60 %. Došlo tedy k nárůstu o 10 procentních bodů, ale rozhodně ne o 10 procent! Pokud bychom uvažovali procenta, narostl Firefox v našem příkladu o 20 procent.
Procentní bod tedy ukazuje změnu hodnot a často z něj lépe vidíme, jak moc se hodnota změnila. Na výše uvedeném příkladu s Firefoxem je počítání s procenty jednoduché, ale zkusme jiný příklad. Dejme tomu, že podíl Linuxu na desktopu se za rok změnil z 1,12 % na 1,37 %. Když někdo napíše, že došlo k nárůstu o 22 procent, může to být zkreslující, protože v relativních číslech to vypadá, že nárůst byl velký. Pokud ale napíšete, že došlo k nárůstu o 0,25 procentního bodu, je hned vidět, že vzhledem k celkovému množství desktopů nejde o významnou změnu.
Procentní bod se tedy používá tam, kde ukazujeme změnu relativně vyjádřených hodnot. Například z 12 % na 17 %. Takovou změnu můžeme vyjádřit přidáním nebo ubráním části původní hodnoty – pak hovoříme o procentech. Nebo můžeme zdůraznit nárůst procentní hodnoty samotné – pak použijeme procentní bod.
Pojem procentní bod tedy není žádná „moderní pražácká vymyšlenost“, ale je to regulérní způsob, jak pracovat s relativními hodnotami. Pokud jej používáte správně, je to velmi šikovný nástroj. Nesmíte to ale poplést, jinak to dopadne tak, že se třeba dočtete, že politická strana posílila o dvě procenta, z 15 % na 17 %. To je samozřejmě špatně.
Problém s procentním bodem neexistuje, protože neexistuje sám pojem procentní bod, je to bohapustý výmysl samozvaných "ekonomů" ze žižkovské Sorbony.
Když se řekne nárůst o 10 procent, tak to znamená nárůst o 10 procent základu, technicky (základ/100)*10.
Pochopitelně je správné uvádět posílení politické strany o 2 % z 15 % na 17 % a to proto, že 2 % opět znamená (základ/100)*2 a tedy výsledek je logický a to 15 + 2 = 17.
Rozdiel pojmov bol dostatočne prediskutovaný a jestvuje. Problém ich slovného odlíšenia sa dá riešiť vhodným vyjadrením (ako už bolo aj z pohľadu fyziky vysvetlené), ale bežná reč ten spôsob nepoužíva.
Myslím, že problém je v pomenovaní onoho rozdielu a myslím, že pridanie slova "bod" nie je najvhodnejším riešením, a výhodnejšie je pridať pojmovo bližšie slovo "jednotka". Uznávam prípadný argument, že percento nie je jednotka (veličiny), lebo síce ním určujeme (pomernú) veľkosť, ale ním nemeriame konkrétnu veličinu. Jednotku však možno rozumieť aj v matematickom zmysle slova ako rozdiel medzi dvomi susednými celými číslami. Som názoru, že vhodné krátke vyjadrenie rozdielu pomerných hodnôt v percentnách je "jednotky percent". Napríklad: "Nezamestnanosť klesla o 3 jednotky %." (t. j. napr. zo 17% na 14%).
[2] To právě pramení z všeobecného naprostého nepochopení o čem procenta jsou a lžipojem procentní bod toto nepochopení ještě prohlubuje. Odjakživa platí že procento tedy per cent znamená v češtině že procento je setina základu. Potom
15 % voličů = (8 000 000 / 100) * 15 = 1 200 000 voličů.
2 % voličů = (8 000 000 / 100) * 2 = 160 000 voličů.
17 % voličů = (8 000 000 / 100) * 17 = 1 360 000 voličů.
Když se řekne zvýšení preferencí o 2 %, tak tím autor měl výroku na mysli zvýšení preferencí o 160 000 voličů a čtenář logicky chápe zvýšení z 15 % na 17 %.
Pokud chceme vyjadřovat meziroční nárůst numerické hodnoty procent, používá se k tomu prostý podíl, například dvojnásobek, jedna čtvrtina a podobně.
[6] Ty vycházíš z toho, že se procento vztahuje vždy k celkovému počtu, tedy ke 100 %. Ale nemusí to tak být. Co když chci říct, že skupina uživatelů Firefoxu se rozrostla o 10 %? Rozhodně to není 10 % z celého počtu, ale jen část z části. Pak nám třeba tržní podíl narostl z 50 na 55 %, což ale není nárůst uživatelské základny o 5 %, ale o 10 %.
[11] Akcie nejsou volební preference tam to je to triviální, zhodnocení akcie s nákupní cenou 100 Kč o 100 Kč nahoru je logicky o 100 %.
[12] Jedno procento je odjakživa jedna setina základu. A základ u volebních preferencí je počet držitelů volebního práva.
[5] tak fakt nevím ...
8 000 000 - 100%
80 000 - 1%
1 360 000 - 1 200 000 = 160 000 => 160 000 / 80 000 = 2%
změna voličů o 2% pokud toto kdokoliv nechápe musí se vrátit na základní školu
počítat procenta z procent je z podstaty nesmysl, protože z matematického a technického pohledu získáváte nicneříkající čísla
Navíc takto můžete pokračovat prakticky donekonečna a počítat procenta z procent procent ....
Procentní bod a to okolo je nástroj právníků, ekonomů a novinářů pro mlžení a zastírání faktů, na technickém serveru jako je root tyto praktiky nemají co dělat. Je to dost ostuda, že se to někde objevilo, ale to, že je to ještě obhajováno šéfredaktorem je důkazem úpadku vzdělanosti evropské kultury.
Achjo. Pane Krčmář, nyní jste tomu opravdu nasadil korunu. Vy nám tady vytváříte stínovou matematiku a já myslel, že tu máme jen stínovou vládu a šedou ekonomiku.
Jestliže FF měl 50% a nyní má 60% (což navíc není pravda), pak jeho podíl vzrostl o 10% (nemůžete přece míchat jabka a švestky a jednou počítat podíl FF k ostatním prohlížečům a podruhe FF k FF). Ovšem pokud podle vás je 60-50=20 a ne 10 (což popíráte), pak to nemá smysl dále rozebírat a já si jdu raději dočíst článek o migraci velkých planet v naší Sluneční soustavě.
[19] Zaprvé, pátý pád: pane Krčmáři. Taky se o tom chystám napsat, je to velmi častá chyba. Bez urážky.
Zadruhé, já nic nevytvářím. Popisuji, jak a proč se to používá. Nevymyslel jsem si to. Ten příklad s Firefoxem je smyšlený, proto jsem tam napsal to „dejme tomu“.
Netvrdím, že 60 mínus 50 je 20. Nebavíme se o absolutních hodnotách, ale o relativních. Pokud je nárůst z 50 procent na 60 procent, pak ta původní skupina poskočila o 20 procent, ne o deset. To je to, co se tu snažím celou dobu říct.
[18][19] Dám vám početní příklad. V Tramtárii měla nějaká obskurní strana 1000 příznivců. Nyní má 2000 příznivců. O kolik procent má nyní strana více příznivců než předtím? To je jednoduchá matematika základní školy. Žádný základ (čeho?) nepotřebujete, veškeré veličiny jsou dané.
[22] Mě je jasné, v čem vidíte problém a respektuji to. Díváme se na to oba z různých úhlů pohledu. Vy trváte na tom, že základem je vždycky sto procent, já tvrdím (a pojem procentní bod taky), že je možné hovořit o procentech z části. Obojí je podle mě legitimní postoj.
Takže máme stranu, co má 150 tisíc příznivců. Což celkem z 1 milionu voličů v nějaké oblasti znamená 15% podporu.
A ta strana získá 20 tisíc nových příznivců. Takže má nyní 170 tisíc příznivců.
Strana má 1,1333krát více příznivců než dříve. Jinými slovy má o 13,333 % příznivců více.
A podle občana se zdravým rozumem strana posílila o 2 %. No, ještě nemám ten "zdravý rozum".
[17] Nemáte pravdu máme skupinu 1 360 000 lidí což je 17% voličů když k nim přibude dalších 160 000 lidí což jsou 2% voličů tak jejich počet vzrostl o 2% na 19% tj. z 1 360 000 na 1 520 000 z celkového počtu 8 000 000
Každá jiná formulace je chybná, jinak procenta nemají význam. žádné argumenty nejsou třeba to je axiom.
Nikoho neurážím, ale toto je skutečně matematika základní školy.
Dobře, pane Krčmáři. To ale stejně nic nemění na tom, že procentní bod je blud. Klidně počítejte podíl z podílu, ale stejně to budou procenta, nikoliv procentní body. Takže jako v sedmé třídě ZŠ: 15 je kolik procent z 60? 25, neboť 15:60=0,25. A 0,25×100 je 25. A neříkejte ne, že ne, neboť pak vás do kapsy, co se početních dovednosti týče, strčí průměrný sedmák :-)) Stejně budete počítat procenta i ve vámi uvedených příkladech.
[27] Ano, tohle je pravda. Ale nesouvisí to s procentním bodem. Jak jsem psal v blogpostu, ten se dá použít jen v případě, že hovoříme o změně podílu (procent). Já říkám, že když mi stoupnou volební preference z 30 na 35 %, zvětší se moje voličská základna o 16,6 %. Ta skupina se zvětší na 116,6 % původní velikosti. Je to tak?
[21][24] Politické preference politické strany se počítají z oprávněných voličů ve státě, držitelů volebního práva, jiný výklad nedává smysl. Kdybyste měl 1000 ovcí a ony by se za rok rozmnožily na 2000 ovcí, pochopitelně bych neměl problém s tím že se rozmnožily o 100 %.
[22] Fantazii se meze nekladou, nicméně definice procenta je setina základu a přes to nejde vlak. Možná by nebylo na škodu kdyby si příznivci procentních bodů vytvořili nějakou novou definici třeba perquantum a perquantum point a s tím by si mohli vyhrát do aleluja :-)
/to 30/ Já myslím, že polovinu objemu vody si každý spočítá sám. Jenže vy splácáváte dvě věci dohromady. Jednak vodu v jedné sklenici a voliče strany, která tady však není sama, ale soutěží o své místo na slunci s dalšími politickými protivníky. Takže když zvedne svůj vliv z 13 na 15%, pak se její podíl (slyšíte? - podíl) zvedne o 2%. Podle vaší logiky by se pak nárůst na 100% v preferencích limitně blížil nekonečnu (nekonečně blbých "procentních bodů")…
/to 31/ Ano, voličská základna se vám sice zvedne o cirka 16%, avšak volební preference se vám zvednou jen o 5%. Ovšem vy tady počítáte dvě rozdílné věci s naprosto odlišnými početními základy, což je tak trochu demagogie.
Jinak jsem rád, že jste se naučil používat procenta místo těch uhozených "procentních bodů". A propos, procenta vyjádříme snadno - %. Jaký znak se, prosím, používá pro procentní bod? Já jej opravdu neznám, že byste mě poučil :-)) Určitě se to musí odlišovat i ve značce, ať se to "neplete" s procenty (%) :-))
[29] to ano, ale nemůžete říct kolik je to procent protože neznáte základ
[30] nezlobte se na mě prosím, ale skutečně nevíte co jsou to procenta ...
jde o logický problém, stanovení základu ... nelze počítat procenta z procent
máte-li voličskou základnu, či uživatelskou skupinu vždy musíte jako 100% použít tento celek jinak je to matení informací.
Když použiji váš příklad s vodou ... to je jako tvrdit, že přilitím 50 ml se zaplnění litrové sklenice změnilo o 50% je to prostě lež
Ja to skúsim po lopate.
Úplne jednoznačné použitie:
X sa zväčšilo o A percent z Y. Nová hodnota X je rovná X + Y*A/100.
Ľudia sú však lenivý a preto sa im nechce vyjadrovať tak komplikovane. Preto sa často používa tvar:
X sa zväčšilo o B percent. Znamená skrátenú verziu vety X sa zväčšilo o B percent z X. Teda nová hodnota X je rovná X + X*B/100.
Jednoduchá pomôcka, ako si uvedomiť, čo je v danej situácii základ pre počítanie percent môže byť založená na tom, že tieto dve vety majú za každých okolností rovnaký význam:
X sa zdvojnásobilo == X sa zväčšilo o 100%
Občas sa však vyskytnú vety:
X malo hodnotu A% z Y a neskôr vzrástlo o B%. Tu sa prirodzene núkajú dve interpretácie tejto vety:
1.) Rozprávam o tom istom, tak myslím stále ten istý základ. Preto X malo hodnotu A% z Y a neskôr vzrástlo o B% z Y.
2.) Striktne sa držím na začiatku pravidla. Preto X malo hodnotu A% z Y a neskôr vzrástlo o B% z X.
Prvá interpretácia narušuje na začiatku uvedené pravidlá a ani neprejde testom nárast na dvojnásobok == nárast o 100%. To by však veľmi nevadilo, keby druhá interpretácia bola zbytočná, nezaujímavá, nepoužívaná. V praxi je však užitočné oznámiť aj druh informácia 2.). Ak moj podiel na trhu s pivom narástol 1,3 násobok je to pre mňa zaujímavejšia informácia ako to, že predávam miesto 0.01% českej produkcie piva až 0.013%. Môj zisk sa zväčšil o 30% pôvodného zisku a to je to, čo ma zaujíma. Ďalej, rast býva často (spočiatku) exponenciálny a hodnota derivácie mi jeho charakter popisuje narozdiel od absolútnej hodnoty.
Preto interpretáciu 2) nemožno zavrhnúť ako neužitočnú, no nikomu sa nebude chcieť vyjadrovať ako hotentótovi: "Môj podiel natrhu sa zjednacelásedemstoosemnásťnásobil." Preto sa niektorá časť populácie rozhodla, že bude rozlišovať v takýchto situáciach percentá a percentuálne body. Kde percentá sa budú interpretovať spôsobom 2 a percentuálne body spôsobom 1.
A ak sa to niekomu nepáči, je to jeho problém. Neexistujú bohom dané definície, všetko je len dohoda ľudí. (Je nula prirodzené číslo?) A ak sa nezanedbateľná časť populácie rozhodla rozlišovať percentá a percentuálne body (lebo je to užitočné), môžete sa buď naučiť, čo tým myslia a prispôsobiť sa, alebo nadávať, že vy to viete lepšie a s takými ľuďmi nepotrebujete komunikovať.
[35][45] Vaše názory jsou řekněme velice svérázné. Problém je v tom, že za normálních okolností asi počítáte procenta správně (třeba ve skupině byly 4 lidi. Teď jich je 5 => nárůst o 25%). Základ je ten původní stav, 4 lidi. Jakmile ale vycítíte, že by tam mohla být nějaká horní mez, z nějakého důvodu úplně převrátíte a jako základ začnete počítat tu horní mez. Problém je, že ta horní mez nemusí být vůbec zřejmá nebo nemusí existovat vůbec. Například v příkladů se sklenicí (100 ml => 150 ml) máte tendenci uvažovat, že ta sklenice je nějak veliká, ale to je nesmyslné. Dosaďte si za sklenici třeba rybník => předtím tam bylo 100.000 litrů, teď je tam 144.000 litrů. O kolik procent je tam víc vody? No zjevně o 44 %, tam prostě není nějaký „celek“ (voda se může rozlévat neomezeně).
Kdybych ale řekl, že je rybník v díře, která má do úrovni cestičky objem 150.000 litrů, do úrovni nejnižšího domu 200.000 litrů a za první kopec by se přelil při 300.000 litrech, co pak? Najednou zapomenete na původní výsledek a začnete hádat, jaký je vlastně ten správný objem rybníka a počítat procenta z nějakého nesmyslného celku. Proboha proč?
Právě proto se počítají procenta vždy z původního základu (aby bylo jasné, že všechny veličiny jsou dané) a procentní body z nějakého celku. Pak se ale musí říci, z jakého celku se to má počítat (třeba kam může sahat ten rybník). Jsou to ale dvě různé věci a nelze používat jeden výraz (procenta) pro obojí.
[46] Pravidlo 2) není správné, základ je v jednom kontextu neměnný. Mohu samozřejmě mít dva kontexty a to jeden podíl na trhu a druhý zisk společnosti, ale nemohu v kontextu podílu na trhu při změně o 0,003 % z 0,01 % na 0,013 % tvrdit že mi podíl vzrostl o 30 %.
[47] Když znám hodnotu X = 30 %, potom jedno procento je X/30.
[50]
a) 2 nebolo pravidlo, ale interpretácia vety
b) Pravidlo znelo výroky X sa zdvojnásobilo a X sa zväčšilo o 100% sú za každých okolností ekvivalentné
c) Neexistujú správne a nesprávne pravidlá. Len také, ktoré ľudia rešpektujú a také, ktoré nie. Ak toto nedokážeš pochopiť, tak sa nemá zmysel ďalej baviť.
d) Ty patríš k tým, ktorí pravidlo b) nechcú rešpektovať. Je to tvoja slobodná voľba. Ochudobňuješ sa o jeden užitočný pojem, ktorý uľahčuje komunikáciu.
Uf, teda podivuju se nad neoblomností některých lidí. Když jsem s někým mluvil ohledně rozdílu procenta a procentního bodu, většinou to pochopil ihned a řekl „jo aha, to je tohle, to mi vždycky přišlo matoucí. Konečně vím, jak vyjádřit rozdíl procent v podílu“. Procentní bod vyjadřuje nějakou veličinu, který každý cítí, že je něco jiného než procenta, ale ne všichni ji dokáží pojmenovat. Když už pojmenování znají, jsou rádi. A používají ten výraz, protože to perfektně vystihuje danou situaci.
Občan se zdravým rozumem je prostě neoblomný. Nevím jestli teď jen zachovává tvář (proč by to dělal, když je tu pod přezdívkou), nebo prostě pořád nechápe výhody rozlišování těch dvou faktů. Upřímně, oceňuji, že je stále ochotný k diskusi, ale bojím se, že ten rozdíl je prostě pod jeho rozlišovací schopnost; resp. další diskuse asi nemá smysl.
Ten príklad z voličmi je nesprávny, voličov (ľudí oprávnených voliť) je vždy 100%. Ak nejakej strane narastie počet voličov tak predtým to neboli jej voliči, ale boli buď nevoliči alebo voliči inej strany, teda * nepatrili do základu jej vlastných voličov * a teda nemožno z nich počítať percentuálny bod tak ako je popísaný v článku, ide len o percento z iného celku. Ak moderátor zahlási že strane stúpli referencie o 2% myslí tým 2% z celku voličov. .. Po pravde nikdy som ani nepočul že by voliči stúpali o percentuálne body. To je blbosť. Čo sa týka samotného pojmu percentuálny bod, tiež som ho počul len od ekonómov, napr. výnos z talianskych dlhopisov stúpol o 1 perc. bod, z 2,7 na 3,7 % A to mi tiež príde nezmyselné, prečo sa potom výnosy z vkladov tiež neudávajú v perc. bodoch? Hovorí sa, mám na vkladnej knižke 4%úrok a myslí sa tým že mi peniaze budú pribúdať o 4% z aktuálneho zostatku, čo je tá v článku proklamovaná relatívna hodnota a predsa sa to nikdy nepoužívalo. Ja sa prikláňam k názoru že naozaj ide o bluf ekonómov a analytikov aby sa robili dôležitejší.. Naozaj nepoznám oblasť kde sa počíta z parcialneho základu a následne sa hodnota porovnávala s celým celkom. Celkovo mi to znie nezmyselne. Veď aj už užívatelia firefoxu patria najskôr do skupiny užívateľov internet browserov, veď preboha sa potom to percento porovnáva s inými browsermi patriacich do celku. Aj Matematika pozná len 100% celok a výnos a nárast udávany len v taktom definovaných percentách (dlhopisy, úroky).
[56] Percentualny bod sa pouziva, ked chces vyjadrit rozdiel medzi dvoma hodnotami, ktore su udane v percentach.
Spravne si to pochopil na tom priklade s vynosmi z dlhopisov. V obdobi A bol vynos 2,7%, v inom obdobi B vynos 3,7%. Absolutny rozdiel tychto dvoch cisel je 1. A nazov tohto rozdielu niekto jednoducho pomenoval percentualny bod, aby v tom nebol zmatok, kedze ako logicky z matematiky ZS vyplyva, zvysenie z hodnoty 2,7 na 3,7 je zvysenie o cca 37,037%, (3,7-2,7)/2,7 * 100 = 37,037. Zaroven je niekedy ale vhodne tento narast vyjadrit nie v percentach (tych priblizne 37%) ale ako jednoduchy rozdiel tych dvoch percentualnych hodnot 3,7 - 2,7 = 1. Uznaj, ze by bol nezmysel toto cislo nazvat takisto percentom, kedze sme toto cislo 1 dostali inym vypoctom ako cislo cca 37,037. Kazda z tychto hodnot ma svoj zmysel, podla toho, co nou chceme ukazat, zaroven je ale logicke, aj kvoli zrozumitelnosti a prehladnosti tieto hodnoty oznacovat roznymi nazvami.
A preco sa vynosy napr. na vkladnej knizke neudavaju v perc. bodoch? Pretoze nejde o rozdiel dvoch percentualnych hodnot. Urok mas 4%. To je jedna hodnota. Ak by si chcel porovnat tento urok s minulorocnym, ktory bol dajme tomu tiez 4%, vtedy by slo o rozdiel dvoch percentualnych hodnot a teda percentualny bod a hodnota by bola 0.
Snad som to vysvetlil zrozumitelne a verim, ze teraz to pochopia aj ti najvacsi ignoranti, ktori si odmietaju pripustit, ze pojem percentualny bod nie je zbytocny.
Ak by niekto predsa len este stale nechapal, tak este jeden priklad, zo stranky NBS[*]. Pravdepodobne iba stracam cas, kedze ten, kto to nechce pochopit, to ajtak nepochopi, ale aj napriek tomu:
Rozdiel medzi percentom a percentuálnym bodom
V prvom rade treba uviesť, že tieto dva pojmy nie sú identické a nemožno ich zamieňať.
Predpokladajme, že úroková sadzba centrálnej banky je na úrovni 2 %. Centrálna banka sa rozhodne zvýšiť túto úrokovú sadzbu o 1 percentuálny bod (alebo o 100 bázických bodov) na 3 %. Ak by centrálna banka zvýšila svoju úrokovú sadzbu o 1 percento, nová úroková sadzba by bola na úrovni 2,02 %, pretože 1 percento z 2 je 0,02.
[*] http://www.nbs.sk/sk/faq/faq-skupina-otazok/_percentualny-bod
A pre istotu este jeden link: http://sk.wikipedia.org/wiki/Percentu%C3%A1lny_bod
/to 54 a spol/ Je úplně jedno, jaký základ pro výpočet stanovíte, nárůst bude vždy o procenta. Ať již z celku a nebo z podílu. Píšete tady spoustu pseudoargumentů pro odporu procentního bodu, ale neodpovídáte na můj fundamentální dotaz: Jaká je značka procentního bodu? Pro procento je %, jaká je pro procentní bod? Tvrdím, že fyzika, chemie ani matematika jej neznají…
[58] Procentní bod nemá ustálenou značku. Nepoužívá se tak často, tak ji prostě nemá. Někdy se používá p.b., někdy ani to ne.
V matematice, fyzice a chemii se obvykle procentní bod nepoužívá - a co, jako?
To přece nejsou žádné fundamentální věci.
Procento je sice vychází z PER CENT, ze sta - ale to sto zastupuje celek. A někdy nemusí být jasné, co tím celkem myslím. A použitím procentního bodu se to vyjasní.
A jsem velmi překvapen, když vidím někoho, kdo se ohání přírodními vědami a kdo se tak hrozně brání tomu, že někdo zavede nový pojem, který vyjasňuje minulou ambivalenci.
Pane Analogu, chcete mě přimět myslet si o vás, že jste poloviční analfabet? Vykašlete se na procenta, počítejte si v čem chcete, ale nenuťte pseudopojmy a pseudojednotky ostatním.
Pro příklad. Procenta si můžeme nahradit klidně kilogramy. Takže když budeme počítat hmotnost z nějakého podílu, půjde (ve stopách vaší "logiky") o kilobody? Nebo dekabody a nebo gramobody? To samé v případě metrů, wattů aj.? Vaše věta, že procentní bod nemá značku, protože se používá méně, vás z této debaty diskvalifikuje. Vy jste snad musel "studovat" nějakou základku na úrovní "plzeňských" práv…
Petr Krčmář má samozřejmě pravdu. Pokud nevěříte jemu, přečtěte si https://plus.google.com/116211747541130660089/posts/i2hwngB1Npr nebo ostatně jakoukoliv kvalitně napsanou učebnici.
Zajímavá diskuse. Je tu zjevně pár zabedněnců, kteří nedokážou přijmout fakt, že svět není jednoduchý. Už jsem jen čekal ultimátní argument - to určitě vymyslel Kalousek, tenhle ten procentní bod. Aby nás mohl lépe okrádat... LOL
Ale určitě vás uklidní, že nejste sami. Takovýchto hlupců je v populaci mnoho.
Takže pro vaši informaci, matematika pro ZŠ...
http://www.investia.cz/procento-a-procentni-bod
http://www.matweb.cz/procenta
http://cs.wikipedia.org/wiki/Procento#Zm.C4.9Bna_hodnot_v_procentech.2C_procentn.C3.AD_body
http://aktualne.centrum.cz/finance/penize/clanek.phtml?id=638359
[61] Myslete si o mne co chcete - já si o vás nic hezkého nemyslím. Jednak proto, jak odmítáte procentní bod. A jednak proto, jak na mne útočíte ad hominem.
Váš zásadní omyl je, že se na procento díváte jako na nějaký druh jednotky. A přitom to už tu bylo vysvětleno mockrát - procento je "podíl části vůči každé stovce celku".
Procento je prostě zkratka a nemůže s hodnotami v procentech vždy dělat stejné operace, jako s hodnotami, které vyjadřují přímo nějakou veličinu.
Příklad: Mohu sečíst 60 jablek a 60 jablek a mít 120 jablek. Stejně tak mohu sečíst 60 W a 60 W a mít 120 W.
Ale sečíst 60 % a 60 % není možné vždy - záleží na kontextu. Mohu sečíst 60 % naložené hmotnosti a dalších 60 % naložené hmotnosti a zjistit, že jsem naložen na 120 % - čili že jsem o 20 % přeložen nad jmenovitou nosnost. Ale sečíst dvě 60% podpory voličů a dostat 120% sympatizantů nejde. Ergo procento není normální jednotka.
Tam kde potřebuji popsat absolutní rozdíl mezi dvěma hmotnostmi, tak použiji prostě gramy. Gramový bod je zbytečný. A použitím gramu nevznikne žádná nejistota, co mám vlastně na mysli. Gramový bod byl prostě redundantní a proto ho asi ještě nikdo nepoužil. Procentní bod redundantní není a smysl má.
Vám (tedy spíše asi tomu druhému odpůrci) vadí, když někdo počítá procenta z procent? To nechápu. To je přece v přírodních vědách běžné, že se počítají takové věci jako je zrychlení zrychlení, nebo dělát exponent matice popisující mnoharozměrový prostor. Čili obecně věci, které na první pohled vypadají uměle - ale někdy se jim význam najde, tak se použijí. A procento z procent je totéž v bledě modrém.
Nebo o zrychlení zrychlení taky píšete, že je to pseudopojem? A fyzik, který to k něčemu potřebuje je diskvalifikován, protože zrychlení zrychlení se používá málo a nemá vlastní značku?
Já jsem v minulé diskuzi poslal několik odkazů popisující a definující procentní bod. Jistě, wikipedie může obsahovat spoustu nesmyslů a není to žádný ultimátní argument. Ale můžete vy ukázat nějaký odkaz, který bude mít aspoň takovou váhu - odkaz, který nějak shrnuje, že procentní bod je neexistující pseudopojem?
Existují stránky vysvětlující, že elektřina opravdu nezvniká z ničeho, existují stránky vysvětlující, že duchové jsou jenom výmysly. Fyzici a matematici obvykle věnují hodně energie boji proti různým bludům a ty bludy bývají tímto způsobem popsatné. Je nějaká taková stránka o procentním bodu - od někoho, kdo má nějakou váhu?
Chápu, jak k procentům přistupuje "Občan se zdravým rozumem" a rád bych se ho zeptal, jak se tento "jeho" přístup vyrovnává s tím, že se absolutní počet voličů mění?
Jak už psali jiní, dle mého skromného názoru "celek" (centum) neznamená absolutní číslo, ale všechny prvky, které spadají do zkoumaného oboru. A počet těhle prvků (~voličů) se může v čase měnit. A pak se ukáže síla procent...
A jenom dodám:
Procentní bod na wolframu:
http://mathworld.wolfram.com/PercentagePoint.html
Sice to tam nijak nedefinují, ale jenom to, že ta stránka existuje je krajně podezřelé pro tvrzení, že to v matematice neexistuje.
Procentní bod na známém a respektovaném matematickém fóru:
http://mathforum.org/library/drmath/view/64433.html
Poměrně zvláštní, že se na tak známém a významném fóru nenašel nikdo, kdo by uvedl věci na pravou míru a napsal, že je to celé pseudopojem. Asi žižkovské spiknutí.
Extra paper popisující procento vs procentní bod:
Sice je to na stránce ekonomického předmětu, ale univerzita Berkeley je dost silná váha.
Nákaza zasáhla i bývalé výkladní skříně excelence: MIT, Caltech, Stanford...
I jedna z nejlepších evropských technik je zamořena...
Nebylo by lepší udělat z nouze ctnost a říct - podívejte se, kdepak nějaký Čapek s robotem - ale žižkovská sorbona s procentním bodem dobývá svět :-D
Vsichni kteri odmitate pouzivat pojem "procentni bod" jste asi Windowzaci, protoze ti odmitaji pouzivat i jine jednoznacne pojmy, konkretne odlisovat od sebe predpony K/M/G a Ki/Mi/Gi u velikosti... pocitate to v Ki/Mi/Gi a vypisujete jen K/M/G :) A pak se priserne divite, kdyz z 1TB disku vydite jen 931GB. NE, NENI TO FORMATEM. Ten vam sezere jen par MB..
Takze znova: lidi, pouzivejte procenta pro relativni hodnoty k predchozi (narust o 10% z trzniho podilu 50% je 55%) a procentni bod pro absolutni hodnoty (narust o 10 procentnich bodu je z 50% na 60%). A u velikosti dat rozlisujete K/M/G a Ki/Mi/Gi a neplette je - treba zjednodusovanim ze u ramek se mysli Gi, piste vzdy 4GiB, to pismeno navic vas nezabije.
/To analog/ Proč by se měl někdo zabývat něčím tak neexistujícím, jako procentní bod? Proč by měla k tomu vzniknout nějaká stránka?
Vy žonglujete zcela ad hoc s pojmy zrychlení, redundandní, vícerozměrný prostor, watt atd. Nikde netvrdím, že procento (%) je druhem "jednotky", pouze to, že % je značka. Tak jako A je značkou ampéru, T značkou tesly, eV značkou elektronvoltu. Jak jinak je pak znázornit při výpočtech… Stejně tak snadno ve výpočtu znázorním procento (%), což vy ale v případě procentního bodu nedokážete. Ať již počítám procenta z procent (nějakého podílu) a nebo celku.
/To rda/ Nauč se trošku česky a používat diakritiku. Do výpočtu procent opravdu není třeba mixovat TB ani GB, ani to, kdo je uživatelem windows či jiného OS. To je asi stejná argumentace, jako by jsi chtěl řešit problém o vlivu pohlavního života mravenců na rezivění zemské osy… Tvůj hloupý příklad je zbytečné dále komentovat. Od "vydim" do "nevydim".
[67]
Proč se moudří lidí zabývají neexistujícími pojmy, už jsem psal. Takže tu otázku pokládáte asi proto, že nikdo významný procentní bod neodmítá.
Čeká mi tu na schválení komentář, kde odkazuji na různá použití pojmu procentní bod - čili fakt, že ten pojem existuje a je používán více, než jenom mnou. Jestli nebudete schopen doložit nějakými rozumnými odkazy, že pojem procentní bod odmítá více lidí, než vás pár tady v diskuzi, tak ... Tak nic. Celá diskuze je od počátku trhlá :-)
Možná to explicitně netvrdíte, že procento je druh jednotky - ale na podobnosti procenta a různých jednotek (a hlavně na používání operací typických pro hodnoty s procenty) je založena vaše argumentace.
Takže co?
Že existují i pojmy bez extra značky jsem psal a na zrychlení zrychlení uvedl příklad. Vy to nijak nenapadáte. Takže předpokládám, že tím vaše logická linka "nemá to značku -> nic to není" končí.
Že procento není jednotka nyní přiznáváte, takže argumentovat "ale u jednotek se to dělá takhle", taky nemůžete.
Seriozní odkaz odmítající procentní bod jste taky nenapsal.
Takže už jenom trollujete?
http://cs.wikipedia.org/wiki/Procentn%C3%AD_bod#Zm.C4.9Bna_hodnot_v_procentech.2C_procentn.C3.AD_body
Co je na wikipedii, to je svate a kdo rika ze ne, je podvratny zivel a bude ubit pletenou cepici.
Přijde mi, že řada diskutujících si odmítá připustit, že se procenta dají počítat z čehokoliv. Můžu počítat procenta jablek z ovoce, procenta jablek proti jablkům a dokonce i procenta proti procentům. Aby se to nemotalo s rozdílem, tak již kdysi dávno (minimálně za první republiky) finančníci (tedy ti, kdo nejčastěji počítají procenta z procent a zároveň rozdíly procent) začali obě dvě věci rozlišovat. Když počítají kurz měny, tak běžně uvádějí "dolar posílil o 5 procent". Stejně tak akci "ztratily 10 procent hodnoty". Ale úrokové sazby prakticky bez výjimky zvyšují o 1 procentní bod.
Chápu že lidé, kteří v oboru financí nepracují, tento aparát nepotřebují a přijde jim divný. Ale finance se bez tohoto exaktního dělení neobejdou. Když ČNB sníží základní sazbu z 2% na 1.5%, tak to prostě snížili o čtvrtinu, tedy o 25 procent. Jenže každý tam jasně vidí 2 - 1.5 = 0.5.. ale čeho? No procentního bodu. Bohužel jak jsem psal v první větě - řada spoluobčanů si je jista, že ve škole je učili, že dva údaje v procentech se od sebe odečítat nesmí, jedná se o zakázaný početní úkon.
[74] Obávám se, že k téhle diskuzi patří spíše tenhle díl:
http://xkcd.com/386/
asi by nedoslo k nedorozumeniu, keby sa stale uvadzalo: "pri zaklade"
napr. 10 percent volicov pri zaklade 8 000 000... = 800 000
alebo 10 percent volicov pribudlo strane X pri zaklade 8 000 000 = 1 200 000
alebo 100 percent volicov pribudlo strane X za 1 rok pri zaklade 800 000 = 1 200 000
da sa to povedat aj normalne:
10 percent volicov ceskej republiky... = 800 000
Stranu X by dnes volilo 20 percent volicov ceskej republiky
Strane X sa zlepsili vyhliadky. Dnes by ju volilo o 100 percent viac volicov ako pred rokom.
myslim si, ze rozdiel v pouzivani je ten, ci chcete odovzdat skutocnu pravdu, alebo polopravdu, alebo zahladit nieco aby to hned nebolo vidiet. Ide len o to ako sa to povie. Samozrejme, media nam nebudu presne hovorit informacie polopatisticky, tak nato su dobre tie dvoj a viaczmyselne vyrazy...
[67] Je vidět, že jsi moji pointu nepochopil. Rozdíl mezi procenty a procentním bodem, které jsou obě bezrozměrné jednotky vystihuje nejlépe rozdíl mezi G (10^9) a Gi (2^30). Když se nebude vynucovat používání správných násobků, čímž jsou i procenta a procentní bod, bude existovat nejednoznačnost.
Chtělo by to statistiku... [x] Znám rozdíly mezi procentem a procentním bodem / [] Neznal jsem ty rozdíly / [] Neuznávám tyto rozdíly :)
A reagovat na cestinu vs češtinu na serveru zabývajícím se IT... jste trocha k smíchu :)
:-) koukám, že se rozjela prima flejma.
Grafický popis tu ještě chybí .-)
Stav 1 = 100% = OOOOOOOOOO (10 koulí)
Stav 2 = 110% = OOOOOOOOOOO (11 koulí)
Stav je tedy 11 koulí, což je nyní výchozích 100%. Kolik % z 11 koulí je 10 koulí? Je to 90,909090... procent. Divné, že? Nárůst byl tedy:
1. o deset PROCENTNÍCH bodů
2. a zároveň o 9,09090... PROCENT.
Závěr... jako je jablko kulaté a zelené zároveň, lze i celek a část popsat různými pojmy. Každý nechť si vybere dle své úrovně abstraktního myšlení a pohody.
81: ked zmenis zaklad, tak ako krcmar, samozrejme ti vyjdu ine cisla. ale to je uz ina story. ak chceme porovnavat cisla, musime mat rovnake zaklady a nie ich menit ako sa nam to prave hodi. takze percentualny bod je nezmysel, pretoze je totozny s percentom. a to "percento" je percento, ale uplne ine, z ineho zakladu.
Obcan ma pravdu. Tady se nekdo ucil matematiku a "ekonomove prazske sorbony" jinou. Statistika ma hlavni problem a to vytvorit spravne s ceho se jak vychazi(proto statistiku,permutace apod. chape tak malo lidi).
Volebni preference a i FF se pocita k zalkadu uzivatelu(ucivatelu je 100procent) ci volicu(volicu je take 100procent). A zaklad nepochopeni sorbonaku(osobne si myslim, ze spise umyslne zmateni a pak naslednemu papouskovani ostatnich) je, ze meni umyslne zklad aby vysli krasne cisla, ale matematicky nesmyslne. Viz. jednou bylo na idnes clanek kalkulacka spatne pocita a lidi taky a pritom byl problem, ze hlupak byl zadavatel prikladu co neumel matematiku a nedokazal sipredstavit, ze matematika ma i jine pravidla nez se on stacil naucit. Coz, ale neznamena, ze ma pravud, jenom ukaze svoji neznalost.
P.S. to, ze i Pan Krcmar prechazi na takymatematiku taky novinaru, ktere to naucili takyekonomove vypavida spise o tom proc ekonomika evropy jde do kopru. Pravdóu, je ze i ja musim dost casto takovouto matematiku v praci odkyvat(sefove jsou proste coolmanagery), ale smutne je, ze nam to na root predkladaji jako pravdu misto vyvetleni, ze takto to komoli "ekonomove+novinari".
Jde o pojmy popsane v kazde slusne ucebnici statistiky -- najdete jako dukaz tvrzeni o "novotvaru: skripta statistiky ve kterych tyto dva pojmy vysvetleny NEJSOU. Zamenovat je nelze, kazdy popisuje neco jineho - presne jak to popsal pan Krcmar. Uci se i na vsech brnenskych vysokych skolach (at maji hateri pouzivajici pojem "prazska sorbona" o cem premyslet).
[86] Můj příspěvek s různými odkazy stále nebyl schválen.
Tak si dejte do googlu "percentage point" a koukejte, jestli je to všechno jenom od ekonomů "pražské sorbony". Můžete zkusit vyhledávání omezit na domény kvalitních univerzit (např. MIT, Caltech, Stanford, ETH), případně třeba na server společnosti wolfram.
Chápu, že někdo má mindrák vůči ekonomům a zejména vůči ekonomům z VŠE, ale chce to trochu soudnosti.
/to 68/ Tvá pseudoargumentace je omezená a překrucování hodno politika. Ty jsi se snad učil od Drábka a jemu podobných. Tvé logické zkratky a záměrné matení pojmů nebudu komentovat, neboť nemám tolik času přesvědčovat o blbosti přesvědčeného.
Matematika je jen jedna a ta zná procenta. Jak se počítají a co to procento je se dnes učí v 7. třídě ZŠ:
- http://www.diktatyapriklady.cz/procenta/
- http://www.stiefel-eurocart.cz/info.php?product=procenta&i=298&PHPSESSID=ec67405bf8527ef46f10549003c6e978
atd.
Uznávám, procentní body používají novináři a ekonomové, matematicky je to ale hloupost. To trefně poznamenává Karol /85/. Pokud to Analogu nechápeš, pomoci ti neumím. Pokud tvou novou biblí je Wikipedia, pak nás čekají opravdu "světlé" zítřky…
A ještě k "sorbonistům".
Podařilo se mi dohledat, že existuje toto:
Miller, L. H. "Table of Percentage Points of Kolmogorov Statistics." Journal of the American Statistical Association. Vol. 51, No. 273, 1956, pp. 111–121.
Čili v roce 1956 vyšla v americkém prestižním statistickém časopise práce, která má v názvu procentní bod. Netvrdím, že je to nejstarší použití slova procentní bod v seriozní matematické práci - je to jenom nejstarší práce, kterou na mne rychle vyplivl google. Jenom takové doplnění, jak dlouho už to spiknutí sorbonistů trvá :-)
To 64:
napsal:
"Chápu, jak k procentům přistupuje "Občan se zdravým rozumem" a rád bych se ho zeptal, jak se tento "jeho" přístup vyrovnává s tím, že se absolutní počet voličů mění?
Jak už psali jiní, dle mého skromného názoru "celek" (centum) neznamená absolutní číslo, ale všechny prvky, které spadají do zkoumaného oboru. A počet těhle prvků (~voličů) se může v čase měnit. A pak se ukáže síla procent..."
Sila procent se ukaze, kdyz umite pocitat. Pokud nemam absolutni hodnotu, tak nikd yprocenta nedam a nikdy nepouziju, bo to nejde. Procenta jsou vzdy z nejake konecne mnoziny, ktera se bud meni nebo ne, ale musi vzdy existovat...
Cele je to bitka o to co je zaklad pre vypocet percent. Pozrime sa na Firefox a zmenu z 50% na 60%. Ak znie otazka ako sa zmenil podiel na trhu, je zaklad pocet vsetkych uzivatelov prehliadacov a odpoved je o 10 %. Ak je otazka aky je narast uzivatelov je zakladom povodny pocet uzivatelov a narast je 20 %. Pretoze to druhe cislo je hodne vacsie a ma hodne nizsiu vypovednu hodontu ( dosiahol som narast uzivatelov 300 %, pred mesiacom som to pouzival iba ja ateraz uz aj dvaja kamosi) je mi jasne ze zdroje pre taketo kalkulacie treba hladat niekde medzi PR agenturami, kreativnymi uctovnikmi a investicnymi bankermi.
Existuje ještě jedna hodnota - bod - byť používaná IMHO pouze na kapitálových trzích.
Bod je 1/100 procentního bodu. Příklad:
Dluhopis má cenu 93,65 %. Pokud jeho cena vzroste o 2 body, bude jeho nová cena 93,67 %.
Takže nejenom Sorbona, ale i prožluklí bursiáni si dovolují počítat v procentních bodech, byť v procentní (= setinové) velikosti.
Ja to reknu jinak budeme se bavit o matematice jako takove nebo o nazvoslovy nejakeho oboru(slangu), ktery prejeli novinari?
Pokud se buidem bavit o matematice, tak v mojich skriptach statistiky procentni bod neni. Chapu, ze ekonomove neco takoveho maji, osobne me nevadi existence nejakeho procentniho bodu, ale nuceni, ze je soucasti matematiky misto toho aby se reklo, ze je to oborova zalezitost.
Druhou veci co mi vadi, kdyz se bavime o tom co je zaklad, tj. kdyz nekdo nepochopi danou otazku, viz. zastoupeni firefoxu, tam je zaklad 100procent uzivatelu(tak jak byla recena otazka). Takze narust z 50 na 60 je proste 10 procent. Pokud nekdo nezmeni puzvodni otazku aby obhajoval definici "procentni bod". Dobre to napsal 92. Otazka pana Krcmare byla nejak recena a tam proste plati, ze zaklad je jenom jeden a to monozina vsech uzivatelu. V diskusi byl podobny priklad vkladni knizka, u ni by take nikdo nepouzil "procentni bod", protoze by to nedavalo smysl.
Velmi živě si pamatuji příklad z učebnice matematiky pro základní školy:
Pračka v obchodě stála 10000 Kč. Byla nejprve zdražena o 10 %, poté o 10 % zlevněna. Kolik stojí nyní?
Správné řešení podle učebnice nebylo 10000 Kč. Ale kdo ví, třeba tehdy byla v učebnici chyba. Nicméně řešení správné řešení příkladu bylo konzistentní s ostatními úlohami, takže pokud se měla procenta počítat ze stále stejného základu (výrobní ceny pračky? ceny při prvním prodeji?), tak nás to tehdy na učili špatně.
[95] "tam je zaklad 100procent uzivatelu(tak jak byla recena otazka). Takze narust z 50 na 60 je proste 10 procent."
Jenže základ se v čase může měnit -- např. přibude uživatelů Internetu. Zatímco při stabilním základu by se to počítání procent možná dalo ještě okecat*, při měnícím se základu je to už úplný nesmysl.
Dejme tomu, že počet uživatelů je 1000 a vzroste na 1500 a zároveň podíl uživatelů FF vzroste o 10 procentních bodů (ze 50 % na 60 %). Počet vzrostl z 500 na 900. Bude-li základem 1000, vzrostl o 40 %. Bude-li základem 500, vzrostl o 80 %. Bude-li základem 1500, vzrostl o 26 %. O 10 % nevzrostl, ať si zvolíš kterýkoli z tech základů, mluvit o 10% růstu je tedy nesmysl.
A ten základ může být nejen proměnlivý, ale i úplně neznámý -- dejme tomu, že na nějaké akci odchytneš náhodných 100 lidí a na něco se jich zeptáš. Příště to zopakuješ a porovnáváš zastoupení různých odpovědí v procentech -- ale nevíš, kolik lidí tam bylo celkem, jenom tak zhruba. Ta procenta nelze mapovat na nějaké absolutní počty lidí.
*) i když i tam je to sporné, protože když řekneš, že podpora nějakého návrhu vzrostla o deset procent, tak se neví, jestli ho teď podporuje o desetinu víc lidí (např. 55 místo 50), nebo o deset procent ze všech víc (např. 70 místo 50) -- tuhle nejednoznačnost řeší procentní bod.
To 97:
A to je problem, ze vy nechapete otazku(schvalne-demogogicky) a odvozujete odpoved. V danem priklade jsou dva zaklady a vy vnucujete, ze byl pouze jeden(toto dela vetsina lidi co nechape statistiku). V prvni byl zaklad 10000 a vdruhe casti byl zklad 10000*1,1. Statistika neni o tupem prepsani cisel do vzorecku, ale o pochopeni otazky a vychozi situace.
Viz Pan Krcmar:
"politická strana posílila o dvě procenta, z 15 % na 17 %. To je samozřejmě špatně."
Tady je spravne "posilila o dve procenta", jelikoz se uvadi zvetseni podilu ze sta procent vsech volicu(pro nejakeho rypala, otazkou je i definovano nezmenil se pocet vsech volicu, ale pouze pocet volicu v dane pevne skupine).
Kdyby bylo napsano pocet volicu politicke strany se zvetsil o nejake procento, je mozna odpoved v procentech jak procentem s celku, tak i relativni narust vuci poctu puvodni skupiny. Ale matematicky je to spatny priklad umoznujici vic nez jednu odpoved a tim padem nesmysl. Novinari a ekonomove to pouzivaji jenom proto aby to zmatli (osobne verim, ze matematiku umi, ale delaji blbce s lidi)-
To Franta:
to stema lidma, ze je odchytnes a das vysledek. Musis prvne definovat jak jsi dane lidi vybral a pak teprve dostanes odhad v procentech(kdyz neni receno co je zaklad, nemuzu nikdy pouzit procenta).
Ale jinak je to pravda co pises(za predpokladu definice vyberu zakladni mnoziny, ale definici je, ale fakticky opet urcena).
[25] matematika základní školy: výrobek stojí 10 000 a pak stojí 15 000 -> zdražení o 50 %. Stejně tak: voličů strany je 100 000 a přibude dalších 50 000 -> nárůst o 50 %.
Jestliže do toho chceš tahat nějaký jiný základ (roční příjem osoby, která si kupuje daný výrobek, nebo celkový počet voličů), vyjadřuj to v procentních bodech, nikoli v procentech. Resp. v procentech můžeš taky, ale je potřeba explicitně vyjádřit, co je základ, jinak je to zmatečné -- základ se navíc může v čase měnit.
[106] "Novinari a ekonomove to pouzivaji jenom proto aby to zmatli"
Opravdu vtipné :-) Procentní bod jasně říká, jaký je základ, resp. je jasné, že dva procentní body znamenají např. nárůst z 15 % na 17 % nějakého (byť neznámého nebo i proměnlivého) základu. Zatímco "nárůst o 2 %" lze interpretovat několika způsoby -- jednou to bude znamenat třeba změnu z 10000 na 10200 a jindy změnu ze 100 na 104. (a to do toho netahám ani možnost, že se základ mohl v čase měnit). Pojem procentní bod přináší jednoznačnost, nikoli zmatení -- a to i kdyby to byl jen "konstrukt těch ošklivých ekonomů".
Pokud použijete někde procenta (promile či ppm) je nutné _vždy_ doložit k jakému základu se to vztahuje, bo procento samo je bezrozměrný. Že se dají počítat procenta z procent by se dalo pochopit, po značném množství alkoholu bych to snad mohl prohlásit i za účelné (po chlastu občas prohlašuji velký nesmysly...) nicméně pokud celý ten článek se skřípěním zubů vezmu jako fakt, potom mi laskavě řekněte, jak se ,,procentní bod'' bude jmenovat v případě, že půjde o ppm? (protože ppm a % je v podstatě to stejný, jenom je to jiná poměrná část) Příklad. Instalací TCXO zlepším stabilitu výstupního kmitočtu z 2ppm na 0.5ppm. Zlepším ji tedy o 1.5ppm bodu? (Viděli jste to někde napsaný? Já ne...) Kdybych akceptoval v celé kráse to s těma procentama a procentníma bodama, pak bych stabilitu výstupního kmitočtu zlepšil o ... a teď jsme u toho ... o 25% nebo 400%? Podle mýho názoru o 400%, protože menší číslo je lepší, že. Nicméně co je základ? Nesmysl to vůbec řešit, zlepšil jsem stabilitu o 1.5ppm! A za tím si stojím...bez ohledu na politické ekonomy a jejich procentní body.
Tyhlety debaty mi připomínají prodejnu se součástkama, kde mi poté co jsem chtěl dvouprocentní rezistory tamní soudružka prodavačka sdělila, že všechny jejich součástky jsou stoprocentní...
/To 110/ Mno, tak mi prosím dolož nějaký výpočet v procentních bodech. Jako matematickou operaci a ne jako slovní pondalistiku. Už to máš? Také koukáš co, že počítáš procenta :-)) Ať již počítáš nárůst vůči celku a nebo nějakému podcelku (poměrné části), stále počítáš procenta.
To [57] V niečom si mi pomohol. Vlastne v skutočnosti nejde o matematický problém ale jazykový. Nebudem to rozpisovať, ale poviem že ľudský mozog potrebuje počítať s percentami, a pomocné čistilice nevníma matematický ale len jazykovo ako pomocou informáciu, dôležité je to k akému percentu sa vzťahuje, teda skutočný výnos. Celé je to vlastne gramatický problém. Niekomu vadí nespresne použitý ypsilon, väčšinu ale zaujma skutočný výnos. A prečo sa nemôže udávať matematicky presné číslo v zlomku? Problém ľudského mozgu, ktorý informáciu o náraste o tretinu vyhodnotí ako vysoký nárast, reálne ale len z 2,7 na 3,7% teda o percento vynosu, nie rozdielu a toto je podstatné, ľudský mozog zaujíma niečo iné ako grammar nacistu. Celkom by ma zaujímalo kto tento pojem zviedol, kto pomenoval túto pomocnú číslicu a snažil sa ju zaviesť do matematiky, nieje to potrebné.
[111] "Nesmysl to vůbec řešit, zlepšil jsem stabilitu o 1.5ppm!"
Ale jak jsi správně napsal:
"Pokud použijete někde procenta (promile či ppm) je nutné _vždy_ doložit k jakému základu se to vztahuje"
Takže pokud jasně vyjádříš, co je základ, nemám s počítáním přírůstku v % nebo ppm místo v bodech žádný problém. A jednou z možností, jak vyjádřit, co je základ, je použití pojmu procentní bod -- pak je to srozumitelné -- ale když někdo jen plácne "přírůstek o 2 %", srozumitelné to není, musí si člověk domýšlet, co tím ten druhý asi tak mohl myslet, ale jednoznačné to není.
[112] ano, počítají se procenta, ale pojem procentní bod je nástroj umožňující vyjádřit, že základem je celek, nikoli část -- což by jinak nebylo jednoznačné a muselo by se to upřesnit (několika dalšími slovy). Procentní bod tak umožňuje skloubit jednoznačnost a stručnost -- není potřeba říkat: "strana A získala další dvě procenta oprávněných voličů", ale stačí říct: "strana A získala dva procentní body".
To 110:
Tak to je vtipne co pisete, je primo receno
v case 1. mela podil na volicich 15 procent (ze 100 nebo 150 je uplne jedno) 15 procent
v case 2. mela podil na volicich 17 procent (opet je uplne jedno jestli 100 nebo 150)
Ale vzdy to bylo na definovane skupine lidi(a je jedno jak byla velka ciselne)Vzdy si zvysili podil o 2 procenta celku. At bude zaklad jakykoliv(a musi byt urcen, treba i vyberem stylu obcane 30-50let takze nezname presny pocet, ale urcen JE).
Stale je to dokola, "procetni bod" STATISTIKA nezna, je to oborovy nazev pouze a jenom v ekonomii ne ve statistice.
A nic na tom nezmenite, procente tak jak tu vetu pan Krcmar nakonci napsal se zvetsil o 2 procenta. Je to jenom nepochopeni statistiky. Opet opakuji statistika je v prvni rade o pochopeni zadani, vzorecky jsou to uplne posledni. Viz vyse priklad od nekoho mam 10000 zvednu o deset a pak o deset snizim. Kdo nepochopi zadani nema sanci(a to je to pritom zakladni priklad na kterem se ukazuje jak se statistika nepocita)
Ja osobne se nepru o tom, ze nejaky obor nema definici(hantyrka) "procentni bod" ja se pru o to, ze to nema se statistikou jako takovou nic spolecneho. Jenom to zni vychazi, ale neni to soucasti statistiky. To ze dost lidi nechape podle diskuse ani jak se pocita s procenty je spise smutne.
Dalsi vec, je proc to pouzivaji novinari a ekonomove. Novinari, protoze je to hezke(bohuzel vubec nechapou co pisou) a ekonomove proti ostatnim aby plebs nevedel co jim zdeluji a mohl je zblbnout. A jeste maji tu drzost rikat, ze je to statistika.
[116] "Stale je to dokola, "procetni bod" STATISTIKA nezna, je to oborovy nazev pouze a jenom v ekonomii ne ve statistice."
I kdyby tomu tak bylo, k novinařině má často blíž ta ekonomie než statistika. Navíc tady někdo odkazoval použití procentního bodu právě ve statistickém časopise.
"Nárůst ceny ledničky za posledního půl roku byl 10 %"
"Nárůst příznivců strany za posledního půl roku byl 10 %"
V prvním případě cena ledničky vzrostla z 10 000 na 11 000. V druhém případě vzrostl počet příznivců dané strany z 1 000 000 na 1 100 000. Ale podle tebe narostl třeba z 1 000 000 na 1 800 000, že? Copak nevidíš tu nejednoznačnost? Proč by stejná věta měla znamenat jedno to a jednou něco jiného? Pojem procentní bod tyhle zmatky elegantně řeší.
To 119:
"Navíc tady někdo odkazoval použití procentního bodu právě ve statistickém časopise."
Nu ja cetl v mem oboru reklamni letaky a novinari to jako fakt davaji na net, ze ucinost kotle je 106procent a podobne blbosti. A je to jenom o tom nekdo vzla statistiku a zmrsil ju. Pouzizil skutecnou statistiku a pouzil ji nesmyslne pridal k tomu hezky znejici nove definice, ktere diky novinarum presli do obcneho podvedomi a ted jsou zpetne tyto definice nuceny pouzivat i odborniky a jelikoz jsou placeni za to aby makali a nepindali, tak to tise prechazi "oficialne to pouzivaji". Nu a vymyvanim mozku cast tomu i zacala verit, ze to tak je.
Takze za muzu rici existuje nejaka hantyrka "procentni bod", ale je na profesionalni urovni definici jako ucinost plynoveho kotle 106 procent. A pro "sorbonisty" existuji i definice derivaty apod. a uz malokdo dnes si dovoli rici, ze to je neco co dava smysl a "ucili to na vysoke" a presto se tomu vetsina lidi dnes smeje kdyz to "takyekonom" pouzije.
[121] Karole!!!!
Buď jste velmi drsný demagog, nebo vůbec nechápete, jak funguje matematika jako věda a nevíte co to je prestižní impaktovaný matematický časopis.
Účinnost kotle vyšší než 100% není pitomost. Je to vzhledem k danému stavu věci velmi logická věc. Účinnost kotlů se tradičně udává vztažena k VÝHŘEVNOSTI PALIVA. Takže u kondenzačního kotle mohu díky získávání tepla z kondenzace páry získat energii navíc a překročit 100% účinnosti vztažené k výhřevnosti paliva.
Pochopitelně nikdo netvrdí, že nějaký kotel má více než 100% účinnost vzhledem ke spalnému teplu paliva.
To není žádná novinařina. To není žádná zmršená statistika. To se prostě někdy před desítkami (více než 100?) lety v technice prostě zvolil základ pro výpočet účinnosti kotlů. A zvolil se tak, že u tehdy neexistujících kondenzačních kotlů to dneska vypadá divně, ale každý technik (v oboru) ví o co jde a není žádný problém.
A ještě pro jistotu dodám: Ta účinnost nad 100% se někdy raději nazývá "normovaný stupeň využití". Ale pojem účinnost se v tomto případě používá běžně, nejenom v marketingu - prostě každý ví, že je to je účinnost vztažená k výhřevnosti paliva.
Stejně tak, jako každý ví, že kdyby se účinnost vztáhla k jaderným silám v palivu, tak by byla tak hrozně malá, že by se těmi čísly nedalo rozumně pracovat :-D
@ 127
Dorbře, třeba v příspěvku @101 je to jasné.
"Velmi živě si pamatuji příklad z učebnice matematiky pro základní školy:
Pračka v obchodě stála 10000 Kč. Byla nejprve zdražena o 10 %, poté o 10 % zlevněna. Kolik stojí nyní?
Správné řešení podle učebnice nebylo 10000 Kč. "
Pračka teď stojí 9900,- , to asi kachápe každý.
Ale v blogu Petra Krčmáře:
"Procentní bod používáme, když chceme absolutním číslem popsat rozdíl relativních hodnot. Konkrétní příklad to vysvětlí. Dejme tomu, že podíl Firefoxu za rok vyrostl z 50 % na 60 %. Došlo tedy k nárůstu o 10 procentních bodů, ale rozhodně ne o 10 procent! Pokud bychom uvažovali procenta, narostl Firefox v našem příkladu o 20 procent."
Zde je jasně napsáno, že vzrostl "podíl Firefoxu". Tedy intuitivně jako celek chápu všechny webové prohlížeče. Proč tedy nemohu říct, že došlo k nárůstu 10% ?
Po milionpáté:
1) Na web chodí 1000 lidí. Firefox používá 500 z nich. Firefox má tedy podíl 50 %.
2) Na web chodí stále 1000 lidí a Firefox nyní používá 600 lidí. To je víc a můžeme to vyjádřit tak, že je to
- absulutním číslem o 100 lidí víc
- násobkem předchozího počtu je to 1,2x víc. A to se běžně označuje jako o 20 % víc.
Podíl firefoxu je nyní 60 % a já mohu chtít vyjádřit ten rozdíl. Předtím to bylo 50 %, teď je to 60 %. Mohl bych říct, že teď je to o 10 % víc.
Ale to by bylo matoucí, protože potom vlastně říkám, že počet uživatelů FF narostl o 20 % a jeho podíl na trhu narostl o 10 %. Ne vždy je možné z kontextu správně odvodit jestli ty procenta vztahuji k absolutnímu počtu nebo k procentům. Oba základy jsou naprosto legitimní - jak absolutní počet uživatelů firefoxu, tak absolutní počet uživatelů všech prohlížečů.
Proto se v těchto situacích používá procentní bod a žádná nejasnost nevznikne.
A jenom upozorňuji, že poté, co byl schválen můj komentář [67] (a zřejmě ještě nějaký jiný), tak se rozbilo číslování příspěvků a část diskutérů se tak zdánlivě odkazuje na příspěvky, na které vůbec nereagují.
Aha, takže sem nám staré dobré procento přejmenovalo na onen "procentní bod" a jeho pozici obsadilo "procento" nové, které znamená uplně něco jiného jak setinu z celku? Mohli si radši vymyslet jednotku novou, takhle v tom teď bude zmatek. Na druhou stranu chápu, že používání "nových" procent vypada víc sexy protože ty numera jsou větší když se to počítá od relativního celku :)
@ 128
Príklad s práčkou je správny.
Pán Krčmár má pravdu tiež.
To si vzájomne neodporuje.
Vaša intuícia je v tomto prípade nesprávna. Tak ako pri práčkach počítate za základ "aktuálnu" hodnotu pred zamýšľanou zmenou, takisto aj pri firefoxe sa za základ berie hodnota pred zamýšľanou zmenou - teda počet, ktorý zodpovedá tým 50% percentám celku.
Termín "procentní bod" nemá ekvivalent v angličtině, protože používají jiný výraz. Pokud matematicky vyjadřují procenta, uvádějí u údaje zpřesnění slovy 'absolute' nebo 'relative'.
Příklad s Firefoxem by tedy byl:
podíl vzrostl o 10% absolutně
podíl vzrostl o 20% relativně
vizte termíny 'absolute percentage', 'relative change', 'percentage change' apod.
Koukám, diskuse o procentním bodu jsou věčné. S procentním bodem je jedna nepříjemnost, na kterou mi zastánci procentního bodu nedokážou dát uspokojivou odpověď. Několi příkladů:
Když 10 jablek - 6 jablek = 4 jablka, pak logicky musí být 10 % - 6 % = 4 %. Pokud 10 % - 6 % = 4 procentní body, tak analogicky by mělo být korektní vyjádření, že 10 jablek - 6 jablek = 4 jablečné body.
Pokud platí 10 % - 6 % = 4 procentní body, nastává druhý problém, a to:
6 % + 4 procentní body = 10 (ale čeho? % nebo procentních bodů?)
Celý tento problém vznikl z lenosti, který by se dal vyřešit úplným vyjádřením jednotek ve sporných případech, např.
Pokud se hmotnost zvýší ze 50 kg na 51 kg, jedná se o zvýšení o 1 kg, v procentním vyjádření o 2 %(kg). Pokud se preference zvýší z 10 % na 15 %, tak ze zvýší o 5 %, neboli o 50 %(%).
[137]
Když 10 jablek - 6 jablek = 4 jablka, pak logicky musí být 10 % - 6 % = 4 %. Pokud 10 % - 6 % = 4 procentní body, tak analogicky by mělo být korektní vyjádření, že 10 jablek - 6 jablek = 4 jablečné body.
Už jsem to psal v několika příspěvcích. Procento není normální jednotka. Je to zkrakta pro "podíl části vůči celku". A tak s ní nemůžete vždycky jako s normální jednotkou pracovat.
Jestli tvrdíte, že problém vznikl z lenosti, aby se nemuselo přesně specifikovat, co je v daném případě myšleno tím základem procent, tak máte pravdu. To ale vůbec neznamená, že procentní bod je nesmysl. Že vznikly z lenosti - to by se dalo říct o polovině fyzikálních jednotek, které nejsou než jednoduchým násobkem, nebo podílem jiných jednotek :-)
[138]
Pokud tedy zvýšení z 15 % na 17 % je zvýšení o 2 procentníé body, lze to napsat jako 17 % - 15 % = 2 procentní body.
Pak tedy musí platit, že 15 % + 2 procentí body = 17. Ale v jakých jednotkách bude výsledek? V % nebo v procentních bodech? Bere se ta první? Tedy 15 % + 2 procentní body = 17 %, zatímco 2 procentní body + 15 % = 17 procentních bodů?
[138] s procentem můžu pracovat jako s jakoukoliv jinou jednotkou, pokud je stejný základ.
Pokud budu mít 200 jablek, tak když Pavlovi dám 10 % jablek a Pepovi 15 % jablek, tak jsem Pepovi dal o 5 % jablek víc než Pavlovi.
Logicky to sedí: 30 jablek Pepovi (15 %) - 20 jablek Pavlovi = 10 jablek (5 % rozdíl)
Nárůst o 5 % jablek roven nárůstu o 50 % % jablek.
Těm co se nelíbí vyjádření procentní bod. Matematika je bohužel přesná ve formulacích a nezná výjimky.
Definice: Nárust o X% znamená A' = A + (A * X)/100 , lze zapsat jako A' = A + X%.
Pokud nám tedy akcie které stojí 10kč narostou od 10%, znamená to, že jejich cena bude 11Kč. Pokud vám naroste vaše váha ze 100kg o 10% znamená to, že vážíte 110kg, pokud vám váš příjem stoupne z 30000 o 10%, znamená to, že stoupli na 33000kč. Prostš není možné procenta posuzovat jinak. Pokud vám sledovanost pořadu Česko Hledá Superstár stoupne z 60% o 10%, tak bude podíl 66%. Stejná analogie jako stoupnutí váhy, nebo třeba výběr daní, nebo růst rostli, nebo šetření nákladů.
Problém je, že se to plete, že lidi si to pletou a proto se říká procentní bod, kde skutečné platí, že 60% + 10 procentních bodu = 70%. Možná je to špatně pojmenovaný, možná by se mělo říkat nárust podílu o 10% z celku. Protože předložka "o" samovolně vždycky a výhradně znamená z aktuální hodnoty.
tak uz chapem, preco tolkym ludom nejde do hlavy, ked
firma, ktorej trzny podiel klesa, vyhlasi, ze rastie.
alebo ak pred 5 rokmi mal firefox podiel 40 percent ale to je z pohladu Mozilly daleko menej ako dnesnych 25 percent (cisla som si vymyslel, neviem ake boli a su). a caro je v tom, ze z pohladu Mozilly naozaj moze Firefox bezpecne rast, dokonca mozu tvrdit, ze ich rast sa da namalovat na rastucej krivke, mozu hlasit, ze kazdy rok je to o tolko a tolko percent.
cele to caro je len v sklbemi formulacie viet (a schopnosti spravne ju napisat a aj spravne ju desifrovat), pouziti takych pojmov, ktore sa nedaju zamenit a samozrejme aj na pochopeni faktu, ze niektore relativne hodnoty sa tazko prenasaju na absolutne pojmy, najma ak sa zaklad tiez v case vyvija. preto sa to pouziva u urokov, pretoze uroky su pojem viazany nielen na absolutnu hodnotu vkladu ale aj na iste casove useky.
dik za clanok :-)
[141]
Hodnota 1 [%] ± změna [p.b.] = Hodnota 2 [%]
Hodnoty jsou v procentech a změna je v procentních bodech.
Ale psal jsem to tady už několikrát - procenta nejsou normální jednotky, je to zkratka za nějaký poměr, takže s nima nelze vždy cvičit stejně jako když počítáte normálními jednotkami.
Takže se prosím neobtěžujte najít příklad, kde nesprávné použití procent a procentních bodů dojde k nesmyslnému výsledku.
/To 126/ Kristova noho, cituji: "Stejně tak, jako každý ví, že kdyby se účinnost vztáhla k jaderným silám v palivu, tak by byla tak hrozně malá, že by se těmi čísly nedalo rozumně pracovat". Každý ví - 90% populace naopak vůbec neví, co to jaderné palivo je a co je jaderné štěpení. Nepiš o něčem, o čem nemáš ani páru, protože to pak vypadá jako zpravodajství TV Nova. Hloupost nad hloupostí…
Vůbec nechápeš, co k čemu se vztahuje a co s čím se srovnává. Kondenzační kotel a jaderné palivo, fakt postavené na hlavu. Slovní úlohy (i s procenty) se řeší na základce… Navíc účinnost kotle nemá s jadernými silami (myslíš silnou jadernou a nebo slabou jadernou?) co dělat. To co tady nadhazuješ, se ti v hlavince popletlo se vztahem E=m×c2 (ta dvojka je exponent), ale to je fakt o něčem jiném, oxidace (hoření) fakt není anihilace a srovnávat se nedá. Začínáš opravdu perlit, jsem zvědav, jaké další nesmysly z tebe ještě vypadnou…
[142] Ne s procenty nemůžete počítat jako s normální jednotkou, ani když má stejný základ.
Příklad: Mám stranu, která je volitelná pro 60 % populace. Druhá strana je volitelná také pro 60 % populace. Základ je v obou případech stejný = celá populace. Přesto nemohu jejich volitelnost sčítat a zjistit, že jedna nebo druhá strana je volitelná pro 120 % populace.
Správná odpověď je někde mezi 60 % a 100 % populace a není způsob, jak k tomu dojít, bez dalších znalostí o populaci.
Ve vašem příkladě jste napsal "tak jsem Pepovi dal o 5 % jablek víc než Pavlovi."
Jenže to právě není pravda. Jeden dostal 20 jablek a ten druhý 30 jablek. Jeden dostal o 50 % víc, než ten druhý. V tomto případě máme pochopitelně jiný základ. A základy můžeme mít dva. Můžeme říct, že jeden dostal o 50% více než ten druhý (základ je 20 jablek). Můžeme říci, že jeden dostal o 33,3% méně než ten druhý (základ je 30 jablek). A můžeme říci, že jeden dostal o 5% původního celku více, než ten druhý.
Ale věta sama o sobě jeden dostal o 5 % více než druhý je prostě špatně. Protože v tom případě se odkazujete na základ 200 jablek, který z té věty vůbec není patrný.
Že by si to přečetla i redakce Novinek? Viz článek „Vztahy Romů a majority jsou na bodu mrazu“: Z dlouhodobého pohledu zůstává názor veřejnosti na tuto problematiku prakticky nezměněn. Pouze v případě negativního hodnocení soužití zaznamenalo CVVM zřetelný nárůst u varianty "velmi špatné", zatímco podíl hodnocení "spíše špatné" se o jedenáct procentních bodů snížil.
[147]
Můj příspěvek [71] byl na vás. Chápu to tak, že už nemáte argumenty, tak jenom poštěkáváte, ale budiž, zareaguji.
To s tím "každý ví" bylo vztaženo k předchozímu příspěvku a bylo tím myšleno každý technik ví. Chápu, že to nebylo na první pohled patrné.
Po přeformulaci věty jsem měl v příspěvku mít jaderné energie a nikoliv sil, děkuji za opravu. Nicméně celá ta pointa té věty s jadernou energií (chybně silou) je o tom, že takové srovnání by bylo k ničemu. Takže se celkem vlamujete do otevřených dveří.
Ale jinak srovnání energie chemických a jaderných vazeb, srovnání hoření a štěpení se běžně dělalo - právě aby se ukázal ten nebetyčný rozdíl kolik energie lze ze stejného množství hmoty získat jedním a druhým způsobem.
Hlavní pointa mého příspěvku je, že účinnost kotle > 100 % není nesmysl. K tomu něco máte? K příspěvku [71], kde se řeší hlavní téma diskuze - procentní body - něco máte?
Procento ve fyzice: Myslim, ze to v diskuzi nikdo nezminil, a tak to radsi napisu. Ve fyzice lze znak '%' chapat jako cislo 0.01:
In keeping with Ref. [4: ISO 31-0], this Guide takes the position that it is acceptable to use the internationally recognized symbol % (percent) for the number 0.01 with the SI and thus to express the values of quantities of dimension one (see Sec. 7.14) with its aid. When it is used, a space is left between the symbol % and the number by which it is multiplied [4: ISO 31-0]. Further, in keeping with Sec. 7.6, the symbol % should be used, not the name “percent.”
Zdroj: http://physics.nist.gov/Pubs/SP811/sec07.html
Takze treba narust A o X% NELZE zapsat jako A' = A + X%.
[143]
Ovšem fyzikáři tvrdí, že tvrdí, že sčítat a odčítat lze pouze stejné jednotky. Takže stejně jako 60 V + 50 A musí vždy zůstat jako 60 V + 50 A a nemůže to být 110 čehosi a stejně jako 50 hrušek + 60 jablek musí zůstat buď pořád 50 hrušek + 60 jablek nebo 110 ks ovoce, tak musí 15 % + 2 procentí body zůstat pořád 15 % + 2 procentní body. Případně by šlo vymyslet nějakou nadřazenou veličinu zahrnující jak procenta, tak procentní body.
[145]
Na základě čeho platí, že Hodnota 1 [%] ± změna [p.b.] = Hodnota 2 [%]? Proč to není tak, že Hodnota 1 [%] ± změna [p.b.] = Hodnota 2 [p.b.]?
[147]
V daném případě se jedná o množinu s průnikem, kde klasické sčítání nefunguje podle očekávání. Pokud bude ve skupině 100 lidí 50 žen a 75 lidí s býlemi, také nemůzu počet lidí, kteří jsou buď žena nebo nosí brýle počítat jako 50 + 75.
Snad jsem nic nepřehlédnul, ale zatím tu žádný odpůrce procentních bodů nevysvětlil, proč by dvě stejné věty měly znamenat pokaždé něco jiného – viz [119]:
"Nárůst ceny ledničky za posledního půl roku byl 10 %"
"Nárůst příznivců strany za posledního půl roku byl 10 %"
Jediný důvod, proč by (v jinak stejných větách) měl být základ vždy něco jiného, je ten, že je zvykem (!) uvádět příznivce stran v procentech z celkových voličů, zatímco ceny zboží v absolutních hodnotách. Také by ale mohlo být zvykem uvádět ceny zboží jako procento z průměrné roční mzdy. Je to prostě jen a pouze o zvyku a znalosti souvislostí, že jsou lidé schopní interpretovat "nárůst o 10 %" jako "nárůst o 10 procentních bodů" nebo "nárůst z 50 % na 60 % z celkového počtu voličů". Samo o sobě to z té věty nevyplývá, je to dvojznačné (minimálně) a zmatečné.
[152] Procento NENÍ jednotka. Nelze s ním vždy pracovat jako s jednotkou a když tak uděláte, tak se občas doberete k nesmyslu. Procento je zkratka pro podíl.
Takže mohu sčítat procenta a procentní body - protože na pozadí je stejná jednotka.
Proč je to tak a ne jinak? Protože procentní bod je definovaný pro porovnávání rozdílu mezi procenty. Výsledné hodnoty mají smysl v procentech. To jestli říkám procento, nebo procentní bod rozlišuje, k jakému základu ty procenta vztahuji.
Zápis 10 % + 5 p.b. = 15 % prostě znamená.
Celek * 0.1 + Celek * 0.05 = Celek * 0.15
Pokud použijete zápis
10 % + 5 % =
tak to lze interpretovat jako
Celek * 0.1 + (Celek * 0.1) * 0.05 a to má pochopitelně jiný výsledek.
Tak to je hezké, že si rozumíme. Beru to tak, že se shodneme, že i když mají procenta stejný základ (základem budiž třeba ta vaše skupina 100 lidí), tak na ně nelze vždy aplikovat všechna pravidla pro počítání s jednotkami.
/To Analog/ Argumenty nemáte vy, tlacháte a matláte jabka s hruškami, sčítáte různé veličiny. 10 % je 10 % a deseti procenty zůstane. Ledničky nebo voličská základna na tom nic nezmění, je úplně jedno, jaký základ zvolíte a nebo k čemu změnu vztahujete. Nakonec tu změnu vždy vyjádříte v procentech. Jen jedním výsledkem řeknete, o kolik procent se zvedla cena lednička a druhým výsledkem vyjádřite, o kolik se zvedla členská základna XY strany. Z toho se však ve druhém případě nedozvíte, jaký je tržní podíl oné politické strany na politické moci…
Už ten nešťastný příklad pana Krčmáře s FF ukazuje bezdechost vaší argumentace. O kolik procent se zvedla využívanost FF vzhledem k předchozímu stavu užívání FF je nicneříkající cifra, neboť nic neříká o stavu využívání FF vzhledem k ostatním používaným prohlížečům.
Ještě jinak. Velký nárůst využívání sama k sobě při téměř nulovém zastoupení vypadá dobře, v reálu však nárůst třeba "o 50 %" při 1% používání je téměř zanedbatelný a tržní podíl prakticky nezvyšující. Tedy, procentuální podíl používání prohlížečů vyjadřuje podíl vzhledem k celku (a ostatním prohlížečům), kdežto vaše výpočty nárůstu nějaké části, kterou nemohu srovnat s "konkurencí" (celkem), jsou nicneříkajícími ciframi - nazvěte si je třeba procentními body…
/To 154/ Tímto příkladem jste tedy opravdu podtrhl svou veleignoranci. Již po xté vám řada diskutucích jasně sděluje, že % není jednotka a vy jim to stále opakovaně vkládáte do úst. Bolek Polívka by vám už asi řekl "hňupe" :-))
Třeba si sčítejte různé jednotky, volty s ampéry a nebo procenta s "procentními body", jen nevím co výsledek vašeho rádobysoučtu "40% užívání FF + 15% nárůst preferencí TOP 09" vyjadřuje. Ale to je vlastně jedno, vždyť to nakonec sám zdůrazňujete…
[155, 156]
Někdy je zajímavý ten růst v procentech, kdy základem je minulá hodnota. Někdy je zajímavý ten růst v procentech, kdy základem je celý trh. Velmi často jsou zajímavé obě hodnoty.
Jestli vy jste se rozhodl, že vždycky zajímavá ta jedna a ta druhá je vždy nicneříkající, tak nenadělám nic.
Již po x-té někdo počítá s procenty jako s jednotkou (a k tomu ještě dělá zjevnou analogii výpočtu a jednotkami), tak mu holt po x-té zopakuji, že procento jednotka není.
Proč máte pocit, že jsem zastánce sčítání voltů s ampéry, to opravdu netuším. A co má znamenat to, že mi podsouváte sčítání podílu firefoxu s nárůstem preferencí TOP09, to netusím už vůbec. Asi to znamená jenom to, že už fakt nemáte argumenty.
[155, 156] Když mám nárůst **něčeho** o x procent, základem je to **něco**, tedy původní hodnota, ať už je daná absolutně, nebo jako podíl. Pokud podíl prohlížeče na trhu vzroste o 20 %, základem je podíl prohlížeče na trhu, nikoliv celý trh. Právě to, že jednou za základ považujete původní hodnotu (např. zdražení o X procent ceny), a jindy jakousi horní mez (podíl na trhu), je míchání jablek s hruškami.
Aby se tomu předešlo, používá se (nebo spíš nepoužívá, protože ani média bohužel netuší, co to je) procentní bod: když řeknu, že podíl prohlížeče na trhu vzrostl o deset p.b., jednoznačně to vztahuju ke stejnému základu, k jakému se váže podíl prohlížeče na trhu (tedy 100 %).
/157/ Mno, konečně správně operujete s procenty a zapomínáte na své oblíbené "procentní body", které jsou slovní hříčkou a ne nějakou matematickou entitou. Volty s ampéry a jabka s hruškami jsem za příklad zvolil proto, abych zvýraznil absurditu vaší "argumentace" a zastávání součtu procent a "procentních bodů".
Svým výkonem jste mě přesvědčil, že byste mohl být ideologickým "vůdcem" kterékoliv z našich politických stran. Ty také stále dokola melou svou odrhovačku o programovém prohlášení, které každým dalším krokem více a více pošlapávají. Nemáte argument a stále melete tu svou. Znovu a znovu. Asi jako "soudruh" Drábek, který stále říká, že jeho nový systém pracuje, byť se z desítek míst ozývají hlasy, že tomu tak není…
/158/ Mno, tak o podílech prohlížečů pojednávají například tyto články:
- http://www.lupa.cz/clanky/internet-explorer-se-propada-k-padesati-procentum/
- http://www.iinfo.cz/tiskove-centrum/tiskove-zpravy/navrcholu-prohlizece-2007/
- http://www.pcmagazin.cz/internet/podily-webovych-prohlizecu-za-mesic-rijen
Žádný z těchto článků neřeší podíly sama sebe, ale vzhledem k celému trhu. Na podporu vaší "argumentace" jsem příklad nenašel.
[159]
Dovolte, abych se představil, jsem Jaromír Drábek. Hezký večer.
Musím po milonšesté zdůraznit, že procenta nejsou jednotka. Nedělám to rád, musím - Opět totiž srovnáváte sčítání čísel s jednotkami s čísly s procenty.
Tím, že sčítám procenta a procentní body vůbec k žádné kolizi jednotek nedochází, protože jednotky jsou pořád stejné - akorát překryty procentem.
Procentní body jsou nepotřebným novotvarem. Je to anglicismem, který přinesli ekonomové a lidé, kteří neumějí pořádně česky.
Výraz „percentage point“ pokračuje v logice angličtiny, podobně jako třeba ppm (parts per milion) apod.
Procentní bod je slangem angličtinou zblbých ekonomů a patří z hlediska češtiny do stejné řady čaských slov jako „zprocesovat“, „katovat kosty“, …
Jinak řečeno, procentní bod není v češtině vůbec.
V češtině prostě řekneme, že procento ze základu se zvýšilo o 10 %. Podíl Firefoxu se zvýšil o 10 %. Úroky na účtě vzrostly o 0,3 % ze základu.
Procentní bod je nedávno vzniklý anglicismus a slang ekonomů. Není to český výraz. A čeština ho ani nepotřebuje.
[162] Kdo to ani po přečtení článku a více než 160 komentářích nepochopil, musí být buď blb, nebo troll, to se na mě nezlobte.
"Parts per million" přesně odpovídá výrazů "[parts] per cent", tedy anglicky "per hundred". Percentage point *je* česky procentní bod, ať se to hlupákům líbí, nebo ne. Jak už zde bylo zmíněno, na burzách a finančních trzích se používá pojem "basis point", česky "bazický bod" a je to setina procentního bodu.
Děkujeme Miloslavu Ponkrácovi za hezkou ukázku, jak jsou procentní body potřebné.
V češtině prostě řekneme, že procento ze základu se zvýšilo o 10 %. Podíl Firefoxu se zvýšil o 10 %. Úroky na účtě vzrostly o 0,3 % ze základu.
První věta je zcela nesrozumitelná.
Druhá věta sice sama o sobě funguje - ale to jenom do okamžiku, kdy budu chtít jít hlouběji a zajímat se nejenom o podíl firefoxu, ale i další statistiky. Potom se bude růst počtu uživatelů v procentech a podíl firefoxu v procentech začne nehezky plést.
A třetí věta - každé procento je z nějakého základu. A já tedy z té věty nechápu z jakého základu vzrostly. Z minulé hodnoty? Jenom podle absolutní velikosti čísla vytuším, že tím "o 0,3 % ze základu" je myšleno o 0,3 procentního bodu.
Pokud bylo v češtině zavedeno "% ze základu" = "procentní bod", tak já jsem se s tím na základní, střední ani vysoké škole nesetkal. A jste první, koho něco takového vidím psát - a toto není moje první diskuze o procentním bodu :-)
OK, zkusim to ještě jinak. (Možná už to zaznělo, nečet jsem všechno.)
Představme si, že babička s dědečkem nemají pouze 6 jablek jako v té písničce, ale mají jich dohromady sto. Dědeček jich má původně padesát, ale řekne babičce: "Dej mi babko deset jablek, musím naučit lidi počítat s procenty."
Původně měl dědeček 50 % jablek, nyní jich má 60 %.
Pokud někdo tvrdí, že počet dědečkových jablek se zvedl o 10 %, měl by se okamžitě vrátit na základní školu.
Počet dědečkových jablek se zvedl o jednu pětinu, tj. 20 %. Zároveň se však zvedl o 10 procentních bodů (p. b.). (!)
V tomto příkladě se jedno jablko shoduje s jedním procentním bodem. Je to čistě z didaktických důvodů, v realitě se to běžně nestává.
/To 163/ Jsem rád, že jste si toho všiml a ukazujete na příklad, který dokazuje, že procenta se zaměňují za patvar procentní bod. Pořád tady omíláte s analogem a dalšími polovzdělanci, že procentní bod je podílem z jakéhosi podílu sama sebe.
Z uvedeného grafu je jasně patrné, že jde o procenta. Stejně tak v tabulce druhého uvedeného odkazu je zobrazen např. pokles podílu IE o 15% (11/2007 versus 11/2006) z 77,36 % na 62,57 % tržního podílu. V textu pak autor chybně používá patvar procentní bod místo procento.
Navíc jste absolutně nepochopil, že jsem poukázal na to, že ve všech přehledech se řeší tržní podíl vůči celku, vůbec nikdo neuvádí nárůst vůči sama sebe (což trefně glosuje /174/), neboť to nikoho (snad vyjma tvůrců) nezajímá… Chápu, že řada lidí dnes nedokáže přečíst tabulku, natož pak graf, pak ale ať neiterpretují bláboly o neexistujících "operátorech"…
Tahle diskuze mě docela pobavila, hlavně argumentace zdravého rozumu. To je troll, jak má být, klobouk dolů :-)
Pravidlo 1: Tak jednak procenta jsou relativní jednotka.
Pravidlo 2: Žádné výjimky k pravidlu 1.
Když A naroste o X procent, je výsledek A*X/100.
Příklad Firefoxu: Podíl narostl z 50% na 60%, tak _podíl_ narostl _o 20%_, protože 50*20/100=60.
Trollové se nás snaží přesvědčit, že při práci s procenty se používá jiná magická matematika, a že výraz "o X procent" vlastně znamená sčítání čísel. Tomu tak není, viz pravidlo 2.
[179] "že procentní bod je podílem z jakéhosi podílu sama sebe." Procentní bod není žádný podíl. Procentní bod vyjadřuje rozdíl mezi dvěma podíly jednoznačně, zatímco použití procent dovoluje dvě různé interpretace.
"Z uvedeného grafu je jasně patrné, že jde o procenta. Stejně tak v tabulce druhého uvedeného odkazu je zobrazen např. pokles podílu IE o 15% (11/2007 versus 11/2006) z 77,36 % na 62,57 % tržního podílu. V textu pak autor chybně používá patvar procentní bod místo procento." Jde o procenta jako "jednotku", proto je použit výraz procentní bod. Jinak by pokles o 15 % znamenal 77,36 * 0,85 = 65
"Navíc jste absolutně nepochopil, že jsem poukázal na to, že ve všech přehledech se řeší tržní podíl vůči celku, vůbec nikdo neuvádí nárůst vůči sama sebe".
Máte pravdu, zřejmě jsem to nepochopil. Procentní bod se ale používá v souvislosti se změnou. V textu se téměr nikde neuvádí *jakýkoliv* nárůst, jsou tam jen absolutní čísla (podíly). Tam, kde se mluví o změně, jsou použitý procentní body.
(což trefně glosuje /174/), neboť to nikoho (snad vyjma tvůrců) nezajímá… Chápu, že řada lidí dnes nedokáže přečíst tabulku, natož pak graf, pak ale ať neiterpretují bláboly o neexistujících "operátorech"…
Pokud mám sklon silnice vyjádřen v promilích, nebo třeba objem alkoholu v krvi, tak tyto hodnoty se mění o promile a ne o promilové body. Změna sklonu z jednoho na dvě promile je o jedno promile a nový sklon je dvojnásobný. Procentní bod je výmysl ekonomů, aby si mohli hrát na vědce, přitom mají co dělat s trojčlenkou :D
O. Brandos: Procentni bod neni blbost. Pokud jste mel 10 brambor a nyni mate 15 muzete to vyjadrit nekolika zpusoby: "Pocet brambor vzrostl o pet brambor" nebo "Pocet brambor vzrostl o padesat procent". Obe je spravne. A ted misto brambor dosadte procenta. Nyni by oboje melo byt take spravne jenze jenze jednou tam je pet a podruhe padesat a jinak jsou vety shodne. Proto se pouziva procentni bod. Abyste mohl rici "vzrostl o padesat procent" Nebo "vzrost o pet procentnich bodu" a tim to rozlisujete.
Ja dekuji panu Krcmarovi. Vysvetleni procent a procentnich budu si vytisknu. Podle mne cela diskuze mela byt o tom, proc si politici(ekonomove) vymysleli "procentni body". Je videt, ze tento termin jim obcas vice padne do karet. Jinak procenta a trojclenky pocitat umim, jsem ze stare skoly.
Velice se tesim na zamysleni o cestine, protoze mi napr. rve usi kdyz maminka vola na sve deti Monika, Martina, Lukas a ne spravne Moniko, Martino, Lukasi.
Tak pojem procentní bod mi připadá na světě tak trošku zbytečný, ale co můžu dělat, když to tolik lidí používá, že. Ale nějak to pořád nechápu. Takže mám 1000 uživatelů a 50 % používá Firefox (tedy 500). Fajn. Za rok měřím stejnou skupinu a ta mi stoupla na celkem 1500 uživatelů a Firefox teď používá 60 % (tedy 900 lidí). OK, potud to chápu. A teď mi prosím někdo vysvětlete, jak to, že počet uživatelů Firefoxu stoupl o 20 %? (tento příspěvek směřuju speciálně na Frantu, pevně věřím, že ostatní si toto uvědomují, ale u něj si tím nejsem tak úplně jistý). Pro ostatní: Nechápu koho, kdy a proč zajímá, že procenta vzrostla o 20 %. No a? Vždyť ze zadání příkladu jasně vidím, že vzrostla z 50 % na 60 %. Co je tak zajímavého na tom, že vzrostla o 20 %. A podíl Firefoxu vzrostlu o 10 %. To je prostě fakt, nebo snad ne?
Jinak k tomu pivovaru. Předpokládám, že pro pivovar je důležité: 1) jaký má podíl na trhu (tedy o kolik procentních bodů = procent stoupl jeho podíl oproti obodbí xy). 2) o kolik se mu zvýšil výnos, nebo něco podobného. A tam snad bude počítat ze základu kolik vyrobil/vydělal a ne z nějakých podivných 20 %, u kterých pořád nechápu, co zajímavého mi k problematice vlastně mají v praxi říci (neříkám, že nenajdete příklad, kde sednou a dají smysl).
To 125,256:
Normovany stupen vyuziti je spravny termin.
Ucinnost kotle je uz marketingovy termin, ktery byl prejat i technikama aby meli pokoj od marketingu. To ze ted uz i dost techniku tento paskvil pouziva ni cnerika o tom, ze je to nesmysle termin. Je to prima ukazka kdy nekdo neznali vzal terminy(marketing a je jedno v kterem roce tj. pred 1 nebo 10lety) a secetl prave procenta co nejdou a vyslo mu krasne marketingove cislo.
Kdybych na zkouste s temodynamiky jenom rekl, ucinost kotle 100 a vice procent letim. To ze v praxi se to pouziva, bo to zavedli kdysi od marketigu je vec jina. Stejne je obecny pojem nejoptimalnejsi(ktery nekomentuju, zvykl sem si) a presto nikdo kdo chape teminy by to u zkousky nepouzil. Nu a uz ted se hodne lidi bude hadat, ze to je normalni logicky temin, stejne jako ucinost kotle. Verim, ze za 100 let budou upalovat, kdyz se nekdo ozve "nejoptimalnejsi" je preci nesmysl...
Nu cest. Byl to krasny Flame, ale uz se ho nebudu ucastnit. Ale o Analogu uz nemyslim, ze pouziva znalosti ze skoly , ale uz jenom marketingove novotvary a jeste mi je cpe jako fakty...
[154], [161]
Pokud je jednotka stejná, pak nedává smysl zavádět pro ní dvě různá značení.
A ještě jste nevysvětlil proč je to
10 % + 5 p.b. = 15 %
a ne
10 % + 5 p.b. = 15 p.b.
[157]
Procento je jednotka jako každá jiná. Stejně jako mohu stanovit přepočet mezi barelem a litem, mohu stanovit přepočet mezi procentuálním podílem a absolutním počtem.
Např. Pokud bude 250 V považováno za 100 %, vyjde převodní koeficient 2,5 V/%. A s tím pak mohu vesele počítat dále.
[158]
A proč tedy v těchto případech nepoužívat pouze procentní body a na nějaká % se nevykašlat úplně?
[170]
Nikoli, pravdu je v obou dvou případech. V prvním případě protože 60 % - 50 % = 10 %, v druhém případě protože 10 % / 50 % * 100 % = 0,2 * 100 % = 20 %. Matematicky v tom žádná chyba není.
[183]
Procenta jsou absolutní jednotka jako každá jiná. Vždy mohu najít přepočítací koeficient mezi procentním vyjádřením a původní jednotkou, viz výše.
[184]
Procentní bod zjednoznačňuje intepretaci (pro toho, kdo pojem procentní bod zná), ale matematicky a fyzikálně je to nesmysl, neboť při sčítání a odčítání není důvod ke vzniku jednotky nové, neboť sčítzat a odčítat lze pouze stejné jednotky.
[190]
Ale k tomu by stačilo jenom důsledně uvádět, z čeho ono procento vyplývá. Pokud řeknu, že dědeček měl 50 % procent jablek, babička mu něco přidala, takže poté měkl 60 % jablek, což znamená, že měl o 10 % jablek více, což je nárůst o 20 % % jablek.
[196]
Co když to jsou slovenky?
Ještě dotaz:
Pokud je procentní bode definován jako rozdíl dvou procentních hodnot, jakou jednotku má rozdíl dvou procentně bodových hodnot? Procentní bod to být nemůže, neboť ten už je definován jako rozdíl dvou procenntích hodnot.
Nás ve škole přesně na toto upozorňovali, a výraz "procentní bod" tam rozhodně nezazněl.
"Pokud používalo loni Firefox 50% uživatelů a letos ho používá 60% uživatelů, pak se počet jeho uživatelů zvýšil o 10%" = "Pokud používalo loni Firefox 50% uživatelů a letos ho používá 60% uživatelů, pak se jeho podíl zvýšil o 10%"
Procenta z procent jsou nesmysl, vždy, opravdu.
Byli jsme upozorněni, že to hromada lidí nechápe - evidentně měla paní učitelka pravdu.
Představte si opačnou situaci.
Pokud používalo loni Firefox 60% uživatelů a letos ho používá 50% uživatelů, pak se jeho podíl snižil o kolik? Protože procenta mají zjednodušit práci se zlomky, nedává smysl říkat, že se jedna o snížení o 16.67%, že?
Jde tedy říct "Podíl Firefoxu se snížil o 10%" nebo "Počet uživatelů Firefoxu klesl o 10%".
Je tu ale jedno důležité "ale" - nemluvíme mrtvým jazykem a je klidně možné, že si někdo vymyslel procentni bod aby tyto dvě situace odlišil podle toho, jak se mu to zrovna hodí, a je klidně možné že se to "oficiálně" používa v nějakém prostředí, nebo že se to časem stane oficiálním termínem. Klidně je možné, že to už oficiální je.
Já jsem staromilec a každého, kdo na mě bude vytahovat "procentní body", budu nadále považovat za méně svéprávného :)
Verze bez procentního bodu:
Dědeček a babička měli dohromady 200 jablek. 100 jablek měl dědeček, 100 jablek měla babička. Dědeček měl tedy 50 % celkového počtu jablek. Babička mu dala 20 jablek, tedy 10 % celkového počtu jablek. Dědeček měl pak měl 120 jablek, tedy 60 % celkového počtu jablek. Nárůst počtu jablek dědečka byl z 50 % celkového počtu jablek na 60 % celkového počtu jablek, což je nárůst o 10 % celkovéko počtu jablek.
Pokud ale přijmu, že rozdíl dvou procentních hodnot má jako jednotku procentní bod, bude to takto:
Dědeček a babička měli dohromady 200 jablek. 100 jablek měl dědeček, 100 jablek měla babička. Dědeček měl tedy 50 % celkového počtu jablek. Babička mu dala 20 jablek, tedy 10 % celkového počtu jablek. Dědeček měl pak měl 120 jablek, tedy 60 % celkového počtu jablek. Nárůst počtu jablek dědečka byl z 50 % celkového počtu jablek na 60 % celkového počtu jablek, což je nárůst o 10 PROCENTNÍCH BODŮ celkovéko počtu jablek.
[203] Jan Schermer: Tady je článek o procentu z procent, u toho je dlouhá diskuse a vy ve 203. komentáři napíšete, že procenta z procent jsou nesmysl? Člověče, děláte si legraci? Četl jste vůbec ten článek a diskusi? Chodil jste do školy? Nikdy jste nedělil část koláče na části? To už fakt musí být nějaká psychická porucha, to prostě není možný…
Fakt doufám, že v téhle diskusi se vyskytují trolové, protože jinak by to bylo se vzděláním populace opravdu špatné.
O. Brandos: To byste mohl napsat i o procentech. Pokud se rozhodnete hovorit o narustu procentualniho zastoupeni musite pouzivat bud zlomky nebo procenta (spravne) nebo procentni body. Proti pouzivani zlomku nic nemam. Pokud neco vzroste z 10% na 11% necht nekdo rekne, ze to vzrostlo o desetinu. Pokud chce pouzit procenta ma problem. Narost cehokoliv o desetinu vzdycky znamena narust o deset procent. Tady je ale i narust o jedno procento, kteremu se spravne rika o jeden procentni bod. Pouzivani zlomku se nebranim. Pokud nekomu nejde procentni bod pod nos necht pouziva zlomky. Pokud ale pouziva procenta tak spravne!!! Tedy v pripade narustu cehokoliv z 10% na 11% bud o desetinu, nebo o 10% nebo o jeden procentni bod. Tyto vsechny varianty jsou spravne. Varianta narust o jedno procento je bohuzel spatne.
[207] Podstaná věc tam chybí. Připište k tomu prvímu odstavci: pokud se podíváme na dědečka, tak měl jablek 100, nyní jich má 120. Na otázku o kolik procent jablek má víc je odpověď o 20 procent. Takže má navíc jak o 10% víc, tak o 20% víc, podle toho, zda se bavíme o rozdílu procent ze všech jablek, nebo z dědečkových jablek. Musíme tedy pečlivě rozlišovat a v kontextu uvádět, co vlastně počítáme.
A k druhému odstavci: pokud se podíváme na dědečka, tak měl jablek 100, nyní jich má 120. Na otázku o kolik procent jablek má víc je odpověď o 20 procent. Takže má o 10 procentních bodů více a o 20 procent více. U procent stále ještě nevíme s jistotou o procenta z čeho jde, ale u procentních bodů už to víme spolehlivě.
A proto finančníci a ekonomové milují procentní body, nemusí moc pátrat po tom, jakou kulišárnu na ně druhá strana hraje. Když se dohodneme na navýšení provize o 5 procentních bodů, tak to prostě žádná strana neokecá stylem "ale my to mysleli jako 5 procent z... {provize|ceny}"
207: Vase varianta je spravne, ale je to diky tomu, ze dusledne pouzivate zaklad z ktereho pocitate. Dedecek mel nejdrive 100 jablek pote 120 to je narust poctu jablek dedecka o 20%. Proto kdyz vzroste nezamestnanost z 10 na 11% je to narust nezamestnanosti o 10% (jednu desetinu) nebo o jeden procentni bod.
A ještě jedna věc je zajímavá. Řada odpůrců procentního bodu zde argumentuje, že i procenta je přirozené počítat z celku a naopak procenta z podílu jsou špatně. Škoda, že ten názor nezastává i ředitel našeho podniku. Pokud by i on počítal procenta zásadně z celé části, to jest součtu platu všech zaměstnanců, to by zvýšení platu o 5% dostalo úplně jiné grády :-)
[211] ano, toto chápu. Přesně proto to asi vzniklo. Protože lidi jsou blbý a nebo zákeřní (to spíše) a nedokáží/nechtějí jasně říci o co jde. Na druhou stranu 5 %, 5 procentních bodů, pokud se tím budu chtít řídit při důležitém rozhodnutí, nebude mi stačit ani jeden z těchto údajů. Já prostě musím vědět z kolika % na kolik % se to změnilo a z jakého údaje ti demagogové proti mě vycházejí (kde vzali ta % z čeho se počítala, atd.).
K těm jablkům. Fajn, tak kromě toho, že babička dala 20 jablek tak navíc 10 jablek sežral jak děda tak i babička. Tzn. děda vlastní 50 % jablek (100 jablek) následně má 61.1 % jablek (ze 180 jablek je to 110 jablek). Tedy nárůst jeho jablek o těch vašich 11.1 procentních bodů. Počet jablek dědy se zvýšil o 10 %. Vycházet z 50% a 61.1% podílu dědy na jablkách a začít motat o navýšení o 22.2 % je prostě úplně na nic.
[213] Musíte hlavně vždy vědět z jakého celku to počítáte. Váš ředitel to počítá taky z celku. Ze 100 % vašeho platu (předpokládám), nebo z něčeho jiného? Když nevíte z čeho a co počítáte tak vám ani ty procentní body nepomohou.
Po přečtení řádného kusu diskuse jsem došel k tomuto názoru:
A) Zvýšení X o 10 % : bez kontextu není jasné, jestli (X + maximum*0,1) nebo (X + X*0,1). Netvrdím, že (X + maximum*0,1) je správně, ani neříkám, odkud se vezme maximum, ale v některých případech se to v běžné řeči používá - a netvrďte že ne. Například s těmi voliči.
B) Zvýšení X o 10 procentních bodů: je jasné, že (X + maximum*0,1).
Vzhledem k tomu, že B zastupuje jednu ze dvou možností, pak by bylo logické, aby A zastupovalo tu druhou. Nicméně tomu tak není a A se prostě používá v obou případech, jde o to, jak snadné nebo složité je pochopit kontext. Pokud by mohl být zavádějící, pak je potřeba použít procentní body nebo upřesnit procenta.
Straně se zvýšila od loňska podpora z 10% na 11%. Všem svým příznivcům rozdává strana každý rok odznáčky. O kolik procent utratí letos na odznáčkách víc než loni?
Přestože má strana podporu jen o 1 procentní bod větší (počet příznivců vzrostl o 1% obyvatelstva), utratí na odznáčkách pro příznivce o 10% více peněz, protože absolutní počet voličů vzrostl o 10%.
V tomto případu je snad o trochu zřejmější, jaký je rozdíl, když se řekne, že voličská základna vzrostla o 10% nebo o 10 p.b. a jak ustálené a správné použití těchto termínů usnadní komunikaci.
Tak jsem pánové přečetla celou vaši diskusi a jsem z toho celá per plex. Myslela jsem, že se něco dozvím, poučím. Zatím mám jen pochybnosti a to až takové, že snad ty úroky z prodlení plateb počítám špatně:-o)). Nicméně oficiální soudní výroky na rozsudcích proti dlužníkům a to z různých soudů po celé republice uvádějí:...do zaplacení s úrokem z prodlení odpovídajícím výši repo sazby stanovené ČNB a platné pro 1.den každého dalšího kalendářního pololetí, v němž trvá prodlení žalovaného a takto zvýšené o 7%bodů a na nákladech řízení k rukám...blablabla. Opsáno naprosto přesně i s označením=%body. Takže o co vlastně go? Asi byste se měli dohodnout, že je rozdíl v čistě matematických a ekonomických pojmech?!
[217] Tak uz fakt nvm. Proc si neprectete moje vypocty o jabkach? Copak tam na konkretnich cislech neni jasne, ze ta vase strana neutrati o 10 % vice penez za odznacky? Ze byste musel znat dalsi udaj, ktery jasne rekne o kolik procent (lidi) se zvedl pocet volicu stran (at uz vsech dohromady, nebo teto konkretni). Vychazite z toho, ze pocet volicu se vubec nemeni. To preci nemusi byt vubec pravda. Absolutni pocet volicu one strany vzrostl o naprost neznamy pocet procent, protoze ze zadani ulohy to nelze vycist. A to je fakt, nebo jsem uz fakt uplne blbej?
[218] Uf, jaký rozdíl v matematických a ekonomických pojmech? Tak po milionprvé :-) V tvojim případě máš nějakou částku, kterou máš zaplatit a máš nějakou repo sazbu (např. 0,75 %). Ta repo sazba se navýší o 7 procentních bodů, tj. na 7,75 %). Výsledek: částka zvýšená o 7,75 %.
Ten procentní bod je tam důležitý. Kdyby tam byla repo sazba zvýšená o 7 %, bylo by to 0,75 + 0,75 * 0,07 = 0,8025 %, ne těch 7,75 %. Žádný zmatek nikde nenastává.
Nechce se mi to ani číst, ale řekl bych že průserem všech rádoby matematiků jsou jednotky.
Kolikrát vám paní učitelka říkala že nepočítáte brambory ale metry, jouly.
A PROCENTA mají ten samý problém !
Je potřeba uvádět PROCENTA ČEHO ŽE TO POČÍTÁME.
pokud je nárůst preferencí o 2% všech voličů.
pak Z=Počet voličů v ČR tedy 8 000 000
Pokud je nárůst preferencí o 22% voličů (nebo sympatizantů) strany blabla,
pak je Z= počtu voličů strany blabla ale už nikoli počet voličů v ČR volících jinou stranu.
Výsledkem je že:
1.) Procentní bod je matematický nesmysl, a novinářský žargón.
2.) Novináři umí počítat
3.) Novináři neuvádějí jednotky, protože by se nevešli do TOP SLOUPEČKU.
4.) Procenta bez jednotek, jsou nicneříkající "BRAMBORY"
5.) Titulek s procenty bez jednotek je KACHNA.
/To 210/ Nezlobte se, ale vy jste opravdu úplně blbej. "Pokud neco vzroste z 10% na 11%", tak to vzroste o setinu, neboli o jedno procento. Nikoliv o desetinu, jak tvrdíte vy…
Bavit se o zlomcích a nebo procentech s někým, kdo v matematice skončil ve 2. třídě ZŠ, je bezpředmětné a hlavně zbytečné. Mea culpa, se nedivím, že to naše školství kritizují už i ve světě.
O. Brandos: Vazeny pane, verte tomu, ze me vzdelani v matematice presahuje Vase, nebo se mu vyrovnava. Pokud jste docentem matematiky tak se Vam omlouvam, ale znam Vas jako vyborneho autora pruvodcu. Radu jich mam doma. Pokud jsem si Vas spletl, tak se Vam omlouvam. Prestoze jste me urazil, tak si Vas dal budu vazit.
Jestlize mate deset brambor a pak jedenact tak to vzrosto o desetinu. Jestlize mate deset korun a pak jedenact tak to vzrostlo o desetinu. Proc kdyz procenta vzrostou z deseti na jedenact tak je to o setinu? To nemuzete myslet vazne! Je to o setinu celku, ale narust se pocita z toho co roste. Tedy z deseti a ne ze sta. Proto je to narust o desetinu a ne o setinu. Je to stejne jako s bramborama.
@222 15. 05. 2012, 16:30 O. Brandos
tohle je na facku ...
"Pokud neco_A vzroste z 10 % na 11 %"
tak se neco_A obecne zmeni tak ze bude tvorit 11 % neceho_B (predtim to tvorilo 10 %)
kdyz to specializujeme tak ze neco_B se nebude menit tak:
tak neco_A vzrostlo z 10 % na 11 % (o 1 % neceho_B) => 1 % neceho_B je jedna desetina 10 % neceho_B => neco_A muselo vzrust o jednu desetinu
dale kdyz neco vzroste na 1.1 nasobek sebe (110 % sebe) tak muselo vzrust o 10 % (ano sebe) a ne ze vzrostlo 1 % a implicitne predpokladat ze to 1 % je z neceho_B*
* takhle to mozna je v urcitych pripadech zazity potom ovsem se neohanejte matematikou (protoze to jde naopak proti ni urcovat zaklad z kontextu)
/To 223/ Ano, jsem to já, píši průvodce. Dříve ale také třeba práce o možnosti disperze světla ve vakuu, teor. práce o zvyšování účinnosti transformátorů aj. Mým cílem vás rozhodně nebylo urazit, to bych tady psal anonymně jako většina diskutujících. Také nechci probírat úroveň vzdělání v matematice, od toho jsou jiní. Prostě mě "rozlítilo" konstatování o 10 % a 11 %, kdy nemám daleko k lidovějším výrazům. Na rozdílu 11 % a 10 % ale trvám a stále tvrdím, že je to jedno procento…
Druhý vámi uvedený příklad je vpořádku zčásti. Jestliže máte nejprve 10 Kč a pak jedenáct kaček, máte o desetinu více. Tady souhlasím. Jenže v tomto případě nemůžete klást rovnítko mezi procento a korunu (jablko, hrušku, kyblík jahod). Ta koruna není procentem, ale desetinou, tedy deseti procenty. No, možná, že jsem dostudoval před příliš dlouhou dobou a základy matematiky se od té doby změnily a nebo je upravil náš "ctihodný" parlament. Tam jsou opravdové kapacity, třeba bychom je měli požádat o radu a rozsouzení našeho sporu :-))
To si nemyslim. Ja pusobim na univerzite, sice ne v matematice, ale ve fyzice a nemyslim si, ze jsem uplny blbec. Ja chapu jak to myslite. Je mozne rikat, ze narust z 10% na 11% je o jedno procento, ale neni to uplne spravne. V tomto pripade vystupuje totiz procento jako ona brambora. Tedy odpovida to tomu, ze pocet brambor vzrostl o jednu bramboru, coz je pochopitelne take spravne. Pokud byste chtel pouzit procento v obou pripadech jako vyjadreni miry jiste zmeny pak je v obou spravne deset procent. Proto se v pripade absolutniho narustu procent pouziva procentni bod. Aby bylo jasne ze mluvite o rozdilu poctu procent pred a po a ne o procentualni zmene puvodni hodnoty, coz je standardni pouziti procent. Mimochodem trvam na tom, ze narust z 10 na 11 je o desetinu, a to i kdyz rostou procenta. Narust na dvojnasobek by byl na 20 apod. Protoze ten pomer se stanovuje vzdy k te puvodni hodnote a tou je v tomto pripade 10.
Mimochodem, myslim si, ze je celkem jedno jak clovek tem zmenam rika. Zalezi hlavne na tom, jestli chape cemu ty pojmy odpovidaji, coz Vy urcite chapete. Zpusob popsany v clanku je ovsem spravny, protoze narust o 10% cehokoliv je narustem o desetinu. A to vcetne toho kdyz rostou procenta. Potom je treba pouzivat ovsem nejake jine oznaceni, kdyz to co se meni je velicina vyjadrena procenty, aby nedoslo ke zmateni, tak jak jsem psal v puvodnim prispevku. Procenta by mely odpovidat tem pomerum. Tedy narust o desetinu je narustem o 10%.
Asi mluvíme každý o něčem trochu jiném. Já vůbec nezpochybňuji, že nárůst z 10 na 11 je nárůstem o desetinu, sám uvádím, že tomu tak je - viz výše. Zároveň ale tvrdím, že 11 - 10 se nerovná 11 % - 10 % již z principu toho, čím procento je. Ať již stanovujeme za základ 10, 100, milión anebo jen 3.
V případě srovnání nárůstu mezi výchozí a konečnou hodnotou (10 % a 11 %) pak samozřejmě jde o nárůst o desetinu vzhledem (k oněm 10 %), to ale musí být jasně dáno ve slovním zadání a nebo srozumitelným zápisem na obou stranách "rovnice". Což podle mého soudu nebylo. Z toho pak plyne ono zbytečné nedorozumění a řešení dvou oddělených, ale jasně nedeklarovaných, výpočtů.
Napsal jste, ze to je o setinu a ze jsem blbej ;) v 222. Tohle je jedine s cim jsem mel obrovsky problem. To ze je to narust o setinu jste odvodil z toho jednoho procenta. To byla podle me chyba. Ovsem to je to o cem se toci cela ta debata, ze narust velicin vyjadrenych procenty muze byt matouci, protoze neni jasne jestli narust o deset procent bereme jako rozdil dvou hodnot nebo to odvozujeme od pomeru (minus jedna). Proto je dobre pouzivat procentualni bod. Pak je jasne o cem je rec, ale musi to byt delano dusledne. Nebo je treba dusledne rikat co bereme jako zaklad pri tech procentech. Myslim, ze nakonec se shodneme, ale opakuju, ze hlavni je, kdyz clovek chape co to znamena v realu.
O.K., vidím, že se shodneme. Sláva :-)) Také se shodneme, že stačí jasně zadat zadání (což učí a řeší již slovní úlohy ve 4. třídě ZŠ) a jasně deklarovat, co a z jakého základu chceme spočíst. Také se shodneme, že z matematického hlediska je procentní bod nesmyslný, byť se používá asi více, než jsem tušil…
No a toho "blbce" beru zpět, někdy používám podobné výrazy bez toho, že by měly nádech impertinence. Ze zmínky o vlastnictví průvodců dovozuji, že se také touláte po horách. Kdybychom se tedy v horách potkali přihlaste se, máte u mne pivo :-))
pokud chci rict ze se napr. nezamestnanost zvysila z 10% na 11% tak je lepsi rict o jeden procentni bod, protoze je to jasne. Pokud reknete o procento tak to muze byt i z 10% na 10,1%. Proto ho treba ja pouzivam. Ja bych rekl ze z 10% na 11% to je narust o deset procent. Procenta pouzivam dusledne pro pomerove zastoupeni.
Tak jo, pokud se potkame tak se pripomenu a snad pokecame o necem jinem nez jsou procentni body :)
229: ono je to tezke. Mate deset procent zmeni se to na dvanact a rikat, ze je to o dva body je divne. O dve procenta matouci. O dva procentni body mne prijde primerene. Ovsem nejlepsi je rikat, ze je to z deseti na dvanact a je to :) Nejpresnejsi a s nejvetsi vypovidaci hodnotou :)
To je zase diskuze o ničem. Copak je tak těžké pochopit, že jazyk není dokonalý a někdy některý výrok může být víceznačný? A protože ta víceznačnost bývá někdy problémem, tak se do objevují nová slova/nové pojmy tak, aby se daná záležitost dala vyjádřit s menší mírou víceznačnosti.
Dobrý den, pane Krčmáři, děkuji, že jste mi (kdesi velmi nahoře) krátce a jasně pomohl pochopit termín "procentní bod", kde jsem vlastně nikdy přesně nevěděl, co znamená.
Také děkuji cca 200 "diskutujícím", že mi potvrdili, o co hlavně v této zemi jde - lásku, toleranci, snahu o pochopení bližního.
Celá ta debata mi sice připadá zbytečná, ale připouštím, že se v ní řeší něco, co skutečně může být zdrojem nějakého nedorozumění. Ale některé ty příspěvky, to je teda lahůdka! Např. [84]. Nebo ty s těmi jednotkami... Z toho je krásně vidět, že existují lidi, kteří v procentech opravdu zcela plavou. Jen doufejme, že jejich profese je nenutí s nimi počítat.
A k těm zastáncům/odpůrcům procentního bodu... V matematice a fyzice se obvykle řeší složitější problémy, než nějaké procentní body. Jestliže je zvykem nějakou veličinu udávat v procentech, pak _symbol_ procenta, znamenající bezrozměrný podíl přenásobený škálovací konstantou 100, přebírá funkci jednotky, tedy absolutní míry. Mám-li germaniový detektor gamma záření s energetickým rozlišením 5%, pak běžně řeknu, že po výměně vstupního chlazeného tranzistoru předzesilovače se jeho rozlišení zlepšilo o 3% na 2%. Podobně stabilita oscilátoru se mohla zhoršit z 10 ppm o 5 ppm na 15 ppm. Každý tomuto nepsanému pravidlu rozumí, až na ekonomy. :-) Ovšem ti mají v podstatě pravdu, protože fyzik tak jednou symbol % použije jako podíl a jednou jako jednotku, což může být skutečně matoucí (pro někoho :-). A tak aby zdůraznili, že v dané situaci nechtějí nic percentuálně poměřovat, nýbrž že mají na mysli ono "jednotkisované procento", vymysleli (nebo to dost možná někdo vymyslel kvůli nim, aby je nemátl) pojem "procentní bod" (pt, p.p.), kterýžto už neznamená podíl, nýbrž absolutní jednotku. Problém v tom nevidím, ale připadá mi to zbytečné.
Řekne-li někdo, že preference strany (měřené v procentech, tj. symbol % zde přebírá funkci jednotky) vzrostly ze 14% o 2%, tak se tím myslí na 16% - to je ten případ "jednotkisovaného" procenta. Řekne-li někdo, že mi zvedá úrok ze 2% o půl procenta, myslí se mezi normálními lidmi na 2,5%. Ekonom řekne "procentních bodů", sice mi to nevadí, ale připadá mi to zbytečné - proč by, pro boha, někdo chtěl poměřovat nárůst něčeho, co samo o sobě je udáno v procentech, v dalších procentech, "metaprocentech"? Důvodem používání procent je odstranění absolutní škály a její nahrazení škálou relativní. To se ale stane hned v okamžiku, kdy procenta použiji poprvé místo absolutního čísla. Aneb "že vám do toho kecám, ale ty stěrače, ostřikovače, to přece nemusejí hlásit, to přece vidíte" - neboli že zvednutím poplatku ze 2% "o jedno procento" na 3% _absolutní_výši_ toho poplatku zvyšuji o 50%, to je přece jasné, to přece každý vidí a tedy není důvodu, proč by to měl potřebu někdo explicitně přepočítávat a sdělovat pomocí dalších "metaprocent" (označených nejspíš pomocí %%, tedy poplatek vzrostl o 50%%), proč by tedy mělo hrozit nějaké nedorozumění a tedy proč by se měla ta původní procenta, přebravší v tomto kontextu funkci jednotky, přejmenovávat na nějaké procentní body. Přece na samém začátku jsme se dohodli na naší _jednotce_ - jednom procentu z nějaké obecné částky, jako je obrat, zisk atp. - v níž budeme udávat výši poplatku, na němž jsme se dohodli. Proč by najednou z ničehož nic tato jednotka měla být odvozena od absolutní výše toho poplatku, budeme-li se dohadovat o její modifikaci? To přece nedává smysl a tedy není důvod, proč bych měl zavedením nového pojmu aklamovat "zdůrazňuji, že tím myslím to, co každý normální člověk, ne tu blbost, co mě jednou takhle večer napadla, že by si někdo třeba mohl myslet".
Stručně - "procentní bod" sice smysl má, ale je to naprosto zbytečný pojem. Fyzik aní matematik to nepoužije, nemaje k tomu důvodu.
Vznik toho pojmu si ovšem dovedu živě představit - jak takhle kdesi ve Spojených státech nějaká banka do smlouvy napsala klientovi, že hypoteční úrok po nějaké době vzroste o 1%, načež nějaký právník pomocí ekvilibristiky typu "husa plave, dřevo plave, takže husa je dřevo" někomu vysoudil na bance miliony. Nebo naopak. :-)
@239 16. 05. 2012, 16:17 Viky
A zkusil jste nad tim uvazovat takto:
v pripade narustu procent o nejaka procenta pri neuvedenem zakladu mame dva potencialni zaklady (procenta ktera rostou a nebo zaklad techto procent);
kdyby to nebyla procenta, tak si vyraz: X narostlo o Y % interpretujete jako X*(1+Y/100), ovsem kdyz je X hodnota v procentech, tak to vy interpretujete jako X+Y.
To mne naopak prijde, ze je to proti matematice - menit interpretaci (takto zasadne) na zaklade toho co je X. Jiste je bezne, ze vyraz x*y muze znamenat pokazde neco jineho (x je skalar vs. vektor), ale narozdil od procent je to jednoznacne. V pripade procent mame dve moznosti, jak to interpretovat (oba vysledky tech ruznych interpretaci muzou byt/jsou uzitecne) a ja bych se z pohledu matematickeho (i kdyz to neni tak problem matematiky jako spise lidskeho jazyka) priklanel ke stejne/nemenne interpretaci.
// Oznacovat to za metaprocenta neni treba.
// To ze kazdy vidi 50% narust u 2 % -> 3 % je stejne silne tvrzeni jako, kdyz kazdy vidi, ze 2% narostly o 50 % a ve vysledku je to rozdil 1 %.
To, ze se to tak bezne pouziva, tak jak jste popsal chapu, ale prici se mi to z vyse uvedenych duvodu.
Da se nad tim premyslet i tak, ze je zde na rootu zjevne velky tabor vyznavajici podobne nazory jako mam ja + na root chodi technictejsi lid, ktery ma blize k matematice, nez prumer => neco by na tom mohlo byt (to co jsem ted napsal).
Je to proste problem se dohodnout. Protoze nekdo ma pocit, ze je uzitecne vyuzivat narust procent o 50 %. A nekdo ten pocit nema. Nechapu, proc bych si mel pridelavat starosti, vypocty. Kdyz muzu rici, ze procenta vzrostla o x % (scitani je rychlejsi nez pricitani nasobku, doufam, ze aspon na tom se shodneme). Narust urcite uzitne hodnoty (pocet lidi, kg, m, apod.) o x % smysl dava. Proste ti pridam k tomu, co mas dalsich 50 % (ukazuje to o kolik budu bohatsi, uspesnejsi, atd. Cisla typu k tomu tvemu milionu ti dam navic pul milionu jsou nekdy z emocniho hlediska nic moc nerikajici. Nemluve o tom, ze nekdy ani celkovy pocet nezname a procenta vyvodime jen ze statistiky.). Ale rict. A vis co, ja ti nepridam jenom 50 %, ale ta procenta navysim o 10 % z tech tvych 50 %. Toto vyjadrovani proste v mych ocich smysl nema. Protoze mi rika uplne to same (jako rict o 5 %), akorat me nuti zbytecne sloziteji pocitat. Jinak je to spise o dohode, nez ze by se dalo rici, z logiky vyplyva ten ci onen vyznam. Ja se na zakladce ucil, ze se to pricita. Prekvapuje me, ze jste se to ucili jinak. Mozna by bylo zajimave vekove porovnat, ktera generace se to jak ucila. Procentove body jsou mi zname asi tak rok jen diky internetovym diskuzim.
@239 Viky: Ovsem ten argument, ktery uvadite, ze p.b. neni potreba, lze vztahnout i na procenta. Muzete prece take rict, "preference strany se zvysily z 1600k volicu na 2400k volicu". Ale tomu rikat tu druhou hodnotu se prave chteji lide, co p.b. pouzivaji, vyhnout, a proto ten pojem smysl ma (pokud ma smysl procento - pro zaznam, ja myslim, ze procento smysl nema).
Po tolika prispevcich by si jeden rekl, ze uz nemuze byt co dodat. Ale presto je tu jeste jeden aspekt, ktery zminen nebyl:
Soucasna metrologie (teorie mereni) pracuje s konceptem, ze fyzikalni jednotka (napr. metr, kilogram, ...) nedefinuje merenou velicinu. Napr. delka d = 1 m nerika, zda d je polomer kruznice nebo delka strany trojuhelniku. Fyzika si pak pro popis sveta vystaci s nekolika malo zakladnimi jednotkami. Vyhodou tohoto pristupu je jednoduchost, nevyhodou je upovidanost. Alternativni pristup se prosazuje ve specializovanych oborech. Ty si zavadi jednotky, ktere zaroven definuji, jak se dana velicina meri. Napriklad jednotka kVp rika, ze napeti se u stridaveho signalu meri mezi maximem a minimem. Podobne koncipovane jednotky jsou karat, GyE (Gray-equivalent) a pod. Vyhodou je strucnost, nevyhodou je, ze vyznam takovych velicin chape jen par lidi z daneho oboru. Soustava SI pouziti takovych jednotek zakazuje.
S procentnim bodem je to podobne. Ta jednotka se pouziva jen v urcitych oborech (ekonomie, sociologie), kde definuje vyznam merene veliciny. Z hlediska soucasne metrologie pouzivajici soustavu SI je procentni bod nezadouci. Proto zde bylo tolik komentaru odsuzujicich jeho pouziti. Na druhou stranu podobne jako se ryzost zlata udava v karatech, tak se i procentualni narusty budou v ekonomii uvadet v procentnich bodech. Proste idealni reseni, ktere by vyhovovalo vsem, neexistuje.
[211], [212]
Pánové, máte to oba špatně. Počet jablek dědečka nenaroste o 20 % ale o 20 PROCENTNÍCH BODŮ.
Díky tomu, že 100 jablek je 100 %, 120 jablek je 120 % a jak známo, tak pokud udělám rozdíl, tak výslednou jednotkou při odčítání dvou procnentích hodnot je procentní bod, čili 120 % - 100 % = 20 PROCENTNÍCH BODŮ
Pořád ještě málo názorů.. ?
-V novém gimpu otevři obrázek, který má jednu 1000 pixelů..
-Otevři dialogové okno převzorkování..
-Do políčka se stranou délky 1000 vepiš 1000+10%+10%
..Jak velký bude výsledný obrázek?
Výsledek je přesně dle mého očekávání a jsem za tuto logiku rád.. ,)
Oxymoron to očividně dělá ze sportu, Zdravý rozum na začátku měl ale lepší a přesvědčivější argumenty. Nicméně v obou případech jsou mylné :-)
Procento (per-cent, setina) vyjadřuje poměr. Vždycky to je poměr (už podle názvu) a naštěstí i vždycky bude. Něco o 20% větší prostě bude krát 1,2, ať si Oxymoron nebo Zdravý rozum říkají, co chtějí. Je jedno, co to bude, jestli hmotnost hrachu, měsíční příjem nebo procentuální zastoupení Chrome mezi prohlížeči.
Tak toto som nečakal. Celá diskusia sa vedie oko takej jednotky-nejednotky - %.
Z môjho pohľadu mi vychádza, že percentuálny bod je rozdiel dvoch hodnôt v percentách a teda, je to zasa jen inak pomenované percento. Nárast preferencií z 15% na 17% je 2%, alebo 13,3 %% - teda percet z percent. Je to pekné, ľahko pochopiteľné nič nehovoriace číslo. Ak začneme tvrdiť, že 13,3 %% je 13,3%, tak musíme aj povedať, že 2% sú vlastne dve percentuálne body. Logicky je to nesprávne, ale v praxi použiteľné. Zavádzaním takýchto pojmov si statočne prispievame k zmäteniu jazykov a čudujeme sa že nám tá babylonská veža ekonómie a sociológie padá.
Samozřejmě, že má Krčmář pravdu. Taky si o tom asi trochu něco přečetl, než ho napadlo to sem napsat. Existuje spousta důvodů, proč se je ta terminologie takováhle. Až si o tom něco málo najdete a spočítáte pár příkladů, tak až pak se dá diskutovat. Něco vám vysvětlovat, když nemáte ani základní znalosti o problematice je opravdu dost těžké. Nicméně osobně jsem vděčný Krčmářovi, že to takhle pěkně vzsvětlil. Další téma, ve kterém jsem se vzdělal.
[247]
Takže 120 % - 100 % není rovno 20 PROCENTNÍM BODŮM?
A zatím mi nikdo neodpověděl na otázku, jakou jednotku má rozdíl dvou procentně bodových hodnot?
Něco o 20 % větší nemusí být vždy 1,2násobek. Představ si počet obyvatel ČR větší o 20 % počtu obyvatel Číny.
[248], [251]
Takto zavedená jednotka procentního bodu má jeden průšvih, na který mi zastánci procentního bodu zarytě odmítají odpovědět:
Pokud 60 % - 40 % = 20 PROCENTNÍCH BODŮ,
tak 15 PROCENTNÍCH BODŮ - 10 PROCENTNÍCH BODŮ = 5 ČEHO?
[252]
Procento, ani procentní bod nejsou jednotky. Procento není nic víc, než 0,01 základu a procentní bod není zase nic víc, než jákási "hodnota v procentech o již známém základu". Co si pamatuji, tak procentní bod se začal používat docela nedávno, protože lidé rádi porovnávají množství procent, ale výsledné formulace byly sice v daném kontextu intuitivní, ale matematicky špatné a nejednoznačné. Proto se začal používat procentní bod.
[252]
Tvé počty samostatně nedávají smysl. Procento je poměrová jednotka a jako taková je vztažená k nějakému základu. Pokud máš stejný základ, tak můžeš říct, že 20% + 20% = 40% (mám 20% hodnoty a přidal jsem dalších 20% z původní hodnoty), protože i potom platí X*(0,2+0,2)=X*0,4. Když se vrátím k zvětšování o nějakou hodnotu a řeknu, že se nejdřív hodnota zvětšila o 20% a pak o 20%, tak počítáš s jiným základem (o 20% větším) a jednoduché plus nestačí, to se musí násobit - X*(1+0,2)*(1+0,2) = X*(1,2+1,2) = X*1,44, což je 44% víc oproti původnímu základu.
Procentní bod existuje jen kvůli jednoznačnosti, když chceš říct, že se nějaká procentuální hodnota změnila nahoru nebo dolů o konkrétní hodnotu se stejným základem (to je důležité). Samozřejmě, když někde uslyším říkat, že se procentuální zastoupení někde zvětšilo o X%, tak mě jako první otázka napadne, jestli myslí změnu oproti původnímu základu (tj. procentní bod), nebo oproti poslední hodnotě. Spousta lidí tohle nerozlišuje.
Procentuální zastoupení je trochu obtížnější na pochopení, protože základem je 100% (jednotka je procento, ale je to stejné, jako by to byl kilometr nebo třeba sekunda). Když se procentuální zastoupení něčeho zvedne z 10% na 20%, tak to je dvojnásobek. Dvojnásobek se v procentech vyjádří jako o 100% víc. Takže se procentuální zastoupení zvedlo o 100% (10%*(1+1)=10%*2=20%), ale to nám moc neřekne. Lepší je říct to celé, že se zvedlo z 10% na 20%, nebo prostě o 10 procentních bodů, početně tedy předtím bylo 100%*0,1=10% a potom se stejným základem 100%*(0,1+0,1)=100%*(0,2)=20%.
@ 255
Já osbně taky nejsem velký zastánce procentních bodů. Na tvou otázku se asi dá odpovědět dvěma způsoby:
1) 60% z nějakého celku - 40% z toho samého celku je 20 % z toho stejného celku a p.b. vůbec nepotřebujeme
anebo
2) 15 PROCENTNÍCH BODŮ - 10 PROCENTNÍCH BODŮ = (to je jako že popularita strany vzrostla o 15% a pak zase klesla o 10% (obojí z celkového počtu voličů) , tedy výsledek je 5 procentních bodů, ale i 5% z celku.
Četl jsem jen část diskuse, protože je opravdu vydatná, takže se omlouvám, pokud tento názor v ní již zazněl.
Celý problém tkví v tom, že používat procenta bez jasně uvedeného základu (nebo alespoň jasně předpokládaného) je nesmyslné. Pojem procentní bod by nemusel být užíván, kdyby se použila delší formulace typu "Firefox začaly užívat další 2 % uživatelů, tedy podíl stoupl z 15 % na 17 %" - zde všechny tři hodnoty odpovídají stejnému základu - všem uživatelům prohlížečů. Protože to je však krkolomné a vyjadřování vyžaduje úspornost, ale hrátky s čísly přesnost, má pojem procentní bod své místo a autor svatou pravdu...
Procento je relativní jednotka, což znamená, že pokud ji uvádím, musím také uvést k jakému základu se vztahuje.
Např. strana volí 10% voličů. Když řeknu, že se její preference zvedly o 4%, myslím tím 4% ze všech voličů (tedy ze stejného základu) a nevidím důvod proč bych jako základ měl najednou považovat něco jiného a tudíž nevidím důvod, proč bych těm 4% měl říkat procentní bod. Kouzlo procent je právě v tom, že nám dokáží porovnávat věci o stejném základu, tak nechápu co by mě mělo vést k tomu abych ten základ měnil.
Ad [258] Protoze porovnavate stary podil a novy podil. Zakladem se stava stary podil, vuci nemu relativizujete novy podil, procenta ktera z toho vylezaji udavaji pomer techto podilu, nikoliv uz podil na puvodnim celku (pokud to napisete takto). Bohuzel jde o prepis matematicke skutecnosti do prirozeneho jazyka a ten neni jednoznacny. A pokud se nepletu (nemam na to ted empiricka data), tak vyznam ktery jsem naznacil na zacatku tohoto prispevku je dominantnejsi, tedy bude povazovany za to, co se snazite vyjadit...
[256]
ad 2)
Pokud je procentní bod výsledkem rozdílu dvou procentních hodnot, není možné tuto jednotku použít pro označení rozdílu dvou procentněbodových hodnot, takže
15 PROCENTNÍCH BODŮ - 10 PROCENTNÍCH BODŮ nemůže být 5 PROCENTNÍCH BODŮ. Aby vyšlo 5 PROCENTNÍCH BODŮ, muselo by to být 15 % - 10 %.
[261]
Může. Procentní bod, jak už jsem řekl, je počítán poměrově ke stejnému základu. Takže 15 procentních bodů - 10 procentních bodů je opravdu 5 procentních bodů, protože to je ten samý případ, jako 1), tedy 15% - 10% ze stejného základu = 5% ze stejného základu. A ještě jednou připomenu, že procentní bod je používán na místě, kde chceš zdůraznit to, že poměr je ze stejného základu. Procentní bod zastupuje procenta "ze stejného základu". On procentní bod _je_ procento "ze stejného základu". Je to pouze lingvistická pomůcka aby bylo jasné, o jakých procentech k jakému základu se mluví. Je to už jasné?
Polovina trolů tady asi fakt nechápe, co je to procentní bod. Samozřejmě, nemusíme ho vůbec používat, můžeme vždy říct, že spoluúčast pacienta vzrostla z 10% na 20%, tedy o 10% celkové částky (neboli o 10 p.b.), nebo že můj podíl na trhu vzrostl z 5% na 15%, tedy spravuji o 10% trhu více (neboli nárust o 10 procentních bodů).
Pokud ale řeknu jen že něco vzrostlo o 10%, je VŽDY základem to něco, o čem mluvím, často je to "podíl na trhu narostl..." (tedy nikoliv trh narostl), nebo "spoluúčast pacienta narostla..." (tedy nikoliv celková placená částka narostla).
Když můj podíl na trhu vzroste z 5% trhu na 10% trhu, tak ten podíl vzrostl o 100% (sám sebe ale to se říkat nemusí, že). Pokud někdo myslí, že ten podíl vzrostl o 5%, tak je trotl, protože by buď musel říct "o 5% velikosti trhu", nebo o 5 procentních bodů. Z čehož je snad zřejmé, co je procentní bod, a že není vůbec nutné ho používat, stejně jako není vůbec nutné požívat slovo "blbec", byť se často hodí.
[258] on ale nikdo nemůže vědět, že "vy tím myslíte všechny voliče".
U preferencí strany je potřeba dávat pozor, protože "volební preference" je označení podílu hlasů pro danou stranu (z celku, kterým je 100% voličů). Takže "volební preference vzrostly o 5%" znamená "PODÍL voličů vzrostl o 5%" a teď je otázka, o pět procent čeho.
O 5% podílu?
Ano.
Bohužel.
Nikdo nemůže očekávat, že "tím přece myslím 5% všech voličů a každému to musí být jasné, protože já jsem Krtek a kdo je víc".
Takto to opravdu nefunguje.
Nárust podílu o 5% je nárust o 5% toho podílu, nikoliv o 5% nějakého celku, nebo třeba o 5% sousedovic kozy. Nene, nárust podílu je nárust podílu, tak to je a tak to bude, nárust podílu opravdu NENÍ nárust celku. To byste si protiřečil.
Tak ještě jednou:
NÁRUST PODÍLU O 5% JE NÁRUST TOHOTO PODÍLU, NIČEHO JINÉHO. ŽÁDNÉHO CELKU.
A preference jsou podíl.
Procentní bod je zavedený pojem používaný nejen blbými ekonomy a novináři, jeho používání je praktické a bouřit se proti jeho používání sice není zakázané, ale je pošetilé :-) . Docela se bavím, jak to odpůrcům bouří emoce. No, mě zase prudí používání pojmu "řádově" , který často hodně lidí říká u každého čísla.
Brzdící procenta udávají poměr brzdící váhy a celkové hmotnosti vlaku.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Brzd%C3%ADc%C3%AD_procenta
Vidím, že debata pokračuje, emoce se stupňují, moc hezké. Někdo tu dokonce pokládá procenta za jednotky a tím pádem se z nich snaží odvozovat další jednotky. IMO je tohle celé jen ukázkou krize vzdělávacího systému. Lidé, kteří dostatečně neporozuměli zlomkům (jejichž jsou procenta zvláštním případem), se časem dostali do pozice, kdy sami budují terminologii.
Pak to nemůže lépe dopadnout.
Za daných (špatných) okolností nelze po běžném uživateli procent požadovat, aby udržoval v hlavě několik různých základů, ke kterým se tyto zlomky vztahují, natož aby správně aplikoval stejný vztah mezi už zlomkem/procentem vyjádřenými veličinami.
Z mého pohledu:
Procento – normalizovaný a obvykle zaokrouhlovaný zlomek, který chrání člověka před potřebou představivosti... je to stupnice, něco jako ta známková, kde si člověk může v hlavě zafixovat, které hodnoty jsou ještě OK, a které už ne.
Procentní bod – procento, které vzniklo rozdílem procent. Hezky to zní a eliminuje to
vznik paradoxů, který je sám o sobě důsledkem špatné představivosti a špatného používání zlomků.
Tedy obojí jsou to věci, které člověku pomáhají se vyhnout čemukoli, co by se nedej bože blížilo představivosti nebo snad matematice.
[266]
<i>kdyz reknete ze vzrostl podil, tak je tim snad jasne ze se jako zaklad mysli celek ne ? </i>
Bohužel NE, když řekneme, že vzrostl podíl, tak vzrostl podíl. Pokud byste chtěl říct, že vzrostl podíl o část celku, tak musíte říct, že vrostl podíl o část celku. Nemůžete říct, že vzrostl podíl a myslet si, že se nějak "automaticky snad jasně předpokládá...". Ne, nic se nepředpokládá. Když řeknete že vzrostl podíl o šest setin (6%), tak vzrost podíl o šest setin toho podílu, ničeho jiného, tak se to používá a tak to musí být, protože ne vždy máte nějaký "celek" na který byste se mohl odkazovat:
Když vzroste hodnota akcií o šest setin (6%) tak to je šest setin jejich hodnoty, ne žádného "celku". Protože tam ani žádný celek NENÍ. Podíl je úplně to samé, podíl je nějaké kvantum, ale je úplně irelevantní, že to je nějaká část celku, to nikoho nezajímá, když jde o procenta, jsou si všichni rovni, podíly, hodnoty, kozy, slepice, majetky, vždy se procentuální nárust vztahuje k tomu, o čem mluvíte (podílu, hodnotě, kozám, slepicím, majetkům), nikdy ne k žádným "celkům jejichž podíly zmiňujete" NEne, to se prostě nedělá, to byste v té matematice zavedl pěkný holubník.
Když to chcete vztáhnout k celku, musíte říct že nárust podílu byl šest setin nebo 6% CELKU. A nebo 6 procentních bodů, což je to samé. Když to neřeknete, nikdo si to domejšlet nebude, to je jen vaše mylná domněnka že bude.
[264] Procento se počítá vždy ze základu, nejsou žádné procenta z procent. V jedné doméně je základ neměnný, jinak je řečník za idiota. Je to stejné jako kdyby řečník mluvil o cenách v USD a najednou by jen tak volně aniž by o tom dal vědět přešel na ceny v EUR, také by byl za stejného idiota.
[271] Procento je zkrácený zápis, prostě aby se ušetřilo na inkoustu a znamená to setina základu a je to tak proto, abys ten poměr vůči základu nemusel psát furt dokola.
Rozdíl procent jsou buď procenta nebo ekvivalentně poměrná část základu, ale žádné body.
[266] Nelze jen tak beztrestně počítat procenta z procent. Jakmile se jednou s procenty začne, tak základ je neměnný. Pokud chci mluvit o procentech z procent, musím to dát explicitně najevo a avízovat že měním základ pro počítání s procenty. Například "Preference ČSSD vzrostly o 5 % z 10 % na 15 %, což je představuje meziroční nárůst o 50 %".
to [217] Nemuzu si pomoci :) strana naopak na odznáčcích ušetrí protože před volbami už zbylo celkem jen 100 volicu. Ostatní voliči umřeli ve válce o definici procentního bodu.
A teď k diskuzi i když část toho je spíše shrnutí:
(čtěte prosím pomalu a s nadhledem)
Procentní bod =[je] procento. A jako takový je zbytečné ho používat.
Protože však existují vykukové/"matematici" (viz diskuze víše) kteří s přesvědčením sobě vlastním, použijí v jedné větě počítání s procenty o různém základu(hrušky+jabka) aniž by toto bylo zmíněno, je používání procentního bodu způsob jak je poslat doháje(minimálně tím že vám nebudou (chtít) porozumnět).
Vezměmě si větu "Podíl preferencí politické strany se zvětšil z 10% o 5%".
hodnota 10% je(alespoň pro mne) část z celkovového počtu voličů kteří tuto stranu volili(konkrétní počet není důležitý, jde prostě o jednu desetinu).
A teď si vezmeme těch 5%.
a)Část lidí (kam se počítám i já) si myslí že těch 5% by mělo být vztaženo ke stejnému základu. Tj celkovému počtu voličů(i když né nutně ke stejnému absolutnímu číslu). Proč si to myslím: protože v té větě nebylo sděleno že by se těch 5% mělo vztahovat k něčemu jinému.(například k počtu voličů té strany)
Výpočet tedy probíhá takto
10%[CPV]+5%[CPV]=15%[CPV] [CPV]=Celkový počet voličů
b)část lidí si myslí že těch 5% by se mělo vztahovat k poslednímu stavu čili k těm deseti procent celkového stavu.Proč si to myslí:To nevím, asi to vychází ze způsobu čtení matematických zápisů(něco jako když tam není závorka-není to tam napsáno tak se další operace vztahuje na poslední operand(pokud má operace stejnou prioritu) Prosím napište do diskuze jaký mátedůvod(ale konkrétně, ne jen prázdné Proč->Protože je to jasné) opravdu by mne to zajímalo)
Výpočet tedy probíhá takto:
10%[CPV]+5%(10%[CPV])=10%[CPV]+0.05*(10%[CPV])=10.5%[CPV]
([CPV]=Celkový počet voličů)
Problém je tedy v tom jak této větě porozumnět,co vlastně chtěl řečník říci. A proto se (podle mne) začalo používat označení "Procentní bod".
Pro skupinu a) to znamená že jde o změnu(rozdíl/přírůstek) hodnoty procent o stejném základu.
Pro skupinu b) je to nesmysl, ale pokud by tomu chtěli porozumnět dalo by se říci takto:Procentní bod je (pomocné-sémanticky)označení hodnoty procent která není vztažena k poslednímu stavu ale ke stejnému základu jako hodnota procent k níž se přičítají.
I podle diskuze to namne dělá dojem že jde o rozpor mezi matematickým a nematematickým způsobem chápání.
Zatímco nematematický způsob spoléhá na "sémantiku" a vyjadřování pokud možno krátkým ale dostatečně jasným způsobem.
Matematický způsob spoléhá spíše na "syntakticky" správný zápis který však může být poměrně dlouhý až zavádějící.(nemusí být jasné co přesně je v tom dlouhém sdělení důležité)
Prostě a jednoduše procenta se vždy vztahují k něčemu(k základu):k celku, části, jablkům či hruškám. Pokud to někdo míchá aniž by to jasně určil tak si koleduje minimálně o nepochopení.
Procentní bod naopak umožňuje jednoduše vyjádřit(či zdůraznit) že se jedná o procenta(Procentní bod =[je] procento) ze stejného základu jako pro procenta k nimž se přičítá.
P.S.
Pokud někdo tvrdí že označení procentní bod je úplně zbytečné tak ať se zamyslí např na tabulkou odvozených jednotek SI, ty také existují hlavně proto aby byl zápis jednodušší a aby se snadněji dal důraz tam kde je to potřeba, ostatně i procenta jsou jen jiným vyjádřením poměru :) .
P.P.S. berte to s nadhledem. Důležité není pochopit co vám někdo říká, ale co vám říci chtěl :)
[275] Ackoliv jsem o pojmu procentni bod nikdy predtim neslysel (nebo jsem nad tim neuvazoval), tak uz po precteni 4.odstavce clanku my bylo jasne, o co jde. I kdyz tedy podle tveho znaceni patrim do skupiny b, s tvym komentarem souhlasim. Pokusim se pouze vysvetlit, proc si myslim, ze b je spravne.
Za prve doporucuju precist komentar [46], kde situace popsana tak jasne, ze uz to snad ani vic nejde. Ale predem predpoklada, ze b je spravne, a uz nerika (aspon ne tak zrejme), proc tomu tak je. Toto vsak vysvetluje komentar [153]. To je myslim o dost presvedcivejsi duvod, nez uvadis ty pro svou interpretaci a, tj. "protože v té větě nebylo sděleno že by se těch 5% mělo vztahovat k něčemu jinému". Stejny argument bys totiz mohl pouzit ve prospech b (a mel bys pravdu :-).
Zkratka snazime se o to, abychom se vyjadrovali (v ramci moznosti jazyka) jednoznacne (at uz v mluve nebo v textu). Jinymi slovy ten argument, co uvadis u b, je naprosto vystihujici. Kdybys mel vyraz
4+6*5,
tak bys taky mohl rict, ze protoze veta se cte zprava doleva, tak tady neni duvod to delat jinak, a vysledek by byl 50. Co kdybys ale chtel, aby byl vysledek 34? Jasne mohl bys napsat
6*5+4,
ale tim by ses mlcky pripravil o komutativitu scitani, coz by byla skoda. Proto (ale ne jenom) se zavedly do aritmetickych vyrazu zavorky a priorita operaci, analogie procentnich bodu pri pocitani s procenty. Kdyz reknu, ze podil firmy na trhu zvrostl o 10 procentnich bodu, nemusi si ctenar domyslet, z kterehoze zakladu se onech 10 procent pocita.
[275]
<i>část lidí si myslí že těch 5% by se mělo vztahovat k poslednímu stavu</i>
Myslím že tito lidé zkrátka pracují s těmito pojmy, vystudovali třeba vysokou školu, kde se to tak učili, nebo třeba z matematiky alespoň maturovali, nebo dávali na střední pozor, takže nevychází ze svých domněnek a pocitů, ale prostě z faktu, že se to tak používá.
Když řeknete, že NĚCO vzrostlo o X%, tak to je VŽDY X% TOHO NĚČEHO. A NIKDY to není X% něčeho jiného, o čem nemluvíte (jakýsi jiný základ a podobně). Možná to tak někdy použijí žurnalisté, ale ti měli matematiku naposledy na základce. Tam se sice procenta taky braly, ale lze pochopit, že to za ta léta už zapomněli.
Bohužel lidé, kteří patrně nestudovali matematiku po základce vůbec (jinak by to věděli), nechápou, že vdy to NĚCO je základ, i kdyby to byly volební preference což je irelevantní, a ve své zmatenosti hledají nějaký jiný základ, no a pokud ho najdou, myslí si, že ho našli správně.
[277] Nevyjadril jsem se uplne presne. Procentni bod je analogii zavorek v aritmetice za stavu, kdy nemame prioritu operaci. Uvedu priklad:
1) Cena zbozi byla 100 Kc. Zvysila se o 10 procent.
2) Podil firmy na trhu byla 40 procent. Zvysil se o 10 procent.
V prvnim pripade se shodneme, ze cena po zvyseni je 110 Kc. V druhem pripade by podle stejne logiky (jednou je zakladem cena, podruhe podil firmy na trhu) mel byt vysledek 44 procent. Lide patrici do skupiny b (podle [275]) ale tvrdi, ze to je 50 procent. Jednou se jako zaklad bere to, co je zmineno explicitne (cena), podruhe to, co je zmineno implicitne (cely trh). A v tom je prave ta nejednoznacnost, kterou je mozne resit dvema zpusoby.
A) Zavede se analogie priority aritmetickych operaci, tj. bude se rozlisovat, jestli se jedna o celek nebo o podil. V takovem pripade ale uz nebude mozne vyjadrit cast z podilu, coz nekterym lidem ocividne chybet nebude (mne treba jo).
B) Bude se dusledne aplikovat stejna logika na oba dva pripady. V tom pripade je potreba zavest dalsi pojem - procentni bod - kterym vyjadrime zmenu podilu bez ohledu na celek.
Protoze (pokud vim) neexistuje zadna dohoda ohledne pouzivani procent zpusobem A (vetsina lidi by to asi stejne nepochopila), je jedine mozne reseni, pokud se cheme domluvit za vsech okolnosti jednoznacne, pouzivat procentni bod.
to [276]
Příspěvek 153 obsahuje krásně jasné zadání "Nárůst příznivců strany za posledního půl roku byl 10 %", základ je počet příznivců, čili počet lidí kteří stranu volili, není tedy co řešit.
Pokud se však podíváte na větu kterou jsem použil já:"Podíl preferencí politické strany se zvětšil z 10% o 5%"
zjistíte že základem je něco jiného(alespoň pro hodnotu 10%).
text "Podíl preferencí politické strany" udává že jde o vztah mezi počtem voličů kteří tuto stranu volili a počtem těch kteří ji nevolili, základem pro výpočet je celkový počet voličů, nikoliv pouze počet voličů této strany,to je ten podstatný rozdíl.
Otázkou ale stále zůstává zda má být stejný základ použit i pro výpočet těch "5%", podle mne to 153 neřeší tam je jen jedna hodnota procent.
Po několikanásobném prozkoumání [46] jsem došel k závěru že jde vlastně o to samé jako můj post[275] jen z jiné strany {varianta b}, a důvod proč (jako by) patří do skupiny b) je podle mne ten že si nazačátku určil pravidlo které vyhovuje jednoduchému a přesně danému zadání.A potom se toto pravidlo "mechanicky" používá na složitější text.
Takže tam kde "jiní" lidé jako třeba já vidí přenesený kontext z první části věty (tedy že se mluví o podílu z preferencí), on nevidí nic (protože to tam není explicitně napsáno) a proto vztahuje základ k poslední hodnotě.
V podstatě tedy stále platí moje původní dělení
a)Lidé kteří tu větu vnímají jako celek, kde se mluví o podílu preferencí
b)Lidé kteří ji vnímají jako text který je nutno "mechanicky" převést na vzorec.
skupina a) tedy zpracovává větu v rámci kontextu tak jak je to v mluvené řeči běžné (čili kontext je přenášen v rámci věty či vět, dokud není změněn)
skupina b) zpracovává větu spíše mechanicky tak jak je běžné v matematice
(čili dle naučených vzorců přepisu textu do vzorců)
Jeste jednou diky za prispevek [276] a zejmena upozorneni na [46].Při čtení před napsánim původního příspěvku jsem zrejmene nebyl dost pečlivý.Myslím že jsem se zase posunul o kousek dál.
[280] Velmi jasný a přesný popis výhod označení "procentní bod" nezbývá mi než souhlasit.(i když to neřeší důvod té nejasnosti:) jsem já to ale zvědavec)
[279] Velmi krásný příspěvek ilustrující skupinu B.
Prosím zkuste se zamyslet nad tímto a předchozími příspěvky [275][276][46] s otevřenou myslí. Narozdíl od matematiky pro pochopení významu textu či mluveného slova nestačí pár jednoduchých "mechanických" pravidel. V tomto případě jde právě o určení základu neboli toho "něco" z vašecho příkladu s kterým samozřejmně jinak souhlasím.
Pokud si myslíte že porozumnění textu je něco jednoduchého, zamyslete se třeba nad tím proč už tedy dávno s počítači nekomunikujeme běžným (třeba i psaným) slovem.I když už v tomto směru jsou první "vlaštovky", stále to není až tak běžné a už vůbec ne jednoduché.
Myslím že oba přístupy jsou svým způsobem "správné". Správnější je jen přesná formulace, a v některých případech použití označení "Procentní bod".
Já se jen chci dobrat k tomu proč různí lidé vidí věci tak jak je vidí.
A to se (doufám) daří.Uvítám samzořejmně další postřehy a odůvodnění.
P.S. Mé přípěvky nemají za cíl odsuzovat jednu či druhou skupinu(i když si občas trošku rýpnu a za to se omlouvám). Někdy jsem také až zbyteně polopatický, ale je to jen snaha o co nepřesnější vyjádření.
[283] Podívej, ono ale vůbec nejde o to, že by z kontextu nešlo pochopit, o čem je s největší pravděpodobností řeč. Jde jen o to, že to je sémanticky špatně řečeno, tudíž není žádoucí tak hovořit :) Klidně můžete mulvit o polcentních bodecch, a bude z kontextu zřejmé, o čem mluvíte, ale bude to pro změnu syntakticky špatně.
Pokud se chce někdo špatně vyjadřovat, nelze mu v tom bránit, ale je vždy dobré, když ví, že se špatně vyjadřuje, a tudíž kdy už se špatně vyjadřuje, měl by to dělat vědomě a mít k tomu nějaký důvod (jakkoliv může být pochybný). Problém vidím v tom, že někdo se špatně sémanticky vyjádří, ale myslí si, že se vyjádřil dobře, a ještě o tom přesvědčuje ostatní. To je asi opravdu špatné pro všechny...
Mohl by mi "Občan se zdravým rozumem" odpovědět na toto:
Proč tvrdíte, že 1/10 je 5 % a proč jinde tvrdíte, že 1/5 je 10 % a kde jste na tento vztah přišel?
Matematika totiž tvrdí, že 1/10 = 0,1 = 10 % a také 5 % = 0,05 = 1/20 a také 1/5 = 0,2 = 20 %.
Pročítáním diskuze začínám podezřívat redakci, že "Občan se zdravým rozumem" je virtuální identita vytvořená pro rozdmýchání diskuze a tím zvýšení návštěvnosti na rootu ;-).
[261]
Rozdíl dvou procentně bodových čísel nemůže mít jako jednotku opět procentní bod, neboť jak píše pan Krčmář, "procentní bod používáme, když chceme absolutním číslem popsat rozdíl relativních hodnot". Z toho vyplývá, že procentní bod je číslo absolutní, tudíž podle výše uvedeného jednotku procentní bod nelze použít, protože jeho použití v tomto případě by vedlo k rozporu s tím, co psal pan Krčmář (nepočítáme rozdíl relativních čísel, ale absolutních čísel).
Navíc by při použití procentního bodu i pro rozdíl dvou procentně bodových hodnot nebylo jasné, zda procentně bodová hodnota vyjadřuje rozdíl procentních hodnot nebo procentně bodových hodnot.
Nádherny flame!
Bohužel nemám čas to ani celé pročíst, držím ale palce Občanovi se zdravým rozumem, držím mu pěsti.. :-)
Kurňa lidi, co se vám nezdá na tom, že když řeknete procento, musíte buď říct, z jakého základu, nebo se smířit s tím, že se obvykle za základ bude počítat nějaká obvyklá přirozená hodnota?
[271] Popisoval jsem fakticky status quo, jak se dané spojení používá. Bez emocí.
Tvé tvrzení, že daný pojem, který netriviální množství lidí používá, neexistuje, je čistě emocionální vyjádření. Já nemám ani silnou touhu prosadit tento pojem, ani silnou touhu ho vymýtit. Takže se dá říct, že každý z nás mluvíme o něčem úplně jiném. Já o tom, jak je pojem používán, ty o tom, že bysis (nejenom ty, samozřejmě) přál, aby ten pojem používán nebyl.
Já ho k životu nepotřebuju, takže je z mého pohledu úplně zbytečný. Tady se shodnem. Jiní bez něj neumějí žít, což dokazuje i tato diskuze. Nemám potřebu jim ho brát.
[289] Je jasne, ze ve fyzice se pouziti procentniho bodu nedoporucuje. O tom se nikdo nepre. Z hlediska rozmerove analyzy s nim ale problem neni. Jak procento tak i procentni bod se ve fyzice daji pouzit jen u bezrozmernych velicin. Pri jejich scitani nebo odcitani tam proto k problemum s jednotkami dojit nemuze. Z hlediska formalniho zapisu znak "%" ve fyzice nahrazuje cislo 0.01. Podobne by se dalo rict, ze i procentni bod (pp) nahrazuje cislo 0.01. (Rikam "dalo by se", protoze zadny oficialni dokument to ve fyzice nezavadi.) S formalnim zapisem pak problem neni. Napriklad ukazka na wikipedii (http://en.wikipedia.org/wiki/Percentage_point) se da formalne zapsat takto: x_1 = 0.4 = 40 % byl podil kuraku v celkove populaci v roce 1980 a x_2 = 0.3 = 30 % byl podil kuraku v celkove populaci v roce 1990. Mezi roky 1980 a 1990 proto doslo ke snizeni tohoto podilu o x_1 - x_2 = 0.4 - 0.3 = 40% - 30% = 10 pp = 0.1.
Pokud vas trapi, ze 30% + 10pp = 40%, (coz je jen formalni zapis pro 0.3 + 0.1 = 0.4), tak si muzete predstavit analogii s afinnim prostorem (http://en.wikipedia.org/wiki/Affine_space). Ten zavadi body (v nasem pripade procenta) a vektory (v nasem pripade procentni body), ktere je mozne k bodum (v nasem pripade procentum) pricitat. Rozdil mezi dvema body (procenty) je vektor (procentni bod). Analogie to neni dokonala, protoze body neni mozne scitat, ale procenta ano.
Zachovanie jednotiek plati v matematickych operaciach s fyzikalnymi jednotkami, napr. ked scitujes gramy, vysledok je znovu v gramoch, ked nasobis newtony so sekundami tak vysledok je v newtonsekundach, alebo ked delis metre sekundami tak vysledok je v metroch za sekundu.
S percentami to ale nic nema spolocne, pretoze percenta nie su jednotka. Percenta su jazykovy konstrukt zvlast nestastne adoptovany v cestine a slovencine, lebo sa nam zda, ze je to podstatne meno, nejaka "vec". V skutocnosti "percenta" nie su jedna vec, "per cent" = "zo sto". (Napr. v anglictine tento problem nie je, oni nemaju podstatne meno "percento")
Dalej, percenta nevyjadruju absolutne mnozstva (ako napr. gramy alebo ine fyzikalne jednotky), ale pomer. Ked sa povie "podpora je 25%", v skutocnosti to hovori ze podpora je stvrtinova, cize podpora je 0.25 nasobok z celku. Dosledok je ten, ze ani zmeny percent nevyjadruju absolutne zmeny, ale nasobne, cize ked sa nieco "zvysilo o 25%", v skutocnosti sa tym hovori, ze sa to vynasobilo pomerom 1.25.
Preto ked chces povedat ze sa nieco zmenilo z 10% na 20%, tak sa to neda povedat vetou "zvysilo sa to o 10%", pretoze "zmena o 10%" v preklade hovori o relativnej zmene, nie absolutnej: "zvysenie o 10%" znamena zmenu na 1.1 nasobok. Znovu tu musim zabedakat o nestastnej lingvistickej adopcii, ked zmetocne pouzivame slovo "zmena o", co nas myli do domnienky, ze ide o absolutnu (scitovaciu/odcitovaciu) zmenu, ale pritom v skutocnosti ide o nasobnu zmenu.
Takze ked chce niekto vyjadrit tu zmenu absolutne, moze si pomoct napr. tymi nenavidenymi percentualnymi bodmi, ktorym vzdelani a racionalni ludia rozumeju a nemaju s nimi problem.
Mne to s procentnim bodem prijde celkem jasne. Az me prekvapuje, jak velka diskuse tady kvuli tomu vznikla. A jeste vic me prekvapuje, ze vznikla mezi lidmi z IT, kteri vetsinou mivaji dobre logicke mysleni a matematicke vzdelani. Obdivuji ty z vas, kteri se snazi problem stale dokola vysvetlovat a je mi ponekud lito tech, kteri neco tak evidentniho nedokazou pochopit:-)
Na škole jsme měli jeden hezký příklad. Chleba stojí 20 Kč. Když jeho cena stoupne o 5% a následně klesne o 5%, kolik stojí chleba nyní. "A běda tomu, kdo řekne že 20 Kč", napomínala učitelka. Je to: 20*1,05*0,95 = 19,95. A to proto, že základ je vždy 100%! Opravdu se pak nemám čemu divit, že to s planetou jde do háje, když jsou tady betonáři, kteří si zabetonovali hlavy.
[292] S tim affinim prostorem je to dobry napad.. Lepsi by byla analogie s pointerovou aritmetikou (treba v C) - k pointeru (analogicky procentu) muzete pricist cislo - offset (analogicky procentni bod), stejne tak muzete secist dva offsety, nebo odecist 2 pointery na stejny typ (tim dostanete offset), ale nemuzete scitat 2 pointery.
Tato analogie ukazuje, ze termin procentni bod neni nesmyslny ani totozny s procentem, stejne jako neni nesmyslny termin "offset" a neni to totez co pointer.
[295] Obávám se, že spíše vy vůbec nechápete, o čem tahle diskuze je. Tady nejde o to, že by někdo nechápal, co p. Krčmář myslel procentním bodem, jak se s ním počítá, jak se po způsobu tohoto pojetí počítá s procenty, atd. Ale prostě určitá skupina lidí si myslí, že by se měla chápat procenta jinak. A že procentní bod k životu nepotřebujeme.
[296] Je to 19,95,- No a co? Oba tábory se na tomto výpočtu shodnou.
to, co se tu resi jsou imho spise jazykove nedostatky nez nejaky zasadni matematick nesoulad. Podobnych prikladu mame plnou cestinu. Namatkou:
- jeden za 18, druhy bez 2 za 20
- dvojte negace
adt...
Kdo chce, pochopi. Kdo nechce, bude objevovat ameriku.
[296] To neni stejny priklad, protoze v tvem zadani je zcela jasne konstatovana zmena vztazne hodnoty.
[293]
Procenta bohužel jsou jednotka. Pouze se jedná o jednotku bezrozměrnou. Pokud mám 250 V a toto stanovím jako 100 %, můžu vypopčítat převodní koeficient 2,5 V/%. Pokud vzroste napětí o 20 % (zde bych asi podle některých měl napsat, že napětí vzroste o 20 procentních bodů), tedy na 120 %, můžu určit nové napětí jako 250 V + 20 % * 2,5 V/% = 300 V.
[295]
Protože fyzikálně je nesmysl, aby rozdílem dvou čísel v jedné jednotce vznikl výsledek s jednotkou jinou.
[292]
Problémem je vznik nové jednotky. Pokud novou jednotka slouží k označení rozdílu dvopu čísel v jednotkách jiných, tak si takto můžu definovat i jinou jednotku, např. mé oblíbené kilogramní body. Při fyzikálních výpočtech je počítání s kilogramními body zcela v pořádku, neboť mají rozměr kilogramu.
Mimochodem, zatím mi ještě nebylo odpovězeno na otázku, proč 30 % + 10 procentních bodů = 40 %. Proč to není 30 % + 10 procentních bodů = 40 procentních bodů?
Zavedení procentních bodů jako rozdíl dvou procentních hodnot nás dále uvádí do problému, jakou jednotku má rozdíl dvou procentně bhodových hodnot? Protože procentní body uź jsou rezervovány pro rozdíl dvou procentních hodnot, nemohou to být opět procentní body.
[306]
Procentní body bohužel jsou taky jednotka. Pouze se jedná o jednotku bezrozměrnou. Pokud mám 250 V a 100 V stanovím jako 100 %, můžu vypopčítat převodní koeficient 2,5 V/p.b. Pokud vzroste napětí o 20 p.b. (zde bych asi podle některých měl napsat, že napětí vzroste o 20 %), tedy na 120 %, můžu určit nové napětí jako 250 V + 20 p.b. * 2,5 V/p.b. = 300 V.
"Dejme tomu, že podíl Firefoxu za rok vyrostl z 50 % na 60 %. Došlo tedy k nárůstu o 10 procentních bodů, ale rozhodně ne o 10 procent! Pokud bychom uvažovali procenta, narostl Firefox v našem příkladu o 20 procent."
To je samozřejmě pěkná blbost, pane KrčmářI, pravdu má Občan.
Uživatelská báze sice narostla o jiné číslo, ale podíl narostl o 10%.
Trochu mě tato diskuze připomíná reakce na spolek Sysifos. Někdo napíše nějaký nesmysl, Sysifos to jako nesmysl označí, ale plno lidí hudruje, že jsou v Sysifosu omezení hlupáci, kteří nejsou ochotni přijmout pravdu či něco nového.
A procentní bod? Zkoušek z matematiky mám dost a nikde jsem se s ním nesetkal.
A matematika je zajisté věda nadřazená ekonomii (což asi ani není věda), ekonomie by matematiku rozhodně upravovat neměla, matematika si pohodlně vystačí s tím, co v ní je.
[314] Samozřejmě chápu, v čem je problém téhle kilometrové diskuse. Musím uznat, že jsem si díky ní spoustu věci taky ujasnil. Ovšem nic to nemění na tom původním záměru: vysvětlit, jak se ten pojem používá. Pro spoustu lidí může být zbytečný, ale nepochybně je v praxi užíván.
Jeho roli bych definoval asi takto: Jde o jazykovou pomůcku, která má vyjasnit, že udávaná hodnota se odvozuje od celku. Tedy v příkladu s Firefoxem, že číslo neudává, o kolik vzrostla skupina uživatelů, ale o kolik narostl poměr Firefoxu.
Samozřejmě chápu zdejší argumenty, že procento je per cent a tedy musí to být jasné. Zjevně to ale všem lidem vždycky tak jasné nebylo, tak přirozeně vznikla tahle „ozřejmovací“ jazyková pomůcka. Takhle se jazyk přirozeně obohacuje.
Tak jiste kdyz to privedu do absurda "zjisti se, ze 1+1=10" tak to zmeni vsechny obory na ni postavene. Ale kdyz se neco zmeni v ekonomii, jak to ovlivni matematiku (tedy krom platu)?
Nadrazenost nezname "byt lepsi" jak vas prispevek vyvozuje to si pletete s definici "SOVINISMUS", nadrazenost znamena, ze neco ma prednost. A opravte me jestli se mylim, kdyz ekonom neco zkouma je to vetsinou na zaklade statistiky ci jineho matematickeho aparatu. Takze ano matematika je nadrazena ekonomii, protoze ekonomie je zavisla na matematice a ne naopak.
P.S. A take sem nerekl jak naznacuje vas prispevek, ze matematika je lepsi obor(nebo i horsi) jak ekonomie. Takze prosim nedoplnujte(demagogicky) co sem nenapsal...
Myslím, že jde o to, že když se řekne, že něco narostlo (vymyslím si) o 20 %, tak je to přece lepší zpráva, a líp se poslouchá, než když by to bylo/se řeklo (vymyslím si) o 10 % - i když skutečné zvýšení měřeno (vymyslím si) počtem jablek, je stejné: ty dvě hodnoty jsou jakože stejné, že ano? Nejsou jiné, že ne?! :-) Lidi potřebují naději! "Mozek" ví, že 20 je vyšší číslo (např. jako počet jablek) než 10, tedy ono je to v mozku uloženo jako fakt, a to by mě teda zajímalo, co se pak podílí na analýze. Aha, asi se na ní nepodílí nic. Nad některými věcmi se už nemusí přemýšlet, to zdržuje. :-D
Preco by nemalo zmysel pocitat percenta z percent? Vyznam moze mat aj pocitanie percent z percent z percetn...atd. Nie je na tom nic nelogicke. Avsak nie vsetko je mozne pochopit s matematikou zakladnej skoly.
Prirovnam to k derivaciam. Tiez si myslite, ze nema vyznam pocitat derivaciu z derivacie? (atd..)
Nejlépe to napsal 113: problém je čistě jazykový. Podíl voličů (firefoxů, slepic na trhu, ...) se zvýšil z 50% na 60%, tedy narostl o 20%. Je to jednoduchý jak facka, problém je v použití "NA" a "O". Kdo nerozumí rozdílu mezi "NA" a "O" a ještě k tomu neumí ze základky procenta, ať si používá procentní bod, nikdo mu to nebere. Jak ale bylo již dříve psáno (někde okolo 80ti), pak nemá ekonomika vypadat tak, jak vypadá. Celkem vzato, nemám nic proti procentním bodům, ale vzhledem k tomu, že převážná část národa (koneckonců diskuse je plodná :-D) netuší o co jde (a neumí to vysvětlit, pokud řekne že tuší) tak se jedná jen o terminus technikus určený k matení veřejnosti.
[334]
Nevím o žádném pravidle, že by předložky NA o O určovaly základ, ke kterému se daný přírůstek vztahuje. A ani dva matematici, kterých jsem se na to ptal, mi nic takového nepotvrdili.
A aby nebylo zmatku málo, šla by také napsat věta "Podíl voličů (firefoxů, slepic na trhu, ...) se snížil z 50 % na 60 %, tedy poklesl o 40 %."
[333]
Uznávám, to rovnítko tam být nemusí. Je fakt, jsem zatím žádné doporučení, jak číst čísla v jiných číselných soustavách než desítkové neviděl, resp. ani jsem ho nehledal.
Obecně jsou dvě možnosti - buď to přepočítávat, jako např. pro dvojkovou soustavu:
1 - jedna
2 - dva
10 - tři
11 - čtyři
12 - pět
20 - šest
21 - sedm
...
S tím, že přečíst větší číslo, třeba 10110001111001110011100101, zabere víc času, než určíte, jak ho přečíst, nebo je druhá možnost, přečíst to jako v desítkové soustavě, tedy a nevyužité číslice z řady prostě vypustit:
1 - jedna
2 - dva
10 - deset
11 - jedenáct
12 - dvanáct
20 - dvacet
21 - dvacet jedna
Ani jeden přístup neznamená vážné problémy ani pro soustavy o vyšším řádu:
V šestnáctkové soustavě by číslo BA1 šlo přečíst jako bé set á desát jedna.
Uznávám, že nejlepší by bylo vymyslet ekvivalenty výrazů: -náct, -desát, sto, tisíc, ... pro určení řádu odvozené od základu číselné soustavy i pro jiné číselné soustavy, než desítkovou, ale nějak mě žádné nenapadají.
Jak byste navrhoval přečíst např. číslo 102301 ve čtyřkové soustavě?
[336]
No ja pokud mozno se snazim vyhnout cteni cisel zapsanych v jinych soustavach, resp. kdyz ho potrebuju nekomu nadiktovat, tak bez vyjadreni jak to myslim, je nejlepsi ho cist po cifrach.
// "V šestnáctkové soustavě by číslo BA1 šlo přečíst jako bé set á desát jedna." Z hlediska analogie se mi to libi, ale v realu je to nepouzitelny.
[336] Vy jste teda umělec, bé set á desát? To je mi pěkné kravinimum. Ty koncovky jste si zvolil náhodně??? Jako 12 set 11 desát??? Proč desát??? Proč ne bé sta á set (tři sta de set).
Číslovky se zásadně
1) přepočítávají (tam nejednoznačnost nevznikne)
2) čtou po cifrách (dtto)
nějký náhodný picking koncovek z desítkové soustavy to nikdo nemůže myslet vážně.
[337]
Pokud ho potřebujete někomu nadiktovat, tak ano ... stejně tak i v desítkové soustavě. Ale co když potřebujete někomu někomu říct, kolik to číslo je? V desítkové soustavě také neříkáte, že máte pět jedna jablek, když chcete sdělit informaci, že máte 51 jablek.
[338]
ad 1) schválně jak dlouho vám bude trvat přepočítat dvojkové číslo 10110001111001110011100101 pokud nebudete mít k dispozici pouze tužku a papít, nebo ani to ne.
ad 2) viz výše.
Nevím, co si představujete pod slovem picking, ale koncovky jsou vybrány přesně tak, jak jsou v češtině používány pro desítkovou soustavu. Uznávám, kromě -desát se pro řád desítek používá více výrazů - desítka má svůj výraz deset, čísla od 20 do 40, mají výraz -cet a čísla od 50 výše mají výraz -desát, podobně je pro i pro další řády, jeden výraz pro 1, druhý výraz pro 2-4, třetí výraz pro pět a výš, výjimkou jsou stovky, kde je zvláštní výraz pro 200 (takže např. sto, stě, sta, set; tisíc, tisíce, tisíc; milion, miliony, milionů; ...) - proto jsem napsal á desát. Kdybych měl číslo 2C, napsal bych dvacet cé.
[339]
viz reakce na 337
[337]
Kdyz chci rict kolik mam jablek a mam to zapsane v jine soustave, tak medle nezbyva nic jineho, nez to prepocitat, protoze u koncovek "cet","set" to neni tolik videt, ale u cisla 4000000 (v sestnactkove soustave) bych proste nerekl ctyri miliony, kdyz milion je 10^6, to maximalne nejak jako ctyri hexmiliony*, resp. 7E by se melo cist nejak jako "sedmsestnact e".
* Je potreba, aby mocniny 2 mely nejake trivialni nazvy a nemusely se dlouze vyslovovat, ale aby prevzaly nazvy pro mocniny 10 s tim nesouhlasim.
// Mozna byste mohl poukazat na to, ze milion nemusi nutne znamenat 10^6, ale spise 6. rad, pak deset - 1. rad, ale pak se musime vzdat desitky jako jednoznacneho cisla, coz ani vy se k tomu nemate (uznal jste [333], ze neni spravne tvrdit ... aspon tak jsem to pochopil).
[343]
Předpokládám, že to má být reakce na mě. V [336] jsem napsal "Uznávám, že nejlepší by bylo vymyslet ekvivalenty výrazů: -náct, -desát, sto, tisíc, ... pro určení řádu odvozené od základu číselné soustavy i pro jiné číselné soustavy, než desítkovou, ale nějak mě žádné nenapadají."
V kazdem pripade se na historii onoho pojmu zeptam matematiku, ale dela tona mne dojem, ze to vymysleli ekonomove a novinari. Pri serioznich vypoctech nema prilis cenu pocitat bez zakladu. Matematikove take uvazuji obecne a ne jenom u prilezitosti ucelu. Tak bych ocekaval, ze uslysim o sedesatinovem bodu ci o bodu jakehokoli racionalniho cisla.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 285×
Přečteno 89 762×
Přečteno 73 157×
Přečteno 58 108×
Přečteno 54 434×