V Softwarové sklizni se objevila blbinka, která zase až tak velkou blbinkou nebyla. Je to text, který vysvětluje, proč máme rádi Linux.
V dnešní Softwarové sklizni je blbinka, která odkazuje na zahraniční blogový zápisek. On je to spíš takový blogový obrázek, který vysvětluje, co vlastně linuxáci na Linuxu vidí.
Musím říct, že mě text oslovil, protože to jsou přesně ty důvody, kvůli kterým používám Linux já. Rozhodl jsem se proto původně anglické prohlášení přeložit a sem dávám českou verzi. Samozřejmě budu rád za připomínky k překladu, můžete je posílat přímo do komentářů. Díky.
A ještě varianta pro případný tisk:
Můžete si stáhnout i PDF variantu pro tisk.
[2] No, ono to totiž ani jako příkaz moc nevypadá, takže to těžko bude někdo cpát do řádky. Další podobné příkazy jsem sepsal ve starším článku.
Já ho používám opravdu proto, že za něj nemusím platit v penězích a neobsahuje malware a je v něm hodně softwaru, který je možné mít stále v aktuální verzi (i když aktualizace také nejsou vždy bezproblémové..).
Příkazovou řádku nepoužívám, když nemusím.
Ale možnost šťourání se v systému všem zájemcům přeji a beru to jako plus i pro nešťourali :)
Osobne nepovazuju za zabavu rejpani se v systemu, rozbiti, spravovani, nouzovy rezimy atd.. ale jako vyvojar MILUJU prikazovou radku, unixovou filozofii, konfigurovatelnost a i urcitou jistotu ze neprijde nejakej marketingovej chytrak a vsechno mi neprekope - ale to asi jenom proto, ze nepouzivam ubuntu.. :)
takze ne +1, ale +0.8 :)
Starání se o operační systém jsem za zábavu považoval v 15 letech. Pravidelně jsem pouštěl defragmentaci, dělal kompletní antivirový sken, každou neděli si dělal pořádek na disku. Ale vyrostl jsem z toho.
Když člověku ubývá volného času, tak s ním chce naložit smysluplně. Nechce ztrácet čas laděním a kompilací kernelu, když už mu nezbyde čas na to si výsledek té práce užít. Začne preferovat, pokud ten systém funguje už z výroby a není potřeba na něj sáhnout. Do toho stavu každý jednou vyroste.
Na práci (webová vývojařina) používám Ubuntu, protože často využiju příkazovou řádku, která je pohodlnější než na Windows (s kterou ovšem také jde pracovat). Pracuji s Gitem, píšu ve vimu, pouštím testy v PHPUnitu, fulltextové hledání dělám grepem. Ale abych si systém hýčkal a customizoval, to si radši pustím Windows a nějakou hru.
Nedělám si iluze že by to někoho zajímalo, ale když už jsme u toho tématu.. Proč mám rád linux jsem kdysi sepsal v jednom blogísku: http://www.abclinuxu.cz/blog/bystroushaak/2011/2/proc-pouzivam-unix-linux :)
Paráda, takhle to je. Akorát mi v českém překladu neštymuje to „Je zábava používat příkazovou řádku. Řeknu to ještě jednou. Je *fajn* používat příkazovou řádku.“ V originále je v obojím „it's fun“ a přijde mi podivné napsat „řeknu to ještě jednou“ a říci potom něco trochu jiného. Ale možná to je jen překlep :-)
[2] Nebo si správně nastavte /etc/security/limits.conf, zároveň tím budete chráněni i před neúmyslnými forkbombami. Třeba když se zblázní nějaká regulérní aplikace a začne se forkovat nebo alokovat všechnu dostupnou paměť.
K článku: já říkám ostatním (co se třeba ptají, proč nemám Windows) toto: „Dělám na svém počítači věci, které buď Windows vůbec neumí, nebo na nich jdou nesrovnatelně hůře.“
Jednoduché, rychlé, elegantní a nelze z toho rozvést flame, protože to je prostě objektivní fakt :).
Já používám linux dnes už čistě z praktických důvodů:
je otevřený a tak se dá předpokládat, že neobsahuje zbytečné chyby a ty zbylé jsou brzo opraveny
je rychlejší (na mé staré T30 opravdu řádově - start windows + firefox min 15 minut - někdo řekne, že jsem to měl rozsekaný, tak ale co ? linux takhle nikdy nerozsekám)
mužu si ho customizovat - snadno a rychle a stačí mi jedna utilita: mcedit (ano, jsem lama, používám mcedit - i v "práci" kernel ladim v mceditu :D :D )
má příjemné a rychlé uživatelské rozhraní - nesnášim to věčný proklikávání se menu - mapsat, co chci udělat je většinou daleko rychlejší
Ne, linux už dávno nemám na hraní, ale na seriozní práci :D :D :D A nedělám zdalek jen technickou práci - kromě programování se zabývám i podnikáním, managementem a financema .... A nemám čas se zdržovat tou dětskou hračkou od microsoftu ....
[14] Přesně tak!
[26] "...je otevřený a tak se dá předpokládat, že neobsahuje zbytečné chyby"
Jak si Vy posím představujete zbytečnou chybu? Jako chybu ve zbytečné funkci programu? Tak takových potom existuje ve windows hafo ovšem stejně jako v linuxu (jakožto systému). Podívejte se kolik "zbytečných" chyb je např. v Ubuntu.
"...i v "práci" kernel ladim v mceditu"
"...nemám čas se zdržovat tou dětskou hračkou od microsoftu"
Nemáte se čas zdržovat dětskou hračkou od MS ale raději budete trávit čas konfigurací a kompilací linuxového jádra, který navíc jako správný masochista konfigurujete v textovém editoru?
"...má příjemné a rychlé uživatelské rozhraní - nesnášim to věčný proklikávání se menu - mapsat, co chci udělat je většinou daleko rychlejší"
To je velice subjektivní. Někdo za příjmné uživatelské rohraní považuje to z windows, nebo KDE či Gnome. Podle toho co tu píšete používáte již hoodně starý stroj takže o něčem takovém si nejspíše nechávate jen zdát :-)
Keby náhodou niekoho zaujímalo, prečo nepoužívam win... http://www.st.fmph.uniba.sk/~habovstiak6/blog.php?show=00002_wnw
[27]
Úplně vedle :D
Zbytečná chyba je taková, kterou má už pátá verze softwaru, 10 let za sebou znova a znova, ačkoli je to něco, co vadí každému druhému uživateli. Takových chyb je ve windows mnoho. :D
A "ubuntu" je co ? :D :D
Ne, jádro samozřejmě konfuguruju v menuconfigu. Já jsem mluvil o ladění jádra - když je v něm nějaká chyba, kvůli které neběží mému klientovi tam, kde by on potřeboval. Pak zdrojáky edituju v mceditu. :D Ano, trávim tim čas a neplatěj mě za to vysloveně špatně :D Přesto ano, budování investičního portfolia je o něco užitečnější činnost :D :D :D
Rozdíl je, že linux má jak command lajnu, tak GUI. To windows ne - resp. commad line windows opravdu není příliš přívětivé prostředí ....
Mimochodem, mám aktuálně X201i - a po půl roce velmi občasného používání se i ty windows 7 docela začínaj sekat.
[26] K tym chybam, odporucam nainstalovat si gentoo a hodit si update systemu vo verbose mode (cize vidno pindy kompilatora) a odmaskovat posledne verzie (~ tree).
Tam sa uvidi ako cisto su napisane oss aplikacie. A to kompilator odhali aj tak len tie ocividne chyby, vela si clovek najde povedzme valgrindom (v oss sa to aspon lahko debuguje, specialne ak si to clovek sam skompiluje).
Tym sa vraciame k tomu, ze Linux je fun :D
(Btw mam Gentoo na tablete s C2D 1.6Ghz a skompiloval som to na tom :)
Hezká agitka. Taková prvoplánová. Naštěstí z ní prvoplánově plyne jen to, že s Linuxem laborují jen netáhla, která si s pracovním nástrojem pouze hraje, namísto aby jej používala jaký je. Kdyby to byla agitka o vrtačce, text "Je zábava rozbít si vrtačku a zase si ji opravit. Je zábava na vrtačce používat ruční kliku. Hlavně si s vrtačkou rádi hrajeme a objevujeme fascinující svět ozubených koleček" by každému řemeslníkovi včas napověděl, že než si někde zadarmo sebrat "svobodnou" vrtačku kterou sestavila nějaká pákistánsko-nigerijská "komunita", je lépe si koupit hotovku od Black a Decker a pracovat s ní jako ďas k užitku svému i ostatních. Z médií známe, jak fungují padělky pil Husqvarna, vyráběné někde v Rumunsku a prodávané po parkovištích. Holt někdo si s nástroji rád hraje, druhý pracuje s profi sadou, aby uživil sebe i toho lehkoživku co se jen v nástroji rýpe a tím pádem jej nikdo nezaměstná.
33: To je naprosto nesmyslné srovnání. Korektní by bylo přirovnat placený zaplombovaný výrobek s předem daným továrním nastavením k výrobku zdarma, který si mohu, ale nikoli musím sám opravit a nastavit. Ta pákistánsko-nigerijská komunita je taky nesmysl. Často proprietární i otevřený software dělají stejní lidé. Že si někdo kupuje "značkovou" motorovou pilu na parkovišti za benzínkou a vy z toho vydedukujete, že Linux je padělkem Windows - co dodat.
prikazova radka je proste k nezaplaceni, ale rypat se v systemu uz me davno preslo bavit, proto pouzivam ubuntu nebo debian. To co na linuxu opravdu mam rad jsou balicky.
napsat
$ sudo aptitude install
nebo
$ sudo synaptic
je proste neco co mi v jinych operacnich systemech proste chybi, a to netvrdim ze se bez toho neda zit ;)
Já jsem z těch, kteří skutečně linux používají proto, že jim na práci přijde vhodnější, než Windows. Mnoho věcí se mi zdá být v linuxu přímočařejších a programy dělají jenom to, co dělat mají. Ale s obrázkem souhlasím. Pro řadu lidí je linux prostě technicky orientovaný koníček. Z jejich nadšení pak my BFU získáváme stabilní prostředí pro svou práci.
Co jsem nikdy na widlích nepřekousnul, bylo, jak ze mě dělaly úplnýho debila. Přechod na Linux byl těžký, ale teď se cítím jako svéprávný a svobodný, jakkoli klišovitě to zní. Další důvod k přechodu byl malware, antivity a samovysí*ací funkcionalita. Taky už jsem ve věku, kdy nemám čas se ve věcech rýpat nebo je dokonce přeinstalovávat, vyhovují mně bezúdržbové věci. Takže když nainstaluju distribuci, ve které vše funguje, je splněno a můžu se spolehnout, že za rok to bude fungovat stejně.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 839×
Přečteno 89 919×
Přečteno 73 318×
Přečteno 58 205×
Přečteno 54 486×