Taky nevěříte předpovědi počasí, kterou na vás v televizi během minuty vychrlí pán s rukama v kapsách? Dneska si můžete naštěstí zjistit informace sami a lépe.
Spousta Čechů je naštvaná na předpovědi počasí. V televizi to na vás tak nějak vychrlí (ideálně s rukama v kapsách), obvykle to končí větou: „Bude jasno, místy polojasno, ojediněle přeháňky či bouřky.„ a vyber si sám. Navíc se často stává, že předpovědi nefungují a počasí dělá úplně opačné věci. To si pak moje máma přeje být v příštím životě meteorologem. Podle ní je to nejlehčí povolání, v zásadě bez zodpovědnosti (tvrdí ona).
Jeden známý Skot mi vysvětloval, že v Česku se špatně předpovídá počasí, protože prý nám tu vanou větry z různých směrů a jak je to tu uprostřed kontinentu, tak se to tu míchá… bla bla. Chvíli jsem ho poslouchal a pak jsem mu řekl, že to celé je nesmysl. Jediný, kdo má problémy s počasím je ČHMÚ. „Podívej se na polské předpovědi pro Česko. Tam uvidíš, že se předpovídat počasí dá krásně i u nás. Jen je třeba to umět,“ řekl jsem mu. Později mi dal za pravdu.
Z toho plyne poučení: naštěstí už se nemusíme spoléhat na předpověď jedné správné televizní/rozhlasové stanice a můžeme si informace ověřit z jiných (lepších) zdrojů sami. K čemu by nám jinak byli internety?
Práci s počasím můžeme rozdělit na dvě části: aktuální situace a předpověď. Pro aktuální informace vám postačí mít surová data, ze kterých si vyčtete, jaká je situace a jak se bude vyvíjet. Pro předpověď naopak už potřebujete práci profesionálního meteorologa, respektive počítačový model.
Oba druhy informací jsou na internetu dostupné a já je používám. Používám především čtyři weby, na které vám teď dám tip.
Model Aladin, který používá ČHMÚ je podle (nejen) mých praktických zkušeností velmi mizerný a obvykle nefunguje. Podstatně vyšší úspěšnost má model MM5, který používá Medard. Samozřejmě nejčastěji používám ukazatel srážek.
Ten má dole posuvník, kterým si můžete s předpovědí šoupat až tři dny dopředu. Používám tenhle web pravidelně a musím říct, že jeho úspěšnost je velmi vysoká. Někdy ukazuje přesně opačnou předpověď než ČHMÚ, což je trochu děsivé, ale praktická zkušenost ukázala, že Medard funguje výrazně lépe.
Meteo.pl je polský server, který dříve předpovídal jen pro území Polska. Samozřejmě s mírným přesahem přes hranice, takže pro Liberec byla předpověď k dispozici. Dnes jsou modely rozšířeny přes celou Evropu, takže jsou použitelné univerzálně. Meteo.pl má dva modely – UM a COAMPS, které se liší rozlišením. UM pracuje s oblastí o délce 4 km, COAMPS 13 km. Liší se ale zároveň dobou předpovědi, přičemž jde o nepřímou úměru – UM předpovádá na 48 hodin, COAMPS na 84 hodin. Přesnost s dobou samozřejmě klesá.
Web nabízí takzvané meteogramy, což jsou grafy, ve kterých jsou na časové ose zakresleny veličiny: teplota, srážky (déšť zelený, sníh je modrý), tlak, rychlost větru, směr větru, mraky. Nemusíte se bát polštiny, podle jednotek to vždycky dáte dohromady.
Nejdůležitější tady jsou samozřejmě srážky, většinou to funguje velmi slušně, občas se ale model netrefí a přestože je naznačen mírný déšť, nakonec neprší. Možná je model nastaven trochu víc pesimisticky. Nestává se mi ale, že by déšť předpovězen nebyl a pršelo by.
Velmi pěkný web, který jsem objevil docela nedávno. Jedná se o mashup nad Google Mapami, který navíc přidává svou vrstvu srážek měřenou pomocí radarů. Skvělé je časové rozlišení po čtvrt hodině a možnost pustit si animaci. Vpravo si navolíte časy a klepnete na „Nahrát snímky“. Automaticky se spustí animace.
Na obrázku vidíte, jak postupovala fronta přes Liberec (ten mě zajímal). Na každém snímku poskočilo pásmo s deštěm o čtvrtinu. Bylo tedy jasné, že za půl hodiny bude po dešti. A bylo. Velmi užitečné, pokud potřebujete mít přehled o aktuální situaci a předpovědět si nejbližší hodiny.
Sice nepoužívám předpověď od ČHMÚ, ale jejich detekce blesků je vynikající. Opět je možné si obrázek rozanimovat a sledovat průběh, tentokrát po deseti minutách.
Obvykle zaslechnu z venku hrom a hned se jdu podívat, co se to děje, jak je to velké a kam to postupuje. Někdy je zajímavé se podívat i zpětně, jak vypadala ta bouřka, která řádila v noci. Pokud fotíte blesky, což já někdy rád dělám, je dobré vědět, jestli to bude ještě chvíli pokračovat a má vůbec smysl vybíhat s foto výbavou ven.
Určitě to není vyčerpávající odkazovník, budu naopak rád, když mi doporučíte něco zajímavého v diskusi.
Jeste bych doplnil dalsi tri weby s dobrou predpovedi, jsou to primo odkazy pro Brno
Stranky Noru velka uspesnost
http://www.yr.no/place/Czech_Republic/South_Moravia/Brno/hour_by_hour_detailed.html
Svycari ti maji peknou vec a to je ze u srazek jeste navic udavaji jaka je pravdepodobnost ze bude prset
http://www.meteoblue.com/en_GB/point/forecast/tab/b/pictocast/f/1785/c/cz
Tady nejsou tak presne udaje je tam jenom par mest ale zase je tam i zobrazitena historie METAR mereni za nekolik let a daji se udelat napriklad mesicni prumery
http://weatherspark.com/#graphs;a=Czech_Republic/Brno
Zajímavé je místo, kde si lidé navzájem sdělují, jak je právě u nich: http://www.in-pocasi.cz/pocasi-u-vas/ (ne, že by se z toho vyčetla předpověď, ale je to lepší než surové údaje o tlaku).
Já chodím koukat k Norům: http://www.yr.no/place/Czech_Republic/Prague/Prague/hour_by_hour.html Model se většinou trefuje dobře, je tam i dlouhodobý výhled (ten je už třeba brát s rezervou) a vyhledat se dá snad jakékoliv místo na světě.
my máme magora na TV Barrandov http://www.youtube.com/watch?v=gOm7kSE5PZM
Většinou mi postačí vidět, kde a jak se hýbaly mraky za posledních pár hodin, proto mi stačí tento web:
http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/rad/data_jsradview.html
Abych vůli tomu půlhodinu zíral na hlášku "Nahrávám aplikaci, počkejte prosím..." a zadával kvůli tomu sto dalších vyjímek do adblocku a noscriptu ...
Nova (Jančařík s rukam v kapsách) nakupuje počasí od Meteopressu. Stálo a stojí za to srovnat s "Počasím" na státní ČT1, kde hlásí lidi z ČHMÚ a dávat při tom bacha. "Bude jasno, místy polojasno, ojediněle přeháňky či bouřky." je něco jiného než "Na většině území bude polojasno až skoro jasno, ve večerních hodinách od západu přibývání oblačnosti s možností přeháněk nebo bouřek z vedra" ;-)
http://nezaprsi.cz bere data z http://www.yr.no .
Zatím nejpřesnější, co jsem našel.
Asi tak, ono pokud jsou ty předpovědi přepasírované přes Meteopress, kde si do výstrah doplní třeba i tornádo, aby to mělo správný říz, a ještě tlumočené třeba Dášeňkou Honsovou, která je pro výstup v televizi taky ochotná říct cokoliv, tak se není čemu divit, že to pak moc nesedí. V tom je právě rozdíl na ČT, kde o tom ti lidi něco ví nečtou to slepě z čtečky. Jenže i tady je problém, že v pár minutové relaci prostě nejde říct komplet předpověď pro všechna místa ČR a musí se to holt zobecnit... A pak je potřeba se nad tím, co bylo řečeno zamyslet a odvodit si jak asi bude u nás.
Nakonec vidím to doma, když v zimě v TV řekou třeba "Na horách, na sněhové pokrývce a při vyjasnění můžou teploty klesnout až na -25°C". V tu ránu slyším "jeeežiš, bude -25, no to bude hrůza, takové mrazy..." To, že tam řekli pár podmínek a u nás takový mráz bude jen těžko, to už je vedlejší. Ale ty předpovědi pak prostě nesedí, radši by si tam měli pořídit tu rosničku do flašky atd... :-)
Jinak v mém případě se mi zdá, že zrovna Aladin je na tom s přesností líp, než Medard, aspoň co jsem párkrát porovnával. K modelům pak když přidám rozumnou synoptickou mapu, pro kratší období data z radarů a družic, k tomu trochu vlastních dat a vlastního odhadu (po čase se dá vysledovat co odkud víc přichází), tak se to počasí dá odhadnout celkem slušně ;-) Pak si taky hraju s modelem WXSIM (moje data tu: http://pocasi.veska.info/index.php?page=forecast&what=wxsim), akorát to chce na to mít čas si hrát s parametrama, v automatickém režimu to není ono...
Jinak data z amatérských bleskoměrů se dají pozorovat tady: http://blitzortung.org , je to celkem přesné a je tam vidět větší území.
Je možné u některé z těchto nebo jiných služeb jednoduše získat statický obrázek s aktuálním stavem mraků u nás? Tj. abych mohl odkázat ideálně jednotnou adresu http://example.com/latest.png a získal bych aktuální stav mraků.
NOAA satelit - do loňska fungoval perfektně animovaný a dodatečně zvýrazněný satelitní pohled na Evropu. Dnes nedostupným, asi zpoplatněný nebo přesunutý na jinou adresu - nedaří se mi nalézt. Neznáte ji?
Kde zná zákonitosti cyklon a anticyklon, tak si z něho dokázal odvodit tendenci postupu vysokého/nízkého tlaku a následně vítr, teplotu, déšť...
Zajímavé předpovědi mají také na http://www.wunderground.com/cgi-bin/findweather/getForecast?query=brno,%20cz&wuSelect=WEATHER Tohle je zrovna pro Brno. přehledné zobrazení, parádní historie ze spousty stanic a dobrá přesnost.
Já se krátkodobě řídím meteoradarem na CHMU:
http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/rad/data_jsradview.html
Nastavil jsem si přesné souřadnice místa, kde žiju a teď se dívám, "co přichází ke křížku". Je to nejspolehlivější, zvlášť od doby, co nasadili počítač Saxánu a mapa je mnohem větší a podrobnější.
Docela jsem uvažoval, že bych si doma na zeď zavěsil nějaký obyčejný tablet s wifinou, který by pořád zobrazoval jen ten radar.
Další věc, kterou bych si přál by byla nějaká aplikačka, kam bych zadal svou polohu a ona by mi oznámila, když se mým směrem blíží něco ošklivého. Třeba SMSkou na mobil. Popad bych hrábě a nezmoklo by mi seno.
Ještě bych doplnil,www.foreca.cz a norský předpovědní web http://www.yr.no/
jj... meteoradar (prostě aktuální data ohledně srážek po 15minutách) jsou věc která se mi již několikrát vyplatila. Posledně si pamatuju, jak byla čistá obloha, téměř bez mráčků, jedeme na koupálko, a najednou SMS, že se máme se vrátit, že do 30 minut bude lejt (stihli jsme to domů jen tak tak :D)... je to trochu výhoda polohy ve středu ČR :).
Náhodou jsem narazil na tento pěkný souhrnný článek a musím si přiložit polínko do ohně. "předpověď počasí na stránce http://www.treking.cz/sluzby/pocasi-podle-stoleteho-kalendare.htm vychází mnohdy lépe, než předpovědi z ČHMU. To nikoliv podle nás, ale podle informací provozovatele jednoho z koupališť, jenž v minulém i tomto roce plánoval akce právě podle tohoto kalendáře… A to jde přitom o statistiku průměrného počasí v minulosti, nikoliv o předpověď v klasickém slova smyslu… Meteorologové by občas měli zvednout oči od svých počítačů směrem k reálné obloze.
Zrovna nedávno mě kdosi přesvědčoval, jak jsou ti Noři(případně další) přesní. Opět se ukázalo, že na Poláky nemají. Tady je link pro Olomouc, na konci potřeba změnit datum a čas : http://new.meteo.pl/um/php/mgram_search.php?NALL=49.583333333333336&EALL=17.25&lang=en&fdate=2011090300
>>Místy si vemte i deštník<< To jsem slyšel v jedné předpovědi sedmilhářů v ČT. Přidám zajímavý nápad, kolo štěstí od monfilda, Losuje se: jasno, polojasno, zataženo, déšť. Úspěšnost je srovnatelná se zprávami v ČT, kdo ví, jestli toto kolo štěstí sedmilháři také nepoužívají......
Dobrou předpověď jsem viděl na inzertním serveru www.inzertnisvet.cz
Nevím odkud mají data, ale vychází jim to celkem dobře:-)
CHMI nedavno spusitlo web vvv.chmi.cz - vhodne pro mobily jine blbosti. Radar i satelitni sminek na jedno kliknuti.
Problem s pocasim je ten, ze jeho prubeh i charakter do velme miry ovlivnuji lokalni podminky a napr. vyska oblacnosti, teplota v te ktere nadmorske vysce, prach atd. Napr. jsou v republice mista tzv. destneho stinu, ktere presto, ze na radaru je oblacnost tak neprsi, napr. proto ze z daneho smeru chrani lokalitu hory atd. atd. Ac se to nezda pocasi je mnohdy velmi lokalni zalezitost.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 113 693×
Přečteno 90 245×
Přečteno 73 647×
Přečteno 58 364×
Přečteno 54 591×