Moje nová kniha, kterou jsem nedávno avizoval, nyní oficiálně vyšla u nakladatelství Grada. Zabývá se síťováním v operačním systému Linux. Co všechno v ní najdete? Je určena i pro vás?
Minulý čtvrtek jsem blogoval o tom, že mi
Krátká anotace: Kniha je zároveň učebnicí i příručkou určenou pro uživatele, jenž by rád porozuměl problematice prvotního návrhu, praktické realizace a následné administrace počítačových sítí. Každá kapitola začíná podrobným rozborem problematiky, včetně vysvětlení základních pojmů a umožňuje tak proniknout do probíraného tématu i naprostému začátečníkovi. Cílem je zvládnout především praktickou stránku věci a umožnit uživateli realizovat jeho první počítačovou síť.
Pod mým předcházejícím blogpostem jste chtěli stručný obsah knihy. Tady jsou jednotlivé hlavní kapitoly:
To jsou hlavní kapitoly, kniha je rozdělená na teoretickou (kapitola 1 – 5) a praktickou část. Dá se číst jako klasická kniha nebo ji můžete využít jako příručku, kdy si prostě jen najdete to, co potřebujete vědět.
Doporučuji číst teoretickou část jako celek (pokud se v problematice neorientujete) a zbytek pak už můžete použít dle potřeby.
Teď pro koho je kniha vlastně určena: Knihu jsem začal připravovat s tím, že pomůže podpořit Linux jako síťový operační systém. Hodně lidí chce řešit malé „domácí“ počítačové sítě, ale neví, jak na to.
Známé různé panelákové poskytovatele připojení, uživatele, kteří si chtějí natahat rozvody po bytě nebo připojit pár sousedů k internetu. Přesně pro takové lidi je nová kniha.
Pokud jste profesionál, který se chystá migrovat 300 serverů na novou platformu, pak to asi nebude to pravé ořechové. Kniha se nezabývá žádnými enterprise nástroji ani řešeními. Je to jen sbírka návodů doplněných komentáři.
Naopak pokud toho o Linuxu moc nevíte, ale hodláte si hrát s vlastním serverem, rozchodit si router, provozovat vlastní web server nebo pro pár kamarádů mail server, pak do ní určitě nahlédněte.
Výhodou je, že kniha toho moc neočekává a zabývá se i naprostými základy sítí, kdy vysvětluje pojmy jako IP adresa, MAC, maska sítě, brána, pakety, TCP/IP, UDP a podobně. Berte ji tedy jako vstupní příručku do světa linuxových sítí.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Linux#Linux_a_GNU.2FLinux
"Média a velká část uživatelů preferují označení této rodiny operačních systémů jako Linux. Přestože některé distribuce používají označení GNU/Linux, jeho použití mimo komunitu nadšenců je minimální."
To je opravdu tregéééédie, že se používá slovo Linux na celý operační systém.
Gratuluji, ta kniha vypadá zajímavě. Vážně uvažuji o koupi, něco takového tu chybělo.
to [5]: Není nejjednodušší akceptovat fakt, že Linux je prostě jen obecně používaný termín pro GNU/Linux? V běžném hovoru řeknu "Linux", v odbornějším/technickém textu napíšu "GNU/Linux". Finito. Vytvářet rozpor není nutné, myslím.
[4] Pár autorských kousků samozřejmě dostanu, ale ještě na ně musím pár dní počkat.
[5] Bohužel to smlouva s Gradou nedovoluje. Ale pokusím se s nimi dohodnout na zveřejnění té starší, až doběhne náklad.
K Linux a GNU/Linux: (Ten původní příspěvek jsem smazal kvůli urážkám.) Souhlasím s Lukášem [7]. Správně je samozřejmě GNU/Linux, ale stejně tak nikdo neříká "X Window System" nebo "Mozilla Firefox". Není třeba být fanatický, ale naopak ctít přirozený vývoj jazyka.
[11] Velmi okrajově (tedy skoro ne). IPv6 je bohužel aktuálně nepoužitelné, protože jej nikdo nepodporuje. Jakmile se rozšíří, bude už zase kniha neaktuální. Doporučuji ale knihu od Pavla Satrapy.
[12] Rozhodly především osobní sympatie a doporučení známých autorů, kteří psali pro obě nakladatelství.
Dnes jsem v ostravě prošel 4 největší knihkupectví ... Librex, Propolis ... další aktuálne nevím jak se jmenovali. Všude mi bylo řečeno, že k nim jezdí z Grady 3x za týden, ale Vaši knihu na pultu nikdo neměl. Když jsem jim řekl, že se má cca od 25. distribuovat, tak mi bylo oznámeno, že musí být problém v nakladatelství. Pokud by bylo toto datum dodrženo, měly by kniku prý již skladem.
Což je velmi smutné. Těšil jsem se na víkendové čtení.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 113 955×
Přečteno 90 368×
Přečteno 73 747×
Přečteno 58 447×
Přečteno 54 655×