Tak nám přátelé z CZ.NIC opět snížili velkoobchodní ceny. Většina lidí nejdřív zajásá, ale po troše zamyšlení dojde k tomu, že to vlastně není tak úžasná zpráva.
CZ.NIC právě vydal tiskovou zprávu, ve které potvrdil, že opět snižuje cenu za doménu .CZ. Před rokem stála doména velkoobchodně 190 Kč, pak klesla na 155 a v únoru zase poklesne na 140 Kč bez DPH. Můj názor je shrnut v titulku tohohle zápisku: „Je to tak, bohužel se nedalo nic dělat.“. Abyste pochopili, proč z toho nemám moc radost, musím vás uvést do souvislostí.
CZ.NIC je zájmové sdružení právnických osob. Tedy něco jako občanské sdružení, ale nezakládají jej fyzické osoby, ale osoby právnické. Jinak je to ale v zásadě totéž – nezisková organizace. Tady je ovšem problém – jak zajistit neziskovost při takových příjmech? Pokud se podíváte na titulní stranu webu CZ.NIC, zjistíte, že v Česku je registrovaných téměř 750 000 domén. To při 155 Kč za kus je pěkných 116 milionů korun. Ale jako z.s.p.o. na tom celém nesmíte vydělat.
Samozřejmě provoz CZ.NIC stojí nemalé peníze, pracuje tam hodně lidí (řadu z nich považuji za své kamarády), potřebují velké kancelářské prostory, haldu serverů a další techniky. Můžete si přečíst můj rozhovor s ředitelem CZ.NIC, kde jsou k přečtení některé detaily (první část a druhá část). Přesto má CZ.NIC problém ty peníze utratit.
Je tedy nutné dělat některé kroky, které vedou k menším číslům na účtech: je možné financovat různé vlastní projekty, je možné dávat peníze na charitu a konečně snižovat cenu za doménu. Bohužel ani jeden z těchto kroků není ideální a přináší různé problémy.
Investovat do nových projektů je sice skvělé, záslužné a velmi přínosné. Ale jednak není možné každý měsíc rozjíždět nový projekt typu MojeID nebo programovat nový software pro datové schránky a hlavně cpát peníze do projektů jen proto, že je musíme utratit, taky není ideální. Výsledkem by za čas byly nesmyslné položky fungující jen jako černá díra na peníze. Naštěstí tudy CZ.NIC nejde.
Dávat peníze na charitu má také velká úskalí. Kdysi, ještě za „starého CZ.NICu“ se přebytek přelil do serveru Interval.cz, kterému peníze zajistily život na delší dobu. Vzbudilo to velký poprask, lidé se ptali, proč sakra zrovna tam a ne jinam. Celé to vypadalo hrozně neprůhledně, všichni hledali vazby mezi Intervalem a CZ.NICem a nějakou černotu. Asi tam žádná nebyla, ale přesto to vypadalo podivně. Totéž by nastalo v případě poukázání daru nějaké nadaci. Proč zrovna do této a ne do jiné? A proč my platíme CZ.NIC za služby částky, které jdou nakonec vlastně někam jinam? Tudy tedy cesta taky nevede.
A jsme u toho – nedá se nic dělat, musí se snížit cena za doménu. Bohužel to je vlastně taky špatně. Nahrává to neuvěřitelně spekulantům a ve chvíli, kdy jsou všechna rozumná jména rozebrána (zkuste si schválně registrovat novou doménu), je to vlastně krok špatným směrem. Výsledkem nakonec bude, že se ještě urychlí registrace nových domén a nebudou volné domény na rozumné projekty. Navíc tím, jak bude domén přibývat, bude opět přibývat peněz na účtech a jsme v nekonečné smyčce. Doporučuji článek Zajímavá fakta o doménových jménech, který se sice týká domény .com, ale brzy by tohle mohl být problém i u nás.
Bohužel se opravdu nedá nic jiného dělat, není to chyba CZ.NIC, není to vlastně ničí chyba. Platby za domény vlastně fungují jako regulační poplatek a chrání doménový prostor před útokem bláznů a spekulantů, kteří by teď hned nutně „potřebovali“ desítky tisíc domén. Jak ale bude cena klesat, bude klesat dopad tohoto poplatku a problém se nám vrátí. Vlastním v současné době asi deset domén a jejich zlevnění rozhodně nevítám.
Peto, docela souhlasim. Mozna bych se nevdaval moznosti investic do novych projektu. Nevim, jak jsou moznosti. Ale treba vyhlasovani nejakych soutezi pro programatory by dle meho byla dobrou cestou. Clovek neco uzitecneho napise, vyhraje takovou soutez dostane trochu penez na vyvoj.
[1] To CZ.NIC má. V prvním ročníku jsem byl v porotě. Jmenuje se to VIP, ale tam se taky nedá utápět dvacet milionů.
[2] to sice ano, ale ta soutěž je relativně úzce zaměřená – na nízkoúrovňové infrastrukturní věci (což celkem chápu, odpovídá to zaměření NICu, ale kdyby byl záběr soutěže širší, dalo by se tam upotřebit víc peněz).
[3] hodila by se podpora IPv6 – směrem k poskytovatelům třeba nějaká soutěž, symbolická odměna za rychlé zavedení IPv6 konektivity. Směrem k koncovým uživatelům třeba zase víc tunelů (třeba se spojit se SixXS a udělat PoP v ČR: https://www.sixxs.net/pops/ ), víc osvěty (kniha je sice fajn, ale běžný uživatel si ji stejně nepřečte – co třeba nějaká brožurka pro něj?)
[4] a to jsou které? Dříve či později to stejně znamená fušovat do řemesla normálním (komerčním i „komunitním“) ISP a nekalou konkurenci (proč by někdo měl mít připojení dotované z prodeje domén a někdo by měl platit plnou cenu?)
Další možností by bylo třeba vytvoření CA, která by vydávala certifikáty majitelům domén – po registraci domény by člověk automaticky dostal SSL/TLS certifikát – oproti těm samopodepsaným by to pomohlo. Nápadů je spousta…
[6] - nehovoril som o dotovanom pripojeni, hovoril som o podpore vystavby optickej siete. je spusta lokalit kde sice optika vedie, ale da sa povedat ze je to taky lokalny monopol - typicky dsl pripojenia. v mestach im zdatne konkuruje optika ktora sa vsak nevyplati dotiahnut do mensich miest alebo dedin.
Pane Krčmáři, proč zde šíříte (a není to poprvé) takové bludy?
Tvrdíte "CZ.NIC je zájmové sdružení právnických osob. Tedy něco jako občanské sdružení, ale nezakládají jej fyzické osoby, ale osoby právnické. Jinak je to ale v zásadě totéž – nezisková organizace. "
Přitom se stačí podívat jen o dům dál na Stanovy zájmového sdružení právnických osob NIX.CZ
článek 33. Způsob rozdělení zisku
Valná hromada rozhoduje, zda se zisk sdružení ponechá nerozdělený, nebo zda se rozdělí mezi členy sdružení. V případě rozdělení zisku mezi členy sdružení stanoví valná hromada i pravidla takového rozdělení.
Jak vidno NIX jako zspo nemá problém s dělením zisku mezi své členy.
Méně lhát a více informovat, to by vám slušelo.
a nyní ze stanov CZ NICu:
52. Likvidace sdružení
52.1. Pro likvidaci sdružení se přiměřeně použijí ustanovení obchodního zákoníku o likvidaci obchodních společností.
52.2. Po skončení likvidace sdružení se provede vypořádání likvidačního zůstatku.
52.3. Podíl jednotlivých členů sdružení na likvidačním zůstatku se určí poměrem ukončených roků členství člena sdružení k souhrnu všech ukončených roků členství všech členů sdružení.
Tedy každý člen má v CZ NICu uloženy hezké úspory z peněženek plátců domén. Kroucení se, že se neví jak penízky sdružení utratit apod. je směšné a připomíná vykrucování se politiků, kteří také nevědí jak hospodařit správně s penězi daňových poplatníků.
Vedle tohoto zdroje je ve stanovách ještě možnost penízky vyvést skrz odměny části funkcionářů - jejichž výše může být defakto libovolná a dále je možné stanovy v budoucnu kdykoliv upravit a penízky vyvést jako klasický zisk.
Pane Krčmáři, přestaňte oblbovat lidi. Bohatě stačí, jak je oblbujete v kauze mizejících ajťáků.
[17,18] Nikoho nechci oblbnout, nejsem zaměstnancem organizace CZ.NIC a nemám důvod za ně lhát. Výše zmíněné části stanov nemění vůbec nic na tom, co jsem v blogpostu napsal. Navíc text četl i člověk z CZ.NICu a potvrdil, že je v pořádku. To, že je možné vyvést z organizace peníze ještě neznamená, že je to košer a že to někdo dělá.
A jak oblbuji někoho v kauze mizejících ajťáků, to by mě moc zajímalo.
Padlo tu pár zaujímavých nápadov. Proti doménovým špekulantom by pomohlo ceny nových domén nemeniť, iba zlacniť predĺženie existujúcich domén. Prípadne to ešte naviazať na existenciu obsahu na doméne, odfiltrovať parkovanie domén a podobne, každý ďalší rok by bol postupne lacnejší, ...
[20] co se týče spekulantů, řešení jsem navrhoval tady: https://frantovo.cz/blog/?q=diakritika-v-cz-domenach-idn-pomlcka-spekulanti hodně by to ušetřilo „normálním“ majitelům domén.
Ale vázat se na obsah na doméně? Děkuji, ale nějakou komisi, která to bude posuzovat a hodnotit, zda je ten obsah dost obsažný, to opravdu ne.
Opravdu zajímavé Stanovy neziskové organizace, zaregistrování cz.nic na Ministerstvu vnitra musel asi být pěkný veletoč, když jim Odbor všeobecné správy, oddělení volební a sdružování nechal ve Stanovách čl.33 Způsob rozdělení zisku v takovém znění. Osobně se mi zaregistrovat neziskovku co si bude rozdělovat zisk mezi členy nepodařilo, paní JUDr. X.Y. z MV takový článek ve Stanovách zamítla se slovy: To je nemožné ...
jinak hezké PR o bohatých dobrácích a spekulantské lůze
[22] souhlas, taky jsme měli problém + poslední věta sedí :)
Jinak mi článek přijde s prominutím jako blábol, když si autor myslí, že 15/50kč sleva _neuvěřitelně nahrává spekulantům_ :) Spekulant chce za doménu částky o několik nul jinde a nějakých 50kč ho opravdu nezastaví. Navíc teď už skoro není co spekulovat, všechno použitelné je obsazené, maximálně kdyby člověk hledal firmy s pomlčkou co nemají registrovaný tvar bez a opačně, ale opět, nějakých 50kč nikoho nezastaví. Leda že by si autor myslel, že si někdo zaregistruje všechno volné od "1" do "zzzzzzz" a bude čekat na zájemce o jakoukoliv doménu, který bude muset žebrat u něj. Ale na to by neměl nikdo, i kdyby doména stála desetikorunu. Zajímavé je, že se CZ.NIC pořád vyptává na diakritiku, což by spekulacím šíleně nahrálo a pokud by nebyla registrace zdarma jen pro majitele bez diakritiky, opět by jim hodně vyskočily příjmy, což je přesně to, s čím "bojují".
To sú problémy... Služby fungujú spoľahlivo, správca investuje do inovácií, publikácií, projektov, rozvoja, a nad to všetko ešte aj znižuje poplatky. A ešte sa nájde niekto, kto je nespokojný. Prial by som Vám aby ste museli chvíľu využívať služby slovenského SK-NIC, ktorý nerobí ani jedno z toho, ale je 3-násobne drahší. SK-NIC v skratke: IPv6 - nič, DNSSEC - nič, návody na použitie - nič, flexibilita - nič, inovácie - nič. Všetko to korunuje support systém, kde čakám už tretí mesiac na odpoveď, urgujem, ale nikto sa neozýva. Však načo, som len ďalší otravný zákazník, ktorý sa aj tak nakoniec priplazí, lebo inú možnosť ani nemá. A tak Vám vravím - vážte si, že ste "vyfasovali" NIC.CZ a nie SK-NIC.
"Nikoho nechci oblbnout, nejsem zaměstnancem organizace CZ.NIC a nemám důvod za ně lhát."
Říkáte vy. My se ty možné důvody ani nemusíme dozvědět, ale že lžete je nezpochybnitelné (viz. níže). O důvodech lze jen spekulovat. Sám tvrdíte, že v CZ NICu "máte spoustu kamarádů", majitel firmy vás zaměstnávající je v představenstvu CZ NICu a také v kolegiu (které dle stanov CZ NICu mj. rozhoduje o výši odměn funkcionářů CZ NICu). Zde poletuje i možnost, že tato funkce je odměnou za budoucí mlčení serverů Internet infa k tématu finančních toků v CZ NICu resp. za lživé PR texty, takové, jaký je např. tento váš pokus zde na blogu. To považuji za ty hlavní možné důvody. Dále jste byl např. členem jakési VIP komise určující ke komu půjdou peníze z CZ NICu (nevím zda placené, navíc zde je možnost ovlivnit ve prospěch vámi zpřízněných subjektů). Jasné také není zda vámi vedený server ROOT nemá nějaké odměny z mediálního partnerství CZ NICu. Jak je tedy vidno, vaše provázanost s CZ NICem je jak osobní, tak pracovní.
"Výše zmíněné části stanov nemění vůbec nic na tom, co jsem v blogpostu napsal."
Ale ano, mění. Ukazují, že to s neziskovostí z.s.p.o. není tak, jak jste se čtenářům snažil podsunout. Mění to, že vy se snažíte vykreslit CZ NIC jako sdružení subjektů, které se k těm penězům z domén nemohou dostat a neví co s nimi. To ale není pravda. K těm penězům se dostat dá a to dokonce několika cestami - které jsem uvedl v předchozím příspěvku.
Konkrétně jste tvrdil, že:
"CZ.NIC je zájmové sdružení právnických osob. Tedy něco jako občanské sdružení, ale nezakládají jej fyzické osoby, ale osoby právnické. Jinak je to ale v zásadě totéž – nezisková organizace."
Tak tomu ale není. Neziskovek máme několik typů, ale tento typ sdružení mezi nimi opravdu není. Zájmové sdružení právnických osob je typem právnické osoby korporativního typu. (Pro zájemce o studium konkrétních zákonných podmínek - upravuje je občanský zákoník).
"Navíc text četl i člověk z CZ.NICu a potvrdil, že je v pořádku."
Zde se již dostáváme do komické roviny. Ještě aby se mu váš PR text nelíbil :) Pane Krčmáři, už vážně dost toho oblbování čtenářů.
"To, že je možné vyvést z organizace peníze ještě neznamená, že je to košer a že to někdo dělá."
Nevím co myslíte slovem košer, ale vím co říká a co umožňuje v rámci z.s.p.o. zákon a uvedl jsem také, co umožňují stanovy samotného CZ NICu a co je navíc možné v případě změny stanov kdykoliv v budoucnu. To že to neznamená, že to někdo dělá, neznamená ani to, že to někdo nedělá a dělat nebude.
"A jak oblbuji někoho v kauze mizejících ajťáků, to by mě moc zajímalo."
To věřím, proto jste preventivně ty diskuze pozamykal. Nicméně nebojte se, vše se v pravý čas dozvíte, pane.
[27] Tomu se říká paranoia :-). Navrhuji jednoduché řešení: zkuste navrhnout jinou teorii, proč CZ.NIC snížil cenu domén. Asi to nebude tím, že se chtějí napakovat ti, kteří z toho můžou tak snadno vyvést peníze.
A ke zmizení: diskuse jsem zamykal, ale ta poslední je otevřená a přispívat se do ní dá.
Resenim by take bylo dat CZ.NIC cislo meho konta, at tam ty prebytky posilaji. Nejsem ani projekt, ani charita, tak je vsechno v nejlepsim poradku a nikdo jiste nebude nic namitat. Ceny za domeny se pak budou moci i zvysit, cimz se zatoci i s domenovymi spekulanty. Ja bych tem smejdum dal! Aspon litr za domenu.
Někdy v roce 1995 jsem si registroval první (a naštěstí taky jedinou a doufám že provždy poslední) CZ domenu. Už je to dávno, takže si jen matně pamatují jak složité bylo zaregistrovat si nějaký obecný název. Jediné co by snad tehdy šlo bez problémů bylo svoboda.cz protože Svobodu mám v OP. Od té doby používám com, nikdo se mne neptá proč si ty domeny registuji, nikoho mezajímá jestli jsem spekulant nebo co, všechno funguje a já si namám nač stěžovat.
Nebylo by možné udělat několik několik cenových kategorií za registraci domény? Tím by se mohli spekulanti minimálně silně omezit.
1) nejlevnější by byla první doména (na RČ nebo IČ), mohla by klidně být i zdarma. Platilo by se jen za registraci, dále za vedení už ne
2) každá další doména by již byla zpoplatněna a druhá, třetí, čtvrtá ještě dráž
Já osobně nemám rád pokud se z jedněch peněz, které je někdo povinen platit za využívání nějaké služby (koupi výrobku) hradí něco úplně jiného. Když si půjdu koupit do obchodu rohlík, taky chci zaplatit za rohlík a ne za boj proti hladomoru ve Rwandě.
>Tady je ovšem problém – jak zajistit neziskovost při takových příjmech?
Obvyklá chyba - nezisková společnost neznamená, že nesmí mít zisk, ale že musí zisk použít na na cíle dané posláním organizace (tzn. klidně může rozdávat granty).
"Odhalení" si nevšímej - to je paranoia v pokročilém stádiu :). Věci jako rozdělení zisku či odměny atd. lze jednoduše zjistit z výročních zpráv atd. Kdyby tam něco bylo, už ty se to dávno řešilo, evidentně tam nic není, když se jen plká v diskusích...
Myslim si, ze aby to bylo principielne spravne, mely by tyto penize proudit do statni pokladny - a to idealne do kasy nejakeho (jiz neexistujiciho) ministerstva informatiky apod, ktere by je vyuzilo dle vlastniho uvazeni a bralo jako soucast sveho rozpoctu. (Samozrejme zde uvazuji v rovine, kdy nikdo netuneluje penize ze statni pokladny, nevznikaji tu predrazene indose, ...).
TLD je pridelovana statu, ne konkretnimu zspo, ktery by si mel nechavat "spravu tld" outsourcovat budto komercni firmou, nebo firmou typu cznic (ne, zspo opravdu neni alternativa k obcanskemu sdruzeni, a clenem obcanskeho sdruzeni samozrejme muze byt i pravnicka osoba). A ta firma co provadi outsourcing by podle me mela byt maximalne v roli vyberce poplatku, z nichz si utrzi na provoz a nejaky zisk pro sebe a zbytek odvede tomu "majiteli", tedy statu.
Nicmene jsem docela rad, ze cznic funguje tak, jak funguje, protoze vidim jak funguje stat - takze lepsi kdyz cznic za ty penize vyvine obcas neco zajimaveho, rozhoduji tam o tom kvalifikovani lidi kteri dane problematice rozumi, nez kdyby ty penize odvedl do statni kasy, kde by je nekdo vytuneloval a nebylo by z nich ani to co je tady.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 291×
Přečteno 89 765×
Přečteno 73 160×
Přečteno 58 108×
Přečteno 54 434×