Minulý týden jsem se zabýval rozchozením IPv6 v domácí síti pomocí 6to4. Povedlo se a já jsem hledal způsoby, jak to zkontrolovat pomocí různých webových testů.
Mimochodem o 6to4 si můžete přečíst v našem článku a uchodil jsem si to na WRT routeru, takže mi to teď krásně chodí v celé síti. Abych to prověřil, hledal jsem a našel několik různých testíků. Podělím se s vámi o seznam a krátkou charakteristiku.
Kame.net je asi nejznámější IPv6 test s želvičkou. Pokud se na stránce želvička hýbe, pak jste přišli přes IPv6. Pokud je obrázek statický, máte smůlu a jste tam přes v4.
IPv6 check @ Hart je už trochu šikovnější, umí ukázat vaši IPv6 adresu a zase hýbací obrázek: pejska vrtícího (nebo nevrtícího) ocáskem. Odsud se dá udělat zpětný ping a traceroute pro ověření plné funkčnosti v obou směrech.
IPv6 test je asi to nejlepší, co jsem zatím našel. Ukazuje v6 i v4 adresu, informaci o typu v6 tunelu, autokonfiguraci (dokonce pozná výrobce mého notebooku) a navíc umí šikovný speedtest pro v4 i v6. Můžete tak porovnat výkon obou sítí.
IPv6 Connectivity Test opět jednoduše zobrazuje v6 adresu a gratuluje k úspěchu. Tedy za předpokladu, že vám to funguje.
NIX.cz má na webu v pravém sloupci panáčka se značkou. Mám ho i tady na svém blogu na stejném místě. Pokud ukazuje zelenou, máte IPv6, v opačném případě přicházíte po čtyřce.
IPv6 u Google běží už nějakou dobu. Google ale ví, že v některých sítích je v6 rozbité a tak ho standardním způsobem nabízí jen některým poskytovatelům, kteří se s ním dohodnou a odpřísáhnou, že u nich to funguje. Je to proto, aby se některým uživatelům nestávalo, že se na Google nedostanou. Pokud ale zadáte adresu ve tvaru ipv6.google.com, dostanete se tam taky.
Test-IPv6.com (česká verze) provede sadu testů týkajících se IPv4 i IPv6 a ohodnotí vás body. Kromě jiného se zkouší také funkčnost vaší DNS (třeba jestli je sama připojená na v6) a nebo podpora velkých paketů. Já jsem dostal 9 a 7 z 10.
Samozřejmě to není zdaleka vše, na některé servery už můžete přistupovat přímo přes šestku. Třeba Root i Lupa už to nativně umí. Já jsem tady ale chtěl nabídnout sbírku vyloženě „testovacích stránek“, ne klasických serverů s obsahem. Ty třeba přijdou příště.
Víte o nějakých dalších zajímavých možnostech? Podělte se v diskusi a já je sem rád přidám.
zarazejici ze neni zmineno miredo (jasne, technologie microsoftu), ale umoznuje ipv6 realne pouzivat en masse na jednom nejmenovanem cz torrent trackeru - http://tracker.cztorrent.net/image/resize/xC0WpjitVekPCsn3/700 s hmatatelnym prinosem oproti ipv4. funguje perfektne dokonce versus nativni v6 bez zbytecnejch obstrukci a`la tunel/6to4 pokud ma protejsek 2003:/32 gw
Na webu http://www.nic.cz/ se kolečka nad horním horizontálním menu tak po 15 sekundách seřadí do řady a vypíše se "jste připojeni přes IPv6", pokud je to pravda :-)
Sám uvádíte, že LUPA už běží kompletně i přes IPV6. Takže například http://nastroje.lupa.cz/moje-ip-adresa/ už ukazuje IPV6 adresu a http://nastroje.lupa.cz/mereni-rychlosti/rychle/ měří rychlost přes IPV6, tj. v mém případě kapacitu SIXXS aiccu tunelu.
R.K.
Pokud to chcete vidět bez IPv6, tak zkuste
http://anonymouse.cz/anonymizer/index.php?q=http%3A%2F%2Fwww.nic.cz%2F&hl=3e5
anonymouse.cz taky jede přes IPv6
Taky bych doporučil službu překladu WWW stránek mezi IPv4 a IPv6 od SixXS:
- Prohlédnout IPv4 stránku přes IPv6 přidáním postfixu .ipv6.sixxs.org - např.
http://www.seznam.cz.ipv6.sixxs.org/
- Prohlédnout IPv6 stránku přes IPv4 přidáním postfixu .ipv4.sixxs.org - např. http://www.kame.net.ipv4.sixxs.org/
Docela dobře se s tím dají m.j. i debugovat různá GeoIP omezení českých webů (brána je kdesi ve Francii).
Ještě jsem si vzpomněl, pokud používáte KDE4, může přijít vhod mnou upravený plasmoid My IP adress, který pomocí webových testerů ukazuje externí IPv4 a IPv6 adresu na ploše: http://shell.sh.cvut.cz/~oskar/stah/myipinfo.plasmoid
Na Ubuntu rozchození IPv6 tunelu za NATem s neveřejnou adresou IPv4 (takže nefunguje 6to4):
$ sudo aptitude install miredo
:-D
Další alternativy jsou balíčky gogoc a aiccu, ty ale neběží bez registrace u provozovatelů. Gogo6.com (gogoc) má při registraci volby umožňující získávat statickou adresu například pro servery.
A bacha na pravidla firewallu, pro IPv6 se musí zadávat vlastí přes ip6tables.
Tak už mám taky IPv6 a dokonce na serveru mám tunel a propaguju IPv6 do celé vnitřní sítě. Jedu přes freenet6. Rozběhání mi ale trvalo skoro celý den, protože v kombinaci neznalosti fungování sítě, její občasné výpadky a přehlcení a nepřítomnost některých nástrojů, o kterých jsem neměl páru (radvd) a ještě kombinace toho, že některé adresáře mám na tmpfs způsobilo, že to nechodí na první našlápnutí :-/ Navíc klient je bez init-scriptu, takže jsem si ho musel napsat.
ale je to všechno zatím k ničemu, protože přenosová rychlost přes tunel je na nic. Takže bych radši nějak zařídil, aby si klienti vybírali přednostně IPv4 adresu, pokud to jde.
/etc/gai.conf ovlivňuje, kterou adresu klient použije.
Pro mne je to zatím magie a ani po nahlédnutí do RFC 3484 jsem o moc nezmoudřel. Uvítal bych zjednodušenou kuchařku, ideálně česky ;-)
Když jsem ho měl prázdný, tak mi Ubuntu používal přednostně IPv4. Poté co jsem ho přenastavil přesně podle návodu CZ.NIC, jedu přednostně přes IPv6.
[12] Namatkou treba tento: http://www.i4wifi.cz/?cls=stoitem&stiid=1751
Ale zkusenost s nim nemam. Routerboardy by mely IPv6 take umet.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 293×
Přečteno 89 771×
Přečteno 73 163×
Přečteno 58 109×
Přečteno 54 435×