Je toho pomalu plný internet. Danu Dočekalovi včera zrušili bez oznámení (a pravděpodobně neprávem) účet na Facebooku. Danovi se nyní již podařilo účet zpět získat, ovšem pokud Facebook používáte, pravděpodobně vám vrtá hlavou, co by se stalo, kdyby účet najednou zrušili vám.
Není to sranda. Tenhle uživatel má na Facebooku jediné kontakty na své přátele, tamhleta zase svůj byznys a někdo další jediné místo pro uložení důležitých fotek. Jak se ukazuje nejen na případu Dana, ale na řadě dalších, účet vám jednoho dne může prostě zmizet. Navíc nemusíte mít zrovna štěstí jako Dan a vyhádat si jej zpět.
Jak napsal již Petr Koubský: „Pokud máte na Facebooku data, fotky, cokoli, co nemáte uložené nikde jinde, tak je to špatný nápad a okamžitě to napravte.“ A já se dnes začal rozhlížet, jak takovou zálohu Facebooku provést. Aspoň takovou malou „záložičku“, prostě něco pro sichr.
Napřed jsem narazil na Facebook API, které jistý jednoduchý export umožňuje, např. jedním dotazem si můžete uložit seznam všech vašich přátel. Jenže já bych radši nějaké hotové řešení.
Pak jsem našel ArchiveFacebook, rozšíření do Firefoxu. Ale nepřišlo mi moc sympatické. Má fungovat tak, že mu zadáte váš login a heslo a ono postupně crawluje Facebook (resp. váš profil) a utváří jeho lokální kopii u vás. Pro někoho tohle ale může být ideální řešení. Nezkoušel jsem.
Pak jsem našel Backupify a na téhle službě právě teď probíhá má první záloha Facebooku. Jak to funguje?
Backupify je placená služba pro online zálohování účtů z řady služeb (Gmail, Facebook, Twitter…). Nicméně nabízí free účet pro zálohování jedné vybrané služby. Vytvořil jsem si tedy zdarma účet a zadal zálohovat Facebook.
Líbí se mi, jak funguje zabezpečení. Nezadával jsem svůj login ani heslo. Backupify se k mému Facebooku připojila přes Facebook Connect, stačilo jen potvrdit přidání práv aplikaci (řada uživatelů takhle potvrdila už desítky aplikací, jedna navíc se ztratí).
Na výsledek první zálohy si mám prý počkat až 48 hodin, ale již za necelou hodinu vidím nějaká zazálohovaná data. Vypadá to ovšem poněkud spartánsky:
V archivu jsou mé fotografie (co řádek, to jedna fotka). A nejen fotografie, co jsem kdy nahrál já, ale i fotografie, na kterých mě někdo někdy označil.
První řádek „Martin Hassman-MetaData“ je XML soubor obsahující mé napsané poznámky, vytvořené odkazy a také události, kterých jsem se kdy účastnil. Co jsem zatím nenašel, to jsou mé statusy a seznam mých přátel. Uvidíme, zda se do slíbených 48h opravdu stáhnou.
Abych řekl pravdu, Backupify zas taková velká sláva není. Mám sice nyní zálohované své fotografie, ale nemám je uspořádané pěkně do alb a chybí mi komentáře k nim od mých přátel. Navíc jsou všechny uloženy na cloudu u Amazonu a není tu tlačítko pro jednoduché stažení všech na můj disk. Ale nic lepšího jsem zatím nenašel.
Na druhou stranu teď už můžu o něco klidněji spát. (A kvůli tomu jsem to hlavně dělal, no ne?) To důležité mám zálohováno a stálo mě to míň jak pět minut práce při založení účtu. A to se vyplatí!
To víte, včera smazali Dana Dočekala, zítra můžou smazat mě nebo vás. A to beze srandy. Takže zazálohujete si Facebook i vy nebo ne?
Našli jste lepší způsob pro zálohu Facebooku než Backupify? Své zkušenosti pište přímo sem nebo na můj twitter @hassmanm.
Díky, že mi posíláte i své poznámky k vhodnosti používání Facebooku nebo k Danovi. Rád si je přečtu, ale nechám je přeci jen na nějakou jinou debatu.
Aktualizace: Facebook přidal možnost exportu viz Stáhněte si svůj kompletní profil.
Já jsem právě vyzkoušel SocialSafe (http://www.socialsafe.net/), který za 2.48 EUR provede zálohu na lokální disk. Výhodou je, že fotky uloží do alb. Komentáře však bohužel neukládá.
Škoda jen, že nelze zálohovat Vámi vytvořené Facebook Pages. Ty jsou mnohdy cennější než samotný user profil.
Ono to o zálohování dat na cloudech platí obecně u všech služeb (zvláště u těch bezplatných) nejen u facebooku. Cloudy jsou podle mého velmi praktická věc, ale kopii dat chci mít u sebe a pravidelně si data stahuji a zálohuji lokálně ve formátu, který jsem schopen zpracovat a na zařízení které mám plnně pod kontrolou.
Mám osobní zkušenost. Jednoho krásného dne se provozovatel mé oblíbené služby špatně vyspal, zjistil, že už nemá na provoz peníze a prostě server vypnul. Nebyla to kritická data a shodou okolností jsem měl kopii u sebe. Takže jsem je nahrál na jinou službu a jelo se vesele dál. Ale plynulo z toho pro mne poučení...
Tak fotky jdou nejbezpečněji vyexportovat pomocí Digikam. Dále birthdays a events jdou exportovat přímo oficiálně přes tenhle link http://www.facebook.com/ajax/events/export_dialog.php a telefonní čísla třeba pomocí tohohle scriptu do Greasemonkey http://userscripts.org/scripts/show/56546 (do CSV).
U dalších detailů nevím o bezpečném řešení...
Pro ty z vás, kdo jste mi psali otázky stran významu Facebooku:
"Ano, na Facebooku nikdo být nemusí. Problém je, že aktuálně jde o něco jako společenskou nutnost. Vaše okolí je na Facebooku, chcete s nimi být v kontaktu. Vaše firma potřebuje být na Facebooku. Vaši klienti chtějí být na Facebooku. Jakkoliv máte možnost volby, je to ve skutečnosti jenom iluze."
"A z hlediska firem a marketingu? Je velmi těžké ignorovat skutečnost, že někde je 2.6 milionu čechů. A tráví tam nejspíš většinu svého času. A i přes veškerá rizika a nebezpečí tento marketingový a reklamní nástroj funguje. Takže tam sice být nemusíte, ale je lepší tam být. A vždy mít připravený "plán B"."
Citace DD z http://www.lupa.cz/clanky/facebook-jistota-o-vsechno-muzete-kdykoliv-prijit/
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 24 503×
Přečteno 24 030×
Přečteno 20 750×
Přečteno 19 837×
Přečteno 19 806×