V nedávném článku o příchodu SQL5 na Lupě jsem zmínil, že Anne van Kesteren se pustil do projektu XML5, o kterém sám píše: XML5 je zpětně kompatibilní s XML1 a XML1.1, krom toho, že dokáže pracovat i s nesprávně strukturovanými (non well-formedness) dokumenty.
Anne nedávno zveřejnil XML5 Playground (ukázka), na kterém si můžeme vyzkoušet jeho aktuální výsledky. Anne plánuje v rámci projektu XML5 sepsat nejen specifikaci, ale poskytnout i její implementaci v Pythonu. Právě na ní je „XML5 hřiště“ založeno.
Zda vše skončí pouze jako experiment nebo se dočká masivního rozšíření si netroufnu odhadnout. Je třeba připomenout, že Anne je již pár let pozvaným expertem W3C, pracuje v několika jeho skupinách a dělá editora některých menších specifikací. To z něj v mých očích dělá člověka, který je schopen XML5 dotáhnout až do konce.
To, že by se XML5 stalo někdy specifikací W3C je podle mne naprosto nereálné, protože to jak funguje, se hodí možná pro webové prohlížeče, ale už ne pro ostatní oblasti, kde se XML používá, a kde se je naopak dobře, že XML má striktní strukturu a nijak se automaticky neopravuje.
Dovedu si však představit (a trochu se divím, že to už prohlížeče dávno nedělají), že by se prohlížeče při čtení XML (XHTML) po nalezení první chyby well-formdness přepli na něco jako XML5 parser, co by nějak načetlo i chybný vstup.
Já s váma, pane Kosku, souhlasím. Myslím, že přesně na webu by se XML5 mohlo hodit (a Anne to IMHO dělá právě s ohledem na web). XML5 bych si dovedl představit jako onen chybějící krok mezi HTML a XML, díky jehož absenci se XHTML nestalo tím, čím mělo být (ta dvoujazyková schizofrenie, kterou XHML dnes je, je děsná a lidi si to začínají uvědomovat čímdálvíc).
Non-web oblasti nedokážu posoudit, předpokládám, že na většině míst nepřevládá ruční psaní XML, formáty nejsou zatíženy patnáctiletou historií a tam striktnost na místě je.
Nicméně, pokud by webové prohlížeče udělali to, co říkáte (a nebyl by to špatný nápad, tuším se v tomhle směru zatím nikdo nevyjádřil), pak by to bylo zapotřebí specifikovat. A kým jiným než W3C? (Teoreticky by WHATWG mohlo stačit, ale pořád nemá tak velký záběr.)
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 24 507×
Přečteno 24 033×
Přečteno 20 755×
Přečteno 19 839×
Přečteno 19 810×