Hlavní navigace

Mapy a přístupnost

1. 6. 2007 17:26 (aktualizováno) Martin Hassman

Interaktivní mapy na webu rychle přicházejí do módy. Jak je použít a nezapomenout na přístupnost?

Nedávno jsem uvažoval o použití interaktivních map na právě vytvářeném webu mezinárodní konference. Porovnal jsem možnosti, a protože se jednalo o web v angličtině, rozhodl jsem se pro Google maps.

Po několikahodinovém experimentování potěšil výsledek jak mě, tak zadavatele webu. Jeden z problémů, který jsem řešil, je přístupnost. Kupodivu dokumentace Goolu, ani Atlasu a Seznamu nic podobného neřeší.

Na rozdíl od českých portálů Google mapy s uživateli bez JavaScriptu počítají, viz ukázka nejavascriptové verze map, při použití Google API nám to však nepomůže.

Uživatel bez JavaScriptu nebo se starým prohlížečem si interaktivní mapy nevychutná (a asi s tím i trochu počítá). Ovšem v případě, že se autor webu na takové mapy plně spoléhá „cestu k našemu obchodu najdete na mapce…“ a nenabídne návštěvníkům jiné řešení, stane se web pro někoho zbytečně nepřístupný.

Ukázkové příklady v dokumentaci API map se snaží o jednoduchost, s přístupností se netrápí, takže nezbývá než zapojit vlastní hlavu. Neřešil jsem možnost zpřístupnění pro nevidomé (návštěvníci konference se s pořadali často znají a domlouvají se e-mailem, ale v případě takového obchodu nebo úřadu by mohla být důležitá).

Pokud si k interaktivní mapě připravíme i její obrázkovou verzi, máme skoro hotovo. Zbývá do značek <noscript> vložit naši obrázkovou mapu. Návštěvníci bez JavaScriptu nyní svou mapku vidí a jásají. Ale to není vše. API map podporuje jen některé prohlížeče, uživatelé nepodporovaných prohlížečů se zapnutým JavaScriptem stále mapu neuvidí. Google API disponuje funkcí GBrowserIsCompatible(), kterou snadno poznáme nepodporovaný prohlížeč a můžeme mu JavaScriptem naši mapu zobrazit. API Atlasu má pro stelný účelu metodu checkAMapCompatibility() a API Seznamu vlastnost SZN.isSupported. Nyní by se měla mapa zobrazit každému prohlížeči, ktery podporuje obrázky (neobrázkovým můžeme napsat třeba adresu v alt textu). Pokud i přesto narazíte na problém, dejte mi vědět.

Možná si řeknete, že je to jen pár řádek kódu navíc. Bohužel právě těch pár řádků mi v oficiálních dokumentacích chybí a obávám se, abychom jakmile se použití interaktivních map na webu stane módou, nemuseli i pro takovou běžnou věc, jakou je zjištění adresy být odkázáni na zapnutý JavaScript a nové prohlížeče jen proto, že autora otázka přístupnosti nenapadla.

Sdílet

  • Diskuse byla uzavřena.