Nedávno jsem nastoupil do svobodného povolání. Krom toho, že jsem ještě nedávno netušil, že něco takového existuje, musel jsem od té doby oběhnout několik úřadů, ačkoliv jsem o existenci některých neměl ani ponětí nebo je znal maximálně tak z černých historek kamarádů s živnostentským listem (ano, to mluvím o finančním úřadu). Byl jsem jako námořník v neprobádaných vodách. To vše proto, že sumy, které za vás běžně platí zaměstnavatel, si musíte začít platit sami.
Pro případ, že by něco podobného někoho z vás čekalo, nabízím malý přehled.
Sem musíte zajít ze všeho nejdřív a do osmi dní (takže si pospěšte!) nahlásit, že jste se stali OSVČ (osobou samostatně výdělečně činnou). Nenechte se zmást tím, když po vás bude úřednice chtít živnostenský list nebo jiný doklad a trpělivě jí vysvětlete, co je to svobodné povolání. Bude se tvářit, že o tom slyší poprvé ve svém životě, ale nakonec pro vás zařídí vše potřebné. Měsíčně pak budete platit částku, kterou vám oznámí, a do konce dubna byste měli podat přehled příjmů a výdajů za uplynulý rok.
Aneb Česká správa sociálního zabezpečení. Sem byste se měli nahlásit nejpozději do osmého dne následujícího měsíce. Tady už o svobodném povolání slyšeli a šoupnou si vás rovnou do šuplíku s nápisem „UMĚLCI“. Podobně jako u zdravotní pojišťovny vám řeknou částku, kterou budete měsíčně platit (sociální pojištění na důchod, kterého se možná ani šťastní nedožijete). Nezapomeňte mít u sebe číslo svého účtu, pokud si ho nepamatujete. Musíte ho nahlásit.
I tady do konce dubna budete muset vyplnit přehled příjmů a výdajů za uplynulý rok, podle kterého doplatíte částku, kterou jste nezaplatili v měsíčních splátkách.
Znáte nemocenské pojištění? Pozor, neplést se zdravotním. Nemocenské pojištění zajistí, abyste, pokud zrovna nemůžete z důvodu nemoci pracovat, stejně dostávali plat (aspoň nějaký). Je zcela dobrovolné. Pokud si ho neplatíte, prostě jen po dobu nemoci, kdy si nemůžete vydělávat, nic nedostanete. Pokud o něj máte zájem, nahlásíte to na ČSSZ a budete o to platit víc.
A máme tu poslední úřad. Ten nejobávanější. I tady vědí, co je svobodné povolání, takže s tím nebudete mít problém. Nepodařilo se mi zjistit, co mají napsané na šuplíku, do kterého si vás strčí, dokonce jsem ani nedokázal zjistit, do kdy jste povinni se tady zaregistrovat. Jediná odpověď, kterou jsem od úřednice dostal, byla: „Čím dříve, tím lépe.“ Přišel jsem tedy dříve, abych dopadl lépe, vyplnil jsem formulář a dostal DIČ (daňové identifikační číslo – takový malý cejch). A měl jsem to za sebou.
I tady musíte nahlásit číslo svého účtu, ovšem nezapomeňte si s sebou vzít smlouvu s bankou. Jinak si účet nezapíšou a budete si to muset zařídit později. Ačkoliv se úřad jmenuje finanční, tak tady nic platit nemusíte. To ovšem platí jen do konce března, kdy musíte podat daňové přiznání 8-)
Konečně prvně v živote uvidím, jak to daňové přiznání vůbec vypadá. Měl bych se těšit?
Některé informace mi našel Google, jiní poradili kolegové (díky Petře a Aleši!), ale nejvíc by mi pomohlo, pokud by vše šlo najít na jednom místě. Kolik lidí každý měsíc tyhle informace hledá? Nemůže státní správa vytvořit jednu stránku, kde je všechny napíše? Slibuji, že pošlu na účet stokorunu tomu, kdo mi zašle odkaz na správnou stránku portálu veřejné správy nebo jiného státního webu, kde byste tyhle informace všechny přehledně našli! Nevěřím totiž, že něco takového existuje a pokud náhodou existuje, že je to dohledatelné. (Tu stovku pošlu pochopitelně jen tomu, kdo se ozve jako první 8-)
Ovšem proč by to měla být jen stránka, máme tu přeci jedenadvacáté století. Sada událostí, které by si člověk naimportoval do svého kalendáře, které by upozorňovali na vše, co musí udělat (např. událost „Poslední den, do kdy se zaregistrovat na ČSSZ. S sebou si vezměte X+Y+Z“ + odkaz na stránku s přehledem adres jednotlivých úřadů) by ušetřila tolik času. A teď si ten čas posčítejte přes všechny ty lidi, kteří neustále tyhle informace hledají. A kolik hodin by zabralo něco takového vytvořit? Třeba se někdy něčeho podobného dočkáme.
Nemáte někdo náhodou zkušenosti i z jiných zemí? Jak mají podobné případy řešeny tam?
Těšit na daňové přiznání? Určitě, pokud máš rád horory ;-) Každý rok vypadá jinak, to pro případ, že by se ho někdo předtím naučil spolehlivě vyplnit ;-)
Jakákoliv stránka s praktickými radami by nepomohla, protože se pořád něco mění a po několika letech, co jsem OSVČ (už pěti, pokud to dobře počítám) mám pocit, že každý úředník nebo úřednice si vymyslí něco extra, aby to pro občana nebyla taková nuda.
Kupříkladu mě celkem překvapilo, že na finančáku chtěli smlouvu s bankou. Když jsem se tam byl nabonzovat jako plátce daně kvůli DIČ, tak na to zrovna neměli ani formulář (údajně se v té době měnil zákon a nové formuláře ještě nedorazily), takže jsem tam musel smolit nějaké čestné prohlášení, jenže úřednice se mě jaksi zapomněla zeptat na číslo účtu a tak si ho poznamenávala až za týden po telefonickém rozhovoru. Jestli je to regulérní praxe, to netuším. Ale dost pochybuji ...
Jo a ještě proč nejde udělat takový web, který potřebuješ:
1) lidé, kteří tomu rozumějí, už přemýšlí hodně jinak než normální lidé. Spousta záhadných věcí je pro ně naprosto samozřejmá a vůbec je nenapadne to někam napsat.
2) dost věcí se dost často mění. Aktualizace by byla skoro na plný úvazek.
3) existuje hodně moc zvláštních případů a výjimek. Kdo se v tom vyzná, nepíše weby, ale živí se něčím jiným na hodně jiném levelu. Pokud by ten web naopak psal ten někdo, kdo se v tom moc nevyzná, moc by ti to asi nepomohlo, protože s velkou pravděpodobností patříš do nějaké té výjimky.
Ono uz se nechodi prihlasovat jako platce socialniho na OSSZ? Nebo uz sloucili OSSZ a ČSSZ?
Jinak je fakt ze na tech uradech ty data nemaj v takovym poradku jak by asi prumerny informatik cekal. Je treba si uvedomit ze vetsinu tam delaj nejaky "holky z obchodky", ktery tu stredni skolu absolvovali za totace (nebo aspon takova byla situace v HK jeste pred rokem).
Je fakt ze ty informace pohromade jsem taky nikde nenasel a kdyz jsem se ptal na tech uradech telefonem nebo osobne, tak me vzdycky rekla nejaka slepice neco jinyho, takze stejne nezbylo nez to proste obehat az kdyz to vsechno bylo finalne treba.
Jinak skusenosti mam v podstate jen negativni, ikdyz za posledni rok jsem zaznamenal i nejaky pozitiva. Treba ted v lete jsem mel kontrolu z financaku na odpocet DPH, a ty lidi z kontrolniho me vysli maximalne vstric a bylo to naprosto v pohode - opravdu lepsi uredniky jsem nepotkal (zrejme to bylo tim ze to byly mladsi rocniky).
Kazdopadne jestli jeste nekdo studujete, tak si prostudujte jak se vyplati mit studium jako hlavni pracovni pomer a praci na zivnostak jako vedlejsak. Pokud se vam podari nemit velky _ucetni_ zisk tak neplatite zalohy na socialni, neplatite zdravotni a jsou tam nejaky danovy ulevy (ale to uz jsem pustil z hlavy, protoze jsem si konecne tenhle rok poridil ucetni :) huraaa! )
Podle mě to není ve skutečnosti tak přísný, jak se zdá. Stačí jednou za rok podat přiznání, dojít na OSSZ a zdrav.pojišťovnu. Podle mý zkušenosti opraví případný chyby úředníci samotní. A chtěli jen číslo podnikatelskýho účtu, vedeného už na IČ. Jelikož jsem ho neměl, nikdy jsem tam žádné číslo nehlásil. Horší jsou ty fronty, který je potřeba všude vystát, ale slyšel jsem, že se chystá "jednotný formulář", který by měl ty tři návštěvy nahradit. Tak pak už nebudou žádné návody potřeba...
http://www.mpo.cz/cz/podpora-podnikani/zivnost-podnikani/
a také sekce Životní situace na Portálu veřejné správy http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/708/place
[1] Ono si mezitím moc nemůžeš vybrat. Pokud jsi živ z autorských honorářů (ať již ti umělci nebo třeba my redaktoři), tak jsi svobodné povolání nikoliv živnostník. Přehled rozdílů by mě taky zajímal, už jen protože většinou všude píšou o živnostnících a svobodné povolání, abys hledal.
[3] Jakpodnikat.cz jsem při mém googlování našel, ale píšou jen o podnikatelích, což já nejsem. Na nás autory nepamatují a pak těžko hledej, co se tě ještě týká a co už ne.
[4] Bod jedna mi připomněl pojem usability, kdy programátoři rovněž nají problém navrhnout něco pro "ty tam venku". A umí se to řešit. I když je to větší trh, to chápu 8-)
[5] Možné to je, tak daleko jsem se ještě nedostal, zatím jsem řešíl hlavně tu registraci.
[8] Nevím, co je to OSSZ. Neni to jen zkratka pro obvodni pobocku CSSZ? Protoze to socialni jsem resil na http://www.cssz.cz/
[10] Tak jsem se díval, zda jsi náhodou nevyhrál slíbenou cenu a myslím, že nevyhrál. Já tam vidím jen informace pro živnostníky. Pro nás autory nic.
Živnost se dá už založit prý online, ještě jsem to nezkoušel. Stačí ten elektronický podpis, co získá člověk na poště. Pak pustí Javovou aplikaci, vyplní formulář a odešle. Automaticky dojde k oznámení na ČSSZ a zdrav. pojišťovně. Takže teoreticky pokud už má člověk el. podpis, tak nemusí zvednout zadek ze židle. Ale teoreticky... :)
To mi podnikatelé to máme jednodušší ... zašel jsem na JEDEN úřad vyplnil JRF a byl jsem podnikatel
Já jsem také vyplnil JRF (jednotný registrační formulář), ale kromě vydání živnostenského listu se nic dalšího nestalo. Finančák, pojišťovnu i OSSZ jsem si tedy musel stejně vyběhat. Stejnou zkušenost mají i známí. Ve Vašem případě jde tedy spíše o vyjímku, nebo stále žijete v blahé nevědomosti...
[11] Z finančního dopadu jsou rozdíly dva -- u živnosti jdou uplatnit paušální výdaje ve výši 50% na "autorák" jen 40% -- málokdo, kdo v téhle oblasti dělá na sebe má skutečné výdaje vyšší než 40/50%, takže se většinou paušál vyplatí.
U živnosti je placení sociálního pojištění dobrovolné, ale je tam nějaká podmínka, tuším, že to nesmí být jediný zdroj příjmů.
A taky pozor, aby honoráře nepřesáhy 1MKč za rok, pak by se z člověka stal plátce DPH. ;-D
Připomněl jsi mi dávný Joelův článek: http://www.joelonsoftware.com/articles/DevelopmentAbstraction.html
Jinak není nad to, když má někdo tátu daňového účetního, který se ve všech těch lejstrech a úřadech vyzná.
Je pro upresneni+zkusenost:
1.
Jako OSVC nemusite mit bankovni ucet.
Proc neuvadet bankovni ucet?:
- setrite za poplatky
- jste hure schmirovatelni
- pokud jste zivnostnik/umelec a ne vekla firma, zpravidla ucet nepotrebujete
- i prestoze nemate podnikatelsky ucet, muzete platit bankovnim prevodem (jen si musite uchovavat vypisy z uctu)
2.
Zdrav. pojistovna je do 30dnu od podani priznani. Jsou mili a zpravidla toleruji pozdni priznani, pokud jim nedluzite. Pokud dluzite, uctuji penale a maji pravo na pokutu, ale protoze si je muzete pseudosvobodne volit, tak jsou o jakztakz slusni.
3.
Socka je presne 8 dnu od podani priznani. Na to si dejte bacha, protoze jinak vam naucutjou "defaultni" hodnoty pojisteni, ktery jsou mastny a pak po vas chcou penale a pokutu za pozdni priznani. Takze bacha na socku!
Preji vsem hodne stesti v podnikani a co nejmene kancelarskych blbu!
JB
A aby to nebylo tak jednoduchy, tak jeste existuji "cinnosti podle zvlastnich predpisu" - napriklad advokati co maji svoji advokatni kancelar, lekari s vlastni praxi... To neni ani zivnost, ani svobodne povolani.
Je fakt, ze jsem zatim narazil pouze na pomerne ochotne uredniky. Docela na ne funguje pristup "Ja jsem poctivy obcan a strasne bych to delal spravne, ale kdyz ty predpisy jsou tak slozity takze nevim co mam delat / udelal jsem to blbe" :-D Ale obcas se jim ty prepisy musi vysvetlovat - napriklad ze pokud neuplatnuju na manzelku zvyhodneni za vyzivovanou osobu tak nemusim mit papir, ze je vyzivovana osoba :-)
[18] Nojo, ale jednak offshore neco stoji, takze se to vyplati az od urcityho objemu a potom ne vsechno se na to da naroubovat.
Živnosťák mám devátým rokem a zhruba od roku 200-2004, jsem po několika hororových nocech okolo podání přiznání či DPH, a dalšího asi měsíce děšení při otvírání schránky a hkedání něčeho s pruhem, přešel ke službám mé kouzelné účetní...
Všechno ví, když neví dohledá, funguje i jako rádce na telefonu a vidím se s ní 4x ročně, kdy jí přinesu podklady k DPH nebo onomu "velkému" daňovému přiznání z příjmů OSVČ...
Vždy od ní dostanu předpisy k platbám komu a do jakého data, na úřady chodí s podáním za mě...
Dle mých zkušeností mě totiž vlastní vyřizování stálo tolik času (o nervech nemluvě) ke když jsem si to spočítal, tak onen čas věnovaný práci, mi ony služby bohatě zaplatil...
Ale najít skutečně dobrou účetní, účetního je také problém, takže všem přítomným říkám "BACHA", jelikož se tím snaží živit či přiživovat dost lidí, co sice někdy něco uměli, ale nestíhají onen každodenní účetní upgrade...
Dle mě je nejlepší najít si nějakou menší účetně-daňovou kancelář, koukali byste jak mají i vcelku příznivé ceny pokud se jedná o OSVČ nebo subjekty s menším množstvím dokladů...
Já bych navrhoval nějakou státní instituci, která by dělala "předvoj", něco jakou sloučení ČSSZ, VZP, FÚ do jednoho kontaktního místa, které by data od nás lidí předávalo dál na své mateřské základny :-)
Člověk by to mohl obejít na jednom místě, na jedné chodbě a byl by klid. Takhle když mám sociálku na Mělníku, VZP, FÚ a Živnostenský odbor MÚ v Kralupech (a to ještě ŽO MÚ sídlí jinde než zbytek MÚ, kde je například Pokladna, grrr...) , ALE každý na jiné adrese je obíhání na den... Naštěstí to člověk většinou potřebuje jen na začátku nebo jednou za čas, ale i tak...
Martine,
a zkoušel jsi už projet další servery IINFO, třeba http://www.podnikatel.cz/ ? :o)))
tam najdeš všechno a pokud ne, tak určitě ihned doplníme :o)))
Doporučuji informace pro začínající podnikatele: http://www.podnikatel.cz/start/
Informace o úřadech, je tam i adresář poboček: http://www.podnikatel.cz/urady/
A když už si nebudeš vůbec vědět rady, zkus naše diskuzní vlákna, tam pomáhají a odpovídají už i zkušenější podnikatelé: http://www.podnikatel.cz/diskuse/
a ještě odkaz na důležité formuláře: http://www.podnikatel.cz/formulare/
:o))) ale pozor i Tvůj extrém se na našich stránkách objevuje, ono to všechno souvisí se vším, hlavně, pokud s úřady komunikuješ sám :o)))
a vše, i k Tvému extrému, tam popsáno je, zkusil jsi i boxík OSVČ?: http://www.podnikatel.cz/zivnosti/
[27] Ja bych jen rad vedel, jak clovek co po hodinach ptani zjisti, ze je "svobodne povolani", bude jeste zjistovat co znamena zkratka OSVC :-). To je asi tak jako kdyz na krabici je napsano, ze navod na jeji otevreni je uvnitr ...
Ale souhlasil bych s tim, ze nekdo by mohl sepsat navod "jak na to" s vysvetlenim prislusnych terminu. Pokud to nekdo udela pro zivnosti, nabizim, ze to same udelam pro s.r.o. a sepisu i jak prevadet zivnosti dle stareho ZiZak na ten novy.
existuje
http://www.statnisprava.cz/
a ted si predstavte, zeby se nekdo snazil to prelozit do srozumitelneho jazyka - asi by ho zachvili jeblo
Pokud vím, tak zdravotní pojišťovna a sociálka se liší tim, že jedna to má od data podání daňového přiznání, druhá od termínu (data, kdy platí povinnost podat DP).
Ale moje zkušenost je ta, že nejlepší je si všechno nachystat, zajít na FÚ tak asi 10 dní před termínem, to je tam klid, referentka si to vezme, rovnou zkontroluje, zda něco nechybí (příloha apod.). Pak pěkně na zdravotní pojišťovnu, tak taky ještě nikdo není a nakonec sociálku - i tam bývá pusto a prázdno. Výhodou je, že máte u okýnka vlídné, nepřetížené úředníky a je tak větší naděje, že úřady opustíte bez zbytečně vysoké hladiny adrenalinu. Ty šílené prachy státu stejně zaplatíte, s tím se nedá nic dělat.
Jinak nejlepší na DP je web ministerstva financí, ale je to strašná aplikace (Java, to by nevadilo, ale MSIE - takže bez Windows ani rána). Ovšem je tam průvodce, vyplňujete jen to, co musíte, provádí to autorizované výpočty. A nakonec i FÚ vás bude mít rád, protože pak už jen zkontrolují (případně) vstupní data. Aplikace je docela dobře vymyšlená - data si můžete průběžně ukládat v XML, finální přiznání nakonec buď elektronicky odeslat (máte-li kvalifikovaný certifikát), elektronicky odeslat a odevzdat podepsaný HASH, nebo vygenerovat PDF, to vytisknout a podepsat.
Poslední věc: máte-li živnost, která není hlavním zdrojem příjmů (tj. máte-li zaměstnání, kde zaměstnavatel zaplatí alespoň minimální pojistné), máte nižší minimální zálohy na sociálce a zdravotní pojišťovně nemusíte platit zálohy vůbec, jen to jednou za rok vyúčtujete. Ale na sociálku musíte donést potvrzení od zaměstnavatele, že zaplatil na pojistném nejméně X - takže z berňáku ještě na mzdovou účtárnu.
S tím souvisí i to, že někdy v lednu mzdové účtárně musíte oznámit, že podáváte daňové přiznání, dostanete v únoru přehled příjmů ze závislé činnosti (dáte jako přílohu kd DP). A mzdová účtárna pak nedělá na jaře daňové vyrovnání.
Tak tu 100.- podla mna nedostane nikto.
Inak si myslim ze ste mal uzasne stastie vsetko vybavit v takto kratkom case a skoro na prvykrat.
Ja som zazil horor s VZP kde to skoncilo nakoniec tak ze som na nich "rval".
Sice na mna zavolali ochranku ale pomohlo to lebo sa ta pani konecne unuvala zdvihla zadok a tu karticku poistenca pre mojho syna nasla. To aj napriek tomu ze mi predtym striedavo tvrdila ze musim ist do ineho mesta alebo ze zatial nieje vyrobena. To ze mi pocas hladania v PC zrusila moju vlastnu a musel som si ist po novu za mesiac som bral ako usmevnu prihodu. Skoda ze to nik nenatacal na youtube.cz by to urcite bolo najsledovanejsie video.
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 24 770×
Přečteno 24 317×
Přečteno 20 942×
Přečteno 20 010×
Přečteno 19 917×