Tlačítko Facebook Like aneb „lajkovací tlačítko“ se během půl roku stalo běžnou součástí velké části internetu. A s ním se objevila otázka: Kde a co uživatelé na vašem webu „lajkují“?
Facebook nabízí jednoduchý monitorovací nástroj a sledovací widgety. Pokud se ale nechcete zabývat žádným nastavováním a chcete jen vidět rychlý přehled, připravil jsem pro vás jednoduchý nástroj.
Jmenuje se Facebook like and share detector, stačí když do něj zadáte název domény a zobrazí se výsledky.
Snadno jde odkázat přímo na výpis pro vaši doménu – příklad. Můžete si jej tak přidat mezi adresy, které pravidelně monitorujete.
Dvě poznámky:
1. Dřív Facebook vracel výsledky seřazené. První byla URL s největším počtem reakcí, ty další v klesajícím pořadí. Od jisté doby je Facebook vrací trochu zpřeházené a nikdo neví proč. Nedivte se proto tomu, když nejpopulárnější stránku najdete v seznamu třeba na pátém místě.
2. Číslo, které v přehledu vidíte, obsahuje celkový počet všech typů sdílení dané URL na Facebooku. Čili jak „olajkování“, tak použití Facebook share (nebo záhadné „komentování“, u kterého se zcela přesně neví, co znamená). Pokud vás zajímá hlubší analýza, tak přes Facebook API snadno zjistíte, rozdělení celkového čísla na jednotlivé složky (kolik máte „lajků“, kolik share atd.) – ukázka. Alternativní použití Facebook API najdete na pooh.cz.
Já jsem delší čas používal like.met.cz pro svoje vlastní účely, ale nedávno mě napadlo, že se to může hodit i někomu dalšímu. Užijte si to.
Pokud znáte nějaké další nástroje (třeba lepší 8-), dejte mi vědět v komentářích, rád je vyzkouším. Případně nezjistil jste někdo, co přesně znamená ona složka „comments“?
Související
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 24 503×
Přečteno 24 028×
Přečteno 20 750×
Přečteno 19 837×
Přečteno 19 806×