Kdo by neznal YouTube. Ale dokud jsem nenahrál na YouTube své první video a nezaložil si tam účet, nevšiml jsem si, kolik možností YT nabízí.
Většinou si jen pustím stránku s videem, na které jsem dostal odkaz, a pak jdu pryč. Zbytek stránky nevnímám. Ale uživatelé video můžou nejen hodnotit (červené hvězdičky) nebo komentovat (pod některými videi se rozpoutávají zajímavé diskuse), ale i vytvářet svá videa jako reakci (něco jako když u sebe na blogu napíšete reakci na příspěvek jiného blogera). Pokud narazíte na zajímavé video, je dobré se podívat, zda nemá nějaké reakce, nebo sám není reakcí na jiné video. Často tak najdete celé seriály nebo objevíte souvislosti, které by vám unikly.
Tím to ale nekončí. Pokud vás zajímá, zda se o videu píše někde na webu, rozklikněte si odkaz „Links“ pod videem. Najdete Top5 odkazů z webu seřazených podle návštěvnosti.
Když se vám videa líbí, můžete si je uložit do záložek, nebo z nich vytvářet playlisty či kanály (zatím jsem nepochopil, jaký je mezi nimi rozdíl). Takže dobrá videa nemusíte vždy pracně hledat. Základ je najít kanály, které vás zajímají a ty pak sledovat. Já jsem si oblíbil např. reklamy Ruby On Rails vs. Anything a z nich si skládám kanál.
Nedávno se objevila možnost tvorby upravených přehrávačů, a tak videa vložená do stránek můžete alespoň částečně uzpůsobit svém přání a designu. Přehrávač nemusí nutně být jen na jedno video, můžete ho vytvořit i na celý kanál, jako v tomto případě na zmíněný RoR vs. Anything:
Druhý přehrávač jsem vytvořil na parodii Hvězdných válek pod názvem Chad Vader, která mne pobavila o tomto víkendu. Je to asi osm dílů (mezi díly se dá pohybovat šipkami na okraji videa):
YT poskytuje i další možnosti, tohle je jen pár, které jsem objevil. Třeba se někomu budou hodit.
BTW.: Jsem zvědav, až se na YT objeví slibovaná reklama, zda se bude zobrazovat i u videí vkládaných do webových stránek (třeba zrovna na téhle stránce).
Ta serie o Ruby je trapna. Ne ze bych nefandil alternativam k PHPku, sam prechazim na Django (Python), ale jeden z dilu to vystihnul - porovnavat PHP jako jazyk a Railsy jako framework nejde.
Typek vyzdvihuje vyhody Railsu jako prenositelnost mezi databazema, jenze to jde v PHPku samozrejme taky, staci mit nejakou abstraktni knihovnu a ze jich je, stejne jako je frameworku v PHPku, ktery umi to samy co Railsy. A techdle trapnych srovnani je tam samozrejme vic...
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 21 126×
Přečteno 20 743×
Přečteno 19 039×
Přečteno 18 520×
Přečteno 18 018×