Jaká je budoucnost webu? Mysleli jste snad, že to bude sémantic web? S tím se jděte vycpat, budoucností je totiž Symantec web. Aspoň to jsme se dozvěděli z rozhovoru A Man and His Vision for the Browser s Timem Bernersem-Leem z roku 2005.
Podívejte (když budete mít štěstí, zachytíte s textem stejnou reklamu jako já na obrázku):
Kromě překlepů mne ovšem z rozhovoru zaujala i jedna myšlenka. TBL již od počátku navrhoval web tak, aby byl celý WYSIWYG editovatelný (viz Tak trochu jiných patnáct let). I proto byl první webový prohlížeč na světě WorldWideWeb zároveň WYSIWYG editorem.
TBL byl pak vcelku překvapen, když první tvůrci webových stránek místo po jeho WYSIWYG variantě zcela nepochopitelně zvolili možnost učit se ty ošklivé hranaté značky a tvořili dokumenty ručně, což nebylo plánováno ani pro ten účel navrženo (jaký to byl hloupý nápad a vydržel nám úspěšně až dodnes, že?).
Protože je dobře se občas vracet do minulosti, abychom lépe pochopili přítomnost, tak o jedné takové chybě z úplného počátku webu se dočtete na Lupě v mé dnešní glose Máte tam chybu, Time….
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 24 508×
Přečteno 24 035×
Přečteno 20 755×
Přečteno 19 839×
Přečteno 19 810×