Hlavní navigace

Můj vztah s linuxem - kdy mi pomáhá a kdy mě ničí

Offline turistická navigace v mobilu

Bez dlouhých úvodů – řeč bude o tom, jak si pro telefon s Androidem připravit offline turistické mapy v linuxu. Začínal jsem u multiplatformního prográmku TrekBuddy, kdtrý bych dnes už určitě nedoporučil, k dispozici je software s lepšími funkcemi a mnohem lepším ovládáním. Chci upozornit na tři (původně dvě, ale doplňuji z diskuze další) aplikace,  dostupné v Android Marketu. Umí online mapy a do každé z nich lze jiným způsobem nahrát i offline mapové podklady.

Jak jsem v Ubuntu tvořil video PF 2011

Vánoce, podobně jako letní dovolená, přináší mimo jiné i téma zpracování fotek a často i videa. V následujícím textu popíšu aktuální možnosti jak zpracovat „domácí video“ v linuxu tak, aby za něco stálo. Jako příklad poslouží mé PF 2011 – jde o krátký klip, sestřih záběrů, doplněný titulkem, fotografií a hudbou.

App Inventor - klikací programování pro Android

Asi před měsícem jsem si dal žádost o „vstupenku“ do Google App Invontro a dřív než mi došla, projekt se otevřel pro veřejnost a tak jsem měl možnost si klikací vytváření aplikací vyzkoušet. Musím přiznat, že mě to celé zaujalo, připadá mi to jako výborná škola programování, případně jako bezva hra. Prostředí je celkem intuitivní, při sestavování programu jsem si připadal jako dítě skládající puzzle a navíc výsledné aplikace v telefonu skutečně fungují…
26. 7. 2011 15:11 (aktualizováno)

TV tuner do USB v linuxu - aktualizováno

Rozhodl jsem se aktualizovat článek, vydaný před více než půl rokem. Zlepšila se instalace ovladačů v Ubuntu a máme tu dva nové odzkoušené modely. Zatím nemám potvrzený žádný USB tuner s funkčním analogovým vstupem. Nejsem takový televizní maniak, že bych musel cestovat s notebookem a telkou po světě. Má motivace byla trochu jiná a nakonec se z toho vyklubal zajímavý problém, který mi připomněl, že to my linuxáci nemáme občas jednoduché.
26. 12. 2010 12:39 (aktualizováno)

Funny man pages - sofistikovaný humor v terminálu

Hledal jsem na netu nějaké zábavné věcičky s tématikou linuxu, kterými bych mohl obdarovat pár kamarádů pod stromečkem, a omylem jsem narazil na něco, co obdarovalo s předstihem mě. Funny man pages je sbírka několika celkem vtipných helpů, které ocení zejména programátoři, administrátoři a další návštěvníci těchto stránek. Určitě existuje varianta pro openSUSE, já instaloval v Ubuntu z repozitáře…
11. 12. 2010 20:49 (aktualizováno)

Ovládání linuxu androidem a naopak

Když jsem psal o MyPhoneExploreru a hledal jiné možnosti propojení telefonu s androidem a počítače s linuxem, zjistil jsem, že jsou zajímavější možnosti než jen správa dat. Podělím se s vámi o možnosti ovládání linuxu z telefonu (a naopak), o využití telefonu jako dálkového ovladače prezentace či multimediální produkce  pod linuxem. Seznam zakončí aplikace, které z telefonu udělají wifi kameru nebo „zvukovou kartu“.

MyPhoneExplorer - správa Androidu pod Linuxem s asistencí Windows

Začátkem října vyšla nová verze MyPhoneExplorer (freeware) pro správu mobilních telefonů a zároveň vyšel i klient pro telefony se systémem Android.  Kromě zálohy kontaktů, SMS a kalendáře můžeme tyto v pěkném intuitivním prostředí vše pohodlně ovládat z počítače, dále máme přístup k obsahu karty, vnitřní paměti telefonu i seznamu nainstalovaných aplikací či ke stavu baterie. Nová verze podporuje přenos dat přes wifi.

Něco pro hračičky: Tablet na kreslení i ovládání systému

Nedávno jsem objevil na našem trhu tablet Wacom Bamboo Fun Small Pen & Touch. Zaujal mě solidními parametry jako tablet (kresba, úprava digitální fotografie…), ale také jako multi-touch zařízení pro ovládání systému. Tablet jsem si chtěl koupit už dlouho a tak jsem si koupil Bamboo. Chci se s vámi podělit o informace, jak ho zprovoznit v linuxu (Ubuntu), co funguje a co ne.

Placené aplikace pro Linux

Tohle téma mám v hlavě už delší dobu, teď mě postrčila zprávička o první placené aplikaci v blížícím se vydání Ubuntu (další odkaz). Další motivací jsou v poslední době debaty ohledně placených her pro linux. Takže nejprve můj názor na toto téma, pak přidám mou první zkušenost: Linux jsem začal používat, protože můžu používat zdarma a legálně to, co pro běžný počítačový provoz potřebuji…
19. 9. 2010 16:20 (aktualizováno)

Jak vytvořit z videa a fotek DVD

A máme tu další prázdninové téma – přivezete si z výletu či dovolené video, fotky a rádi byste vytvořili pro sebe či blízké DVD.Příznivci youtube či MP4 mohou nabídnout, že DVD už začíná být anachronizmem, tuhle diskuzi bych nechal stranou, navíc si prostě nebudou číst část o authoringu…