Můj vztah s linuxem - kdy mi pomáhá a kdy mě ničí

  • Tahle země není pro starý

    Bratři Coenové vypustili v roce 2007 do světa film, kde hrdinou je padouch a v dalším okamžiku se stane opak toho, co čekáme. Já si vypůjčil název filmu k zamyšlení nad tím, jak (ne)rozumíme technologiím kolem nás, jak toho zneužívají zavedené firmy a že je tímto podle mě nejvíce ohrožena skupina „starých“.
    31. 3. 2014 9:50 (aktualizováno)
  • Tablet pro předškoláka? Ano, ale...

    Předvánoční téma pro všechny, kteří uvažují o zakoupení tabletu svým dítkám. Povánoční téma pro ty, kdo tablet dostanou a budou přemýšlet, co vhodného tam pro děti nahrát. Otázku, zda je tablet vůbec vhodný malým dětem do ruky dávat, jsem si zodpověděl poté, co mi mé předškolní děti začaly brát můj tablet. Řešil jsem pak už jen časový limit a vhodný obsah. Pokud tedy dětem tablet půjčujete řekněme max…
    10. 12. 2013 14:58 (aktualizováno)
  • Levný notebook s předinstalovaným Ubuntu

    Potřeboval jsem do firmy koupit levný kancelářský notebook, samozřejmě „bez operačního systému“. Protože jsem dost vytížený a nemám teď moc čas složitě zprovozňovat hardware, které se samo nedetekuje při instalaci Linuxu, hledal jsem zejména model, který bude „Linux-friendly“. Přiznávám, že v této cenové kategorii (pod 10 000 Kč) mě značka moc nezajímala…
    7. 11. 2013 18:03 (aktualizováno)
  • Stremovaná hudba v Androidu i Linuxu

    Tak nám konečně zpřístupníl Google své hudební služby. Protože je účet neomezeného streamování na měsíc zdarma a při aktivaci do konce měsíce pak o dvacet korun levnější (129 Kč měsíčně), rozhodl jsem se to vyzkoušet. Žiju v Praze, takže dostatečně rychlé internetové pokrytí není problém, operátoři k paušálům nabízejí FUP, se kterým se dá streamovaná hudba používat – proč to tedy nezkusit.
    7. 10. 2013 17:08 (aktualizováno)
  • Nomofobie - kdo je sluha a kdo pán?

    Dnes trochu z jiného soudku – snad nikoho neurazí, když na webu o informačních technologiích se zaměřením na linux narazí na téma spíš psychologické. Chci se s vámi podělit o něco, s čím se poslední dobou setkávám stále častěji v práci, ale i v kontaktu s přáteli. Jde o téma, jak jsme nebo nejsme závislí na používání mobilních telefonů – je pro nás mobil nástroj ke komunikaci (organizátor času, hračkou atd) nebo se nám stal pánem, který nás nepustí a „ovládá“ naše pocity a plány?
    5. 7. 2013 21:05 (aktualizováno)
  • Za málo peněz hodně muziky, díl 2.

    V předchozím příspěvku jsem se podělil o zkušenosti s fungováním externí USB zvukové karty Lexicon Omega a USB midi kláves M-AUDIO v linuxu. Podle mě je to výborný základ pro domácího muzikanta. Teď bych se rád věnoval tomu, jak v linuxu s vytvářením hudby (skládáním, nahráváním) začít. Proč potřebuji jádro s nízkou latencí
  • Za málo peněz hodně muziky

    Linuxový desktop rozhodně není mrtvý, jedna z možností jeho rozvoje a uplatnění je podle mě v jeho specializaci na určité odvětví. Následující text může být inspirací pro všechny, kteří mají rádi hudbu, nebojí se experimentovat a nemohou či nechtějí investovat velké peníze do drahých nástrojů či hudebního software.
    26. 1. 2013 9:44 (aktualizováno)
  • Učit se programovat může být legrace

    Tak jsme přežili konec světa, navíc jsou tu vánoce a blíží se konec roku. Proto jsem si dovolil podělit se o vtipné komentáře programátorů, na které jsem narazil při snaze naučit se programovat pro Android. V mládí jsem docela programoval, dokonce jsem ve svých začátcích vlastnil a učil se na legendárním Atari 800 XL. Než začal vycházet časopis Atari od klubu pod SVAZARMem, měl jsem k dispozici jen pár příkladů z manuálu. Internet nebyl, přístup k literatuře ze zahraničí také ne…
    23. 12. 2012 13:03
  • Vytvořit 2d animaci je v linuxu dřina

    Legenda: Když se má pětiletá dcerka zotavovala po operaci kýly, snažil jsem se vymyslet něco, co jí udrží delší dobu v posteli v klidu. Ráda maluje a vymýšlí příběhy, tak jsme se domluvili, že vyrobíme kreslenou pohádku. Byly jsme oba nadšení, já zároveň tušil, že to bude dřina. Jako motivace k tomu to dotáhnout posloužila vyhlášená soutěž Můj příběh v minutě – takže minutová animace. Dcerka vymyslela příběh o dvou kočkách, nakreslila postavičky a prostředí, nakonec to odvyprávěla…
  • Televize v telefonu či tabletu

    Před dvěma měsíci jsem si koupil televizní tuner Tivizen Nano (od společnosti iCube), který přináší DVB-T do smartfounů, tabletů i na desktop. K zařízení se tento televizní tuner připojí pomocí wifi (sám vytvoří hot spot) a vše se ovládá a zobrazuje přes aplikaci Tivizen DVB-T wi-fi, dostupné pro platformy Android, iOS, Windows a Mac. Aplikace umožňuje alutomatické ladění a také záznam vysílání s možností time-shift.