Uvažujete o koupi nového notebooku, chcete na něm hlavně pracovat, občas si zahrát hry, chcete mít velký a kvalitní displej a nebudete ho často přenášet? A hlavně – poběží na něm Linux „out-of-the-box“?
Pak mám tip: Koupil jsem notebook Acer Aspire V3 772G Black bez operačního systému (předinstalovaný Linpus). Jde o variantu s 17" matným displejem a klávesnicí, na které se opravdu dobře píše. Cena kolem 20 000 Kč.
Jak jsem k tomuto modelu dospěl? Podle poměru cena / výkon jsem měl několik adeptů, pak jsem vzal flash disk s nainstalovaným Ubuntu 14.04 a navštívil obchod s prosbou, aby mě nechali Linux nabootovat. Nikde jsem s tím neměl problém, všude byli ochotní, většinou i věděli, o co jde.
Modelu od ASUSu nefungoval při spuštění touchpad, HP zase nenašlo wifi sítě. Je velmi pravděpodobné, že by se mi podařilo hardware rozchodit, ale neměl jsem na to čas a prostě se mi tím nechtělo tentokrát zabývat. Na třetí pokus to vyšlo.
Kompletní parametry:
Intel Core i7 4702MQ Haswell, 17.3" LCD 1920×1080 antireflexní, RAM 8GB, NVIDIA GeForce GT750M 4GB, HDD 1TB 5400 otáček, DVD, WiFi, Bluetooth 4.0, HD webkamera, čtečka karet, 6 článková baterie
Po instalaci Ubuntu 14.04 fungovalo vše bez problémů, bez jakýchkoliv doinstalací běží wifi, bluetooth, čtečka paměťových karet, webkamera – prostě všechno. Tedy skoro všechno: Pokud chceme využít pro hraní her druhou grafickou kartu NVIDIA, musíme zprovoznit systém OPTIMUS pro přepínání karet. K tomu slouží v Linuxu projekt Bumblebee.
Instalace Bumblebee v Ubuntu 14.04
sudo add-apt-repository ppa:bumblebee/stable
sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates
sudo apt-get update
sudo apt-get install bumblebee bumblebee-nvidia
sudo reboot
Pokud chceme spustit hru s vkonnější grafickou kartou, předsadíme příkaz „optirun“:
optirun aplikace
Existují doplňky, které pomohou jak s instalací, tak s definicí, jaké aplikace se mají přepnout do grafické karty NVIDIA.
Instalátor
sudo add-apt-repository ppa:alessandrofac93/bumblebee-config-gtk-dev
sudo apt-get update
sudo apt-get install bumblebee-config-gtk
Osobně jsem se bez tohoto prográmku obešel.
sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8 sudo apt-get update sudo apt-get install nvidia-prime prime-indicator
Tato utilitka je naopak velmi užitečná – ze seznamu naklikáme aplikace, které chceme spustit s kartou NVIDIA, pak už žádné „optirun“ nebudeme potřebovat, navíc indikátor signalizuje zapnutí a vypnutí druhé karty.
nedavna zkusenost cloveka z meho okoli s podobnym acerem: tesne po zarucni dobe chcipla dedikovana grafika, komunikace s brnenskym autorizovanym servisem katastrofalni, nejake veci tam pri pouhe diagnostice znicili navic a za vymenu desky si rekli cenu tretiny noveho takoveho notebooku
to me jen utvrdilo v tom, ze doporucovat jedine byznys-klas notebooky s "integrovanou" grafikou (asi primarne intel) a hlavne tou lepsi zarukou aspon tri roky
doporucuji vymenit HDD za SSD , o Acerech nemam jiz delsi dobu valne mineni .
Book nema dock station , tz. pro me je to jen druhorady kram .
Display je na hrani her stejne maly, book je tezky, znacka nevalna, kvalita taktez.
Radeji stolni pc.
Zustanu radeji u sveho x201 ;) , ma sice mensi display (ale i mensi rozmer, hmotnost <1.5kg) a "jen" i5 profesora (ten muj), ale ostatni parametry jsou jina liga a hlavne dock station.
Aceru jsem se vždy vyhýbal, dlouhé roky jsem měl k plné spokojenosti HP Compac nx6310, Linux tam běžel pěkně, s doinstalací broadcom driveru pro wifi nebyl problém.
Poslední roky mám kolem sebe řadu spokojených majitelů Aceru. Hledal jsem 17" FullHD matnou obrazovku, Core i7 kvůli stříhání videa, slušný zvku na hudbu bez bedýnek, váha ani výdrž na beaterie mě moc netrápila, na výuku a do terénu vůbec používám už tři a půl roku ASUS Transformer Pad s váhou 1 kg s klávesnicí a výdrží cca 15 hodin. Není to ultrabook, ale konstrukce (byť je to plasťák) se zdá být dostačující - nic nevrže, odpor při vyklápění displeje je ok.
Výměna SSD za HDD by určitě bodla, větrák se zřejmě celkem dobře reguluje sám, na manuální ovládání jsem nenarazil, plynulost ovládání jasu mi připadá dobrá. Během psaní textu mi hraje klient Spotify, ovládání multimedií přes Fn funguje, uspávání do paměti též...
Problémy se servisem jsem řeešil před pár lety s HP, před rokem s ASUSem (reklamoval jsem nefunkční HDMI konektor, oni se neobtěžovali do něj zapojit kabel, pouze projeli stroj diagnostikou a vrátili s tím, že je vše ok, teprve na urgenci to opravili výměnou konektoru).
Nechci dělat reklamu za každou cenu, faktu notebooky Acer neprodávám :-) Možná kdyby někdo měl dobré zkušenosti s notebookem od jiného výrobce v této kategorii (žádný krasavec, ale pro práci dobrý) a za podobnou cenu, bylo by fajn se podělit.
Ja nakupuju levne notebooky obvykle stylem:
* zaskrtnout i3 procesor
* zaskrtnout bez Windows
* seradit podle ceny
a casto z toho vyleze na prvnich mistech nejaky Acer
Aceru mi proslo rukama snad 10 a temer bez potizi, krome:
* po 7 letech se zacal prehrivat Travelmate 6460 (ac drahy stroj do firemniho prostredi, tak celkem nepovedeny - topil, procesor podporoval virtualizaci ale Acer bios ne, max 3GB RAM, nepouzitelna ATI grafika)
po 5 letech zacal odchazet displej u Extensy 5630 (oblibeny stroj, tichy, aktualne podpora v linuxu bezchybna)
https://www.abclinuxu.cz/hardware/sestavy/notebooky/acer/acer-extensa-5630ez
Nadseny jsem z maleho ntb TM B113 (tichy, i3 verze za 10k, Linux bez problemu)
https://www.abclinuxu.cz/hardware/sestavy/notebooky/acer/acer-travelmate-b113-m
A nedavno jsem zname instaloval Extensu 2510 (tichy, i3 verze za 9k, Linux bez problemu)
Akorat ten Linpus Linux od Aceru dela Linuxu ostudu - je to nejaka nefunkcni uchylna verze bez X. Vypada to jako ulitba Microsoftu, aby dokazali lidem, kteri si koupili verzi s Linuxem, ze to je opravdu "nepouzitelny" system...
Ja nakupuju levne notebooky obvykle stylem:
* zaskrtnout i3 procesor
* zaskrtnout bez Windows
* seradit podle ceny
a casto z toho vyleze na prvnich mistech nejaky Acer
Aceru jsem dlouhodobe pouzival snad 10 a temer bez potizi, krome:
* po 7 letech se zacal prehrivat Travelmate 6460 (ac drahy stroj do firemniho prostredi, tak celkem nepovedeny - topil, procesor podporoval virtualizaci ale Acer bios ne, max 3GB RAM, nepouzitelna ATI grafika)
po 5 letech zacal odchazet displej u Extensy 5630 (oblibeny stroj, tichy, aktualne podpora v linuxu bezchybna)
Nadseny jsem z maleho ntb TM B113 (tichy, i3 verze za 10k, Linux bez problemu)
A nedavno jsem zname instaloval Extensu 2510 (tichy, i3 verze za 9k, Linux bez problemu)
Akorat ten Linpus Linux od Aceru dela Linuxu ostudu - je to nejaka nefunkcni uchylna verze bez X. Vypada to jako ulitba Microsoftu, aby dokazali lidem, kteri si koupili verzi s Linuxem, ze to je opravdu "nepouzitelny" system...
mam to podobne jako Danc - jen s tim rozdilem, ze skrtam i5.
Takhle jsem koupil HP a Lenovo. U lenova odesly panty po 2 letech, servis se odmlcel, kdyz zjistil, ze dil nemuze sehnat :) a pomohl tento navod: http://www.youtube.com/watch?v=r7x1W1ss4OI :D od te doby slape zase jako hodinky ;) p.s. na rozdil od zminenho videa jsem presel na jeste vychodnejsi style opravy - a sice ani jsem nesundal kryt a rovnou tam "narval" vrtut :D
Já jsem si zakoupil na začátku tohoto roku Lenovo, bylo mi doporučeno pro bezproblémovou instalaci (Debian 6). Předtím jsem měl netbook Assus a byl jsem spíš nespokojen, protože na Ubuntu padal zvuk (mnoho let neřešený bug) a na Debianu nejela pořádně grafika (video ve fullscreenu se opožďovalo za zvukem řádově o minutu za 5 - 6 minut). Intelí integrovaná grafika zpravidla nemá ovladače pro Linux.
Intel je naopak kromě Atomů asi nejlépe podporovaná grafika na práci a video. Obyčejně v případech problémů s ovladači pomáhá novější kernel. Zkontrolovat phoronix.com nebo lwn.net a je to.
Jako notebook skoro vždy je lepší volit firemní z Lenovo/ IBM, Dell, HP a nebo tu a tam "known-good" konkrétní model určité firmy. U těch firemních je výhoda, že se po ca. 2 letech dají koupit mírně použité za zlomek ceny, mají obyčejně skvělou podporu Linuxu a když si omylem na laptop sednete nebo ho polijete, tak to často nevadí nebo se dá poměrně levně vyřešit.
mam vybornou zkusenost s repasovanymi corporate-grade notasy - DELL nebo Lenovo, jako nove staly ke 40 000 Kc, po 4 letech 6k +-, zaruka rok,dam tam ssd a jede to bezva, nemusim si na prenaseni domlouvat pomocniky,jde to jednou rukou.
Na stole mam dokinu, lze prihodit repas monitor - 22" stoji 1500Kc.
Stejnou kombinaci jsem shanel i mnoha dalsim, kazdy si pochvaluje.
At uz linux, nebo win8.1
Mno tak nevím, osobně raději chvíli hýbu nějakou konfigurací softwaru než vybírat notebook tak, že bootnu Ubuntu a ono se to jakože vše chytne. Acer je dle mých (a nejen mých) zkušeností ohledně kvality tragédie a vybírám si proto primárně kvalitu. Na kompatibilitu koukám také, ale ještě se mi při výběru pro mě, pro mé známé, či pro zákazníka nepodařilo vybrat něco, co bych pak softwarově neuchodil, ale je fakt, že nepoužívám Ubuntu, tomu se raději vyhnu podobně velkým obloukem jako Woknům, ale proti gustu...
Já věděl, že když napíšu o Aceru jako notebooku pro práci, vzbudí to nevoli. Každý máme s nějakou značkou dobré zkušenosti, ale pokud se vyjadřujeme obecně, mohou v tom hrát roli předsudky.
"Acer má ty samé komponenty jako Dell, HP, Apple, Lenovo, Toshiba či Asus, ty samé Intel chipsety, ty samé Intel CPU, ty samé NVIDIA GPU, ty samé Intel Wifi-N moduly, ty samé Broadcom Bluetooth moduly, ty samé Seagate / WD / Samsung disky. Jen stojí o 50% méně.
Napájecí zdroje také dělá jedna či dvě čínské firmy pro všechny, to samé platí pro baterie (tam je ještě Korea a Japonsko, ale opět 2-3 firmy), shodné je to pro LCD panely."
Rozdíly jsou v konstrukci, garanci a kvalitě servisu.
A věřte tomu, že jsou lidé, kteří by klidně opustili Windows, kdyby si mohli objednat stroj, který pak z flešky nebo CD krok za krokem nainstalují a vše poběží tak jak má.
Po měsíci používání tohoto modelu musím opravdu pochválit kvalitní IPS FullHD displej, tichý chod a pohodlnou klávesnici.
Musím reagovať na ,,ty samé komponenty. Nemyslím že to tak bude už len kôli tejto vete: ,,Modelu od ASUSu nefungoval při spuštění touchpad, HP zase nenašlo wifi sítě. Ja by som povedal že je to naopak. Zoberme si len napájanie 18650 články vyrába samsung, panasonic, sanyo, sony a kopa dalších viac alebo menej známych výrobcov. Každá firma vyrába viac rád článkov s rôznymi parametrami. DC-DC konvertory existujú rôznych konštrukcií s rôzne kvalitnými komponentami. Už len to že rozmery ac-dc adaptérov sú rôzne hovorí o tom že až tak rovnaké nebudú.
Dnes platí že na čom sa dá ušetriť sa ušetrí. Pri drahších NB je aspoň nádej že sa nešetrilo úplne na všetkom. Ja mám x220 i5+dock kúpu určite neľutujem a okrem toho od začiatku tam bol disk 7200 otáčkový.
Touchpad nefunguje v konkrétním modelu od ASUSu, v jiném běží bez problémů. Stejné je to s wifi v HP notebooku. Problém není ve výrobci, ale v konkrétním použitém komponenetu, u wifi je to jasně volbou chipsetu - konkrétního modelu chipsetu. Stejné je to s integrovanou webkamerou.
Pokud nejsou ovladače pro hardware integrované v jádře, většinou si poradím, ale už se mi stalo, že jsem u staršího notebooku wifi s chipsetem Atheros (už nevím jakým konkrétně) rozchodit nepodařilo, stejně tak jako webkameru. Prostě se to může stát i když to není moc časté. A je úplně jedno, jestli je to výrobek Lenovo, ASUS, HP nebo Acer.
Neříkám, že na značce nezáleží, ale důležitější je podle mě volba konkrétního modelu než značky. Je mi jasné, že když je s podobnou výbavou Acer o 20% levnější než HP, nemusí to být jen cenou za značku, ale bude tam např. méně kovu, více plastu. Ale neznamená to automaticky, že budou použité mhorší komponenty.
Ahoj,
moje pozadavky na pracovni stroj:
1. dock
2. 16 gb ram
3. nizka hmotnost
4. dobra klavesnice
5. track point
6. tichy
kdybych nepotreboval 16 gb ram, tak v bazaru Thinkpad x220 je za super cenu, jeden bazarovej doma mame, Thinkpad design se nemusi kazdemu libit, ale radeji budu pouzivat notebook co nevyhraje v soutezi krasy, protoze bagr taky neni nejhezci auto ...
nakonec jsem si koupil Thinkpad x230 v bazaru na ebay, protoze ty x240 uz nemaji trackpoint tlacitka a maji limit 12 gb ram, x230 ma horsi klavesnici nez x220, ale da se to prezit, stejne vetsinu dne pouzivam externi klavesnici.
Zmeny Thinkpadu v posledni rade (x240, T440, W540 ....) se mi vubec nelibi, takze ted mam cca 3 na hledani alternativy.
Dell nebo Eurocom (www.goldmax.cz), nevim jak toto dopadne, treba se vrati stary design Thinkpadu :)
Zajimave by bylo, jestli byste mohl napsat recenzi za dva roky, jak na tom ten Acer je.
Mechanicky by mel byt ok, kdyz ho nebudete moc casto prenaset. Zajimala by me spis hlucnost chlazeni te i7ky
co se tyka servisu IBM/Lenovo Thinkpad, tak u R50ky mi prestal fungovat display, vymena do nekolika dnu ( v roce 2003), funguje do ted, ale ma napraskly plast u zadniho pantu ( po dvanacti letech), R400 funguje bez chyb ( 5 let )
Řekl bych asi tolik. Je jedno jaký laptop vyberete, pokazit se může každý.
Měl jsem a mám stále minimálně dva Acery laptopy a nemám s nimi žádný problém. Oba jsou více jak 5let staré kousky, na všech 64bit a jedou.
Na práci mám další kousek tentokrát Philips X52 CZ ... taková 12" mrška stará 10 let. Všechno plasťáky. Panty kromě jednoho fungují. A ten jeden slouží jako stabil.
Ale co hlavně chci říci. Hrát hry na laptopu ??? To považuji obecně za hloupost.
Hrát na linuxu ? Nepotřebnost.
Existují lepší herní systémy, třeba takový Windows, to je na hry super.
Ale jedině na desktopu.
Dock je dobrý, ale nenašel jsem pro něj moc užitek. Laptop potřebuji mobilní. Ne ho někde strkat. Na stabilní práci mám desktop.
[25] Hry na Linuxu: Souhlasím s tím, že pokud bych byl opravdu hráč, nepořídím si jako primární stroj na hraní notebook s Linuxem, ale zřejmě ani desktop s Windows (i když výběr her je tu největší), šel bych do herní konzole, připjené k velké LCD televizi.
Ale pro příležitostného hráče, který kvůli nějakému speciálnímu software Windows nepotřebuje a na Linux je zvyklý, je varianta 17" s druhou grafickou kartou a účtem na Steamu celkem uspokojivou volbou. Některé tituly, které nejsou portované pro Linux, jedou docela dobře přes PlayOnLinux včetně MS Office (bez kterého se údajně řada lidí neobejde).
Chci jen říct, že s podporou BubmleBee a Steam se dá docela dobře hrát i na notebooku s Linuxem.
No, budu teď buď za ovci nebo za retardovaného. Ale jako pracovní notebook se dá velmi dobře použít i Apple MacBook Pro. Linux pro pracovní účely provozovat ve VirtualBoxu. Zní to sice divně, ale výkon je výborný, stabilita hardware velmi dobrá. Stabilita host operačního systému také na výbornou. Viděl jsem toto řešení u některých windows vývojářů. Zálohování pracovní části formou snapshotu, pokud máte více zákazníků s různými potřebami, tak mít "vyhrazené" pracovní prostředí jen pro něj. V případě pečlivého zálohování je disaster recovery otázkou málo hodin. Je fakt, že na cenovou politiku se jen velmi špatně zvyká.
Acer .... jak to slyším, tak se mi ježí chlupy už předem. Všechny notebooky až na jeden se vrátily ještě v záruční době. A ten jeden byl z jedné školy, chcípnul asi dva měsíce před zárukou, v době konce školního roku a amturit nikdo neměl čas to řešit, pak prázdniny .. no nakonec jsme se domluvili.
Ale zpátky trochu objektivně - od pracovního notebooku si představuju, že bude mít plnohodnou klávesnici, baterky budou mít výdrž alespoň tak, abych během cesty dokázal pracovat a odprezentovat to, co je zapotřebí, dostatek portů na rozumných místech a port pro dokovací stanici, abych mohl v pohodlí likvidovat normální klávesnici a myš a mít připojené dvě obrazovky (přeci jen mám pořád raději monitor 4:3, než 16:9).
Takže u mne to nakonec vyhrál HP ProBook 655 - ani malý, ani velký, s Fedorou bez potíží zprovozněno všechno včetně WiFi, webkamerky a touchpadu, v dualboot jako druhý mám Win 8.1 - no občas se to hodí, tak jednou za uherský rok. Provoz na baterky okolo 4 hodin. Výkon v pohodě postačující na vývoj HTML+PHP+MySQL, běžná webová grafika, příprava letáků do 2 stránek A3 oboustranně. Hry - no stíhám akorát tak Freecell a Klickety :-D.
Ahoj,
jak psal vyse Zdenek Henek, tak sem taky spokojenej uzivatel Thinkpadu - v mem pripade R-61. 6 let a zadny problem (2x sem vymenil vetrak v prubehu let).
muj laptop musi mit:
- trackpoint + 3x mys tlacitka (left,middle,right) k tomu
- dobre rozliseni - chci 14' velikost s alespon 1600x900 (ci vice)
- IPS display pokud mozno
- dobra klavesnice - zadna 'gumovka'
- dock port
- nechci Nvidia grafiku (ojebavat se s Optimusem? - diky ne! Linux to rekl jasne: "Fuck you Nvidia!"
- a protoze me Intelovsky interni VGA maji (a vzdycky mely) shit obraz tak muj dalsi bod:
- chci integrovanou interni AMD (radeon) grafiku
- Lenovo totalne zkurvilo Thinkpady protoze jim sebralo 'mysi' tlacitka a misto toho je obrovskej tracktab, kerej je uplne na pi*u (nepresny, udelat na tom 'klik' to aby na to clovek tlacil, no hruza) Panove z Lenova uz zapomneli ze nekery lidi taky na laptopech opravdu pracujou a potrebujou treba neco vyeditovat ve 'vi' editoru ... banda tupcu!
Z tohoto receneho my vyslo nejblize toto:
HP EliteBook 725 G2 Touch
HP EliteBook 745 G2
HP EliteBook 755 G2
Elitebook uz nikdy v zivote! HP (a ich servisne stredisko VSP Data; Praha a Tabor) je uplne neschopne opravit pokazeny display pocas zarucnej doby. 7 oprav a nic.
Helikaon, lumorek: Poziadavky mam velmi podobne aj ja a vybral som si Dell Latitude E6440, lebo splna:
* normalna (nie chiclet!) podsvietena klavesnica
* 3 hw tlacidla nad (klasickym) touchpadom
* trackpoint (sice iba ALPS elektronika, ale da sa)
* matna 1600x900 obrazovka
* socketovy intel haswell i5 M procesor (ziaden U)
* muxless AMD graficka karta (8690M)
* dockovaci port
* VGA, HDMI vystupy
* mSATA full size port
* podpora pre linux (Ubuntu)
Oproti Elitebook 8460p, ktore HP nevedelo zoservisovat, tento Dell ma naviac lepsiu (podsvietenu) klavesnicu, 3 mys tlacidla, silnejsi bluetooth modul (vacsi dosah), haswell procesor, muxless amd kartu (da sa vypnut z beziaceho linuxu), QM87 maticnu dosku so soketovym M-kovym procesorom (v buducnu je mozne ho vymenit).
[36] - 14' su iba Dell Latitude E6430 a HP EliteBook 8470w (oboje Ivy Bridge). 15' sa najdu aj Haswelly, napr. Dell ma Latitutde E6540 a potom viacero z vyssej rady Precision. HP ma niekolko EliteBookov (z nizsej rady pochybujem). O tom ci je HP rozumna volba (vid 34) poviem za seba ze nie.
Jan Kulhánek pracuje jako psycholog a psychoterapeut, prací s počítači si přivydělával hlavně při studijích. Do světa Linuxu začal více pronikat asi před třemi lety (2007), kdy si nainstaloval Ubuntu jako druhý systém. U této distribuce už zůstal i když rád experimentuje a občas zkouší různé novinky. Je „běžný“ uživatel desktopu, od kterého chce, aby byl user-friendly pro každodenní použití. Občas si skládá muziku, dělá trochu grafiku hlavně pro různé webové projektíky, stříhá video. Počítače jsou dlouhodobým koníčkem.
Přečteno 30 133×
Přečteno 26 213×
Přečteno 26 118×
Přečteno 25 051×
Přečteno 23 887×