Hlavní navigace

Názor ke článku Linux vlastně netáhne ekonomiku IT od D.A.Tiger - [41] Ano s tím se dá souhlasit souhlasit, jen...

 • 28. 12. 2007 0:49

  D.A.Tiger (neregistrovaný)

  [41]
  Ano s tím se dá souhlasit souhlasit, jen to upřesním (upozorňuji, že moje zkušenosti jsou do výše WinXP a nechci vyvolávat žádné flame, jedná se pouze o doplňení Vašeho srovnání)
  1. Ze systémové části Windows se dají odstraňovat jen jen některé ovladače zařízení. U Hardware, který je přítomen na pc, nelze jej ani zakázat v biosu a z nějakého důvodu ani odstranit, má pouze smysl jej zakazat v aktualní konfiguraci protože Win jej neumí na přání uživatele ignorovat.
  2. Odstraňovaní komponent jako MS IE, nebo MS Media Player je docela složitý a hluboký zásah do systému, proveditelný pouze pomoci externích nástrojů, který není moc přívětivý k běžnému uživateli a navíc nepřinese očekávaný výsledek, spíš vrhne systém ještě do větší nestability. Mimo to tyto aplikace není možno v plném rozsahu nahradit jinými (např.: MS IE - Firefox, MS MP - KMPlayer) V XP byla dokonce pozorovatelná snaha skrýt před uživateli možnost redukce aplikačních komponent systému.
  3. Kompilace Kernelu nemusí nutně znamenat jen ořezání systémových komponent, ale také nejrůznější optimalizace (např. na typ procesoru - což Windows logicky nijak neumožňují), včetně takzvaného "špekování" (úpravy kódu jádra), což je však (uznávám) pro ty otrlejší a mnohem zkušenější uživatele.