Hlavní navigace

Pavel Chalupa - blog - Témata označená nálepkou Desktop

  • Linux mi doma šetří peníze..., ale co firma?

    Ve firmě se vždycky řeší náklady na IT celkově a v mojí domácnosti je to stejné. Mohl bych to zakončit jednou větou, že pro firmu jsou v celkových nákladech většinou levnější Windows, ale trochu to rozvedu a upřesním. Totiž cena licence Windows vůbec není podstatná, ale jde o provozní náklady. Licence na Windows je jednorázová na relativně dlouhou dobu. Když začnu u mojí domácnosti a uvedu absurdní příklad, že Windows jsou zdarma a licence na Linux stojí 1000Kč na 2 roky, tak zvolím Linux…
    13. 12. 2013 11:05 (aktualizováno)
  • Pohádka o Softwarovi

    Pan Software byl zralý otec rodiny. Byl úspěšný podnikatel, měl šťastné GNU/GPL manželství a několik BSD dětí, se kterými si sousedovic uzavřené děti dělaly co chtěly. Jednu vadu na kráse to však mělo. Celé městečko Softwarov bylo plné lidí s nadváhou. Pan Software se svou rodinou sice měl nadváhu nejmenší ze všech sousedů, ale přesto ji měl. I jeho děti měly nadváhu a mohly by s klidem bojovat v těžké váhové kategorii. Ale proti teroru sousedovic uzavřených silně obézních dětí neměly šanci.
    11. 8. 2013 13:10
  • Optimalizace metodou pokus-omyl

    Při provozování vlastního webu a sledováním ostatních webů jako návštěvník, jsem přišel na pár věcí. A v neposlední řadě, nějaký HW a SW k tomu sám musím používat, jako každý. Rychlost načítání stránky Seberychlejší přípojka k netu nic neřeší. V první až druhé sekundě se na jedno spojení nedostanete výš než na 100KB/s. Odhaduji, že to je samotným principem TCP/IP a navyšováním rychlosti pokud to linka dovolí. Pokud prohlížeč naváže celkem 10 spojení už to je 1MB/s…
    29. 4. 2013 11:47 (aktualizováno)
  • Ubuntu pro smartphone: O tomhle už jsem kdysi psal...

    První zmínka byla v blogu Jak jsem snil o budoucnosti desktopu (10/2007). Tehdy se na běžnou flashku vešly tak maximálně konfigurační soubory. Později (12/2007) jsem objevil WizPy a Android byl v plenkách. Vývoj výkonu v mobilních zařízeních stoupal a já měl opět jinou představu o budoucnosti (08/2009), chtěl jsem všechno v jednom zařízení, cenově dostupné technologie už na to byly, alespoň co se týká kapacity úložiště s funkčností jako bylo WizPy v roce 2007 (akorát to nebyl mobil)…
  • Jak vidím Linux po letech

    Není pro mě u Linuxu důležitá svoboda za každou cenu, ale spíše svázání na konkrétní možnost a nemožnost si znovu vybrat, když mi něco nevyhovuje. Pojem Linux jak ho beru já Linux, jako význam pojmu, je pro mě důležitý. Ale není to fanatický význam a držení se správného vyjádření GNU/Linux nebo lépe linuxová distribuce. Klidně to může být Debian s BSD jádrem a smysl to dává stejný.
    6. 11. 2012 7:07 (aktualizováno)
  • Trochu nadhledu nad budoucností Linuxu

    Přijde mi, že se sbíhají mraky nad Linuxem a jinými svobodnými OS. Diskutuje se a vycházejí články o korporacích, ale to podstatné uniká. Udivuje mě, že i protřelí diskutéři na netu se nechávají strhnout a obhajují svůj pohled na věc (OS) a přesvědčují druhého o své pravdě (korporaci). Je to zajímavé sledovat z pozice třetího, jak dva diskutují. Dává to možnost nadhledu a sledování z povzdálí. Hodně mě to naučilo.
    1. 8. 2012 12:29 (aktualizováno)
  • Android a Linux jako všeobecně známé pojmy

    Všimli jste si, že v souvislosti s Androidem se vůbec nemluví o Linuxu? Když se nad tím zamyslíte a představíte si znalost pojmů Android a Linux každý pojem zvlášť, tak je to docela logické. Google v propagaci pojem Linux vůbec nepoužívá. Dělá to tak od jeho vzniku a zpravodajské weby ho následují. Troufnu si tvrdit, že většina běžných lidí, co používají PC, tak slovo Linux znají…
  • Konzervou ve středním věku

    Mám rád nové technologické vymoženosti v hardware i software, ale realita současnosti (resp. spolehlivosti moderních technologií) ve mně vychovala absolutní konzervu. Udržuju při životě téměř technologicky historická zařízení a jsem s nimi nadmíru spokojen a nevyměním je, dokud navždy neumřou. Dokonce si sháním i historické komponenty, abych daným zařízením prodloužil život.
    24. 12. 2011 7:17 (aktualizováno)
  • Lubuntu / Ubuntu a rozlišení monitoru (HP LP2065)

    Zápasil jsem s nastavením nativního rozlišení (1600×1200) tohoto LCD (S-IPS) v distribuci Lubuntu. Google je plný diskuzí o tom, jak to nejde rozchodit a řešení nikde. Automatická detekce dokonce nefunguje ani ve Windows XP a ani při použití originálního ovladače od HP to nejde bez problémů. S největší pravděpodobností to způsobuje redukce z VGA na DVI. Každopádně originální ovladač od HP pro Windows XP v sobě má informaci o podporovaných frekvencích…
    19. 12. 2011 7:08 (aktualizováno)
  • Lubuntu – rozlišení monitoru po startu

    Řešil jsem se zákazníkem výchozí rozlišení monitoru a vytvořil jsem vlastní řešení, které se možná někomu bude hodit (+něco navíc). Problém byl, že si všechno zákazník dělá sám a já ho jen „vedu“ na dálku přes Skype (na druhém kompu), takže to nesmí být nic složitého. Instalovalo se na dálku Lubuntu 10.04, nesměl se formátovat disk, přitom se provedla čistá instalace (odstranění systémových adresářů bylo automatické) a zachovaly se soubory v domovském adresáři.