Hlavní navigace

Názor ke článku Linux vlastně netáhne ekonomiku IT od Jan.Simunek - [41] Hlášky v různých hatmatilkách se na win...

 • 29. 12. 2007 22:26

  Jan.Simunek (neregistrovaný)

  [41] Hlášky v různých hatmatilkách se na win a MS aplikacích objevují i v případě údajně stoprocentní lokalizace (zřejmě tak stoprocentní není). Máte pravdu, že Klasik tištěný draftem na jehličce nevypadal moc pěkně, ale tato kvalita zpravidla nebývá určena pro finální verzi (zato tiskl na všech tiskárnách, kde jsem měl možnost vidět tisk jak z něj tak z win aplikací, při sobě odpovídajících kvalitách podstatně rychleji; dokonce u rozsáhlejšího tisku - např. předloha skript pro tisk, diplomová práce - se vyplatilo restartovat počítač z win do DOSu, úspora času byla v desítkách procent).
  Jinak na win je obrovský problém s vložením velkého kroužkovaného U, Klasik a obdobně i některé linuxy to mají vyřešeno jako velké U s háčkem (vzhledem k tomu, že se občas potřebuji podepsat velkými písmeny, to mám dost promrskané praxí).
  S tou podporou vidím problém v tom, že většinou je vysoce mizerná zpětná kompatibilita, vzpomínám, jak vyšší "kvalitnější" verze wordu se "vyrovnala" s texty pořízenými svým předchůdcem zobrazením esteticky řešených odstavců, skládajících se ze samých prázdných obdélníků. Po pár takových zážitcích se nikdo do vyšších verzí čehokoli od MS nehrne. Totéž se týká i záplat. Na lin já rozhoduji o tom, kdy a kterou (a jestli vůbec) je aplikuji, a prakticky vždy mám možnost relativně rychle obnovit předchozí stav. Win si zaplátování v podstatě vynutí (otravují co pár minut a není možné to trvale vypnout) a přitom nedávají informace, co a jak budou měnit a jak to v případě nějakého poškození OS vrátit zpět. Synovi takto po jedné "záplatě" přestal komunikovat přehrávač MP3 s počítačem. Proto se vůbec nedivím uživatelům, kteří u w95 a w98, kde šlo vybízení k aplikaci záplat trvale vypnout, to udělali a na zaplátování se vykašlali.
  Další věcí je, že když se upgraduje z jedněch win na další, znamená to naformátovat (nebo alespoň vymazat) disk, zatímco upgrade na vyšší verzi linuxové distribuce zpravidla ponechá všechna nastavení i datové soubory (je dobré je zálohovat, ale vysloveně pro případ nehody, nikoli pro případ korektně proběhlého upgrade).