Hlavní navigace

Zákulisí ankety COS 2009

1. 4. 2009 8:05 Svatopluk Vít

Zjistil jsem jednu zajímavou věc o kterou se chci s vámi podělit. Pracuji ve firmě, která si najímá „externí“ uklízečku na úklid kanceláří. Občas se stane, že zůstanu v práci déle a pak vás nemine možnost, potkat naši cleaning lady. Jsem člověk zdvořilý a tak s ní občas prohodím pár slov. Jaké však bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že stejná paní uklízí v kanceláři Petra Krčmáře.

Jde o paní lehce před důchodem, která si takto kroutí své poslední roky. Nepředpokládám, že by to byl IT guru. Z rozhovoru s ní vím, že doma počítač má a používá Skype ke komunikaci s dtmi rozesetými po Evropě. Internet také zvládá. Představuju si tedy úplně normálního a běžného uživatele.

Zrovna včera jsem musel zůstat trochu déle a tak jsem na ní narazil. Už z dálky mne zdravila a byla taková milá. Stále jsem nevěděl o co jde. Paní je rázná (občas dostanu kapky za to, že jsem neodnesl hrníček o kafe do myčky nebo musím zvedat nohy, když luxuje pod stolem) , ale dnes úplně zářila. Zvolil jsem vyčkávací taktiku v podobě tupého zírání do obrazovky počítače. Ona už to ale nevydržela a zeptala, jestli skutečně jsem ten Svatopluk Vít, co píše tento blog.  Zažil jsem šok. Tato paní zná výraz blog, ví něco o nějakém root.cz a zná i mé jméno.

Začalo mne to zajímat a sondoval jsem dál. Samozřejmě je mi jasné, jaká je náplň práce takové paní na úklid. Vysmejčit stoly, podlahy a vynést odpadkový koš. A u toho bych se pozastavil. Paní totiž zašmátrala v kapse a vytáhla kus papíru. Doprovodila to slovy o tom, že to včera našla v kanceláři pana Krčmáře a už se jí to nechtělo vejít do pytle s papírem, tak to automaticky strčila do kapsy. Doma při převlékání do papíru nakoukla. Byl tohlavičkový papír, který používají v root.cz a byl potištěný. S údivem jsem četl text, který vyjde někdy koncem května jako hlavní zpráva dne – Výsledky ankety COS 2009. Podíval jsem se na hodinky (mám ty s datumovkou) a opravdu jsem zjistil, že je teprve 1.dubna (bylo to lehce po půlnoci). O to víc mne daný text začal zajímat.

Je totiž plný překvapení. Nutno ovšem dodat, že se jednalo o výtisk, který byl vyndán z laserové tiskárny poté, co se tam vzpříčil tj. neprošel plně všemi válci tiskárny a toner na něm nebyl zapečen. Až příliš pozdě jsem si to uvědomil a povedlo se mi část textu setřít. Zatímco jsem nadával, že mám ruce od toneru, došlo mi, že jsem zničil jediný důkaz o tom, že se cosi nekalého děje. Z toho co mi zůstalo tedy vím :

  • Projektem roku bude projekt, jehož první slovo ve jméně zní Česká…
  • Softwarem roku je něco, co má v názvu písmeno „X“
  • Akce je skoro nečitelná, ale vypadá to, že má jméno složené z 8 – 10 znaků
  • Osobnost se jmenuje Petr a na konci příjmení je „ř“
  • Blog je hostován na root.cz, zbytek je nečitelný
  • Firma má na začátku písmena Mi a zbytek se nedá přečíst až na závěrečné slovo „republika“

Úplně chybí absolutní vítěz. Zeptal jsem se ještě té dobré ženy, zda si je skutečně jistá, že to pochází z té správné kanceláře. Prohlásila, že ano, jakože se Nataša jmenuje.

Pokud jste například řešili desetiletou soutěž na root.cz, pravděpodobně si dokážete vydedukovat (chce to trochu detektivní práce), jak to s výsledky je a kdo je v jednotlivých kategoriích vítězem.  V této chvíli není vůbec nic jisté, jen mi přijde zvláštní, že jsem se ráno probral u sebe v kanceláři a ten zatracený papír nemůžu nikde najít abych ho oskenoval a vystavil na blogu. Snad ho sbalila Nataša, nebo za to může to datum (ale není úplněk)? Možná nějaká tajemná organizace?

Sdílet