Hlavní navigace

Vyšla nová Joomla...

23. 4. 2008 13:15 (aktualizováno) Svatopluk Vít

Příznivci redakčního systému Joomla! se dočkali. Objevila se nová verze. Nejenom ta, která opravuje chyby ve stávající stabilní verzi (označená 1.0.13), ale i dlouho očekávaná verze Joomla! 1.5 Release Candidate 1. Jenže to má své háčky.

Začnu pro mne trochu nepochopitelnou věcí. Vývojáři se snaží vyšperkovávat stabilní verzi, přidávat bezpečnostní záplaty. Vždy, když vyjde nová verze, označí se číslem o jedno vyšším. Tak je to i v případě verze 1.0.13. Jenže vývojáři provedli docela zásadní věc a to, že změnili úložiště pro hesla a změnili algoritmus, který kódování hesel v databázi provádí.
Mnoho uživatelů prostě ze zvyku provedlo upgrade. A rázem zjistili, že spousta komponent a rozšíření přestala fungovat. Je to dáno hlavně změnou ukládání hesel do DB (omlouvám se programátorům, nejsem tak zdatný, abych nastudoval dopodrobna o co jde, jen to interpretuji). Když provedete upgrade, je při prvním přihlášení automaticky provedena konverze. Až poté zjistíte, že vám něco nefunguje. Chcete provést downgrade, ale nejde to tak jednoduše (prostým přepsáním php souborů). Musíte hrábnout po záloze DB, jinak vám nic nepomůže.
Největší problém teď je to, že instrukce k upgradu nebyly jasně dány, takže spousta uživatelů to provedla „jako vždycky“ a začali zjišťovat o co jde, až když to nefungovalo. Jenže to je pozdě. Ano všichni víme, že před jakýmkoliv zásahem do chodícího webu máme zálohovat, ale spousta lidí to nedělá, protože u všech předchozích verzí to prošlo.
Na fóru uživatelů se pak strhla diskuze k tomu, proč vývojáři hned od začátku nevarovali, že tyto problémy mohou nastat. Napadá mne totiž srovnání se softwarovým gigantem, který v případě nasazování svého posledního operačního systému prohlásil, že u něj je vše v pořádku a že změny musí udělat dodavatelé programů. Něco podobného totiž řekli i Joomla vývojáři.
Druhou výtkou bylo to, proč, když je vydávána vlastně nějaká udržovací verze (což 1.0.13 vlastně je, za chvíli by měla být verze 1.5), proč je v ní provedena taková zásadní změna. Minimálně to mělo být odlišeno dalším číslem v desetině.
Výsledkem je to, že řada uživatelů je naštvána a v patové situaci. Vím, mohou si za to sami – nezálohovali. Jenže v této chvíli měli mít vývojáři alespoň nějaký „krizový“ plán a radu, které se jim moc nedostává.
Další humorné chvíle můžete zažít při testování verze 1.5. Někdy v červnu se objevila dlouho očekávaná verze Beta2, která však byla plná chyb. V sobotu 21.7. se objevila verze RC1 a stále více lidí vývojový tým podezřívá z toho, že šlo o marketingový tah. RC verze totiž byla vydána u příležitosti Joomla! Day v americké Austinu.
Chyby, které byly v Beta2 verzi ve velké míře zůstaly a osobně si myslím, že by se v RC1 verzi nacházet neměly. No ale aspoň byl proveden freeze, který zaručí, že teď už se nebudou přidávat nové funkce, nebude se měnit struktura a budou se jen opravovat chyby. Teď už by však měl být sled událostí rychlý, po několika RC verzích by se konečně mohla objevit finální verze, na kterou netrpělivě skoro 2 roky čekáme. Na druhou stranu ať to trvá třeba i půl roku, jen ať se Joomla! vyvaruje zbytečných chyb.
I tak však chci říci, že i po tomto celkem kritickém článku, za Joomlou! stojím a myslím si, že je to velmi kvalitní kus kódu, který stojí za to používat. Pro RC verzi jsem dnes dokončil i český překlad, který bude v několika hodinách zveřejněn, abyste si mohli novou Joomlu! vyzkoušet. I když stále to ještě není na nasazení na business serveru…

Sdílet